• چهارشنبه / ۱۳ تیر ۱۳۹۷ / ۱۷:۴۵
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: markazi-94737

معاون اجتماعی دادگستری کل استان مرکزی:

استارت تبدیل 4 منطقه اراک به سکونتگاه غیررسمی زده شده

استارت تبدیل 4 منطقه اراک به سکونتگاه غیررسمی زده شده

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان مرکزی گفت: در شهرستان اراک 12 منطقه، ساوه سه منطقه و دلیجان یک منطقه مستعد ایجاد سکونتگاه‌های غیر رسمی هستند و استارت تبدیل روستاهایی همچون گاوخانه و حاجی آباد به سکونتگاه‌های غیر رسمی زده شده است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، حجت اله درودگر در نشستی با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم، معاونت نوپایی در قوه قضاییه است که از سال 1390 به بعد در کشور شروع به فعالیت کرده است، گفت: سال گذشته 131 کارگاه توسط معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم استان برگزار شد که در مجموع 2 هزار و 850 نفر آموزش های لازم را سپری کردند. در سال گذشته 46 برنامه توسط این معاونت برگزار شد و در سال جاری 49 برنامه برای اجرا مصوب و تایید شده است.

وی گفت: متاسفانه شاهد افزایش نسبت طلاق به نسبت ازدواج استان هستیم ولی از لحاظ تعداد طلاق استان در سال 96 نسبت به 95 با کاهش روبرو بوده است. تعداد ازدواج‌های ثبت شده در استان در سال 95، 11 هزار و 39 نفر و در سال گذشته 9 هزار و 142 نفر بوده است. همچنین تعداد طلاق‌های ثبت شده در استان در سال 95، سه هزار و 225 و در سال گذشته 3 هزار و 16 مورد است.

معاون اجتماعی و پیشگری از وقوع جرم استان تصریح کرد: قبل از اینکه روند طلاق افراد در دادگاه ها پیگیری شود، پرونده افراد جهت مشاوره به مراکز مشاوره طلاق ارجاع داده می شود که همین امر باعث شده 10 درصد از پرونده‌های ارسالی به این مراکز منجر به سازش زوجین شود. در سال 95 و 96 چهار مرکز مشاوره در شهر اراک فعالیت می‌کرد که خوشبختانه، در سال جاری 2 مرکز در شهرستان ساوه، یک مرکز در دلیجان، 2 مرکز در محلات، 2 مرکز در خمین، و یک مرکز در شهرستان شازند در حال فعالیت است.

وی ادامه داد: در کنار فعالیت این مراکز، برای افراد متقاضی طلاق کارگاه ارتقاء مهارت ارتباطی مبتنی بر سبک زندگی اسلامی ایرانی برگزار می‌شود که شرکت در این کارگاه‌ها الزامی است و در سال گذشته 23 کارگاه با حضور 292 نفر برگزار شده است.

درودگر گفت: به منظور پیشگیری از افزایش طلاق در استان با توجه به اینکه تعداد طلاق‌های ثبت شده در استان در سال‌های گذشته در استان روند افزایشی داشت، آموزش‌های پیش از ازدواج برای زوج های که قصد ازدواج دارند، اجباری شد که این آموزش ها از حدود یک سال و شش ماه قبل شروع شده است.

وی با اشاره به برگزاری دوره تربیت مصلحین و حکمین قرآنی در استان، گفت: سال گذشته تعداد 9 کارگاه با حضور 157 نفر از معتمدین و ریش سفیدان محله‌های استان برگزار شد. در این کارگاه‌ها به دنبال این هستیم که افراد معتمد در پیشگیری از بسیاری از آسیب‌های اجتماعی همچون طلاق در محله خود مداخلات و اقدامات لازم را داشته باشند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم استان با اشاره به مراکز مهر والدین در استان، گفت: این مراکز علاوه بر کار مشاوره‌ای که برای خانواده های درگیر طلاق انجام می دهد، برای تبادل کودک بین پدر و مادر تدارک دیده شده است که خوشبختانه با تاسیس این مراکز با کمترین مشکل حقوقی برای ملاقات فرزندان با پدر و مادر خود روبرو هستیم. برای تاسیس این مرکز از اعتبارات و ظرفیت های دستگاه های مختلف استفاده شده است که این مراکز از روزهای شنبه تا سه شنبه از صبح تا ظهر و از روزهای چهارشنبه تا جمعه از صبح تا ساعت 18در حال فعالیت و خدمات رسانی هستند.

درودگر بیان کرد: سند طلاق در استان مرکزی از سال 1395 تدوین شد و در سال گذشته به کلیه اداراتی که در کاهش طلاق تکلیف دارند، ابلاغ شده است و 21 تیم بازرسی عملکرد دستگاه‌ها را مورد ارزیابی قرار دارند. در مجموع، این اقدامات باعث شد تعداد طلاق‌های ثبت شده بالاخص طلاق‌های ثبت شده در 4 سال اول زندگی با کاهش روبرو شود. مجموع طلاق های استان در 4 سال زندگی مشترک 1371 مورد در سال 95 بود که در اثر مجموع اقداماتی که در حوزه کاهش طلاق در استان صورت گرفت این تعداد به 1262 مورد در سال گذشته رسیده است، در واقع شاهد کاهش 3.2 درصدی طلاق در 4 سال اول زندگی مشترک در استان هستیم.

وی در ادامه گفت: تعداد طلاق‌های ثبت شده در استان در سال 95 سه هزار و 225 مورد بوده است، که در سال گذشته این تعداد به 3 هزار و 16 مورد رسیده و در واقع با کاهش 6.5 درصدی تعداد طلاق در استان روبرو هستیم.

درودگر با اشاره به اجرای پروژه ملی نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان "نماد" در استان گفت: این طرح سال گذشته در 6 مدرسه شهر اراک و 6 مدرسه شهرستان محلات انجام شد و در سال جاری در کلیه مدارس محلات و 6 مدرسه اراک بصورت پایلوت در حال اجراست. در این طرح دانش آموزان غربالگری شده و مورد آموزش‌های نحوه برخورد با آسیب‌های اجتماعی قرار می گیرند. متاسفانه در غربالگری که درخصوص این دانش آموزان صورت گرفت مسائل تغذیه‌ای و نبود پوشاک، عمده مشکلات دانش آموزان بود.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان ادامه داد: این طرح برای کلیه مقاطع تحصیلی در حال اجراست و قرار است در کلیه مدارس اجرا شود. در کنار اجرای این طرح برای فرهنگیان، والدین دانش آموزان و مربیان مهدکودک‌ها آموزش‌ها و کارگاه‌های لازم همچون کارگاه های بیست و سه مهارت فرزندپروری برای والدین، کارگاه‌های مهارت‌های اجتماعی پایه ویژه مربیان مهدکودک و غیره برگزار می‌شود.

درودگر با اشاره به اینکه افرادی که به عنوان سرباز به خدمت اعزام می‌شوند در طول مدت سربازی خود با معضلات و آسیب‌های متعددی روبرو هستند، گفت: برگزاری کارگاه‌های سبک زندگی ویژه سربازان «فرزندان آفتاب» یکی از اقدامات موثر در کاهش معضلات سربازان بوده است، که در سال گذشته 31 کارگاه با حضور 516 نفر و در سه ماهه سال جاری 11 کارگاه با حضور 155 نفر برگزار شده است.

وی با اشاره به اینکه دادگستری استان ناظر اجرای سند آسیب‌های اجتماعی در استان است، گفت: طی نظارتی که بر عملکرد دستگاه‌های اجرایی در سال گذشته در حوزه اجرایی کردن برنامه های سند صورت گرفته است، ستاد اقامه نماز 28.2 درصد، نیروی انتظامی 77.24درصد، اداره کل امور زندان ها 1.45درصد، خبرگزاری ایرنا 42.6 درصد، اداره شعب بانک ملی 20.3 درصد، اداره کل اوقاف 23.9 درصد، حوزه هنری 75.76 درصد، جهاد کشاورزی 78.33 درصد، آموزش و پرورش 50 درصد، اداره کل کار، رفاه و تعاون اجتماعی 40.92 درصد،اداره کل بهزیستی 78.47 درصد، خانه سازمان‌های مردم نهاد 83.33 درصد، دانشگاه پیام نور 55.2 درصد، دانشگاه اراک 24.2درصد، دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک 44.83درصد، پارک علم و فنآوری 64.6 درصد، اداره کل حفاظت محیط زیست 48.9 درصد، سازمان تبلیغات اسلامی 55.88 درصد، کمیته امداد 79.38 و کتابخانه 56.8 درصد از برنامه عملیاتی سند را اجرا کرده‌اند.

درودگر گفت: سامانه جامع اطلاعات مردمی «سجام» توسط معاونت اجتماعی قوه قضاییه بصورت پایلوت در استان‌های تهران، البرز، فارس و مرکزی در حال اجراست . این سامانه از سال 95 راه اندازی شده است و در استان مرکزی تا کنون 1 هزار و 260 نفر ثبت نام کرده و هم اکنون رتبه چهارم کشوری را از لحاظ تعداد افرادی ثبت نامی دارا هستیم.

وی با اشاره به اجرای طرح سامانه جامع انبارها گفت: این طرح برای جلوگیری از قاچاق کالا و ارز توسط این معاونت با مشارکت اداره کل صنعت، معدن و تجارت صورت گرفته است. در این طرح مبدا و مقصد کالاهای وارادتی رصد و مشخص می‌شود این کالاها به کدام انبار منتقل خواهد شد. تا کنون اطلاعات 42 هزار انبار در این سامانه ثبت شده است.

درودگر گفت: برطرف کردن نقاط حادثه خیز استان یکی از اولویت‌های این معاونت است که در سال گذشته توانستیم تعداد نقاط حادثه خیز استان را با اصلاح راه یا قرار دادن علائم هشداری در جاده‌ها کاهش داده و آن را به 32 نقطه برسانیم و قرار است تا پایان سال جاری این تعداد به 5 نقطه حادثه خیز کاهش یابد. طی بررسی های به عمل آمده حادثه خیز ترین محور استان در وهله اول جاده ازنا شازند، سپس مسیر ساوه به همدان و مسیر ساوه سلفچگان است.

درودگر گفت: طرح نصب ردیاب برای خودروهای فاقد امنیت یکی از فعالیت‌های این معاونت در سرتاسر کشور است. هم اکنون خودروهای دارای کمترین امنیت در برابر سرقت شامل پراید، پژو و پیکان هستند که تولید آنها قبل از سال 1387 بوده است. در این راستا قرار است ردیاب‌های با قیمت 150 الی 190 هزار تومان در اختیارات نمایندگی ها قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه حاشیه نشینی یکی از معضلات جدی حوزه اجتماعی است، گفت: متاسفانه مناطقی در شهرهای ساوه، اراک، دلیجان مستعد ایجاد سکونتگاه های غیر رسمی است در شهرستان اراک 12 منطقه، ساوه سه منطقه و دلیجان یک منطقه مستعد ایجاد سکونتگاه‌های غیر رسمی هستند. در روستاهای گاوخانه و حاجی آباد اراک استارت پیدایش سکونتگاه‌های غیر رسمی زده شده است.

درودگر در پایان با اشاره به مجازات های جایگزین حبس، گفت: از اوایل فروردین ماه سال گذشته تا خردادماه سال جاری دستگاه های اجرایی استان در مجموع متقاضی بکارگیری هزار و 123 نفر در قالب مجازات های جایگزین حبس جهت انجام کارهای خدماتی اداره خود شده‌اند.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.