• سه‌شنبه / ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۴:۲۳
  • دسته‌بندی: لرستان
  • کد خبر: lorestan-85224

/گزارش/ اینجا راننده‎ها نرخ تعیین می‎کنند

636447908210968344
سوار تاکسی شدم... راننده سگرمه را در هم فرو برده... سلام کردم جوابی نمی‎دهد. با ترس و لرز همان اول کرایه را به وی دادم. با نگاه عاقل اندر سفیه در آینه جلوی ماشین براندازم کرد. با خود فکر کردم کجای کارم اشتباه بود؟ چند دقیقه قبل را مرور کردم: سلام کردم... جواب نداد... کرایه‎اش را هم که دادم کجای کار می‎لنگد؟! خدایا خودت این اول صبحی را ختم به خیر کن.

 زبان باز می‎کند. خاااانم خیلی وقته کرایه‎ها گران شده شما تا به حال کجا بودی؟ از او می‎پرسم کی گران شده؟ می‎گوید خیلی وقت است. می‎گویم چرا گران شده؟ می‎گوید چون دیگر پول خرد وجود ندارد. این دویستی تو هم به درد صندوق صدقه می‎خورد! - صندوقی هم نیست.. دویستی را به طرفم انداخت و گفت: به جای من آن را در صندوق صدقاتی که دیدی بی‎انداز!

 و من همین‎طور مات مانده‎ام و او هم غرولندهایش را ادامه می‎دهد. خدایا شکرت! اول صبح این را جلوی راه ما قرار دادی! غرغرهایش کلافه‎ام کرد. سوار نشده پیاده شدم و پولش را دادم و با ماشین بعدی دوباره راهی اداره شدم. البته با نرخ مصوبی که راننده‎های این شهر تعیین کرده‎اند! اما خدا خیرش بدهد این یکی مهربان‎تر بود.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، چند ماهی است که رانندگان تاکسی شهر خرم‎آباد خودسرانه اقدام به افزایش نرخ کرایه تاکسی‎ها کرده‎اند و بدون هیچ واهمه‎ای از برخورد قانونی با آنان، هر نرخی که بخواهند از مسافرین می‎گیرند.

در این رابطه به میان مردم شهر رفتیم و نظر آنان را در رابطه با افزایش کرایه‎ها و برخورد راننده‎ها جویا شدیم که قریب به اتفاق روی یک موضوع اجماع نظر داشتند و آن این بود که اینجا راننده‎ها خود نرخ تعیین می‎کنند!

راننده‎ها برای دادن بقیه پول کرایه رغبتی نشان نمی‎دهند

امیر گوهری، یکی از شهروندان خرم‎آبادی با بیان اینکه بیشتر اوقات پیاده به مقصدم می‎روم و پیاده روی را ترجیح می‎دهم، ادامه داد: بعضی اوقات در صورت نیاز سوار تاکسی شده و از خودروهای شخصی استفاده نمی‎کنم.

وی بیان کرد: متاسفانه برخی از راننده‎ تاکسی‎ها کرایه را که حساب می‎کنی برای دادن بقیه پول رغبتی نشان نمی‎دهند و اصلا به روی خود نمی‎آورند.

گوهری ادامه داد: هنوز هیچ مرجع رسمی افزایش قیمت را اعلام نکرده اما آنان خود نرخ تعیین کرده و برخی هم برخورد خوبی ندارند.

این کارمند اهل خرم‎آباد گفت: نیاز است جهت رفاه حال عموم مردم بر این مسئله نظارت درستی انجام شود.

در بعضی مواقع برای اینکه راننده بیشتر عصبانی نشود عذرخواهی هم می‎کنیم!

زهرا مرادی دیگر شهروند اهل خرم‎آباد با بیان اینکه در 99 درصد اوقات راننده تاکسی‎ها کمتر از هزار تومان برای هر مسیر نمی‎گیرند، ادامه داد: باید با این موضوع قانونی برخورد شود.

وی نیز به بدی و زننده بودن برخورد راننده‎ها با مسافرین اشاره کرد و گفت: حتی در بعضی مواقع برای اینکه بیشتر عصبانی نشوند عذرخواهی هم می‎کنیم!

مرادی بیان کرد: تفاوتی هم بین مسیر کوتاه و بلند قائل نیستند و همان نرخ آخر مسیر را می‎گیرند.

این دانشجوی خرم‎آبادی خاطرنشان کرد: نظارت درستی روی این تاکسی‎ها نمی‎شود و آنان نیز از این موضوع سوء استفاده می‎کنند.

وی اظهار کرد: اگر بر روی این خودروها تاکسی‎متر نصب شود نرخ‎ها عادلانه‎تر خواهد شد اما حال بین اکثر راننده‎ها هیچ‎ رحمی وجود ندارد.

سال‎هاست که از هوشمند شدن تاکسی‎ها خبر می‎دهند

سارا زمانی، معلم خرم‎آبادی هم به افزایش بی‎رویه کرایه تاکسی اعتراض داشت و با بیان اینکه راننده‎ها مدعی هستند که این نرخ به صورت رسمی اعلام شده است، افزود: آنان می‎گویند چند ماه قبل نرخ‎ها تغییر کرده و می‎توانید پیگیر شوید.

وی گفت: سال‎هاست که از هوشمند شدن تاکسی‎ها خبر می‎دهند اما اتفاق خاصی نیفتاده و ما همچنان منتظریم.

زمانی اضافه کرد: اگر این طرح اجرایی شود خیلی از این مشکلات را نخواهیم داشت و سر مسیر معین کرایه درست آن گرفته می‎شود اما فعلا خبری نیست.

این شهروند اهل خرم‎آباد اظهار کرد: تورم به حد کافی بر زندگی مردم تاثیر گذاشته و اگر نظارت‎ها هم صورت نپذیرد دیگر زندگی در شهر با مشکل مواجه می‎شود.

هنوز افزایش نرخ کرایه تاکسی را در شهر نداشته‎ایم

مسعود ارمغان، سرپرست سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری خرم‎آباد با بیان اینکه هنوز افزایش نرخ کرایه تاکسی را در شهر نداشته‎ایم و چنین چیزی اعلام نشده است، ادامه داد: به صورت مستمر گشت‎های نظارتی برقرار است و چنانچه تخلفی دیده شود با آن برخورد می‎شود.

وی بیان کرد: برای افزایش نرخ کرایه تاکسی باید پیشنهاد خود را به شهرداری اعلام کنیم و در ادامه به تصویب شورای شهر برسد که فعلا نرخی مصوب نشده است.

ارمغان با تاکید بر اینکه گرفتن پول اضافی قانونی نیست، اضافه کرد: در صورت مشاهده راننده متخلف به پرداخت 300 تا 400 هزار ریال جریمه نقدی محکوم خواهد شد.

سرپرست سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری خرم‎آباد گفت: شهروندان خرم‎آبادی می‎توانند در صورت مشاهده هر گونه تخلف، کد چهار رقمی روی شیشه تاکسی را به ما اعلام کنند تا با آن برخورد شود.

وی با بیان اینکه گشت‎های نظارتی را به صورت مستمر داریم، ادامه داد: دو اکیپ از سازمان ما و دو تیم دیگر توسط شرکت طرف قراردادمان کار نظارت بر تاکسی‎ها را انجام می‎دهند؛ ماموران انتظامی و راهنمایی و رانندگی نیز با ما همکاری می‎کنند.

ارمغان با اشاره به اینکه تعزیرات حکومتی نیز پای کار آمده و همکاری لازم را در این رابطه دارد، اضافه کرد: اکیپ‎های نظارتی ما هر روز یک مسیر را مورد بررسی قرار داده و با رانندگان متخلف برخورد می‎شود.

سرپرست سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری خرم‎آباد به طرح هوشمند شدن تاکسی‎ها اشاره کرد و گفت: پیگیر این طرح هستیم اما دقیقا نمی‎توانیم اعلام کنیم که چه زمانی عملیاتی می‎شود اما در صورت اجرا شدن، راه تخلف و گرفتن کرایه اضافه بسته می‎شود.

وی خاطرنشان کرد: برای هوشمند کردن تاکسی‎های خرم‎آباد تاکنون دو جلسه با شرکت‎های معتبر کشور گرفته شده است.

در مورد افزایش نرخ کرایه تاکسی‌ها باید واقعیت‌ها در نظر گرفته شود و میزان افزایش قیمت‌ها با اعمال کارشناسی‌های دقیق شکل ‌گیرد تا قیمتی تعیین شود که راننده تاکسی و مسافران از آن راضی باشند. اما با پیگیری‎هایی که داشتیم فعلا از سوی مراجع رسمی تغییری در نرخ تاکسی‎ها اعلام نشده و باید با این اقدام خودسرانه راننده‎ها برخورد شود.

اگر زمینه الکترونیکی کردن نرخ کرایه‌ها فراهم شود دیگر شاهد دغدغه‌هایی از این نوع نخواهیم بود؛ در این زمینه باید تاکنون نسبت به تجهیز تاکسی‌ها به سامانه پرداخت الکترونیک اقدام می‎شد اما هنوز این امر به وقوع نپیوسته است.

گزارش از سمیرا عزیزی خبرنگار ایسنا منطقه لرستان
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.