• چهارشنبه / ۲۸ آبان ۱۳۹۳ / ۱۶:۲۱
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: markazi-68709

حاجیان‌زاده عنوان کرد: کانون پرورش فکری به دنبال توسعه مراکز سیار

IMG_1615_ubsgwrz

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: سیاست کانون بر توسعه مراکز سیار قرار گرفته است و در حال حاضر 85 مرکز سیار در سراسر کشور فعال هستند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه مرکزی، علیرضا حاجیان‌زاده با بیان اینکه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به عنوان یک دستگاه با محوریت اوقات فراغت در کنار وزارت آموزش و پرورش فعالیت می‌کند، گفت: کانون با ایجاد مراکز فرهنگی ثابت در سراسر کشور و مراکز سیار در مناطق روستایی و دوردست، تعداد زیادی از کودکان و نوجوانان را پوشش داده است.

وی از فعالیت 900 مرکز ثابت فرهنگی در کشور خبر داد و گفت: این مراکز بیش از 420 هزار نفر عضو دائم و تمام وقت دارند.

حاجیان‌زاده توضیح داد: دانش‌آموزان به همراه مربیان و معلمان به شکل گروهی در برنامه‌های کانون شرکت کرده و حضور میلیونی دارند.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: خانواده‌ها به همراه فرزندانشان از برنامه‌های کانون استفاده می‌کنند و این اقدامات رضایت خاطر خانواده‌ها را فراهم آورده است.

وی با بیان اینکه بخشی از مخاطبین از محصولات کانون استفاده می‌کنند، بیان کرد: اگرچه ممکن است این مخاطبین در کانون‌ها حضور نداشته باشند اما، از کتاب‌هایی که در کانون تولید می‌شود استفاده می‌کنند و خانواده‌ها با خیال راحت این کتاب‌ها را خریداری و در اختیار فرزندانشان قرار می‌دهند.

حاجیان‌زاده خاطرنشان کرد: انواع فیلم‌ها و سرگرمی‌های مختلف تولیدی کانون در مراکز، عرضه و در اختیار خانواده‌ها و فرزندان‌شان قرار می‌گیرد.

وی ضمن تأکید به تولید لوازم‌التحریر با نمادهای ایرانی و اسلامی، گفت: این حرکت جدید از دو سال گذشته در کانون شروع شده و همواره تلاش می‌شود نمادهای ایرانی اسلامی جایگزین لوازم‌التحریر با نمادهای غربی شود.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: کانون پرورش فکری کودک و نوجوان با بیش از 200 فروشگاه محصولات خود را عرضه می‌کند. فروشگاه‌های زنجیره‌ای در سطح کشور نیز محصولات کانون را خریداری و عرضه می‌کنند.

وی با بیان اینکه کانون هم در سطح کشور و هم در سطح بین‌الملل فعالیت دارد، گفت: در 30 کشور جهان مراکز کانون و پرورش فکری کودکان به سرپرستی آموزش و پرورش فعالیت دارند و یکصد جلد از کتب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به 30 زبان زنده دنیا ترجمه شده و حق کپی‌رایت آنها به این کشورها فروخته شده است.

حاجیان‌زاده همچنین به تقاضای برخی از کشورها جهت ترجمه کتاب‌های کانون به زبان کشور مقصد و الگوگیری مدل فعالیت کانون از سوی برخی کشورها اشاره کرد و گفت: این کشورها، از سوی کانون پرورش فکری پشتیبانی معنوی می‌شوند.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بیان کرد: در بسیاری از کشورها که دارای مراکز و آموزش و پرورش ایرانی هستند شرایطی فراهم شده تا برنامه‌ها و فعالیت‌های کانون برای دانش‌آموزان ایرانی خارج از کشور توسعه پیدا کند و آنها بتوانند از این خدمات استفاده کنند.

وجود 85 مرکز سیار در سراسر کشور

حاجیان‌زاده اظهار کرد: مراکز سیار در سراسر کشور در قالب خودروهایی که به کتابخانه تجهیز شده‌اند همراه با مربیان در روستاها حضور می‌یابند.

وی گفت: اگر چه در روستاها کانون نداریم اما، اعضای ثابتی در روستاها عضو کانون هستند.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان افزود: سیاست کانون بر توسعه مراکز سیار قرار گرفته است و در حال حاضر این 85 مرکز سیار در مناطق روستایی مرزی حضور فعالی دارند.

حاجیان‌زاده در ادامه گفت: تعداد 50 مرکز ثابت فرهنگی در سطح کشور در حال ساخت و راه‌اندازی هستند که امیدواریم بتوانیم تا سال آینده این مراکز را راه‌اندازی کنیم.

وی تأکید کرد: از نظر نیروی انسانی و امکانات و منابع، محدودیت‌هایی وجود دارد که امیدواریم بتوانیم منابع را توسعه داده و در توسعه کار مراکز گام‌های موثری برداریم.

حاجیان‌زاده در بخش دیگری از صحبت‌های خود تفکر و مهارت را دو عنصر اصلی تأثیرگذار در فعالیت کانون‌های پرورش فکری دانسته و گفت: تمامی فعالیت‌های کانون برای اعضا، کودکان و نوجوانان با محوریت این دو عنصر اجرا می‌شود.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان افزود: پرورش فکر و اندیشه و شناسایی و شکوفایی استعدادها، مهارت‌ها و توانمندی‌های اعضا در مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مورد توجه است.

وی گفت: کانون‌های پرورش فکری در جهت ارتقای دانایی و توانایی اعضا در تلاش هستند.

حاجیان‌زاده با بیان اینکه فعالیت اعضا در کانون، مهارت‌های آنها را بالا می‌برد، توضیح داد: 42 موضوع در فعالیت‌های مراکز کانون معرفی شده است که یکی از آنها مهارت در موضوعات خاص است. مهارت‌های اولیه‌ای که بچه‌ها در موضوعی خاص بدست می‌آورند مقدمه‌ای برای کسب تخصص‌های بعدی آنها می‌شود.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بیان کرد: در کنار فعالیت‌ها و مهارت‌های خاصی که اعضا به آن ورود پیدا می‌کنند مهارت‌های دیگری با عنوان مهارت‌های عام نیز بدست می‌آورند.

وی گفت: اعضا همزمان با کسب مهارت اجرایی در فعالیت‌هایی که به شکل خاص به آن وارد شده‌اند مهارت‌های دیگری چون جرأت و اعتماد به نفس پیدا می‌کنند.

حاجیان‌زاده جرأت خلق اثر، قدرت بیان، قدرت برنامه‌ریزی و مدیریت، تقویت حس زیبایی‌شناختی، مهارت برقراری ارتباط شهروندی، مراقبت از ارزش‌ها، مهارت یادگیری دائم، قدرت انتخاب، مهارت زندگی و نگاه عمیق و سلامت درونی را به عنوان 10 مهارت عام برشمرد که در کنار مهارت‌های خاص کسب می‌شود.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بیان کرد: گذران اوقات فراغت صرفا به معنای پرکردن وقت نیست بلکه هدف این است تا در کنار ارائه جذابیت‌ها، کودکان را به سمت ارزش‌ها سوق دهیم.

وی افزود: با مراقبت از ارزش‌ها تمام فعالیت‌هایی که در کانون ارائه می‌شود به عنصر انسان‌سازی تبدیل شده و بچه‌ها را به سعادت‌مندی می‌رساند.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در پایان مطالعه و کتابخوانی را جزو اصول کار کانون برشمرد و گفت: رعایت این اصل باعث می‌شود که مهارت‌های ارائه شده به کودکان برای آنها صرفا جنبه سرگرمی نداشته باشد و در کنار سرگرمی‌ها متفکر تربیت شوند.

معاون عمرانی استاندار نیز در این مراسم اظهار کرد: اهمیت کانون‌های پرورش فکری کم از آموزش و پرورش نیست و کانون بار پرورش را بیش از دیگر سازمان‌ها و نهادها بر عهده دارد.

وی تغییر و تحول را باعث رونق فعالیت دانسته و گفت: ایجاد تغییرات مثبت ثمرات خوبی را به همراه خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، در ادامه جهانبخش قنبری مدیرکل جدید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان استان مرکزی نیز عنوان کرد: کانون پرورش فکری کودک و نوجوانان شاخه‌ای جدانشدنی و مهم از درخت تنومند آموزش و پرورش است.

وی وجود نیروی انسانی متعهد، متخصص و فعال را از مهمترین ویژگی‌های کانون‌ها برشمرد و گفت: نیروی متخصص، با ارزش‌ترین سرمایه کانون‌های پرورش فکری کودکان و نوجوانان است.

قنبری نیم قرن فعالیت کانون‌های پرورش فکری در زمینه فعالیت‌های کودک و نوجوان، را دلیل اعتماد مردم به آنها دانست.

مدیرکل جدید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان استان خاطرنشان کرد: سه اصل اخلاق‌مداری، نظم و انصاف را سرلوحه تمام فعالیت‌هایش در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان قرار خواهد داد.

به گزارش ایسنا، محمد تقی حقی مدیرکل سابق کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان مرکزی نیز ضمن اشاره به فعالیت‌های 15 ساله خود در این استان گفت: استان مرکزی دارای 44 مرکز ثابت فرهنگی، سه مرکز پستی و دو مرکز سیار روستایی است.

وی افزود: دومین مجتمع فرهنگی هنری استان با بیش از دو هزار متر در حال احداث است و در سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

حقی عنوان کرد: استان مرکزی جزو پنج استان اول از نظر تعداد مراکز فرهنگی است و بالغ بر هزار و 800 نفر زبان آموز دختر و پسر عضو کانون هستند.

وی ضمن تاکید بر اینکه این مجموعه از نظر مالی هیچ مشکلی ندارد، گفت: مدیریت منابع انسانی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان حرف اول را می‌زند.

حقی در پایان، اعتبارات عمرانی کانون به غیر از اعتبار مجتمع فرهنگی هنری را 290 میایون تومان عنوان کرد.

به گزارش ایسنا در این مراسم از محمد تقی حقی مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان استان مرکزی تقدیر و جهانبخش قنبری به عنوان مدیرکل جدید این کانون معرفی شد.

 

 

 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.