• چهارشنبه / ۶ تیر ۱۳۹۷ / ۱۶:۰۶
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: markazi-94644
  • خبرنگار : 50209

رئیس دادگستری شهرستان:

80 درصد پرونده های طلاق محلات توافقی است

80 درصد پرونده های طلاق محلات توافقی است

  رئیس دادگستری محلات گفت: 80 درصد پرونده های طلاق شهرستان توافقی است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، رسول احمدی در نشست خبری که به مناسبت هفته قوه قضاییه با حضور اصحاب رسانه برگزار شد، ضمن گرامیداشت هفته قوه قضائیه گفت: حوزه قضایی محلات در سال ۹۶، تعداد 20921 فقره پرونده وارده داشته است که در قسمت های مختلف اعم از دادگاه ها، شعب دادسرا، شعب شوراهای حل اختلاف و اجرای احکام کیفری و مدنی مورد بررسی قرار گرفته که از این تعداد ۶۲۸۵ پرونده در دادگاه ها، ۹۷۷۱ فقره در شعبه دادسرا و ۴۸۶۵ پرونده در شعب شورای حل اختلاف مورد رسیدگی قرار گرفته و از این تعداد پرونده ۲۰ هزار و ۴۱۶ فقره مختومه شده است.

وی بیشترین تعداد پرونده های مطروحه را مربوط به مطالبات مالی عنوان و بیان کرد: بیشترین دعاوی حقوقی به ترتیب مربوط به مطالبه طلب و اختلافات خانوادگی است. در سال گذشته ۲۴۲ فقره پرونده اختلاف خانوادگی با موضوع طلاق داشتیم که به دلیل وجود اختلاف شدید خانوادگی درصد سازش در پرونده های طلاق بسیار ناچیز بوده و ۸۰ درصد پرونده ها منجر به طلاق توافقی شده که این امر خود یک معضل فرهنگی و اجتماعی است.

همچنین در سال گذشته در بخش جرایم کیفری اکثر موارد صدور حکم زندان در محلات مربوط به حوزه مواد مخدر بوده است. در موضوعات کیفری نیز درصد قابل توجهی مربوط به سرقت و رتبه دوم محاکم کیفری ضرب و جرح عمدی  و بعد آز آن مواد مخدر بوده است.

احمدی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص معضلات شهرستان محلات ضمن انتقاد شدید از واحدهای تولیدی در بکارگیری اتباع بیگانه خاطر نشان کرد: وجود بیش از سه هزار نفر اتباع بیگانه در شهرستان و اشتغال آنها در واحدهای مختلف کارگاهی با سیاست های اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی و تولید ملی کاملا در تضاد است.

وی اظهار کرد: مطابق بررسی کارشناسان دادگستری بسیاری از متهمین در اثر بیکاری مرتکب جرم می‌شوند و این در حالی است که بستر و فضای کار مهیاست. از مسئولین می خواهم با فرهنگ سازی مناسب زمینه اشتغال به کار کارگران ایرانی به جای اتباع خارجی را فراهم کرده و نسبت به این موضوع حساسیت داشته باشند. اعتقاد به اینکه کارگران ایرانی خوب کار نمی کنند مردود بوده و با فرهنگ سازی و ارائه آموزش های لازم به کارفرمایان و کارگران زمینه اشتغال جوانان ایرانی مهیا خواهد شد.

وی همچنین ضمن انتقاد از بانک ها و دستگاه های متولی امر اشتغال گفت: بنا بر گزارش‌های ارائه شده از مراکز نظارتی واحدهای تولیدی علیرغم دریافت تسهیلات دولتی کم بهره از اتباع بیگانه به عنوان نیروی کار استفاده می کنند که باید در این خصوص بررسی های جدی تری انجام شود.  

رئیس دادگستری شهرستان محلات مورد بعدی را مراجعات مردم در زمینه مشاوره املاک عنوان کرد و گفت: برخی مشاورین املاک پول رهن و  اجاره مستاجرین را دریافت کرده و آن را در اختیار موجر قرار نمی‌دهند و با این کار برای خود کاسبی جداگانه ای راه اندازی کرده اند که زمینه فساد و تخطی از قانون را فراهم می کند و براساس مراجعات مردمی در این خصوص یک فقره پرونده کلاهبرداری تشکیل شده است. در این پرونده یک مشاور املاک پول های رهن مردم را دریافت کرده و متواری شده است که مصداق بارز  کلاهبرداری است و مردم باید به این موارد دقت لازم را داشته باشند اگر مردم آگاه بوده و مراجع نظارتی اطلاع رسانی لازم را داشته باشند هرگز شاهد تکرار چنین موضوعاتی نخواهیم بود.

وی در ادامه افزود: برخی رفتارهای هنجارشکنانه و نافرمانی های مدنی از قبیل کشف حجاب در حین رانندگی، سگ گردانی و مانور تجمل گرایی باعث ناراحتی متدینین و مردم نجیب و شهید پرور محلات شده است. بنده ضمن تذکر شدید به این تعداد معدود افراد، از همه متولیان فرهنگی تقاضا دارم با فرهنگ‌سازی مناسب در محیط پارک ها و اماکن عمومی مانع  این قبیل رفتارهای زشت و هنجارشکنانه شوند.

احمدی معضل چهارم را پدیده رباخواری عنوان کرد و در این خصوص گفت: متاسفانه پدیده مذموم رباخواری کماکان در شهر محلات وجود دارد که ضمن هشدار شدید به اشخاصی که به اینکار می پردازند، از مردم تقاضا دارم مراقب این افراد سودجو و شیاد باشند، هرچند معتقدم برخی به دلیل گرفتاری های مالی در دام این افراد گرفتار می‌شوند. در همین خصوص پرونده های زیادی در دادگستری مطرح و مفتوح داریم که مردم به دلیل عدم دقت و سهل انگاری نتوانسته اند بدهی خود را با رباخواران تسویه کنند و مشکلاتی به وجود آمده است .  

رئیس دادگستری محلات ضمن اخطار شدید به رباخواران افزود: افرادی هم که به عنوان رباخوار خون مردم را در شیشه می کنند آگاه باشند که دستگاه قضا در مقابل آنها کوتاه نخواهد آمد و با شدت و حدت با این پدیده شوم که باعث در خطر افتادن آبرو، مال و جان مردم است مبارزه خواهد کرد. به این افراد توصیه می کنم ضمن مطالعه قرآن و توجه به آیات متعددی که در مذمت این پدیده در قرآن آمده است، توبه کنند زیرا تجربه نشان داده که این افراد عاقبت خوبی نخواهند داشت .

وی موارد زیست محیطی را یکی دیگر از معضلات شهرستان مطرح و بیان کرد: مشکلات زیست محیطی ناشی از گرد و غبار معادن و واحدهای تولیدی آلاینده در محلات یکی دیگر از مسائل و مشکلات مردم است. اداره محیط زیست محلات نه تنها تاکنون اقدام مثبتی در این خصوص انجام نداده که بررسی‌های به عمل آمده نشان داده که این اداره از ارائه گزارش در این خصوص به مراجع قضایی خودداری کرده است که جای بررسی و تامل دارد.

وی افزود: به عنوان نمونه محل دفن زباله های شهری محلات برای این کار مناسب نیست زیرا در ورودی شهر از سمت خمین قرار دارد و وجود پلاستیک های بیشمار در بیابان های ورودی شهرستان چهره ناخوشایندی به شهر داده و علیرغم وظیفه ذاتی شهرداری مبنی بر ایجاد سایت بازیافت، این اتفاق تاکنون رخ نداده و محیط زیست نیز در این خصوص به وظیفه خود عمل نکرده است .

احمدی در ادامه افزود: معادن و انفال در شهرستان محلات در سیطره عده‌ای خاص هستند و سهم مردم از درآمدزایی معادن ناچیز است که امید است با پیگیری مسئولین، مردم محلات نیز به سهم خودشان برسند. دادگستری محلات با شدت با جرایم اقتصادی در حوزه قضایی برخورد و در این مقوله ورود خواهد کرد. اخیرا گزارشی در مورد شورای اسلامی و شهرداری و شهردار سابق نیم‌ور از سوی اداره اطلاعات عنوان شده که دادستان در حال بررسی و رسیدگی قضایی این پرونده است.

وی با اشاره به اینکه عرضه قلیان در رستوران ها و قهوه خانه ها زمینه ارتکاب گناه است، گفت: دادستان در مسائل مربوط به بهداشت عمومی رستوران ها و اماکنی که ارائه دهنده خدمات عمومی هستند و در موارد مربوط به حقوق مدنی و عمومی مردم ورود می کند. متاسفانه برخی اماکن به منظور سودجویی بیشتر اقدام به ارائه قلیان می کنند که این امر نیز زمینه ارتکاب گناه را فراهم می کند و برای مردم محلات که دغدغه مسائل دینی دارند قابل تحمل نیست.

رئیس دادگستری محلات در ادامه به سوالات خبرنگاران پاسخ گفته و در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درخصوص فضای باز رسانه ای در محلات خاطرنشان کرد: برخی موضوعات قضایی امکان طرح در رسانه را ندارند زیرا به حریم خصوصی مردم مربوط می شود و با آبروی مردم در ارتباط است.

وی همچنین با اشاره به باز بودن فضای اطلاعاتی در محلات از خبرنگاران خواست امین اخبار و اطلاعات باشند.

احمدی افزود: در بحث قتل دامدار محلاتی با توجه به اینکه یکی از مقتولین پس از چند روز در بیمارستان فوت کرد، پس از اعلام نظر قطعی کارشناس پزشکی قانونی و مشخص شدن علت تامه قتل روال رسیدگی آغاز می شود و به اطلاع مردم خواهد رسید. همچنین در خصوص جسد سوخته زنی در محلات تحقیقات پرونده تکمیل شده و محاکمه قاتل در شهرستان برگزار خواهد شد همچنین لازم به ذکر است با توجه به وجود شعبه ویژه جرایم مهم از جمله تجاوز به عنف و قتل و موارد اینچنینی سه شهر محلات، خمین و دلیجان در شهرستان محلات، موارد مربوط به این جرایم در این شهرستان رسیدگی می‌شود .

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر حمایت از آمرین به معروف و ناهیان از منکر گفت: با توجه به قانون قوه قضائیه وظیفه حمایت از این افراد را دارد و تذکر لسانی اثربخشی لازم را در این زمینه خواهد داشت، در صورت بروز مشکل در خصوص اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر دستگاه قضا برخورد لازم را انجام خواهد داد.

احمدی با اشاره به وظایف شوراهای حل اختلاف این شورا را یک مجموعه ای جهادی دانست و خاطرنشان کرد: شوراهای حل اختلاف مجموعه هایی جهادی هستند که مشکلات مردم را بدون چشمداشت مالی پیگیری می کنند.

رئیس دادگستری محلات در پاسخ سوال خبرنگار ایسنا درخصوص پرونده های مطروحه در خصوص ربا گفت: با مسئله رباخواری در شهرستان محلات به شدت برخورد شده و پرونده های متعددی در دادگستری محلات مفتوح است.

وی ضمن انتقاد به سیستم بانکی از بانک ها خواست جهت وصول مطالبات از مردم دقت لازم را به عمل آورند تا با توجه به انعقاد برخی قراردادهای نامتعارف مدیون مردم نشوند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص زندان تازه تاسیس  محلات بیان کرد: به دلیل عدم وجود مکان مناسب برای نگهداری زندانیان در محلات، با همکاری همه مسئولین فضای جدیدی فراهم شده و زندانی هایی که در شهرهای مجاور هستند به زودی به زندان جدید محلات منتقل می‌شوند.

رئیس دادگاه عمومی و انقلاب شهرستان محلات درخصوص دلال بازی در بازار سنگ گفت: وجود بازار سنگ در محلات برای جلوگیری از دلال بازی لازم و ضروری است و امید است مسئولین برای رفع این معضل نیز فکری بیندیشند.

وی خود را فردی مستقل و بدور از هیاهوی سیاسی و دارای استقلال عنوان کرد و با تاکید بر اینکه وامدار هیچ حزب و گروهی نیست گفت: سیاست قضایی خوب است، اما قضای سیاسی مطلوب نیست.

احمدی با اشاره به آمار نامطلوب خودکشی در محلات خاطرنشان کرد: در سه جلسه از جلسات فرهنگ عمومی در خصوص خودکشی مباحثی مطرح شده و موضوعات فرهنگی در حال بررسی است.

رئیس دادگستری محلات همچنین با اشاره به وظیفه خطیر و نقش رسانه ها در شهرستان عنوان کرد: در شهرستان به برخی تخلفات افراد فعال در فضای رسانه و فضای مجازی رسیدگی شده و در مرحله دادرسی است و تاکنون پرونده منجر به محکومیت برای فعالان رسانه شهرستان تشکیل نشده است .

 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.