• شنبه / ۱۶ تیر ۱۳۹۷ / ۱۷:۴۸
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: markazi-94762
  • خبرنگار : 50210

کریمی:

مديريت شهري درگير بي ثباتی است/افزایش سهم اراک از عوارض آلایندگی تا 44 درصد

مديريت شهري درگير بي ثباتی است/افزایش سهم اراک از عوارض آلایندگی تا 44 درصد
نماينده مردم اراك، خنداب و كميجان در مجلس شوراي اسلامي گفت: مديريت شهري درگير بي ثباتي است و بايد با تثبيت مديريتي اثربخشي را ارتقا بخشيد.

به گزارش ايسنا، منطقه مركزي، دكتر علي اكبر كريمي در صحن رسمي شوراي شهر اراك با بيان اينكه فعاليت شهرداري ها در شرايط كنوني بسيار دشوار است، به منويات مقام معظم رهبري مبني بر لزوم ارتباط مستمر اعضاي شوراي شهر با مردم و نهادينه كردن اين ارتباطات، پرهيز از دخالت در امور اجرايي و لزوم همگرايي و تعامل بين اعضاي شوراي شهر تاکید و بيان كرد: اعضاي شوراي شهر در جايگاه نمايندگي خود در پارلمان محلي بايد با تعامل و اعتماد به مردم طبق منافع و مصالح در چارچوب قوانين عمل كنند و بدون دخالت در امور اجرايي وظايف محوله را به انجام برسانند.

وي رمز موفقيت محيط هاي جمعي براي انجام وظايف را همگرايي دانست و گفت: وجود اختلاف اهداف كلان را تحت الشعاع قرار مي دهد و اگر هدفگذاري درست باشد با تمركز بر اهداف مي توان شاهد تحقق آنها بود.

كريمي يكي از مشكلات اساسي در بحث مديريت شهري اراك و كشور را بي ثباتي مديريتي دانست و افزود: تغيير مكرر مديران امري مطلوب نيست و قطعا با تقويت ثبات مي توان اثربخشي بيشتري را شاهد بود، نميتوان منكر زحمات دوره هاي قبل بود، اما طبق واقعيت غيرقابل انكار هنوز وضعيت اراك در حد انتظارات شهروندان نيست، اراك مركز استان مركزي است و هنوز شاهد مشكلات شهري هستيم كه بايد فعاليت بيشتري برای رفع آنها صورت گيرد.

وي با اشاره به اينكه محدوديت منابع مالي بر كسي پوشيده نيست و ذات بودجه به اين محدوديت بازميگردد، عنوان كرد: يكي از الزامات بودجه ريزي توجه به اولويتهاست و بايد براساس نياز و اهداف توسعه شهري اولويت بندي پروژه ها مدنظر قرار گيرند، اما گاهي شاهد برهم خوردن برخي اولويت ها هستيم در حالي كه منابع بايد به اهداف اولويت دار متمركز شوند.

نماينده مردم اراك، خنداب و كميجان در مجلس شوراي اسلامي بر لزوم استفاده از تجارب دوره هاي قبلي شورا و تعريف سازوكار بهره مندي از اين ظرفيت تاكيد كرد و گفت: شوراي پنجم شهر اراك به واسطه حضور اقشار مختلف از نظر سني، جنسي و تحصيلاتي ظرفيت مناسبي در اختيار دارد كه مي توان با انسجام دروني حاكم عملكرد مناسبي را شاهد بود.

وي افزود: وضعيت شهرداري ها مطلوب نيست، مشكلات بسياري وجود دارد و با معضلاتي چون عدم پرداخت حقوق پرسنل، عدم تحقق بودجه، عدم تحقق درآمدهاي پيش بيني شده به دليل ركود در صنعت ساختمان، كاهش منابع درآمدي از محل ماليات بر ارزش افزوده به دليل ركود حاكم بر صنايع روبرو هستند و اين امر مديربت و ادامه فعاليت را دشوار كرده است.

كريمي با اشاره به ظرفيت مطلوب نيروي انساني در شهرداري اراك تصريح كرد: اين ظرفيت عظيم که از آن در قالب ساختار حجيم و كم تحرك ياد ميشود را مي توان با انگيزه زايي مناسب به كار گرفت، كشف كرد و در جهت فعليت بخشيدن به اين نيروي بالقوه تلاش كرد.

وي در ادامه گلوگاه اصلي فعاليت هاي شهرداري را مسائل مالي دانست و با اشاره به پيگيري طرح درآمدهاي پايدار شهرداري ها از سوي مجلس شوراي اسلامي افزود: با توجه به اهميت اين موضوع يك كميسيون ويژه جهت بررسي اين طرح در مجلس شوراي اسلامي تشكيل شده است و طرح در حال جمع بندي نهايي و ارسال به صحن علني مجلس است و اميد است كه گام موثري در زمينه ايجاد درآمد پايدار در شهرداري ها باشد.

كريمي اضافه كرد: يكي ديگر از مهمترين منابع درآمدي شهرداري ها حاصل اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده است كه به راحتي دريافت مي شود، اين قانون در مجلس در حال اصلاح و طي مراحل پاياني است و لزوم اجراي اين قانون كاملا محسوس است چراكه با توجه به اينكه شهرداري ها ٧٠ درصد جمعيت كشور را تحت پوشش قرار مي دهند و ساختاري خدمات رسان دارند بايد مورد حمايت قرار گيرند و منابع لازم را در اختيار داشته باشند، اما دولت در لايحه خود در جهت اصلاح اين قانون بخش عوارض ماليات بر ارزش افزوده را حذف كرد كه بايد اين امر مورد توجه قرار گيرد.

وي اضافه كرد: سه هزار و ٢٠٠ ميليارد تومان در قانون بودجه از منابع حاصل از عوارض سوخت توسط مجلس شوراي اسلامي مصوب شده است كه اين رقم بدون واريز شدن به خزانه از طريق وزارت كشور بين شهرداري هاي كشور تقسيم خواهد شد.

كريمي به اهميت موضوع مديريت متمركز شهري كه براساس آن بيش از ٢٤ مورد از وظايف دولت به شهرداري ها واگذار می شود، گفت: تاكنون لايحه اي به اين منظور جهت تمركززدايي از دولت داده نشده است و به همين منظور مجلس پيگير است كه طرح در قالب اصل ٨٥ مورد بررسي قرار گيرد كه اميد است به زودي اجرايي شود.

وي با اشاره به فضاي كنوني كشور و تلاطمات اقتصادي به دليل مشكلات دروني همچون ساختار اقتصادي كشور، مديريت هاي ناكارآمد و فشارهاي بيروني همجون تحريم ها كه باعث بروز برخي دغدغه ها مانند افزايش تورم و مشكلات توليدي و تجارت خارجي شده است، گفت: مديريت كشور در تلاش و اجراي برنامه هاي جامع مقابله با تحريم ها است كه مي توان از اين فرصت در جهت اصلاح ساختار اقتصادي در اين شرايط اضطراري استفاده كرد.

اين عضو كميسيون اقتصاد مجلس شوراي اسلامي بيان كرد: شرايط ممكن است فشارهاي بيشتري را بر مديريت شهري تحمیل كند و بايد تدابيري مناسب در شهرداري ها براي كاهش بار هزينه هاي جاري اتخاذ كنند البته اين امر به معناي تعديل نيرو نيست بلكه بحث برون سپاري و جلب مشاركت و سرمايه گذاري مردمي را مدنظر دارند.

وي با اشاره به امكان ايجاد شده جهت انجام ١٠٠ هزار ميليارد تومان تهاتر به منظور گردش مالي و رفع مطالبات و بدهي هاي دستگاهي و شهرداري ها بر لزوم استقبال از سرمايه گذاري ها و كاهش بروكراسي اداري تاكيد كرد.

كريمي از رايزني و موافقت سازمان تامين اجتماعي جهت احداث مجتمع بزرگ تفريحي، رفاهي و ورزشي ويژه كارگران در مجاورت بيمارستان امام خميني اراك خبر داد كه رقم چند ١٠ ميليارد توماني سرمايه گذاري در اراك را به دنبال دارد و تنها منتظر صدور مجوز از سوي شهرداري اراك است.

وي با اشاره به پيگيري هاي صورت گرفته جهت افزايش سهم اراك از عوارض آلايندگي بيان كرد: براساس تصميمات سال 90 سهم اراك از عوارض تنها ٢٠ درصد بود كه مصداق واقعي تضييع حقوق شهروندان اراكي بوده است كه با پيگيري انجام شده اين سهم امروز به ٤٤ درصد افزايش يافته است كه هنوز مورد تاييد ما نيست بر همين اساس مكاتبه اي با استاندار مركزي صورت گرفته است كه كميسيون تعيين كننده اين سهم و درصد باحضور نمايندگان اراك برگزار شود تا مراتب اعتراض اعلام و سهم اراك از اين عوارض اصلاح شود.

كريمي در خصوص آخرين پيگيري صورت گرفته در خصوص تقاطع غيرهم سطح سنجان گفت: طبق اعلام وزارت راه عليرغم آماده بودن رقم ١٠ ميليارد تومان جهت اختصاص به پروژه اما شهرداري نسبت به تملك و آزادسازي مسير اقدام نكرده است كه لازم است اين امر تسريع شود.

به گزارش ايسنا، در جلسه امروز صحن رسمي گزارشي از اقدامات صورت گرفته توسط مديرعامل سازمان همياري هاي شهرداري اراك ارائه شد، همچنين طوفان محمدي رييس كميسيون خدمات شهري، سلامت و محيط زيست شوراي شهر گزارشي از سفر به قزوين و بازديد از سايت پسماند و بازار و بافت تاريخي اين شهر بيان كرد.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.