• یکشنبه / ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ / ۰۹:۱۶
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: markazi-95454
  • خبرنگار : 50210

مدیر شعب بانک مسکن استان مرکزی عنوان کرد:

مشارکت بانک مسکن در 90 درصد پروژه های در حال ساخت استان<BR>مردم از ورود هیجانی به بازارهای مختلف بپرهیزند

2

مدیر شعب بانک مسکن استان مرکزی توصیه کرد که در شرایط حال حاضر کشور که با نوساناتی در قیمت ها مواجه هستیم، افراد از ورود هیجانی به بازارهای مختلف پرهیز کنند.

مجید امیری با حضور در دفتر ایسنا، منطقه مرکزی، در گفت و گو با خبرنگاران این خبرگزاری اظهار کرد: بانک مسکن به عنوان یک بانک دولتی در عرصه تامین مالی خانواده های هدف که دهک چهار تا هشت جامعه هستند نقش تسهیل گر را در بحث خانه دار مردم شدن دنبال می کند.

وی با اشاره به مشی این بانک در استان مرکزی گفت: این بانک 13 هزار و 500 میلیارد ریال منابع در استان دارد ولی بالغ بر 27 هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده و این کسری تراز منابع و مصارف باید از محل های دیگر تامین شود.

امیری با تاکید براینکه این بانک در حوزه مسکن متولی طرح های دولت در تامین مالی و مسکن خانوارهای متوسط جامعه است، یکی از سه خدمت ویژه این بانک را پرداخت تسهیلات حساب صندوق پس انداز مسکن یکم دانست و افزود: در این تسهیلات سپرده گذار در یک دوره زمانی حداقل یک ساله پول را سپرده و رژیم پس اندازی را طی می کند که پس از این مدت برای حساب انفرادی 60 میلیون تومان و در حساب زوجین 120 میلیون تومان تسهیلات دریافت می کند.

وی با بیان اینکه نرخ سود این تسهیلات در حال حاضر 8 درصد و در مناطق بافت فرسوده به 6 درصد کاهش یافته گفت: این نرخ شرایط خوبی را برای تامین مالی خرید مسکن برای اقشار متوسط جامعه فراهم می کند که به مدت 144 ماه(12 سال) امکان بازپرداخت دارند.

مدیر شعب بانک مسکن استان مرکزی اضافه کرد: حساب پس انداز مسکن جوانان دیگر خدمت بانک است که در یک شرایط زمانی حداقل 5 ساله قابل استفاده است، طی یک سال اخیر سقف این تسهیلات نیز افزایش یافته است به طوری که در مراکز استان ها به 142 میلیون تومان رسیده است و با واریزی ماهی 38 هزار تومان که سالانه 3 هزار تومان افزایش می یابد، در پایان سال پانزدهم می توان به غیر از سپرده، 142 میلیون تومان تسهیلات دریافت کرد.

وی به پرداخت تسهیلات از محل اوراق گواهی حق تقدم ویژه افرادی که سپرده گذاری در بانک نداشته اند اشاره کرد و گفت: این اوراق به حساب هایی پرداخت می شود که مشتری می تواند به شخصه از این اوراق منتع شود یا در صورت تمایل می تواند آنرا در فرابورس بفروشد که شرایط خوبی را برای مشتریان بانک رقم زده است.

امیری تصریح کرد: در بحث تامین مالی، دولت در پی حاکم کردن یک رژیم پس اندازی در راستای خانه دار شدن اقشار جامعه است و بانک در کنار جامعه علاوه بر حضور در حوزه تامین مالی، به عنوان سازنده در قالب شرکت سرمایه گذاری مسکن در پروژه های دارای متراژ متوسط حاضر است و در این راستا نیز تسهیلات بدون سپرده به مبلغ 50 میلیون تومان به مشتریان و متقاضیان واحدهای پروژه های در دست ساخت شرکت پرداخت می کند، این مربوط به پروژه هایی که بانک در ساخت آنها مشارکت می کند و صرفا مربوط به شرکت سرمایه گذاری مسکن نیست.

وی با بیان اینکه طی یک سال گذشته حدود چهار هزار و 478 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است درحالی که سپرده جذب شده سه هزار و 600 میلیارد ریال بوده است، در بیان جزئیات پرداخت تسهیلات اظهار کرد: جمعا 11 هزار و 592 فقره تسهیلات پرداخت شده است که 206 فقره معادل 280 میلیارد ریال در بخش ساخت مسکن بوده ، هفت هزار و 935 فقره به ارزش 3 هزار و 370 میلیارد ریال نیز در بخش خرید مسکن و فروش اقساطی پرداخت شد، در بخش تعمیر مسکن هزار و 926 فقره برابر با 288 میلیارد ریال، در بخش قرض الحسنه ها در حوزه ازدواج نیز 718 فقره 85 میلیارد ریال، در حوزه خوداشتغالی کمیته امداد 40 فقره به ارزش 7 میلیارد ریال، خوداشتغالی مشاغل خانگی 34 فقره معادل 6 میلیارد ریال، سایر بخش ها 116 فقره معادل 92 میلیارد ریال پرداختی صورت گرفت و در بخش تجاری 21 فقره به ارزش 5 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است.

امیری با تاکید بر اینکه 99.99 درصد تسهیلات پرداخت شده بانک در بخش پرداخت شده هزینه می شود، افزود: 596 فقره تسهیلات به ارزش 342 میلیارد ریال نیز به خانواده های شهدا، جانبازان و مقاوم سازی خانه های روستایی پرداخت شده است.

وی بیان کرد: از کل رقم پرداخت شده تسهیلات در پایان سال 96 حدود 862 میلیارد ریال مطالبات بوده است که در حال حاضر به رقم هزار و 141 میلیارد ریال رسیده است که مربوط به 2 تا 3 پروژه بزرگ است که در حال تعیین تکلیف است، اما ریسک و میزان مطالبات بانک از متوسط کشوری و استانی کمتر است. در بحث مطالبات مسئله این است که در بانک مسکن تعداد تسهیلات پرداختی بالاست و این رقم مطالبات ما در حال حاضر مربوط به 23 هزار و 500 فقره پرونده می شود.

مدیر شعب بانک مسکن استان مرکزی با اشاره به سند راهبردی 1400 بانک، سیاست دولت را افزایش پرداخت تسهیلات تخصصی مسکن خاصه در حوزه ساخت به سازندگان واقعی دانست و گفت: بانک به سمتی حرکت می کند که تسهیلات معقولی به سازندگان منزل شخصی که سابقه و رزومه خاصی در ساخت ندارند، بدهد، اما مشوق های خوبی را نیز در بحث ساخت به سازندگان و انبوه سازان واقعی در نظر گرفته است و تامین مالی ویژه ای را برای این افراد در نظر گرفته است.

وی با بیان اینکه بازار مسکن در حال حاضر در اوج رونق است، گفت: از اواخر سال گذشته که افزایش قیمت در کلیه نهاده های تولید صورت گرفت این تلاطم به سمت بازار مسکن نیز حرکت کرد، در اوایل سال جاری با افزایش قیمت مسکن، بانک در پروژه هایی که حتی با خریداری مواجه نبودند نیز با رونق بسیار زیاد بازار مواجه شدیم و حتی در پروژه نارون طی یک ماه 78 واحد فروخته شد که بی سابقه بود و این شرایط حاکی از اوج رونق بازار مسکن است.

امیری نهادینه شدن چرخه تولید در بازار مسکن را یکی از سیاست های بانک دانست تا نقدینگی در استان باقی بماند و هرچه این سیاست اجرایی شود توان تسهیلات دهی بانک نیز افزایش می یابد و این امر تسهیلگری در تامین مالی پروژه ها را میسر می کند، افزود: 90 درصد پروژه های در حال ساخت شهر با مشارکت بانک مسکن انجام می گیرد و پروژه های ویژه شامل پروژه 5 هزار واحدی کوثر، کوی الهیه از سال 73 تاکنون توسط شرکت سرمایه گذاری مسکن و شهر امیرکبیر و مهاجران، پروژه 320 واحدی اساتید، پروژه 19 واحدی  ST  با مشارکت بانک ساخته شده یا در حال ساخت است.

وی در خصوص موفقیت مشارکت بانک در پروژه ها با بیان اینکه نباید نگاهی سیاه و سفید به شرایط و پروژه ها داشت، عنوان کرد: به عنوان مثال در شهر امیرکبیر که قطعا پروژه ای بدون عیب و نقص نیست، اما در شرایط فعلی در هیچ نقطه ای از کشور نمی توان 330 متر زمین با 100 متر بنا را با 40 میلیون تومان آورده مالک شد. از طرفی وقتی یک پروژه ظرف 6 سال به اتمام می رسد قطعا قیمت تمام شده آن افزایش می یابد.

مدیر شعب بانک مسکن استان مرکزی در شرایط حال حاضر کشور که با نوساناتی در قیمت ها مواجه هستیم، بعد روانی این موضوع که با نقدینگی هایمان چه کنیم بیشتر مردم را آزار می دهد و در چنین شرایطی معمولا کسانی بیشتر آسیب می بینند که به صورت هیجانی وارد بازار می شوند، اظهار کرد: در شرایط کنونی توصیه می کنم که جامعه با استفاده از نقدینگی خود ورود هیجانی به بازارهای مختلف نداشته باشند.

معمولا کسی که وارد بازار سفته بازی می شود، اگر با هیجان وارد شود آسیب می بیند، افزود: در تلاطم های اقتصادی دو اتفاق رخ می دهد یا اینکه ما در رکود هستیم و مردم ترجیح می دهند نقدینگی خود را به بانکها بسپارند و در این صورت پول خود را به سپرده های مدت دار و سوددار تبدیل می کنند، یا اینکه در بحران های اقتصادی دچار نوسانات شدید نرخ ارز و طلا و همه نهاده های تولید و کالا مواجه می شویم این سپرده ها به سپرده های دیداری تبدیل می شود، به این معنا که سرعت گردش پول در بانک ها افزایش پیدا می کند.

وی با بیان اینکه افزایش نقدینگی قطعا تورم زاست گفت: سرعت گردش پول در بانک ها بسیار افزایش یافته است و بخش عمده ای از آن بدلیل نگرانی مردم برای حفظ ارزش پولشان است. در واقع تمام افرادی که به صورت هیجانی وارد این بازارها می شوند دلال یا سوداگر اقتصادی نیستند، بلکه نگران ارزش پول خود هستند.

 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.