• پنجشنبه / ۲۲ شهریور ۱۳۹۷ / ۱۵:۰۳
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: markazi-95558

رئیس هیئت دو و میدانی استان مرکزی:

تا وقتی پیست تارتان نداشته باشیم، شناسنامه نداریم

Clyde-Savannah-Track

رئیس هیئت دو و میدانی استان مرکزی با تاکید براینکه تا وقتی پیست تارتان نداشته باشیم، شناسنامه نداریم، گفت: با قدرت و صراحت می گویم، یکسال و نیم بعد از زمانی که پیست تارتان در اراک راه اندازی شود، سالی 3 تا 5 ملی پوش تحویل دو و میدانی کشور می دهیم.

مجید فروتن نیا در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، در خصوص پدیده های دو و میدانی استان که به تازگی کشف شده اند، گفت: مسابقاتی که اخیرا در مجموعه ورزشی آفتاب انقلاب تهران برگزار شد، مسابقانی بود که فدراسیون برای اولین بار در این رده سنی برگزار کرد؛ از آنجاکه این رده سنی باید در دو سال آینده در مسابقات قهرمانی آسیا شرکت کند، هدف فدراسیون زیر ذره بین قرار دادن این ورزشکاران جهت انتخاب نفرات برتر بود که به همین دلیل نام این رقابت ها را مسابقات امید گذاشته اند.

 وی افزود: مسابقاتی که در تهران برگزار شد، مرحله‌ اول این مسابقات بود که محمدرضا بهروزی در ماده پرش طول با رکورد خیلی خوب 6.99 مقام اول کشور را به دست آورد. این ورزشکار  اهل شهرستان خمین است و حمید مردانی مربی اوست.

رئیس هیئت دو و میدانی استان مرکزی خاطر نشان کرد: استان مرکزی تنها استانی است که پیست تارتان ندارد. وجود پیست تارتان بیش از 50 تا 60 درصد در موفقیت ورزشکاران ما تاثیر مستقیم دارد؛ با تمرین روی این پیست کسی که توانسته در پرش طول 6.99 بپرد، قطعا می تواند این رکورد را افزایش دهد و حتی به 7.99 برساند که در این صورت و با این رکورد می تواند در سطح آسیا برای کشور مدال بیاورد.

وی افزود: این ورزشکار در خمین در پیستی که زیاد مناسب نیست، تمرین می کند و هنگامی که در مسابقات کشوری شرکت می کند، از آنجاکه روی پیست خاکی تمرین کرده در زمان دویدن روی پیست تارتان دچار مشکل می شود. جای پا گرفتن در پیست تارتان با پیست خاکی متفاوت است به همین دلیل در مسابقات یاد شده از سه پرشی که باید انجام می‌داد، دو پرش اول و دوم او خطا بود. در پرش سوم به او گفتیم مقداری آرام‌تر بپرد که به فینال برسد که در پرش سوم 6.50 پرید و به فینال رسید.

فروتن نیا اضافه کرد: در مسابقات فینال هم از سه پرش، دو پرش را خطا زد که هر دوی این پرش ها بالای هفت متر بودند و در نهایت در پرش سوم خود 6.99 پرید، یعنی با این رکورد که بدترین پرش در بین سه پرش او بود به مقام قهرمانی امیدهای کشور رسید.

وی اشاره ای نیز به دیگر پدیده دو و میدانی استان کرد و گفت: پدیده دیگر ما پارسا ترابی است که اهل اراک و متولد 1381 است و نونهال محسوب می شود ولی با توجه به رده بندی فدراسیون، در رده سنی امید که متولدین 1379 تا 1381 طبقه بندی می شوند، قرار گرفته است. رقیب های پارسا در این مسابقات همه متولد 79 و 80 بودند که در این رده سنی خیلی با هم اختلاف سایز دارند.

وی با بیان اینکه یکی از تیک های رشدی بچه ها در همین بازه سنی است افزود: ترابی در ماده پرتاب دیسک و با مربی گری پدرش، علی ترابی فعالیت می کند. پارسا ترابی از ورزشکاران آینده دار دو و میدانی کشور است.

مجید فروتن نیا گفت: در حال حاضر در پیست پنج مرداد نه می توانیم پرش طول کار کنیم، نه پرتاب دیسک. برای پرتاب دیسک یک دایره پرتاب در ورزشگاه امام خمینی(ره) ایجاد کرده ایم. از زمانی که پیست نداریم و دونده های ما نمی توانند تمرین کنند، تمرکز خود را بیشتر به سمت پرتاب ها و پرش ها برده ایم، چرا که این ماده ها مستلزم وجود پیست نیستند.

رئیس هیئت دو و میدانی استان مرکزی خاطرنشان کرد: ما برای پدیده هایی که کشف می شوند برنامه های زیادی داریم ولی موفقیت همه برنامه های ما مستلزم این مهم است که یک پیست استاندارد در استان مرکزی داشته باشیم.

وی تصریح کرد: تا زمانی که پیست تارتان نداشته باشیم، شناسنامه نداریم. فعلا به میزبانی مسابقات فکر نمی کنیم. فعلا فکر ما این است که کارگاه های آموزشی دو سه هفته ای کاربردی در استان برگزار کنیم. بنده خیلی به کلاس مربیگری اعتقاد ندارم، هر کس به کلاس مربیگری می‌رود، قبول می شود ولی در واقع وقتی از کلاس بیرون می آییم دانش خاصی نداریم.

وی در همین خصوص گفت: هدف ما این است که کارگاه‌های تخصصی حرفه ای در بحث پرش ها، پرش طول و در پرتاب ها و بخصوص پرتاب دیسک که پتانسل خوبی در سطح استان داریم، برگزار کنیم.

وی در خصوص جایگاه مربیان دو استان مرکزی گفت: در بحث دو باید بگویم که ما در استان مرکزی بهترین مربی های این رشته را در سطح کشور داریم. ما نه تنها هیچ چیزی از استان های دیگر در این زمینه کم نداریم، بلکه بیشتر از آنها هم داریم. دونده هایی که جسته و گریخته از استان ما در مسابقات کشوری شرکت می کنند و مقام می آورند واقعا با استعداد هستند. هیچ استانی در کشور وجود ندارد که پیست خاکی داشته باشد و اینهمه استعداد داشته باشد.

فروتن نیا گریزی نیز به بحث بودجه این هیئت زد و گفت: حدودا تا دو سال پیش به مدت هشت سال به طور میانگین سالی 3 میلیون تومان بودجه داشتیم. با این سه میلیون تومان کار خاصی نمی توان انجام داد. با چنین بودجه ای نمی توان لیگ استانی را برگزار کرد یا پول مربی و داور را پرداخت کرد. ما هر مسابقه ای که برگزار می‌شود حدود 300 تا 400 هزار تومان هزینه خط کشی و آب پاشی پیست‌ است و در کل تاکنون نسبت به اعتباری که دریافت می کنیم راندمان کاری بسیار بالاتری از میانگین کشوری داشته ایم.

وی با ذکر این نکته که شرایط تزریق پول به ورزش و هیئت ها در کشور متوازن نیست، گفت: استان همسایه ما، استان قم در مجمع سالیانه خود که خرداد ماه برگزار شد اعلام کرد که 300 میلیون تومان پول در حساب این هیئت وجود دارد، دو پیست تارتان هم دارند و یک سالن ورزشی در اختیار این هیئت گذاشته شده تا از این طریق درآمدزایی کند. دو و میدانی استان مرکزی از ابتدا تا به امروز هیچوقت چنین بودجه ای را در اختیار نداشته است. ما هم اگر این مقدار پول داشته باشیم از صبح تا شب ورزشکار تربیت می‌کنیم. شرایط در کشور یکسان نیست. استان لرستان 4 پیست تارتان، همدان 2 پیست، کرمانشاه 3 پیست، قم 2 پیست، تهران 11 و مشهد مقدس 9 پیست تارتان دارند.

وی پیست تارتان را نیاز ورزش استان دانست و گفت: پیست دو و میدانی، پیست دویدن است. فقط مختص دو و میدانی کاران نیست. تمام رشته‌های ورزشی استان می‌توانند از این پیست استفاده کنند. این پیست به شدت باعث توسعه ورزش حرفه ای در استان می‌شود.

رئیس هیئت دو ومیدانی استان مرکزی به تشریح روند آماده‌سازی این پیست پرداخت و عنوان کرد: آماده سازی پیست تارتان در دو بخش انجام می شود. بخش زیرسازی پیست که قرارداد آن بسته شده و پیمانکار در حال حاضر مشغول کار روی پیست است و طبق توافق اولیه قرار شده که حداکثر تا اواخر شهریور پیست زیرسازی شده را به ما تحویل دهد. در این مرحله باید تمامی استانداردها رعایت شود به همین دلیل هر روز اعضای هیئت دومیدانی و ناظران اداره کل ورزش و جوانان بر روند آماده سازی و استاندارد سازی آن نظارت می‌کنند.

وی افزود: بعد از این مرحله نیز باید یک مناقصه برگزار کنیم تا ببینیم چه پیمانکاری با چه مبلغی برای تارتان کردن پیست انتخاب می‌شود. ما سه نوع تارتان، ساندویچی، نیم فول و فول در ایران داریم که فرق آن‌ها هم در کیفیت و هم در قطر آن‌هاست. تارتانی که برای این زمین در نظر گرفته شده از نوع فول است. قطر این توع تارتان از همه‌ تارتان‌های کشور بیشتر است. در حال حاضر فقط یک پیست فول در ایران داریم که آن هم در استادیوم امام رضا(ع) مشهد است. اگر آنچیزی که ما می‌خواهیم اجرا شود، این پیست، دومین پیست تارتان فول ایران خواهد بود.

وی در خصوص جایگاه دوومیدانی استان مرکزی در کشور گفت: ما نمی‌توانیم جایگاه استان مرکزی را نسبت به استان‌های دیگر بسنجیم، چراکه داشته های ما با هیچ استان دیگری قابل مقایسه نیست. هیچ استانی در کشور سراغ نداریم که پیست تارتان نداشته باشد. 95 درصد استان های کشور بین 2 تا 5 پیست تارتان دارند. فقط استان مرکزی است که اصلا پیست تارتان ندارد. با قدرت و صراحت می گویم
یک سال و نیم بعد از زمانی که این پیست تارتان در اراک راه اندازی شود، ما سالی 3 تا 5 ملی پوش چه در بخش بانوان و چه در بخش آقایان، تحویل دوومیدانی کشور می‌دهیم.

 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.