• دوشنبه / ۲۵ مرداد ۱۳۹۵ / ۰۹:۰۹
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: markazi-81236
  • خبرنگار : 50212

امام جمعه ساوه: فضای مجازی فضای یک جنگ تمام عیار است

IMG_8818

امام جمعه ساوه گفت: فضای مجازی فضای یک جنگ تمام عیار علیه فرهنگ جامعه است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، حجت الاسلام سید ابراهیم حسینی در نخستین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهر آوه از توابع شهرستان ساوه با تاکید بر اینکه جنگ جهانی چهارم جنگ عقیده و جنگ دین است، افزود: ابزار این جنگ رسانه‌ها هستند که در دو بعد سخت‌افزاری و نرم‌افزاری فعالیت دارند.

وی با اشاره به اینکه انقلاب ما از جنس فرهنگ است، گفت: باید بیشترین اهتمام را به سمت و سوی ارتقای شاخص‌های فرهنگی داشته باشیم تا بتوانیم در این جنگ که به مراتب از جنگ نظامی سخت‌تر است، پیروز شویم.

وی با اشاره به تعابیر رهبری معظم انقلاب از جنگ فرهنگی همچون شبیخون فرهنگی، تهاجم فرهنگی و ناتوی فرهنگی اظهار کرد: همه ما در خصوص این جنگ مسئول هستیم و شورای فرهنگ عمومی یکی از نهادهایی است که باید به جد با تهاجم فرهنگی مبارزه کند.

امام جمعه ساوه با تاکید بر ورود به جنگ فرهنگی با سلاح فرهنگی تصریح کرد: باید در وهله اول کار فرهنگی شکل بگیرد و فرهنگ‌سازی شود، اگر این تلاش برای مقابله با تهاجم فرهنگی نتیجه نداد آن وقت است که باید برخورد سلبی صورت گیرد.

وی اعتیاد، طلاق و بیکاری را از نمونه‌های آسیب‌های اجتماعی دانست که جامعه را دچار خود کرده است و افزود: همه مسئولان برای برطرف کردن این معضلات مسئول هستند و باید بدانند که مسئولیت امانتی است که باید بابت آن نزد خدای تعالی پاسخگو بود.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان ساوه در ادامه خواستار برگزاری جلسات مستمر شورای فرهنگ عمومی برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی و ارتقای شاخص‌های فرهنگی در شهر جدیدالتاسیس آوه شد.

به گزارش ایسنا، امام جمعه شهر آوه نیز گفت: سرمایه‌گذاری در حوزه فرهنگی فضای جامعه را از تهاجم فرهنگی ایمن خواهد کرد.

حجت‌الاسلام محمدجواد نکوئی ماهانی با تاکید براینکه مبارزه با آسیب‌های اجتماعی نیازمند سرمایه‌گذاری در حوزه فرهنگی است، افزود: شورای فرهنگ عمومی به عنوان عالی‌ترین مرجع در حوزه فرهنگی و اجتماعی می‌تواند زمینه‌ساز توسعه فعالیت‌های فرهنگی با تصویب طرح‌ها و برنامه‌های کارآمد و موثر فرهنگی باشد.

وی از سرمایه‌گذاری در حوزه فرهنگی به عنوان پرسودترین سرمایه‌گذاری یاد کرد و افزود: آسیب‌های اجتماعی ارتباط مستقیم با فرهنگ دارند از این رو با ترویج سبک زندگی اسلامی و فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی به مبارزه با آسیب‌های اجتماعی ناشی از تهاجم فرهنگی پرداخت.

امام جمعه آوه خواستار مشارکت همه دستگاه‌های اجرایی بویژه شورای اسلامی شهر و شهرداری برای تقویت فعالیت‌های فرهنگی در این شهر شد و افزود: عملیاتی شدن مصوبات شورای فرهنگ عمومی این شهر در گرو همکاری و مشارکت همه دستگاه‌هاست.

وی همچنین از جذب بیش از 400 نفر از نوجوانان و جوانان این شهر برای فعالیت‌های قرآنی ویژه طرح اوقات فراغت در فصل تابستان خبر داد و افزود: نظیر چنین فعالیت‌هایی باید در طول سال تداوم داشته باشد و علاوه بر فعالیت‌های قرآنی در سایر حوزه‌های فرهنگی و هنری نیز به نسل جوان خدمات فرهنگی ارائه دهیم.

به گزارش ایسنا، بخشدار بخش مرکزی نیز گفت: در تعریف شورای فرهنگ عمومی سیاست‌گذاری و نظارت بر عملکرد فرهنگی یک اصل است و می‌بایست با استفاده از نظرات صاحبنظران و نخبگان اولویت‌های فرهنگی را مورد بررسی قرار داد.

داود حقیقی افزود: اعضای شورای فرهنگ عمومی باید با توجه به نیازهای شهر در حوزه فرهنگی اجتماعی به درستی این نیازها را رصد کرده و برای بررسی و اعمال نظر در جلسه شورای فرهنگ عمومی مطرح کنند.

وی خواستار اتحاد بیشتر و همدلی بین مردم و مسئولان این شهر شد و افزود: آوه براساس تقسیمات کشوری از سال 1392 به شهر تبدیل شد و با استقرار شهرداری و نیز برپایی نماز جمعه اقدامات فرهنگی بسیاری در آن صورت گرفته است.

حقیقی از مردم شهر آوه به عنوان مردمی متدین و دیندار یاد کرد و افزود: تاثیرگذاری فعالیت‌های فرهنگی در منطقه‌ای که سابقه تدین و دینداری دارد بیشتر است از این رو باید به تقویت اینگونه فعالیت‌ها کمک کرد.

رئیس شورای اسلامی شهر آوه نیز از این شهر به عنوان یک شهر تاثیرگذار استان مرکزی در تولیدات کشاورزی و دامداری یاد کرد و افزود: تولیدات محصولات گلخانه‌ای این شهر سهم بسزایی در توسعه اقتصادی استان و کشور دارد.

قاسم بیطرفان افزود: با وجود ظرفیت‌های بالایی که این شهر در شاخص‌های اقتصادی از آن برخوردار است، اما از نظر شاخص‌های فرهنگی جزو شهرهای کم‌برخوردار است که امیدواریم با تشکیل شورای فرهنگ عمومی این کمبود نیز جبران شود.

وی افزود: مهمترین دغدغه مقام معظم رهبری بعد از حوزه اقتصادی مشکلات فرهنگی جامعه است، از این رو باید همه تلاش خود را برای تقویت ابعاد مختلف فرهنگی بکار بندیم.

بیطرفان خواستار حضور مسئولان شهرستانی مرتبط با حوزه فرهنگ بنا به نیازهای فرهنگی در جلسات شورای فرهنگ عمومی به منظور تحقق اهداف این شورا در حوزه فرهنگی و اجتماعی شد.

شهردار شهر آوه نیز با اشاره به ناکافی بودن فضاهای فرهنگی در این شهر گفت: فضاهای فرهنگی و تفریحی در این شهر مطابق با نیازهای جمعیت شهرنشینی این شهر نیست.

مسعود خاکپور با اشاره به نبود کتابخانه عمومی در این شهر افزود: شهرداری آوه براساس قانون آمادگی اختصاص سهم شهرداری‌ها به نهاد کتابخانه‌های عمومی به منظور احداث و توسعه کتابخانه عمومی که یکی از نیازهای ضروری این شهر در حوزه فرهنگی است را دارد.

وی خواستار ساماندهی و مرمت بنای امامزادگان در این شهر شد و افزود: این شهر به دلیل سابقه دیانت مردم و قرار گرفتن در مجاورت شهر مذهبی قم مدفن تعدادی از امامزادگان است و از آنجاکه این اماکن مقدسه با تاکیدات مقام رهبری باید به قطب فرهنگی تبدیل شوند، لذا با مساعدت اداره اوقاف شهرستان می‌توان این اماکن را به قطب فرهنگی شهر آوه تبدیل کرد که در ارتقای شاخص‌های فرهنگی بسیار موثر است.

در ادامه رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ساوه نیز گفت: شهر تاریخی آوه یکی از نقاط شیعه‌نشین کشور از ۱۴۰۰سال قبل بوده و محوطه تاریخی آن گواه اصالت و پیشینه تاریخی این شهر است.

حسین محمودی‌فر از این شهر به عنوان پایگاه شیعه یاد کرد و افزود: سابقه تاریخی مردم این شهر در دیانت بیانگر حضور مردمانی متدین در این خطه از دیار اسلامی است.

وی در ادامه گفت: بنا بر تصمیم شورای فرهنگ عمومی شهرستان و نظر امام جمعه و رئیس شورای فرهنگ قرار شد که جلسات شورای فرهنگ عمومی در شهرهای تابعه این شهرستان شامل غرق آباد، نوبران و آوه به ریاست امامان جمعه و عضویت بخشداران و نهادهای مرتبط تشکیل شود که سهم بسزائی در ارتقای شاخص‌های فرهنگی شهرها خواهد داشت.

دبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان ساوه با تاکید بر اینکه در شورای فرهنگ باید سنت‌ها و باورهای اعتقادی با تصمیمات کارآمد حفظ شود، افزود: هدف اصلی این شورا ترویج سبک زندگی اسلامی و ایرانی است که در قالب طرح‌ها و برنامه‌های مصوب جنبه اجرایی پیدا خواهد کرد.

وی تصریح کرد: راهکارهای ارتقای فرهنگ عمومی در این شورا بررسی و با استفاده از نظرات نخبگان و صاحبنظران عملیاتی می‌شود.

در این جلسه اعضای شورای فرهنگ به بیان دیدگاه و نقطه نظرات خود درخصوص مشکلات فرهنگی و اجتماعی و نیازهای این شهر پرداختند و در آخر تصمیمات لازم اتخاذ شد.

 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.