• یکشنبه / ۲۵ آبان ۱۳۹۳ / ۱۸:۰۴
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: markazi-68620

مدیرکل کتابخانه‌های استان:

سرانه کتاب در استان مرکزی 74 صدم جلد است

100936722388

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، تعداد کل کتاب‌های موجود در کتابخانه‌های عمومی استان را بیش از یک میلیون جلد کتاب عنوان کرد و گفت: در حوزه سرانه کتاب، میانگین کشوری به ازای هر یک نفر 52 صدم جلد و در استان این میزان 74 صدم جلد است که در چشم‌انداز 1404 باید به  چهار جلد برسد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه مرکزی، محمد‌حسین مطیعی در نشست خبری به مناسبت گرامیداشت 22امین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران گفت: فعالان در حوزه فرهنگی هدایتگران و پیشکسوتان علم و دانایی هستند.

وی با بیان اینکه برنامه‌های تدارک دیده شده برای هفته کتاب و کتابخوانی در سه محور اجرا خواهد شد، افزود: از خادمین و حامیان این عرصه و رابطین فرهنگی آن، در روز پنج‌شنبه صبح در کانون امام خمینی‌(ره) اراک با حضور مقامات استانی تجلیل و تقدیر خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه محور دیگر فعالیت‌های هفته کتاب مربوط است به اطلاع‌رسانی و فعالیت‌های فرهنگی، تصریح کرد: در این بخش، مسابقات فرهنگی، نقد کتاب در سطح کشوری، عرضه‌ی تازه‌های کتاب در کتابخانه‌ها خصوصاً برای افرادی که در این حوزه فعال هستند، برگزار خواهد شد.

مطیعی محور سوم در این فعالیت‌ها را ارائه‌ی خدمات و مزایای ویژه در این هفته عنوان کرد و گفت: عضویت رایگان در کتابخانه‌ها برای افرادی که در طول این هفته برای عضویت به کتابخانه‌ها مراجعه کنند، استفاده از اینترنت برای دریافت سوابق کتب با تخفیف ویژه، دعوت از مراکز مختلف آموزشی و دانشگاهی برای بازدید از کتابخانه‌ها و از همه مهمتر بحث اهدای کتاب به کتابخانه‌ها است.

وی با بیان اینکه شعار امسال هفته کتاب "اهدای کتاب، انفاق فرهنگی" است، اظهار کرد: تحت این شعار یک واحد سیار در اراک اختصاص دادیم که با هماهنگی کارشناسان برای جلوگیری از امکان سوءاستفاده برای کتاب‌ها کارت مادر صادر می‌شود.

وی با بیان اینکه در این بخش، بیشتر بر فرهنگ‌سازیِ اهدای کتاب پرداخته شده است، تصریح کرد: تعداد کتب اهدایی مهم نیست و هرساله با آغاز هفته‌ کتاب، شعار "اهدا‌ی کتاب، انفاق فرهنگی" را عملی می‌کنیم.

مطیعی، توزیع عادلانه‌ی کتاب در مناطق محرومی که فاقد منابع فرهنگی هستند را از اهداف مهم این برنامه عنوان کرد که در صورت زیاد بودن کتب اهدایی، کتاب‌ها در قفسه‌ای به نام خودِ اهداکننده گنجانده می‌شوند.

وی با بیان اینکه کتابخانه‌ها پذیرای کتب نفیس خطی مردم هستند، همه دستگاه‌های فرهنگی را عهده‌دار ترویج کتابخوانی در جامعه دانست. 

 مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی گفت: طی جلسه‌ای که در هفته فرهنگی تفرش برگزار شد، شاخص‌های فرهنگی از جمله کتابخانه و خصوصاً عادات مطالعه، به طور جدی مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد کمبودها جبران شوند.

مطیعی، تعداد کل کتابخانه‌های فعال استان را 78 عدد عنوان کرد و افزود: دو کتابخانه به نام‌های کتابخانه امام حسین(ع) در شهرک الغدیر و کتابخانه صاحب‌الامر در سنجان طی یک ماه اخیر افتتاح شده‌اند.

وی در ادامه یادآور شد: از این 78 کتابخانه، 13 کتابخانه به صورت مشارکتی، یعنی با همکاری خیرین، مساجد و... و 65 کتابخانه به صورت نهادی و با سرمایه‌گذاری دولت احداث شده‌اند.

مطیعی با اشاره به اینکه یازده واحد از کتابخانه‌های مشارکتی، شهری و دو واحد روستایی هستند، سرانه فضای کتابخانه‌ای را 31 هزار و 660 مترمربع زیربنا عنوان کرد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی با بیان اینکه سرانه فضای کتابخانه‌ای کشور به ازای هر 100 نفر، یک متر و 78 سانتی‌متر است، گفت: این رقم در استان دو متر و 24 سانتی‌متر است و استان در این زمینه رتبه یازده را دارد.

وی افزود: پیش‌بینی شده است، سرانه فضا تا پایان چشم‌انداز 1404 به ازای هر 100 نفر به هشت متر مربع برسد.

مطیعی، پروژه‌های نیمه‌تمام در این حوزه را 30 هزار مترمربع دانست و گفت: با افتتاح کتابخانه مرکزی که در هفته دولت با همکاری استانداری و شهرداری کلید خورد، یکی از مطالبات مردم در این راستا عملی شد.

وی افزود: از آنجاکه استان ما از پیشنیه‌ی فرهنگی ارزشمندی برخوردار استٰ، تصمیم گرفته شد که این کتابخانه با اعتبار دو میلیاردی در ورودی شهر احداث شود.

 مطیعی با بیان اینکه 18 هزار و 500 متر زیربنای این کتابخانه است، اضافه کرد: شش هزار متر مربع از کل زمین به ساختمان خود کتابخانه اختصاص داده شده و سعی بر این است که تا سه سال آینده این کتابخانه به ثمر برسد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی با اشاره به اینکه این کتابخانه بزرگترین کتابخانه مرکزی نهاد کتابخانه‌های کشور است افزود: مقرر است کتابخانه‌هایی هم در ساوه، خمین، دلیجان، فراهان، زرندیه، زاویه و محلات احداث شود ولی در حال حاضر با کمبود منابع مالی، امکانات و منابع در کتابخانه مرکزی استان متمرکز خواهد شد. 

مطیعی در ادامه سخنان خود، روستاهایی با جمعیت بیش از هزار و 500 نفر که واجد شرایط احداث کتابخانه هستند را 30 روستا عنوان کرد که در برنامه‌های آتی شورای برنامه‌ریزی استان لحاظ خواهند شد.

وی با بیان اینکه دولت عهده‌دار تأمین بودجه کتابخانه‌ها نیست، گفت: بر این اساس، طبق قانونی که در اسفند 1382 تصویب شد باید منابع مالی این بخش، با اختصاص نیم درصد از درآمد شهرداری‌ها به کتابخانه‌ها تأمین شود ولی بدهی شهرداری به این محل تاکنون بالغ بر دو میلیارد و 700 میلیون تومان شده است.

مطیعی، عدم وجود ضمانت اجرایی در این قانون را از ضعف‌های آن دانست و تصریح کرد: این نگاه، نگاه درستی بود و اگر اجرایی می‌شد اعتبارات کتابخانه‌ها برای تجهیز آنها تأمین می‌شد.

وی افزود: باید هنگام جداسازی کتابخانه‌ها از ادارات کل ارشاد سهم بودجه کتابخانه‌ها هم مثل ارشاد پرداخت می‌شد و یا ضمانت اجرایی خوبی در این امر دیده می‌شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، تعداد کل کتاب‌های موجود در کتابخانه‌های عمومی استان را بیش از یک میلیون جلد کتاب عنوان کرد و گفت: در حوزه سرانه کتاب، میانگین کشوری به ازای هر یک نفر 52 صدم جلد و در استان این میزان 74 صدم جلد است که در چشم‌انداز 1404 باید به  چهار جلد برسد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی از توسعه ایستگاه‌های مطالعه جمعاً به تعداد 424 ایستگاه، تهیه اطلس کتابخانه‌ها، نصب 184 گنجه کتاب تحت عنوان پیک مهر در مراکز پرتردد، برگزاری مسابقات فرهنگی در هشت کانون ادبی فعال و برگزاری نشست‌های هفتگی در 14 گروه مطالعاتی در سطح استان خبر داد.

وی سرانه عضویت در کتابخانه‌ها را 62 هزار و 790 نفر اعلام کرد، همچنین سرانه امانت کتاب یک میلیون و 106 هزار جلد کتاب در یکسال است و نسبت به شاخص کشوریِ 18.5 جلدی، این میزان در استان به 17.6 می‌رسد.

مطیعی گفت: براساس سیاست‌های جدید با تجهیز کتابخانه‌های سیار به ازای هر هشت روستا یک واحد سیار در نظرگرفته شده و با وجود پراکندگی روستاها خدمات‌دهی در این راستا صورت گرفته است.

وی افزایش تعداد اعضا نسبت به سال گذشته را 28 درصد اعلام کرد، همچنین 24 انجمن فعال در استان وجود دارد.

وی در ادامه افزود: 5 هزار و 204 کتب نفیس، 594 جلد کتاب خطی و هزار و 179 جلد کتاب چاپ سنگی به کتابخانه‌ها اهدا شده است و از لحاظ اهدای کتب نفیس رتبه دوم کشوری و رتبه چهارم در کتب خطی را کسب کرده‌ایم.

مطیعی با بیان اینکه 23 هزار عضو کودک در استان وجود دارد گفت: مقرر است فضای بخش کودک در کتابخانه‌ها مجزا و  فضای جداگانه‌ای به آنها اختصاص داده شود.

وی نیروی انسانی در کتابخانه‌های استان را 149 نفر؛ 62 نفر خانم و 87 نفر آقا ذکر کرد.

مطیعی با بیان اینکه از سال 90 به بعد، آمار سنجش سرانه مطالعه کتاب نداشته‌ایم گفت: در این خصوص با تجمیع چهار شاخص، رتبه استان در کشور با سرانه مطالعه 78 دقیقه و 47 ثانیه، 12 است .

وی اعلام کرد: علاوه بر یکسان‌ساری شاخص‌ها، در صدد تهیه اطلس کتابخانه‌ها هستیم که یک طرح پژوهشی است و بر اساس آن تمام کتاب‌ها در مراکز مختلف شناسایی و اطلاعات در یکجا جمع می‌شوند.

به گزارش ایسنا، علاقمندان می‌توانند برای اهدای کتاب با شماره‌ تلفن 33687600 تماس بگیرند.

کد خبرنگار: 10140

 

 

 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.