• دوشنبه / ۲۶ تیر ۱۳۹۱ / ۱۱:۱۲
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: markazi-46646
  • خبرنگار : 50212

/گزارش/<br>روستای «یاتان» در انتظار توجه بیشتر مسوولان

IMG_7148
بخش نوبران شهرستان ساوه متشکل از دو شهر غرق آباد و نوبران است که نوبران مرکز بخش بوده و دارای طبیعتی زیبا با بیش از 100 روستا است و در فصل بهار و تابستان گردشگران زیادی از شهرهای اطراف بخصوص ساوه ،تهران و قم از این منطقه بازدید می کنند. طبیعت کوهستانی و رودخانه مزلقان چای جلوه خاصی به زیبایی این منطقه بخشیده است. روستای یاتان مرکز دهستان کوهپایه است که یکی از این مناطق خوش آب و هوای است.
 
بخشدار بخش نوبران در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)-منطقه مرکزی گفت: روستای یاتان از روستاهای بخش نوبران و مرکز دهستان کوهپایه است که براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1385 جمعیت آن 764 نفر که در آمارگیری سال 90 این رقم رشد قابل ملاحظه ای داشته است و دهستان کوهپایه دارای 61 آبادی دارای سکنه و خالی از سکنه دارد.
 
ابوالفضل دانیالی افزود: این روستا دارای اقلیم سرد در زمستان و نسبتا خنک در تابستان است و در حاشیه جنوبی جاده آسفالته نوبران - رزن و در 20 کیلومتری مرکز بخش قرار دارد. زبان مردم روستا ترکی و پیرو شیعه اثنی عشری و کار و پیشه اهالی کشاورزی و دامداری و اخیرا کارگاههای آهنگری، نجاری و سایر خدمات نیز رونق نسبتا خوبی پیدا کرده است. این روستا دارای مسجد و حسینیه در حال احداث، نانوایی، خانه بهداشت، ساختمان مجهز دهیاری، پایگاه بسیج و مدرسه ابتدایی و راهنمایی و سایر مرکز خدماتی است.
 
 وی بیان کرد: طبق گفته اهالی در مورد وجه تسمیه روستا این احتمال مطرح است که از شاهزادگان قاجار جهت تملک و بهره برداری از عائدات این منطقه دو نفر به نام‌های یاتان و سامان به این ناحیه فرستاده شده اند و اراضی یاتان از آن شاهزاده یاتان بوده است.
 
وی بیان کرد:این روستا از جمله روستاهایی است که شهرت به دینداری و ولایتمداری داشته و به برکت روحانیان مقیم این روستا و اهالی متدین در برپایی راهپیمایی دوران انقلاب سال 57 و بعد آن تشکیل پایگاه بسیج و اعزام نیرو به جبهه های نبرد از شهرت بسزایی برخوردار است.
 
 وی در خصوص اقداماتی که برای رفع مشکلات این روستا انجام شده است گفت:در حوزه خدمات رسانی، اقداماتی شامل آب رسانی، خطوط مخابرات و گازرسانی، بهسازی و ایجاد پایگاه آتش نشانی، واگذاری اراضی بنیاد مسکن و نیز در حوزه بهداشتی و آموزشی اقدامات بسیار خوبی در نظام اسلامی برداشته شده است. از جمله ویژگیهای این روستا دارای استعداد ایجاد دامداری های سبک روستایی و نیز در حوزه محصولات کشاورزی است به نظر می‌رسد با وجود اقبال عمومی و برگشت معکوس جمعیت طبق سنوات گذشته به این روستا و وجود جوانان پا به کار و علاقمند به اشتغال، برنامه های دولت باید بیشتر در جهت توانمند سازی و حمایت از موضوع اشتغال جوانان باشد.
 
دانیالی خاطر نشان کرد:از مردم این منطقه به ویژه جوانان تقاضا داریم که با توجه به شرایط مساعد آب و هوایی و وجود منابع غنی کشاورزی و دامداری و بعضا معادن سنگ و غیره و با توجه به تجارب روستائیان عزیز دوباره می توانیم جمعیت مهاجری که طی سالیان متمادی از بخش خارج و بعضا در حاشیه شهرها ساکن شده اند را به روستا برگردانده و این بخش جزء با همت بلند جوانان آن و حمایت دولت مردان ساخته نخواهد شد.
 
رئیس شورای اسلامی روستای یاتان نیز به خبرنگار ایسنا گفت: روستای یاتان مرکز دهستان کوهپایه از توابع بخش نوبران شهرستان ساوه استان مرکزی قرار دارد و در وجه تسمیه این روستا از آن به عنوان یک منطقه سرسبز و پر از چشمه سار و آب فراوان یاد شده است بطوریکه رودخانه دائمی مزلقان چای که تنها رودخانه دائمی استان مرکزی است از وسط روستا عبور می کند و وجود این رودخانه این روستا را به یک مکان تفریحی برای اتراق(یاتاخ) تبدیل کرده است که با توجه به منطقه توریستی و سیاحتی این روستا به مرور زمان در محاورات از اصطلاح یاتان برای این روستا استفاده شده است.
 
 یوسف حیدری افزود: عمده مشکل ما در روستای یاتان ادامه بهسازی است علیرغم همکاری قابل تقدیر مردم در امر تعریض خیابان‌ها و واگذاری زمینهایی که در معرض تخریب بودند اما این مهم تکمیل نشده و لازم است اعتبارات ویژه ای تخصیص یابد تا روستا ار چهره مخروبه ای که به خود گرفته است خارج شود و شکل و نمایی خاص بگیرد. دومین مشکل ما مشکل بهداشت و نبود مرکز بهداشتی درمانی است که از مشکلات تاریخی روستاست علیرغم اینکه بالغ بر200 میلیون تومان خودیاری دادند و زمین رایگان هم واگذار شد و تا یک هزار متر زیربنا توسط شورا و نماینده مرکز بهداشت ساخته شده که انتظار مردم از مسوولین شبکه بهداشت این است که تیم پزشکی مستقر شود و این انتظار بی جایی نیست چون یاتان مرکز دهستان و ثقل جمعیتی است و در بعضی فصول جمعیت آن از 3 هزار و 500 نفر نیز تجاوز می کند ضمن اینکه این خدمات برای روستاهای مجاور نیز ضروری است مضافا بر اینکه مرکز اورژنس نیز به تصویب رسیده متاسفانه هنوز مستقر نشده است. بهسازی کانالهای آبی کشاورزی به منظور جلوگیری از هدر رفت آب و استفاده بهینه از این نعمت الهی نیز لازم است که امیدواریم مدیریت جهاد کشاورزی برای بهسازی کانالها و لوله گذاری برای انتقال آب و تبدیل به شیوه های نوین آبیاری اقدام کنند همچنین برقی کردن چاه آب کشاورزی است که باید اداره منابع آب همیاری نمایند و تنها چاه عمیق که همه مالکان حق آبه دارند برقی شود تا از سختی و گرانی سوخت رهایی یابند. مجوز حفر چاه برای قناتهای تازه کهریز و قان قانلو و 2 شش دانگ سفلی سمت سنگستان و کمال لو با توجه به خشکسالی قنات و رودخانه که مردم در آب کشاورزی شدیدا در مضیقه هستند.
 
وی افزود:  واگذاری زمین های بنیاد مسکن برای مسکن روستایی از دیگر مشکلات پیش روی است که علیرغم اینکه 400 نفر متقاضی شده بودند در سال 90 حدود 50 نفر فقط واگذار شده که به خاطر جلوگیری از ساخت و ساز اراضی کشاورزی آبی باید بنیاد مشکن برای مسکن دار شدن متقاضیان سرعت عمل خرج دهد.
 
دهیار یاتان با بیان اینکه قانون برای وظایف دهیار 48 مورد را تعیین کرده است، عمده ترین آنها را جمع آوری زباله از درب منازل بصورت هفته ای دو بار، نصب سطل زباله در نقاط مختلف روستا، نامگذاری و تابلو گذاری خیابانها و کوچه ها، اجرای طرح بهسازی شامل جدولگذاری، زیر سازی و آسفالت بطول 5 کیلومتر، احداث دیوار ساحلی رودخانه بطول 1200 متر مربع و با اعتباری بالغ بر 25 میلیون تومان در سال 1385، حصار کشی آرامستان در سال 1387 با اعتباری بالغ بر 25 میلیون تومان، احداث غسالخانه با مشارکت مردمی و هزینه 30 میلیون تومان در سال 1385، احداث پل بر روی رودخانه در محله قلعه در سال 1384 به هزینه 5 میلیون تومان، بهسازی زمین فوتبال، استقرار ایستگاه آتش نشانی که در حال احداث بوده و تاکنون 30 میلیون تومان هزینه شده است که در هفته دولت به بهره برداری می رسد، تعیین تکلیف زمینهای بنیاد مسکن، صدور پروانه بالغ بر 70 واحد مسکونی، تجاری و دامداری از مهمترین اقداماتی ذکر کرد که در روستای یاتان صورت گرفته است.
 
وی با بیان مهمترین مشکلات روستای یاتان اظهار کرد: تسریع در گازرسانی به روستا با توجه به اینکه از آذرماه سال 90 آغاز شده و نیمه کاره رها شده است، عدم همکاری برخی از افرادی که اقدام به ساخت و ساز غیرمجاز نموده و در اجرای طرح هادی همکاری ننموده و عمده وقت دهیار را می گیرند، محوطه سازی آرامستان، عدم تحقق اداره ورزش و جوانان جهت احداث سالن ورزشی در این روستا چون روستای یاتان مرکز دهستان است و 24 روستا تحت پوشش دارد و لازم است مکان ورزشی داشته باشد، نداشتن شانه خاکی و عرض کم جاده منتهی به این روستا از سمت شهر نوبران، مشکلات بهداشتی و درمانی اعم از نبود پزشک علیرغم احداث مرکز بهداشتی درمانی با خودیاری مردم، تخصیص اعتبار برای اصلاح قناتها و نهرهای کشاورزی از جمله مشکلات روستای یاتان است.
 
کدخبرنگار: 10103
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.