• سه‌شنبه / ۱۷ اسفند ۱۳۸۹ / ۱۰:۰۷
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: markazi-34424

شهردار: بودجه سال90 شهرداري اراك 180ميلياردتومان است<br>طرح جامع مبلمان شهري و سند چشم‌انداز 20ساله اراك تدوين مي‌شود<br>16ميلياردتومان غرامت از شهرداري گرفته شد

41186_1857_0

شهردار اراک گفت: شهرداری در سال 89 دارای 65 میلیارد تومان اعتبار بود در حالی که در یک سال بالغ بر 16 میلیارد تومان معادل یک‌چهارم بودجه امسال، غرامت پرداخت کرده است که این رقم بسیار بالایی است و مشکلات مالی شدیدی را برای شهرداری به وجود آورد.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه مرکزی، سیدمرتضی میری در جمع اهالی رسانه استان مرکزی، با بیان این مطلب افزود:  سال 89 بودجه 65 میلیارد تومانی تصویب شد که 35 میلیارد آن سهم اعتبارات عمرانی و باقی آن اعتبارات جاری شهرداری اراک بود.

 

وی با اشاره به افزایش سرانه فضای سبز در شهر اراک بیان کرد: دراین راستا در مناطق حاشیه شهر اراک پارک رنگین کمان به بهره‌برداری رسید و در مناطق دیگر نیز روند افزایش سرانه فضای سبز در دستور کار قرار گرفت.

 

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه حمل ونقل و ترافیک بیان کرد: دراین حوزه خط کشی طولی معابر انجام شد و تعداد جایگاه‌های سوخت گاز شهری نیز به میزان ایده‌آل رسید که مشکلات شهر اراک از بابت جایگاه سوخت گاز شهری تا حدود بسیار بالایی کاهش پیدا کرد.

 

میری از معاینه فنی 23 هزار دستگاه خودرو در سال 89 خبر داد و یکی از مشکلات شهر اراک را کمبود تابلوهای راهنما عنوان کرد و افزود: در این راستا در سال جاری 500 دستگاه چراغ راهنمایی در سطح شهر اراک نصب شده است .

 

وی پارک ترافیک شهر اراک را یکی از نادرترین مجموعه های آموزش ترافیک در سطح کشور عنوان کرد و افزود: پارک ترافیک شهر اراک به لحاظ امکانات و ارائه آموزش به نونهالان یکی از مجموعه‌های کم‌نظیر در سطح کشور است که در سال جاری و سال گذشته آماده شده است و به شهروندان ارائه خدمات آموزشی می‌کند.

 

وی توضیح داد: شهرداری اراک در تلاش است که آموزش‌های شهروندی و ترافیکی را از سطوح پایه برای نونهالان و نوجوانان فراهم کند تا بتوان بر این اساس فرهنگ ترافیک را در میان اقشار مختلف مردم نهادینه کند.

 

میری در خصوص اقدامات صورت گرفته در زمینه تاکسیرانی در اراک گفت: در این زمینه بازسازی ناوگان حمل ونقل عمومی در دستور کار قرار گرفت و تاکسی بی سیم نیز در سطح شهر اراک راه‌اندازی شد.

 

شهردار اراک در خصوص راه‌اندازی بازارچه‌های محلی در سطح شهر اراک عنوان کرد: یکی از راه‌های کاهش بار ترافیک در مراکز شهر اراک‌، کاستن از حمل و نقل درون شهری است که د این راستا بازارچه‌های محلی اقدامات بسیار موثری بوده است .

 

وی ادامه داد: در سال 89 تعداد 10 بازار چه محلی در شهر اراک احداث شده که درصد سفرهای درون‌شهری را کاهش داده است.

 

وی در خصوص راه‌اندازی کارخانه آسفالت شهرداری اراک بیان کرد: کارخانه آسفالت شهرداری اراک راه‌اندازی و مخزن 10 هزار تنی قیر نیز فراهم شده است وهمچنین کارخانه شهرداری در سال جاری 256 هزار تن مصالح کوهی در بخش دیگر فعالیت‌های خودتولید کرده است که این مصالح صرف 245 هزار متر مربع عملیات زیرسازی شده که رشد12درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

 

میری تصریح کرد: 150 هزار تن آسفالت نیز در کارخانه شهرداری اراک تولید شده است.

 

وی در مورد دلیل استفاده از مصالح جدید در سطح معابر شهر اراک اظهار کرد: استفاده از این مصالح با توجه به یکسان‌سازی مبلمان شهری و همچنین شرایط اقلیمی شهر اراک انجام شده است.

 

شهردار اراک در خصوص آغاز عملیات اجرایی تقاطع غیر همسطح میدان محیط زیست و میدان انقلاب اراک گفت: در سال 88 قبل از اخذ مجوزهای لازم، عملیات اجرایی این دو میدان در دستور کار شهرداری اراک قرار گرفت که با توجه به محدودیت‌هایی که داشتیم، عملیات اجرایی این دو پروژه را آغاز کردیم و تاکنون میدان انقلاب با 30 درصد رشد و میدان محیط زیست با رشد 35 درصدی همراه بوده است.

 

وی در خصوص اقدامات انجام شده در حوزه فرهنگ عنوان کرد: در این زمینه 150 هزار نفر در سال جاری از برنامه‌های فرهنگی شهرداری استفاده کردند که این برنامه‌ها شامل برگزاری جشن‌ها و مسابقات ورزشی و برگزاری مراسم‌های معنوی در راستای معرفی بزرگان تاریخ شهر اراک بوده است.

 

وی با ابراز رضایت از فعالیت‌های سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری اراک گفت: این سازمان برنامه‌های ورزشی در حوزه‌های مختلف خصوصا بانوان انجام داده است و برنامه ورزشی برای اولین بار در تاریخ شهر اراک تدوین کرده است.

 

میری با اشاره به اجرای طرح ممیزی املاک شهر اراک پس از گذشت سال‌ها، توضیح داد: این طرح و آموزش‌های شهروندی اقدامات دیگری بوده است که در دستور کار شهرداری اراک قرار گرفت.

 

شهردار اراک از تهیه طرح جامع مبلمان شهری اراک در آینده نزدیک  خبر داد و افزود: این طرح سبب می‌شود تا تندیس‌هایی که در سطح شهر نصب می‌شوند با انجام کار کارشناسی و براساس برنامه باشند تا رضایت مردم از نصب تندیس‌ها در سطح شهر اراک حاصل شود.

 

 وی در خصوص انجام طرح نهضت آسفالت در اراک توضیح داد: دراین طرح اقدامات بسیار خوبی انجام شد ولی برای موفقیت کامل باید تلاش‌های بیشتری صورت گیرد.

 

وی با اشاره به ریخته شدن 240 هزار تن آسفالت در معابر شهر بیان کرد: برخی از معابر قریب به 30 سال بود که آسفالت ریزی نشده بودند که در نهضت آسفالت شهر اراک تحت پوشش آسفالت قرار گرفتند.

 

میری با بیان اینکه برخی از اقدامات شهرداری از سوی مردم مورد نقد قرار می‌گیرد اظهار کرد: در این راستا روابط عمومی شهرداری اراک اقدام به راه‌اندازی مرکز مطالعات و پژوهش‌های روابط عمومی کرده است و همچنین 4 مورد نظرسنجی از عمومی مردم داشته است که نتایج آن مورد توجه مدیران حوزه‌های مختلف شهرداری اراک قرار گرفته است.

 

وی با اشاره به مکانیزه شدن صدور پروانه‌های ساختمانی در شهر اراک گفت: این اقدام در سال 88 در یکی از مناطق شهر اراک آغاز شد و در سال جاری در تمامی مناطق شهرداری اراک به بهره برداری رسید که خدماتی جدید در راستای تکریم ارباب رجوع است.

 

میری در خصوص تدوین سند چشم انداز توسعه شهرداری اراک گفت: این سند با افق 20 ساله در سال آتی آماده می‌شود که می‌تواند اقدام قابل توجهی باشد.

 

وی با اشاره به افتتاح سامانه تلفنی 137 شهرداری اراک خاطرنشان کرد: این سامانه در سال گذشته برای چندمین بار افتتاح شد ولی با این تفاوت که دیگر فعالیت خود را متوقف نکرده است و تاکنون 24 هزار تماس از سوی مردم را ثبت و به مسوولین امر ارجاع کرده است.

 

وی با اشاره به اخذ غرامت 16 میلیاردی در سال جاری از حساب‌های شهرداری اراک تصریح کرد: در سال جاری بابت مسایل مالی قبل،  با رای قضایی 5/8 میلیارد تومان از حساب های شهرداری اراک برداشته شد و 5/7 میلیارد تومان هم به صورت صلح وسازش شهرداری اراک غرامت پرداخت کرده است و یا در حال پرداخت است.

 

وی گفت: شهرداری مجبور بود این غرامت را پرداخت کند که این کار را انجام داد ولی تاکنون در زمینه پرداخت حقوق پرسنل و انجام فعالیت‌های دیگر با وجود مشکلات زیاد‌، وقفه‌ای نیفتاده است.

 

وی  در خصوص دیگر بدهی‌های شهرداری اراک که از سنوات گذشته باقی مانده است، عنوان کرد: شهرداری 5/4 میلیارد تومان که مربوط به 4 الی 5 سال قبل است به امور آب منطقه‌ای بدهکار است که مروبطه به سدکمال صالح است ودر رابطه با ترمینال مسافربری شهر اراک هم 500 میلیون تومان وام گرفته شده است که متاسفانه تاکنون بازپرداخت نشده و همچنین 620 میلیون تومان هم به انجمن کتابخانه‌های عمومی شهر اراک بدهی وجود دارد .

 

میری با بیان اینکه در سال 89 فقط بدهی پرداخت کردیم گفت: واقعا چه توقعی از مجموعه‌ای که  این همه بدهی و غرامت در مجموعه کاری خود دارد می‌توان داشت و شهرداری با وجود این میزان بدهی چه اقدامی می‌تواند انجام دهد.

 

شهردار اراک بااشاره به مطلبات شهرداری اراک از دستگاه‌ها توضیح داد: شهرداری اراک بالغ بر 20 میلیارد تومان طلب از دستگاه‌های دولتی دارد که تاکنون هیچ کس به فکر دریافت این مبالغ نبوده است.

 

وی تصریح کرد: اگر مطالبات و بدهی‌های شهرداری به روز باشد هیچ‌گونه مشکلی برای این مجموعه بوجود نمی‌آید و می‌توان براساس برنامه فعالیت کرد.

 

شهردار اراک در خصوص اقدامات انجام شده در زمینه اخذ مطالبات شهرداری اراک بیان کرد: مطالبات به صورت متمرکز به وزارت کشور اعلام شده است تا از سر جمع اعتبارات بخشی به شهرداری اراک ارائه شود.

 

وی در خصوص برنامه‌های سال 90 شهرداری اراک عنوان کرد: شهرداری اراک در سال آینده به دنبال مدل موفق برای پیشرفت فعال است.

 

میری تاکید کرد: شهرداری اراک قصد دارد با تعامل و همکاری خدمات و کارهای خوب را انجام دهد و چشم انداز شهر اراک برای سال 95 را آماده کند.

 

به گزارش ایسنا، شهردار اراک از اجرای بزرگراه امیر کبیر در سال آینده خبر داد و افزود: این طرح با مشارکت بخش خصوصی به مرحله اجرا در می‌آید وهمچنین پارکینگ طبقاتی میدان شورا نیز به مرحله اجرا وبهره برداری می‌رسد تا از توقف خودرو‌ها در بخش مرکزی شهر بکاهد.

 

میری در خصوص دیگر برنامه‌های شهرداری برای سال 90 توضیح داد: آغاز عملیات اجرایی پاساژ خانبلوکی، ساماندهی آرامستان اراک، ادامه و تکمیل دیوارساحلی، تکمیل ساختمان آتش نشانی شهرک و‌لیعصر، تکمیل ساختمان شهرداری منطقه 3 در پارک آزادی، آسفالت و جدول‌گذاری حجم وسیعی از معابر شهری اراک‌‌، ساماندهی باغ وحش اراک‌، تکمیل نوار سبز شهر اراک‌‌، انجام فاز دوم پارک شهدای گمنام‌، اتمام و بهره برداری از پارک معلم‌‌‌‌‌‌‌‌‌، طرح ایمن سازی کمربندی‌‌‌‌‌، ایجاد 20 پارک محله‌ای در مناطق حاشیه شهر و به‌سازی پارک شهید باهنر در دستور کار است.

 

وی پیش بینی بودجه سال 90 را حدود 180 میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: برای دومین بار در تاریخ اراک از این میزان 62 درصد اعتبارات عمرانی و 38 درصد اعتبارات جاری در نظر گرفته شده است .

 

میری گفت: اعتبارات برنامه‌های حمل ونقل و عبور ومرور شهری با 320 درصد رشد‌، اعتبارات برنامه‌های بهبود محیط شهری با 790 درصد رشد و اعتبارات برنامه های ایجاد اماکن و فضاهای ورزشی با 590 درصد رشد روبرو شده است .

 

شهردار اراک در خصوص مهمترین شاخصه بودجه سال آینده گفت: مهمترین شاخصه بودجه سال آینده تبدیل شهر اراک به یک کارگاه بزرگ عمرانی فعال، با نشاط وپرانگیزه است .

 

وی در خصوص اختلاف نظرهای اعضای شورای شهر با یکدیگر و یا دیگر دستگاه‌های دولتی گفت: این اختلاف نظرها سبب رشد وشکوفایی می‌شود و تاثیرات مطلوبی در زمینه افزایش خدمات رسانی دارد.

 

وی در خصوص درخواست یکی از خبرنگارها در زمینه نصب روزشمار در مقابل پروژه‌های عمرانی اظهار کرد: گذاشتن روزشمار امر خوبی است به شرطی که همکاران من در وسط پروژه این دستگاه‌های روز شمار را خاموش نکنند.

 

شهردار اراک در پایان اظهار کرد: گذاشتن روزشمار امر خوبی است که به صورت آزمایشی در یکی از پروژه‌ها نصب می‌شود و روزشمار را هم خاموش نمیکنیم واگر زمان آن تمام شد می‌گذاریم به صورت منفی نشان دهد که چه میزان از زمان اعلام شده گذشته است.

 

کدخبرنگار:10090

 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.