• شنبه / ۱۹ تیر ۱۳۹۵ / ۰۷:۴۵
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: markazi-80482
  • خبرنگار : 50211

میزگرد بررسی چالش های صنعت گل محلات/2/

تمام دردهای یک تولیدکننده/صنعت گل و گیاه رکورددار ریسک

IMG_3751

کم‌وکاستی‌های صنعت گل و گیاه زینتی به قدری زیاد است که هیچ تولیدکننده‌ای را بی‌بهره نگذاشته است و هر یک در این مسیر مشکلات عدیده‌ای را تجربه کرده‌اند، گذشته از کلیه مواردی که از سوی مسئولان و تولیدکنندگان گل محلات در نشست بررسی چالش‌های صنعت گل محلات مطرح شد، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان رویان‌نهال محلات نیز در خصوص سختی کار خود از ابتدای فعالیت تا به امروز این چنین اظهار کرد: ایده شرکت رویان نهال به منظور تولید پایه‌های تکثیری از سال 86 ساخته و پرداخته شد چراکه این پایه‌ها کاملا وارداتی هستند و اگر با نصف هزینه واردات، در داخل تولید شوند مانع خروج حجم زیادی ارز و افزایش اشتغال می‌شوند.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی،  بیرامی‌زاده با بیان اینکه پروسه راه‌اندازی این شرکت چهار سال به طول انجامید و تازه پس از آن در سال 90 با رکود کامل اقتصادی در کشور و عدم پرداخت تسهیلات از سوی بانک‌ها مواجه شدیم و علاوه بر آن پرداخت یارانه نیز متوقف شد، گفت: شرایط در سال 90 کشاورزان و گلکاران وابسته به بانک را دچار چالش‌های جدی کرد و عملا صنعت گل‌و گیاه کشور به رکود کشیده شد.

این تولیدکننده با تاکید بر اینکه بانک‌ها سیاست خاص خود را دنبال می‌کنند، حمایت را وظیفه خود نمی‌دانند و با این رویکرد که تحت هر شرایطی باید به سود مورد نظرشان برسند، تسهیلات ارائه می‌دهند، افزود: صنعت گل و گیاه پرریسک‌ترین صنایع کشور است، چراکه محصول لوکسی تولید می‌کند که عمر کوتاهی دارد و قابل ذخیره‌سازی نیست و تنها در صورتی که این محصول در بهترین شرایط به بازار عرضه شود، می‌توان هزینه‌های انجام شده را جبران کرد، در غیر این صورت باید تولیدات را بیرون بریزی و هزینه تولید باز نخواهد گشت.

وی یکی از مشکلات تولید را در حوزه واردات نهاده‌ها دانست و با اشاره به اینکه یکی از شاخص‌های تولید صادراتی برخورداری از خاک سالم بوده و تحقق این امر منوط به واردات موادی است که هزینه بالایی به تولیدکننده تحمیل می‌کند، گفت: گلکار توان تامین هزینه برای خرید این مواد را ندارد پس امکان رقابت را از دست ‌داده و در نهایت بازار را از دست می‌دهد.

بیرامی‌زاده افزود: زمانی به عراق، اربیل، آذربایجان و امارات صادرات گل انجام می‌گرفت، اما امروز بازار وسیعی برای صادرات محصول در اختیار نداریم چراکه هزینه تولید شدیدا بالا رفته و این امر به کیفیت نیز ضربه می‌زند.

وی با تاکید براینکه کیفیت مورد نظر خریداران خارجی باید برای ما تعریف شود، افزود: تولیدکنندگان ما ضعیف هستند و شرکت‌های صاحب‌سبک و مجهز به علوم روز بسیار اندک هستند و گلکاران نیز به جای پرداختن به مطالعه به سمت واردات روی می‌آورند.

وی اظهار کرد: انتظار اینست که وزارت صنعت مطالعه بازار را انجام داده و نتیجه را به ما اعلام کند و ما هم براساس آن محصول را تولید و صادر کنیم.

وی با بیان اینکه دانش فنی تولیدکننده‌ها بسیار بالاست چون تجربه زیادی دارند، تجسس می‌کنند و رقم‌های جدید را وارد می‌کنند، افزود: در مقابل مراکز تحقیقاتی ما نوآوری ندارند یا به روز نیستند و این امر باعث می‌شود که دوباره هزینه‌های بسیاری تحمیل شده و باعث درجا زدن صنعت شود.

در حوزه دانش فنی ضعیف هستیم

معاون پژوهشکده ملی گل و گیاه محلات نیز در خصوص موضوع مطرح شده توسط بیرامی اظهار کرد: در خصوص پایه برخی از انواع گل از جمله گل رز، ژرورا، آنتوریم و گل‌های پیازی وابسته به واردات هستیم. البته جلوی بخشی از واردات گرفته شده چون در خصوص تعدادی از آنها مثل رز، ژرورا و آنتوریوم تقریبا دانش فنی داخلی ایجاد شده ولی نیازمند بسترسازی فرهنگی در راستای اعتمادسازی در میان تولیدکنندگان برای توقف واردات و استفاده از تولیدات داخلی هستیم.

وی اظهار کرد: می‌توان گفت صددرصد ژرورایی که در ایران تولید می‌شود تفاوتی با تولیدات هلند ندارد ولی هنوز اعتمادسازی لازم در این خصوص ایجاد نشده است.

وی با بیان اینکه یکی از مراکزی که به جلوگیری از واردات کمک شایانی داشته پژوهشکده ملی گل و گیاه محلات و بخش بیوتکنولوژی این مرکز است که از سال 80 کار خود را آغاز کرده است، گفت: این بخش تنها مرکزی است که در بدست آوردن پروتکل‌های تکثیر و کشت و بافت گل‌ها فعالیت کرده و دانش فنی تولید کشت بافتی این گل‌ها را بدست آورده و به بخش خصوصی منتقل کرده است.

شفیعی گفت: در زمینه‌های دیگر نیز فعالیت‌های خوبی انجام گرفته است؛ در بحث به‌نژادی که محور فعالیت‌های پژوهشکده است، دستاوردهای خوبی در خصوص گل‌های داوودی، زنبق، رز و اطلسی کسب شده که بخشی معرفی شده و برای تجاری‌سازی در اختیار بازار قرار گرفته است.

وی با اشاره به ارتقای کیفیت به عنوان عامل مهم حفظ بازار گفت: ما حدود یک تا 1.5 درصد تولید جهانی گل را در اختیار داریم، اما کمتر از یک دهم درصد صادرات جهانی از ایران انجام می‌گیرد و علیرغم وجود پتانسیل‌های متعدد به لحاظ جغرافیایی، همسایه‌ها، عوامل زیربنایی و اقلیم، فاصله بزرگی میان تولید و صادرات وجود دارد که مربوط به نبود دانش فنی نوین است. ما حتی از نظر دانش فنی سنتی برتری‌های زیادی داریم که ارزش بسیار بالایی دارد، ولی علیرغم وجود عوامل زیربنایی در بحث دانش فنی نوین که کیفیت را تضمین می‌کند، ضعیف هستیم.

معاون پژوهشکده ملی گل و گیاه کشور یکی از مباحث مهم دیگر در تولید تخصصی را اندازه تولید و واحدهای تولیدی دانست و با تاکید بر اینکه در واحدهای کوچک تولید تخصصی دنبال نمی‌شود بلکه متنوع‌کاری را شاهد هستیم، یادآور شد: بحث مهم در تجارت داخلی و خارجی قیمت تمام شده است که اگر توسعه و بزرگ شدن واحدهای تولیدی انجام نگیرد نمی‌توان در حوزه افزایش کیفیت و کاهش قیمت تمام شده سرمایه‌گذاری کرد.

به گفته وی، با افزایش اندازه تولید امکان استفاده از نظر مشاوران، افزایش دقت و استفاده از تکنولوژی جدید میسر می‌شود. امروز در هلند گلخانه‌های زیر یک هکتار توجیه اقتصادی ندارند و در بلژیک میانگین سطح گلخانه سبزی‌و صیفی 3.6 تا 3.7 هکتار است، اما ما در این زمینه با مشکل مواجه هستیم و در محلات به طور میانگین قطعات گلخانه‌‌ها هزار متری هستند، البته واحدهایی با متراژ چند هکتاری نیز در این شهرستان فعال هستند، اما باید در کل به سمت افزایش اندازه تولید حرکت کنیم

حال دهکده گل خوب نیست

مجتبی ابراهیمی دیگر تولیدکننده گل و گیاه زینتی محلات نیز در این نشست با قدردانی از فرماندار به جهت همراهی با تولیدکنندگان گل و گیاه شهرستان و با گلایه از عدم حضور مدیرکل جهادکشاورزی در این نشست، گفت: به نظر می‌رسد سازمان صنعت، معدن و تجارت در عرصه صادرات رسالت خود را بهتر از جهاد کشاورزی به انجام رسانده است.  

وی با تاکید براینکه در ابتدای امر برای توسعه این صنعت و تولید و فروش گل باید در سطح کشور فرهنگ‌سازی کنیم، گفت: زمانی که سرانه مصرف گل بالا برود به تبع آن کیفیت تولید افزایش می‌یابد و اینجاست که قدرت رقابت بالا رفته و حضور در جایگاه‌های جهانی دست‌یافتنی می‌شود.

ابراهیمی در ادامه با طرح سوالاتی خواستار پاسخ جهاد کشاورزی به مشکلات صنعت گل و گیاه کشور و به تبع آن شهرستان محلات شد و با اشاره به مشکلات حوزه تامین نهاده‌ها گفت: در سال 83 با سطح زیر کشت 6 هزار متر مربعی اولین تولید کننده رز هیدروپونیک در سطح شهرستان بودیم، اما از سال 85 تمام گلخانه‌ها با رکود مواجه شدند. آن سال‌ها وام چهار درصد با چهار سال تنفس دریافت می‌کردیم، اما امروز تولیدکننده باید وام 26 درصد بگیرد و قطعا در این شرایط امکان کار و تولید وجود ندارد و دهکده گل براحتی در حال آسیب خوردن است به طوری که چندین واحد در دهکده اجاره داده شده است چراکه تولید کننده پس از انجام سه دوره کشت ضربه خورده و توان بازپرداخت وام را از دست داده و به تبع آن وثیقه به اجرا گذاشته شده است، در این شرایط دریغ از یک طرح که جهاد کشاورزی برای برون‌رفت از این چالش که برخی تولیدکنندگان را به بحران کشانده ارائه کرده یا حمایتی از تولیدکننده به عمل بیاورد.

 وی با تاکید براینکه تولید تنها با اعطای زمین به تولیدکننده میسر نمی‌شود و تولیدکننده باید حمایت شود، افزود: پژوهشکده دستاوردهایی داشته که برای کشور مفید بوده است، اما اعتمادسازی برای استفاده از این دستاوردها صورت نگرفت تا تولیدکننده با آرامش خیال  از یک شرکت دانش‌بنیان خرید خود را انجام دهد و به دنبال واردات نرود، اینجاست که انجام نشدن رسالت از سوی اداره ترویج جهاد کشاورزی خود را نشان می‌دهد.

اما و اگرهای رسیدن به صادرات 100 میلیون دلاری

این تولیدکننده محلاتی اظهار کرد: رسیدن به صادرات 100 میلیون دلاری در ابتدای امر نیازمند اصلاح الگوی کشت و تولید است. امروز در حوزه نهاده‌های کشاورزی مشکلات بسیاری وجود دارد و افرادی این حوزه را در اختیار گرفته‌‌اند که هیچگونه آشنایی با سختی‌های تولید ندارند. مشخصا درخصوص کود و کریستالون براساس بررسی‌های انجام شده قیمت این نهاده‌ها در بدو ورود به تهران 93 هزار و 620 تومان تمام می‌شود، اما در واحدها و داروخانه‌های گیاه پزشکی باید آنها را 270 هزار تومان خرید. باید پرسید که چرا این شرایط ایجاد شده است؟

وی به موضوع کنترل آفات به عنوان یکی از نیازهای تولیدکنندگان اشاره کرد و گفت: یکسری ارقام سم را نمی‌دانیم چگونه تهیه کنیم. خوشبختانه کنه شکارگر توسط پژوهشکده گل و گیاه تولید شده است و شرایط حاکی از آن است که پژوهشکده ملی گل و گیاه در این راستا از جهاد کشاورزی بهتر اقدام کرده است.

یارانه کمر تولید را شکست/دولت تولیدکننده را روی چشم خود بگذارد

وی با بیان اینکه تولیدکننده در پرداخت حقوق کارگران خود مانده است، یکی از دلایل شکسته شدن کمر تولید را اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها دانست و با طرح این سوال که چه یارانه‌ای به بخش کشاورزی داده شده است؟ افزود: تنها یک یارانه در بخش بیمه‌ها داشتیم که البته هزار منت هم در این بخش بر سر ماست!

ابراهیمی با تاکید براینکه دولت باید تولیدکننده را روی چشمان خود بگذارد چراکه سفره‌ای که تولیدکننده پهن کرده دولت نتوانسته آن را پهن کند، گفت: اگر امروز یک واحد تولیدی بسته شود 30 نفر که هرکدام خانواده‌ای چهار نفره دارند در معاش خود با مشکل مواجه می‌شوند. تاکنون سازمان توسعه تجارت در کدام نمایشگاه خارج از کشور یا هدایت تولیدکنندگان به سمت توسعه موفق حامی و مشوق تولیدکننده بوده است؟

وی با بیان اینکه جلسات آموزشی جهاد کشاورزی تکراری است در حالی که پژوهشکده عملکرد بسیار بهتری از جهاد کشاورزی در این خصوص داشته است، گفت: از طرفی نظام صنفی کشاورزی شهرستان محلات درگیر سیاست است تا کار؛ اینها دردهای تولیدکننده است.

وی اضافه کرد: وقتی مسئولان و کارشناسان پژوهشکده گل در هر زمان در خدمت تولیدکننده گل و گیاه محلات هستند، چرا باید هر بار در جلسات تکراری ترویج حاضر شویم؟

جهاد کشاورزی پای درد تولیدکننده نمی‌نشیند

وی ادامه داد: قطعا همه تولیدکنندگان می‌دانند که امروز با چه مشقتی واحدهای خود را سرپا نگهداشته‌ایم. اگر در سال 82 با 300 میلیون تومان سرمایه خود زمین خریده بودیم امروز سرمایه‌مان 10 برابر شده بود، این درد تولیدکننده است. حتی در بحث برگزاری نمایشگاه گل و گیاه به صورت مکتوب با مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مکاتبه کردیم که نظر این مجموعه را در این راستا اخذ کنیم و تاریخ جدید تایید شود، اما پس از تماس با رئیس جهاد کشاورزی استان جهت دریافت نظر وی، عنوان شد که اصلا در جریان برگزاری نمایشگاه نیست! این درد دیگر تولیدکنندگان محلات است که مجموعه جهاد کشاورزی پای درد تولیدکننده نمی‌نشیند و در جریان جزئیات امور قرار ندارد.

ابراهیمی با بیان اینکه وزیر صنعت از نمایشگاه گل محلات خبر داشت ولی مدیرکل جهاد کشاورزی استان خبر نداشت، افزود: رئیس سازمان جهاد کشاورزی در آبانماه گذشته رفع مشکلات تولیدکنندگان با نظام مهندسی کشاورزی را متعهد شد، اما هنوز اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است در حالی که وظیفه جهاد کشاورزی است که برای شنیدن درد تولیدکننده حاضر شود.

به گزارش ایسنا، اسدی معاون جهاد کشاوری در پاسخ به سوالات و موارد مطرح شده از سوی ابراهیمی گفت: در خصوص اداره ترویج جهاد کشاورزی جلسات انتقال یافته‌ها دائما توسط کارشناسان در محلات برگزار می‌شود ولی استقبالی از این جلسات از سوی تولیدکننده صورت نمی‌گیرد.

وی افزود: رسیدگی به قیمت بالای نهاده‌ها و موارد دیگر از این دست در اختیار جهاد کشاورزی نیست بلکه بهبود شرایط در این مباحث نیازمند تصمیمات کشوری است. شرکت‌ها و تعاونی‌ها باید در این حوزه وارد شده و خود واردکننده باشند که در این صورت قطعا شاهد بروز اینگونه مشکلات نخواهیم بود و دست واسطه‌ها نیز کوتاه خواهد شد.

اسدی تاکید کرد: این مسائل باید درون خود محلات و از طریق نظام صنفی رفع شود، اما نکته مهم این است که تا زمانی که در حوزه مصرف گل در کشور به نتیجه مطلوبی نرسیم نمی‌توانیم با رویکرد دنیا همراه شویم. اگر مصرف را رواج دهیم مسلما انگیزه تولیدکننده بالا رفته و با توسعه بازار مصرف داخلی و افزایش توان تولیدکننده کیفیت تولیدات نیز افزایش می‌یابد.

به گزارش ایسنا، در ادامه نشست فرماندار به بحث صادرات و این موضوع که تولیدات شهرستان پراکنده است و واحد‌های تولیدی به سلیقه خود تولیدات را دنبال می‌کنند به همین دلیل است که توان بالقوه صادراتی بالفعل نمی‌شود، اشاره کرد و گفت: اگر تعاونی‌ها همکاری داشته و متمرکز عمل کنند موضوع 100 میلیون دلار صادرات شهرستان که از اهداف حوزه گل و گیاه شهرستان است طی 5 سال محقق خواهد شد، اما در حال حاضر شیوه تولید موجود دستیابی به این هدف را دشوار می‌کند.

اصغری معاون بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی نیز با بیان اینکه صادرات گل دنیا در سال 2015 بالغ بر 16 هزار میلیارد و 329 میلیون دلار بوده و از این میزان 19 میلیارد دلار مربوط به صادرات گل و گیاه بوده است، اظهار کرد: با تحلیل این آمار، این امر استنباط می‌شود که تنها حدود یک دهم درصد از صادرات کل دنیا مربوط به گل و گیاه بوده و عمده کشورهای صادرکننده به ترتیب شامل هلند، کلمبیا، آلمان، اکوادور و ایتالیا هستند که 67 درصد صادرات کل دنیا را به خود اختصاص داده‌اند، اما صادرات گل و گیاه ایران در سال 94 طبق آمار گمرک بالغ بر 31 میلون و 500 هزار دلار بوده است که در مقایسه با صادرات 35 میلیون دلاری سال 93 شاهد کاهش 10 درصدی صادرات این محصول هستیم.

پیش‌بینی صادرات 51 میلیون دلاری در بخش کشاورزی استان مرکزی

وی با بیان اینکه 20 استان کشور همچون مازندران، تهران، مرکزی، آذربایجان شرقی، فارس، آذربایجان غربی و ...  در زمینه صادرات گل و گیاه صاحب جایگاه هستند، گفت: صادرات عموما در گمرک به نام شخص انجام می‌گیرد. در سال 94 حدود 5 میلیون دلار صادرات در استان به ثبت رسیده است، اما براساس آمار تشکل‌ها و واحدهای تولیدی و با تایید جهاد کشاورزی حدود 12 میلیون دلار صادرات انجام گرفته است، این مغایرت به دلیل صادرات از سوی تولیدکنندگان استان از طریق استان‌های دیگر است.

معاون بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی اعلام کرد: در سال جاری و براساس برش استانی سعی بر متمرکز کردن صادرکنندگان و تشویق واحدها برای اخذ گواهی‌های لازم از جمله کارت بازرگانی است تا بتوانند امورات صادرات را با نام خود انجام دهند که این امر باعث رسمی‌تر شدن آمار صادرات استان خواهد شد.

وی به هدف‌گذاری‌های سال 1395 اشاره کرد و گفت: هدفگذاری‌های کشور در سال 95 در زمینه صادرات کالا و خدمات 67 میلیارد و 775 میلیون دلار پیش‌بینی شده است که براساس مصوبه هیات وزیران و شورای عالی صادرات کشور تدوین و به استان‌ها ابلاغ شده است تا براساس مزیت‌های استانی برش استانی تهیه شود. در بخش کشاورزی نیز 5 میلیارد دلار صادرات در نظر گرفته شده است و در کارگروهی که اخیرا در استان تشکیل شد 51 میلیون دلار صادرات در بخش کشاورزی پیش‌بینی شد که در بخش گل و گیاه نیز به همین منوال می‌توان سهم صادرات را مشخص کرد.

اصغری ادامه داد: در وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه راهبردی تدوین شد و برش استانی آن در حال تدوین است، ایراد فعلی که قانون هم هست این است که کلیه سیاست‌گذاری‌های مربوط به تامین، توزیع، صادرات و واردات به بخش کشاورزی واگذار شده است و در بسیاری از استان‌ها در کارگروه توسعه صادرات هدفگذاری صادرات و واردات محصولات فقط در اختیار جهاد کشاورزی است، از سویی شاید جهاد کشاورزی زیرساخت لازم در بحث صادرات و واردات را ندارد و این امر باعث شده است که بسیاری از مجوزهای واحدهای تولیدی در بخش کشاورزی را هنوز صنعت و معدن صادر ‌کند.

معاون بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی اضافه کرد: هدفگذاری‌های استان در بخش کشاورزی صادرات 51 میلیون دلاری است. این هدفگذاری در کارگروه شهرستانی مطرح شده است، اما محلات برای رشد صادرات تا 100 میلیون دلار پیش‌بینی‌هایی انجام داده است، که یقینا تحقق آن الزاماتی دارد که باید فراهم شود.

وی گفت: بسته حمایتی صادرات غیرنفتی سال 95 اخیرا ابلاغ شده است و شرح وظایف دستگاه‌ها، بانک‌ها، صندوق توسعه ملی و  صندوق توسعه صادرات در این بسته تعیین شده است. ماده یک این بسته حمایتی گویای این مهم است که یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری دو ساله در چند بانک عامل توسط صندوق توسعه ملی با نرخ 3.5 درصد که تا سقف دو میلیارد دلار قابل افزایش است، به عنوان نرخ نهایی ارائه تسهیلات به متقاضیان ارائه شود که می‌توان برش استانی آن را تهیه کرد تا بانک‌های عامل این اقدام در استان مشخص شود و نمایندگان بانک‌ها در جلسات تخصصی سهم جذب خود از این عدد را مشخص کنند تا بر اساس آن به بحث صادرات وارد شویم.

اصغری ادامه داد: بند دوم این بسته شامل سپرده‌گذاری مبلغ 20 هزار میلیارد ریال در یک دوره یک ساله با نرخ سود 16 درصد برای بخش صنعت و نرخ سود 14 درصد برای بخش کشاورزی و شرکت‌های دانش بنیان از طریق بانک‌های عامل شامل بانک توسعه صادرات، بانک سپه، صادرات، کشاورزی و بانک صنعت و معدن است که در این خصوص سازمان توسعه تجارت می‌تواند شرکت‌های توانمند صادرات را به عنوان شرکت معتبر به بانک‌های عامل معرفی کند. در حال حاضر در سطح کشور 240 شرکت به بانک توسعه صادرات و سایر بانک‌ها معرفی شده‌اند و در استان می‌توان شرکت‌های توانمند در بخش صادرات را معرفی کرد تا از این تسهیلات نهایت استفاده را ببرند.

آسیب تک بازاره بودن برای صادرات گل

اصغری در خصوص جمع‌بندی بحث صادرات گفت: در حوزه تجارت خارجی و با توجه به اینکه نماینده سازمان توسعه تجارت در استان هستیم. این نمایندگی شرح وظایف مشخصی دارد و بسیاری از موارد مانند مطالعه بازار و اعزام و ارتباط با رایزنان از جمله وظایف ماست، اما واردات و صادرات را بخش خصوصی انجام می‌دهد، به جز برخی شرکت های بزرگ که در اصل 44 واگذار نشده‌اند، مابقی امور واردات و صادرات توسط اشخاص انجام می‌شود. 

وی با بیان اینکه پایانه صادراتی گل و گیاه در محلات استقرار دارد، انتقال آن به خمین را تکذیب و پیشرفت فیزیکی این پایانه را بیش از 95 درصد عنوان کرد و گفت: البته مشکلاتی در این بخش وجود دارد. برای مثال باید با مدیریت، برنامه‌ریزی و اعطای تسهیلات دولتی بخشی از ماشین‌آلات خط تولید مانند ماشین بسته‌بندی تامین شده و فعل صادرات به صورت علمی محقق شود.

وی اضافه کرد: در شهرستان محلات کارگروهی شکل گرفته است که به صورت مرتب با دستگاه‌های ذیربط در بخش صادرات، اشخص حقیقی و تعاونی‌ها ارتباط برقرار می‌کند. کلیه مباحث در حوزه صادرات جمع‌بندی شده که چکیده مشکلات تولیدکننده و صادرکننده را شامل می‌شود، علاوه بر این به صورت ماهیانه گزارشی از اشخاص و شرکت‌ها تهیه و بازار هدف و مشکلات این بازار استخراج می‌شود.

اصغری با اشاره به مشکل مطرح شده در خصوص واردات نهاده گفت: یکی از برنامه‌های پیش‌بینی شده در خصوص پایانه صادرات گل و گیاه ایجاد دفتر بازاریابی و مدیریت صادرات ذیل پایانه است که تاکنون ایجاد نشده در صورتی که ضرورت ایجاد آن کاملا احساس می‌شود تا در کنار آن هولدینگ صادراتی ایجاد شده و این شرکت بازاریابی بازار هدف، عوارض صادراتی و گمرک خارج از کشور را بررسی کند. این شرکت‌های بازاریابی هستند که می‌توانند گمرک کشورهای مقصد صادرات را رصد کرده و عوارض ورودی صادرات به این کشورها را مشخص کنند و نتایج را به تولیدکنندگان و صادرکنندگان منتقل کنند تا این افراد نیز براساس اطلاعات دریافتی قیمت تمام شده را آنالیز کنند و در خصوص حضور در یک بازار به نتیجه برسند.

عدم امکان رقابت در سایه بالا بودن قیمت تولید در ایران 

وی با بیان اینکه تولید یک شاخه گل در محلات یک دلار هزینه دارد در حالی که هلند، اکوادور و کلمبیا به قیمت 70 سنت هر شاخه گل را به روسیه صادر می‌کنند و قطعا در این شرایط امکان رقابت وجود ندارد، افزود: باید برنامه تولید را از کشورهای خارجی اخذ کنیم و شرکت‌های مدیریت صادرات می‌توانند این کار را انجام دهند. در سیاست‌های کلان وزارتخانه و سازمان توسعه تجارت ایجاد شرکت‌های بزرگ صادراتی تاکید شده است و از طرفی محدودیت صادراتی برای اشخاص حقیقی که شاید تولیدکننده محصول نباشند لحاظ شده است و اجازه ورود شرکت‌های کوچک و متفرقه به بحث صادرات داده نمی‌شود. این امر در بسته حمایت از بخش کشاورزی مورد توجه قرار گرفته است به طوری که همه یارانه‌ها و مشوق‌های نقدی و غیرنقدی به شرکت‌ها اعطا شده و از اعطای این تسهیلات به اشخاص حقیقی خودداری می‌شود.

وی به فعالان حوزه گل و گیاه که در قالب اشخاص حقیقی اقدام به تولید و صادرات گل می‌کنند، توصیه کرد که برای برخورداری از این بسته حمایتی نسبت به ایجاد شرکت اقدام کنند. 

معاون بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی با تاکید براینکه صادرات گل باید در محل پایانه صادراتی انجام گیرد و انتظار داریم که اتحادیه به این امر توجه کرده و از اقدامات پراکنده جلوگیری کند، افزود: البته سازمان توسعه تجارت نیز یارانه را در قالب شرط و شروطی پرداخت می‌کند.

وی در ادامه با بیان اینکه برای افزایش روابط صادراتی 20 رایزن در اختیار است که عمدتا در حوزه کشورهای همسایه فعالیت می‌کنند، افزود: بازارهای ما به ترتیب عراق، ترکمنستان، آذربایجان و گرجستان هستند. علاوه بر این جهت صادرات به روسیه نیز در حال رایزنی هستیم که البته در حال حاضر امکان چندانی برای رقابت در این بازار وجود ندارد و باید زیرساخت‌های لازم برای ایجاد توان رقابتی مانند حمل هوایی از فرودگاه اراک فراهم شود.

اصغری با انتقاد از تک‌بازاره بودن برخی صادرکنندگان گفت: بسیاری از صادرکنندگان تک‌‌بازاره هستند و سالیان متمادی با یک اقلیم کار می‌کنند، در این شرایط با ایجاد مشکلات امنیتی یا سیاسی در آن اقلیم خاص به یکباره صادرات متوقف می‌شود. یکی از دلایل کاهش 10 درصدی صادرات گل و گیاه کشور این عامل است در حالی که باید در سبد صادرات چندین کشور را هدف قرار دهیم تا در صورت بروز مشکل در یک کشور، اقلیم دیگری را جایگزین کنیم. 

وی در ادامه عمده‌ترین مشکلات صادرات گل و گیاه در کشور را از نگاه تولیدکنندگان و صادرکنندگان تشریح کرد و گفت: عدم ثبات قوانین و مقررات صادراتی کشور در زمینه صادرات گل و گیاه، ساختار ناکارآمد حمل و نقل مانند نبود هواپیمای باری در اراک، نبود پرواز مستقیم به برخی کشورهای خریدار، عدم فرآوری برخی محصولات که بازارهای هدف به آن نیاز دارند، عدم استفاده تولیدکنندگان از تجربیات کشورهای موفق در زمینه تولید گل و گیاه، کمبود کشتی‌های سردخانه‌‌ای ویژه حمل و نقل، عدم تجهیز گمرکات کشور به سردخانه و انبارهای نگهداری گل و گیاه، نبود مرجع واحد برای سیاستگذاری در صادرات گل و گیاه، حضور بدون برنامه در نمایشگاه‌‌های بین‌المللی و کیفیت پایین آماده‌‌سازی گل و گیاه برای صادرات از جمله این مشکلات است.

وی به پیشنهادات و راهکارهای تولیدکنندگان و صادرکنندگان در زمینه توسعه صادرات گل و گیاه نیز پرداخت و گفت: لزوم حضور مستمر صادرکنندگان در نمایشگاه‌های خارجی یکی از این پیشنهادات است.

اصغری در این زمینه به نمایشگاه بین‌المللی روسیه که شهریورماه امسال برگزار می‌شود، اشاره کرد و گفت: یارانه 6 میلیون تومانی برای حضور هر شرکت‌کننده حقوقی در این نمایشگاه در نظر گرفته شده است و به لحاظ اینکه امکان حضور تک تک تولیدکنندگان در این نمایشگاه وجود ندارد، بهتر است تشکل‌ها به عنوان نماینده تولیدکنندگان حاضر ‌‌شوند. در حاشیه این نمایشگاه نشست‌های مختلفی برگزار می‌شود و این تشکل‌ها در بحث تبادل اطلاعات می‌توانند نماینده خوبی برای تولیدکنندگان کشور باشند.

وی همکاری صندوق ضمانت صادرات ایران برای تحت پوشش قرار دادن صادرات گل و گیاه، پرداخت به موقع تسهیلات با نرخ پایین به تولیدکنندگان و صادرکنندگان، ایجاد کنسرسیوم‌های صادراتی گل و گیاه به صورت کشوری و استانی، ثبت برند و ثبت شرکت در کشورهای هدف، پوشش ریسک صادرات برخی از کشورهای با ریسک بالا، تسهیل واردات ماشین‌آلات و تجهیزات مورد نیاز، توسعه بیمه حمل و نقل گل و گیاهان زینتی، حمایت از بخش خصوصی برای توسعه انبارداری و بسته‌بندی، ایجاد شرکت مدیریت صادرات ذیل تعاونی تولیدکنندگان و الزام پرداخت جوایز صادراتی پس از فعل صادرات به صادرکنندگان را از دیگر پیشنهادات و راهکارهای تولیدکنندگان و صادرکنندگان در زمینه توسعه صادرات گل و گیاه عنوان کرد.

بسته حمایتی، مشوقی که نمی شناسیم

اصغری به بسته حمایتی تدوین شده در حوزه صادرات غیرنفتی نیز اشاره کرده و گفت: براساس ماده 15 این بسته حمایتی شرکت‌های دولتی و افراد حقیقی مشمول دریافت جایزه صادراتی نخواهد بود، از سویی بخش عمده‌ای از 200 صادرکننده استان حقیقی هستند که علیرغم اینکه توان صادراتی بالایی دارند، جزو افراد دانش‌بنیان هستند و بازارها را به خوبی رصد کرده‌اند، اما به لحاظ اینکه این افراد به نام خود کارت بازرگانی و مجوز دریافت کرده‌اند، لذا امسال جایزه صادراتی دریافت نخواهد کرد.

وی با اشاره به کمک به برقراری خطوط منظم ریلی، دریایی و هوایی تا 50 درصد ظرفیت به مدت شش ماه به عنوان دیگر عنوان حمایتی مطرح شده در این بسته گفت: متاسفانه تولیدکنندگان و صادرکنندگان با سازمان توسعه تجارت بیگانه هستند، در حالی که باید هر روز سایت را بررسی کنند و با مطالعه آن از مزایا و دستورالعمل‌ها مطلع شوند. تمام بخشنامه‌‌ها بر روی سایت سازمان توسعه تجارت و سازمان صنعت و معدن استان قرار دارد.

اصغری عنوان حمایتی دیگر را کمک سود و تسهیلات بانکی به صادرکنندگان کالا و خدمات و سرمایه گذاری برای تامین زیرساخت‌های صادراتی از جمله پایانه‌های صادراتی عنوان کرد و گفت: پایانه گل محلات می‌تواند از یارانه سود تسهیلات بهره‌مند شود و از کاهش شش درصدی سود تسهیلات به عنوان جایزه غیرنقدی استفاده کند.

وی پرداخت بخشی از هزینه اجاره دفاتر و انبارهای شرکت‌های صادراتی در خارج از کشور را از دیگر اقدامات حمایتی عنوان کرد و گفت: وقتی یک شرکت مدیریت صادرات ساماندهی شود این شرکت می‌تواند برای مثال در اقلیم کردستان یک انبار و سردخانه برای شرکت البته به صورت مشترک با طرف خارجی به ثبت برساند و  20 درصد اجاره دفتر و 50 درصد اجاره انبار تا سقف 40 میلیون تومان به مدت یک سال را کسب کند که این اقدام مشوق بسیار خوبی برای شرکت‌هاست.

اصغری با اشاره به پرداخت بخشی از هزینه‌های ثبت نشان تجاری به عنوان دیگر اقدامات در نظر گرفته شده حمایتی افزود: 30 درصد هزینه ثبت برند تجاری گل محلات را می‌توان از دولت دریافت کرد. البته مسیر این کار باید قانونی باشد و اداره کل ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی ایران متولی اینکار است، پایانه تاییدکننده است و کارگروه توسعه صادرات استان تصویب کننده این مهم است و اگر این مسیر مستقیما از طریق ارتباط با تهران انجام شود، حتی اگر برند نیز تایید شود، اما استان از این روند بی ‌اطلاع باشد یارانه‌ای به این بخش تعلق نخواهد گرفت.

معاون بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی کمک به بازاریابی، تبلیغات، آموزش، فرهنگ‌سازی و بحث بیمه و ضمانت‌نامه صادراتی را از دیگر حمایت‌های این بسته دانست و گفت: در حال حاضر افغانستان و عراق بازار هدف ما هستند، اما نرخ ریسک در این کشورها بالاست و بیمه‌های مرکزی می‌توانند در صورت بروز مشکل و خسارت بار از صادرکنندگان حمایت کنند.

با تکیه بر ظرفیت کنونی صادرات را جدی بگیریم

به گزارش ایسنا، فرماندار محلات در پایان این نشست با تاکید بر جدی‌تر گرفتن صادرات با توجه به همین ظرفیت و کیفیت کنونی اظهار کرد: اگر راه باز شود تولیدکننده رغبت بیشتری برای تولید خواهد داشت. متاسفانه تولیدکنندگان از قیمت کنونی فروش رضایت ندارند. اگر بحث صادرات را ساماندهی کنیم نوسان قیمت گرفته خواهد شد و تولیدکننده با ضرر متناوب روبرو نخواهد بود.  باید هم و غم را بر صادرات قرار دهیم و در نمایشگاه چهاردهم نیز با همین رویکرد وارد عرصه شدیم، البته در بحث داخلی هم نمایشگاه جواب خوبی داد و تفاهم‌نامه‌‌های داخلی بهثمر خواهد رسید.

وی درخصوص برنامه های انجام شده برای توسعه و رونق این صنعت عنوان کرد: آبانماه سال قبل اعزام تولیدکنندگان به هلند انجام شد که دستاوردهای خوبی به همراه داشت و پیامد اولیه آن همکاری با شرکت ویرمن هلند بود که در حال حاضر در مرحله تنظیم تفاهم‌نامه با این شرکت هستیم تا نهاده و دانش و بازار از سوی هلندی‌ها تامین شود و گلکاران ما اقدام به تولید کنند که در این صورت جهش خوبی در صادرات خواهیم داشت.

فرماندار محلات با اشاره به تنظیم تفاهم‌نامه با اتاق افغانستان که در مرحله امضا قرار دارد و بخشی از آن در حوزه گل و گیاه است و گشایش خوبی به همراه خواهد داشت، به جزئیات سفر هیات هفت نفره محلاتی به روسیه در بهمن‌ماه پرداخت که امروز باعث حضور استان مرکزی در نمایشگاه شهریورماه روسیه و اختصاص بخشی از نمایشگاه به صنعت گل و گیاه استان شده است.

وی دعوت از رایزن اقتصادی کردستان عراق در نمایشگاه چهاردهم گل و گیاه محلات که گشایشی در حوزه صادرات ایجاد خواهد کرد و توسعه ارتباطات را رقم خواهد زد را از دیگر اقدامات صورت گرفته دانست و گفت: تنها راهکار برای افزایش کمی و کیفی گل و گیاه نگاه صادراتی است. خانواده‌های کشور به لحاظ فرهنگی کمتر گل مصرف می‌کنند و از سوی دیگر به لحاظ وضع اقتصادی نامناسب موجود، مصرف گل و گیاه خانگی افزایش نخواهد داشت، هرچند شاید در حوزه فضای سبز از رکورد خارج شویم، اما نمی‌توان در بحث گل و گیاه خانگی تمرکز بالایی داشت به همین دلیل باید رویکرد صادراتی را به صورت جدی دنبال کنیم.

سجادی تصریح کرد: زنجیره تولید در شهرستان کامل است، تحقیقات و تولیدکنندگان صاحب تجربه موجود هستند و این مهم می‌تواند صادرات را قوت ببخشد، شاید جای یک هولدینگ یا یک شرکت تعاونی صادراتی در این مجموعه خالی باشد که اگر این ظرفیت ایجاد شود صادرات قوت خواهد گرفت. اگر دانش با تجربه تلفیق شود جواب خواهد داد و این وظیفه جهاد کشاورزی است که دستاوردهای علمی را به عنوان پل ارتباطی علم و اجرا به تولیدکنندگان منتقل کند.

فرماندار محلات در پایان نشست درخصوص انتقال پایانه گل و گیاه محلات به خمین گفت: پایانه گل و گیاه ساخته شده است و امکان انتقال آن وجود ندارد، اما بحث منطقه ویژه اقتصادی در دستور کار است. سال گذشته شائبه‌ای ایجاد شد که منطقه ویژه اقتصادی گل به خمین منتقل شود که به دنبال انعکاس این شایعه با استاندار وقت مهندس مقیمی رایزنی‌هایی انجام شد و با توجه به اینکه ظرفیتی که در محلات هست در خمین وجود ندارد، استقرار این منطقه در محلات نهایی شد. البته پروسه ایجاد این منطقه بسیار طولانی و زمانبر است و نیاز به پیگیری و مصوبه مجلس و هیات دولت دارد.

وی خاطرنشان کرد: البته به نظر می‌رسد راه‌اندازی این منطقه ویژه در حال حاضر جزو اولویت‌ها نیست چراکه اگر اولویت‌های دیگر در حوزه گل و گیاه را دنبال کنیم تاثیر بیشتری را خواهیم دید.

 

 

 

 

 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.