• یکشنبه / ۱۰ تیر ۱۳۹۷ / ۲۳:۰۲
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: markazi-94705

رئیس سازمان بازرسی استان:

300 هکتار از اراضی استان مرکزی رفع تصرف شد

300 هکتار از اراضی استان مرکزی رفع تصرف شد

رئیس سازمان بازرسی استان مرکزی گفت: سال گذشته 3173 هکتار اراضی مشکوک به تصرف به دستگاه‌های مربوطه اعلام شد که حدود 300 هکتار از این اراضی رفع تصرف شد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، حسام الدین عشقی در نشست خبری که به مناسبت فرا رسیدن هفته قوه قضائیه برگزار شد، به معرفی رسالت سازمان بازرسی پرداخت و گفت: سازمان بازرسی نظارت‌ها و بازرسی‌های خود را به سه شیوه انجام می‌دهد که یکی از آنها نظارت و بازرسی‌های برنامه‌ای است که در این مورد سال قبل از این که بازرسی‌ها انجام شود، مصوب می‌شود و به تایید رئیس قوه قضاییه و رئیس سازمان بازرسی کل کشور می‌رسد.

وی با بیان اینکه محورها و فرجه‌های مشخصی برای ورود و تنظیم گزارشات سازمان در این زمینه وجود دارد، اظهار کرد: سال قبل سازمان بازرسی به 45 پرونده در سازمان‌های مختلف ورود کرد و در طول سال هم گزارشات این بازرسی ها را به مراجع مربوطه ارسال کرد.

عشقی ادامه داد: بازرسی‌های فوق العاده‌ای هم وجود دارد که حسب دستور مقام معظم رهبری، رئیس قوه قضاییه، درخواست رئیس جمهور یا کمیسیون اصل 90 یا مقامات دیگر انجام می‌شود که سازمان در این موارد هم ورود می‌کند و بررسی‌های خود را انجام می‌دهد. همچنین بررسی‌های موردی هم وجود دارد که سازمان حسب اطلاع رسانی مردم، شکایت مردم، روزنامه‌ها، جراید، صدا و سیما، فکس و اطلاعات به این موضوعات نیز ورود می‌کند و تشکیل پرونده می‌دهد که سال گذشته 83 مورد از این پرونده‌ها به دست ما رسید و گزارشات آن به مبادی ذیربط ارسال شده است.

وی در خصوص گزارشات سازمان بازرسی نیز خاطرنشان کرد: در بعضی پرونده‌ها سازمان با دستگاه‌های اجرایی مکاتبه می‌کند که روندی را اصلاح کنند، یعنی این سازمان فقط اعلام تخلف و جرم نمی‌کند؛ این مکاتبات شیوه اصلاحی و پیشگیری دارد که از ابتدای سال قبل تاکنون تعداد گزارشات ارسالی ما به دستگاه‌ها و ادارات 168 مورد بوده است. همچنین 163 گزارش اختصاصی تخلفات اداری به مراجع مربوطه ارسال شده، 19 گزارش اختصاصی به کمیته‌های انضباطی دستگاه‌ها ارسال شده، 53 مورد گزارش اختصاصی کیفری، 5 مورد گزارش دیوان محاسبات و 18 گزارش هم در خصوص نهاد ریاست جمهوری بوده که در مجموع 426 گزارش را شامل می شود.

وی افزود: از ابتدای سال 1396 تاکنون نیز 576 پیشنهاد توسط سازمان بازرسی به دستگاه‌های اجرایی داده شده است که از این بین 532 مورد را خود سازمان اجرا کرد.

عشقی با بیان اینکه یکی از وظایف سازمان، نظارت بر معاملات دستگاه‌های اجرایی، اعم از مناقصه و مزایده است، گفت: سازمان بازرسی به صورت تصادفی در بعضی از این معاملات ورود می‌کند. سازمان بازرسی در 197 مورد مناقصه به ارزش 404 میلیارد تومان و همچنین در 58 مزایده به ارزش 14 میلیارد تومان ورود پیدا کرد. در 33 مورد از این مناقصه‌ها و 12 مورد از مزایده‌ها نیز به مدیران دستگاه‌های اجرایی تذکرات لازم ناشی از عدم رعایت قوانین و مقررات داده شد.

وی افزود: 55 مورد از مناقصه‌ها و 3 مورد از مزایده‌ها نیز تجدید شدند. این 55 مورد مناقصه ارزشی معادل 71 میلیارد تومان و 3 مزایده ارزشی معادل هفت و نیم میلیارد تومان داشتند. همچنین 9 مورد مناقصه و 2 مورد از مزایده‌ها نیز لغو شدند که ارزش مناقصه‌ها 23 میلیارد و پانصد میلیون تومان و ارزش مزایده‌ها هم یک میلیارد و 300 میلیون تومان بود.

عشقی اظهار کرد: در مواردی که به دستگاه‌ها تذکر داده می‌شود، به ارزش‌گذاری خرید و فروش خللی وارد نمی‌شود؛ یعنی صلاح دولت در این مناقصه یا مزایده رعایت می‌شود؛ فقط برای مثال آگهی و مواردی از این دست مشکل دارد که تذکر داده شده است.

وی در خصوص وظیفه سازمان بازرسی پیرامون بررسی اراضی ملی نیز گفت: یکی دیگر از مواردی که سازمان بازرسی معمولا به آن ورود می‌کند بحث اراضی ملی مشکوک به تصرف است. همکاران ما این اراضی را با نرم افزارهای پیشرفته بررسی می‌کنند، تصرفات را می‌بینند و بر اساس آن شناسایی می‌کنند که چقدر از این اراضی ملی مشکوک به تصرف است و سپس بر اساس آن به مراجع مربوط نامه می‌دهند. سال قبل 3173 هکتار اراضی مشکوک به تصرف به دستگاه‌های مربوطه اعلام شد که حدود 300 هکتار از این اراضی رفع تصرف شد.

رئیس سازمان بازرسی استان مرکزی افزود: سازمان بازرسی همچنین به شکایات افرادی که به دستگاه‌های اجرایی مراجعه می‌کنند و به نوعی حق آنها ضایع شده است نیز ورود می‌کند. این افراد می‌توانند در سایت سازمان بازرسی ثبت شکایت کنند. لازم به ذکر است در مجموع 1558 شکایت واصله، 1377 مورد مستقیما از طریق شهروندان به دست ما رسیده، 55 مورد از طریق گزارشات بازرسان، 51 مورد مراجعه حضوری، 34 مورد از طریق پست، 14 مورد از طریق فکس، 18 مورد از طریق شماره تلفن 136، 4 مورد از طریق خود سازمان و 5 مورد هم به دستور رئیس سازمان بوده است. 163 مورد هم از طریق ستاد خبری استان ثبت شده که 72 مورد از این تعداد به تشکیل پرونده منتهی شده است .

وی افزود:  536 مورد از این شکایات به دستگاه‌های اجرایی مورد شکایت ارسال شده که در 265 مورد، دستگاه‌ها با دلایل خود این شکایات را رد کردند و 36 شکایت هم مورد تایید واقع شده است.

در این نشست علی عباس فلاحتی مطلق، مدیرکل امور زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان مرکزی نیز گفت: اقدامات سازمان زندان‌ها، اقدامات تامینی و تربیتی است. ما در استان 9 مرکز داریم.  

وی در خصوص واحدهای تابعه سازمان زندان ها نیز گفت: یکی از واحدهای تابعه سازمان زندان‌ها، انجمن حمایت از زندانیان است که هدف آن حمایت از خانواده زندانیان است؛ چرا که خانواده‌های زندانیان در معرض آسیب قرار دارند و این انجمن رسالت حمایت از این خانواده‌ها را بر عهده دارد. بنیاد تعاون نیز یکی دیگر از این واحد هاست که هدف و رسالت آن اشتغال و حرفه‌آموزی زندانیان است. ستاد دیه نیز یکی دیگر از این واحدهاست که هدف آن کمک به زندانیان مالی غیر عمد و غیر بزه است .

فلاحتی افزود: اقدامات تربیتی سازمان زندان‌ها، برابر ضوابط و مقررات از پذیرش مددجو شروع و به نظارت بعد از خروج ختم می‌شود که رسالت آن حمایت از زندانیان آزاد شده است.

وی در خصوص عملکرد این اداره کل در سال گذشته نیز گفت: در حوزه آموزش سواد زندانیان در سال گذشته، دوره‌های نهضت سوادآموزی، تحکیم سواد و دوره‌ انتقال را برگزار کردیم که جمعا 192 نفر در این دوره‌ها شرکت کردند. در حوزه‌ آموزش و پرورش زندانیان نیز 146 نفر در دوره متوسطه اول و 144 نفر در دوره‌ متوسطه دوم شرکت کردند که در مجموع کل دانش‌آموزان مدرسه هدایت زندان اراک و اردوگاه 290 نفر بود که 50 نفر از این تعداد موفق به اخذ دیپلم شدند.

فلاحتی افزود: در بخش آموزش‌های مذهبی، دوره‌های زندگی در پرتو نور، احکام، اصول و اعتقادات، اندیشه‌های اخلاق اسلامی و دوره‌ در سایه سار نهج البلاغه برگزار شد که در مجموع 11053 نفر در این 702 دوره شرکت کردند. در بخش آموزش‌ مهارت‌های اساسی زندگی نیز دوره‌های آمادگی برای تغییر، ایجاد انگیزه، آمادگی شناختی، مهارت‌های اجتماعی، مهارت‌های موثر، حل مسئله، مقابله با هیجانات منفی، مقابله با استرس ، مقابله با خشم و خود کنترلی برگزار شد که در مجموع در این بخش نیز 19220 نفر در 732 دوره شرکت کردند.

وی ادامه داد: در بخش فعالیت‌های قرآنی که مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز هست، در بخش روخوانی، تجوید، تفسیر، ترتیل، اذان، درک مفاهیم و حفظ نیز دوره‌هایی برگزار کردیم که باعث شد در سال گذشته مجازات هشت نفر از اعدام به حبس ابد و از حبس ابد به حبس و تخفیف‌های پایین‌تر کاهش یابد.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.