• شنبه / ۱۴ مهر ۱۳۹۷ / ۲۳:۱۹
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: markazi-95895
  • خبرنگار : 50210

جنجال در صحن علنی شورای شهر اراک

n82843063-72201890

صحن رسمی شورای شهر اراک امروز به چالش کشیده شد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، صحن علنی امروز شورای شهر اراک در ابتدا میزبان رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی اراک بود و پس از آن نامه‌های واصله و سه نطق از سوی ایرج رضایی، فرزانه رحمتی و طوفان محمدی قرائت شد.

با وجود اعلام قبلی مبنی بر برگزاری جلسه از ساعت 15 تا 17:30 به صورت علنی و 30 دقیقه پایانی به صورت غیرعلنی، اما صحن علنی تا ساعت 18 به طول انجامید و درست در زمانی که فلک‌افلاکی رئیس شورای شهر اعلام خاتمه یافتن جلسه کرد شهردار اراک دقایقی کوتاه اجازه گرفت تا پاسخی برای نطق‌های صورت گرفته داشته باشد و این اجازه از سوی فلک‌افلاکی داده شد.

داوود تاجران گفت: آنچه از سوی نمایندگان درخصوص شهرداری بیان می‌شود دغدغه‌ای بجاست و به عنوان نمایندگان مردم باید این مسئله را پیگیری کنند. شهرداری نیز ضمن پیگیری باید پاسخگو باشد و این امر برکسی پوشیده نیست، به همین دلیل بارها قبلا توضیح داده شده است اما متاسفانه آن زمانی که باید توجه شود توجهی صورت نمی‌گیرد.

وی افزود: بنده در بیرون و داخل شورا گفته ام اگر هیچ کاری در شهرداری نکرده ام، سعی کرده ام امانت دار خوبی برای مردم باشم. این مطلب را با قاطعیت مطرح می کنم، هر کس بتواند عکس آن را ثابت کند حتما مراجع قضایی هوشیار و دقیق هستند، خاصه با حضور دادستان استان که فردی جدی و بدون تعارف است و پیگیری لازم را دارد و معاون وی نیز پیگیر موضوعات هست و امروز نیز نشستی با معاونان داشتم و جلسات متعددی داشته ایم. فعلا مباحث را نمی توانم به دلیل تاکید مراجع قضایی بیان کنم و رعایت امانت می‌کنم.

تاجران در خصوص بدبینی به پرسنل گفت: آیا اینکه مکررا هر لحظه عنوان می شود در شهرداری سوء استفاده شده است بدبینی به شهرداری و پرسنل ایجاد نمی‌کند؟ صرف اینکه برخی از دوستان بدون توجه به 3300 پرسنل می خواهند با شهردار برخورد کنند و موضوعاتی را مطرح می کنند، آیا طرح این موضوعات آبروی آنها را به خطر نمی‌اندازد؟ آیا در حوزه شفافیت که شورا مطرح می‌کند یک بار به سایت شهرداری مراجعه کرده‌اند که چه مطالبی منتشر شده است و چه مطالبی منتشر نشده است؟ من از همه خبرنگاران دعوت می‌کنم که به سایت مراجعه کنند و نسبت به اقدامات مطلع شوند.

وی با بیان اینکه متاسفم که این مطلب را بیان کنم، اما میخواهم رسانه‌ها بنویسند و منتشر کنند، افزود: در جلسه خصوصی تعدادی از اعضای شورا بیان می‌کنند که گزارشی مبسوط آمده است که شهردار اراک 22 دست کت و شلوار هاکوپیان با پول شهرداری خریده یا 23 بار میهمان و کارشناس شهرداری را به هتل امیرکبیر دعوت کرده، طرح این موارد به این معناست که نسبت به شهردار خود بی اعتماد هستید و شهردار خود را شهردار 22 کت و شلواری انتخاب کرده اید.

در همین راستا فلک‌افلاکی رئیس شورای شهر اراک به میان صحبت شهردار اراک آمد و گفت: خلط مبحث نشود، اینکه تکرار مکررات را مطرح می‌کنید یعنی نظر شهرداری این است که پرسنل شهرداری از تخلفات بی اطلاع اند و پیگیری شورا ذهن آنها را مشوش می کند؟ همچنین درخصوص گزارش مطرحه موضوع این است که این مطلب به شورای شهر اطلاع داده شد و ما به اطلاع شما رسانده ایم، در خارج از شورا هم مطرح نکردیم و خود شما طرح کردید.

شهردار اراک تصریح کرد: من خواهش کردم که فرد مدعی 22 دست کت و شلوار را معرفی کنند و بازهم استدعا بر معرفی این شخص دارم تا متوجه شوید که تا چه حد این گزارشات خداپسندانه است.

تاجران گفت: من بارها از شورا خواستم که مطالب در جلسات غیرعلنی مطرح شود، اما اعضای شورا در هر جلسه علنی هر چه خواسته‌اند بیان می‌کنند و شما از من می‌خواهید که مغلطه نکنم. وقتی که تفکرات ما اینقدر زود تحت تاثیر هجویات و مطالب کذب پیش افتاده قرار می‌گیرد، چقدر شهردار شما می‌تواند پشتوانه محکمی داشته باشد؟

وی در پاسخ به صحبت فلک‌افلاکی مبنی بر اینکه تخلفات در حوزه املاک با موضوع کت و شلوار قابل قیاس نیست، گفت: اتفاقا بحث کت و شلوار نیز نمونه‌ای از همان مطالب است و همه موارد (22 دست کت و شلوار، 23 میهمانی در هتل امیرکبیر، 39 میلیارد تومان مسئله در شهرداری) مثل یک زنجیره به هم وصل است، نباید تشویش اذهان عمومی کرد، نباید اشاعه فحشا کرد و باید مراجع قضایی به موضوع رسیدگی کنند و نباید موضوع دائما در شورا مطرح شود.

فلک افلاکی خطاب به شهردار اراک گفت: قوانین شورا را باید مجدد بازخوانی کنید.

در حین گفتگوی شهردار و رئیس شورا بناگاه پیمان رشیدی و فرزانه رحمتی هر دو خطاب به تاجران خواستار توضیح در خصوص اشاعه فحشا شدند و رحمتی گفت: کدام جمله من اشاعه فحشا بوده است؟حتما همین جا و در همین جلسه توضیح دهید که کدام جمله اشاعه فحشا بوده است.

پیمان رشیدی نیز با لحنی عصبانی بیان کرد: من نماینده شورا هستم و باید اینجا حرف بزنم، آقا می‌گویند امانتدار خوبی هستم، آقای شهردار شما کجا امانتدار خوبی بودید؟ اگر امانتدار خوبی بودید که شهرداری به این روز نمی‌افتاد که این چنین افراد را ببرند، بازخواست کنند و تملکات به این روز بیفتد و امروز ما به عنوان نماینده مردم زیر سوال برویم؟

وی گفت: شهردار به ما می‌گوید اشاعه فحشا و تشویش اذهان عمومی می‌کنید باید این حرفها را ثابت کنید همینطور میکروفن را به دست گرفته اید و صحبت می کنید، شما خلط مبحث می‌کنید باید ثابت بکنید اشاعه فحشا و تشویش اذهان صورت گرفته است. اعضای شورا نماینده مردم هستند و حق دارند درخصوص تضییع حقوق مردم صحبت کنند شما نمی‌توانید برای نمایندگان مردم تعیین تکلیف کنید که چه کسی صحبت کند و چه کسی صحبت نکند، ما پرسنل را بدنام می‌کنیم یا سوءمدیریت حضرتعالی که شهرداری به این روز افتاده است؟ مدیریت شما اگر صحیح بود پرسنل بدنام نمی‌شدند.

در همین حین فرزانه رحمتی با ورود به صحبت پیمان رشیدی خطاب به شهردار گفت: حذف واحد حقوقی چه دلیلی داشته است؟ تا قبل از حضور شما در شهرداری تملکات ابتدا پاراف حقوقی و سپس امضا می‌شد، چرا این واحد حذف شده است.

فلک‌افلاکی بیان کرد: من پایان جلسه را اعلام کردم و در طول برگزاری صحن کوچکترین بحثی بین اعضا و شهردار صورت نگرفت، اما چطور موضوع به اینجا کشیده شد؟

علی‌جعفر محصولی  گفت: طرح استیضاح از دستور خارج شد، مجدد در حال پیگیری آن هستید!

طوفان محمدی خطاب به محصولی گفت: طرح استیضاح از دستور خارج نشده است و ما به استیضاح پایبند هستیم.

در همین حین رئیس شورای شهر با عصبانیت به محصولی و مرادی گفت: آقای محصولی، اقای مرادی شما نمی‌توانید برای دیگر نمایندگان تعیین تکلیف کنید و حق صحبت نمایندگان را بگیرید.

مرادی با تاکید براینکه ما چه زمانی صحبت کردیم، اگر اعضا خواستار طرح استیضاح هستند، پیگیری کنند، بیان کرد: عصبانیت شما قابل قبول نیست، شما که مدافع حق خانم محمدی هستید چرا اجازه دخالت خانم محمدی و آقای رشیدی بین صحبت‌های تاجران را می‌دهید؟

در همین زمان مرادی، رشیدی و رضایی به صورت همزمان هرکدام صحبت‌های خود را فریاد می‌زدند و عملا مدیریت جلسه از دست رئیس شورا خارج شد.

مرادی ادامه داد: آقای فلک‌افلاکی شما هم در مدیریت خود زاویه دارید، حرف تاجران تمام نشده چرا اجازه صحبت به دیگر اعضا داده می‌شود و به ناگاه اعضا وسط صحبت بحث اشاعه فحشا را مطرح می‌کنند، اجازه دهید صحبت کنند.

وی اضافه کرد: در بحثی صحبت می‌کنیم که سیستم قضایی ورود کرده و هنوز چیزی ثابت نشده است ) اینکه ثقل حمله را به شهردار بگذاریم و اینکه دزدی و تهاتر غیرقانونی شده است)، در جلسه خصوصی خواهش شد اجازه دهید مقام قضایی اظهار نظر کنند، از کجا معلوم که شهردار در این زمینه سوءمدیریت داشته است.

مرادی گفت: خواهش شد که مقام قضایی در فضایی آرام رسیدگی کند، ما هم حرف برای گفتن داریم درخصوص تهاتری که مفاصاحساب آن صادر نشده است. جلوی باقی تهاترها گرفته شده و هیچ تضییع حقوقی از مردم صورت نگرفته است. در جایی تخلفی شده و مقام قضایی ورود کرده و اظهار نظر کرده است اما ایجاد این فضا که تاجران خطا کرده، آیا این رفتار قابل قبول و اخلاقی است؟ صبر کنیم، اگر برای آینده هم دنبال بهره‌برداری هستیم والله این کار درستی نیست، والله بالله و تالله این کار درستی نیست ما نیروی کشور را تخریب می کنیم چون با ما هم نظر نیست، اگر تاجران آنچه در مورد ما در دست دارد بگوید که سنگ روی سنگ بند نمی‌شود خواهش میکنم صبر کنید.

وی افزود: اعضای شورا در برخی از موارد انواع و اقسام دخالت‌ها را داشته اند و من امروز مطالب را به مسئولان ارجاع داده ام.

در همین حین فرزانه رحمتی خطاب مرادی گفت: لطف کنید و در صحن علنی شورا این موضوع را مطرح کنید، شما توهین می‌کنید باید پاسخ دهید، همین جا باید پاسخ دهید.

مرادی نیز بیان کرد: خانم رحمتی شما با این جیغ‌ها و هوارهای بی‌موقع کلاس شورای شهر را پایین آورده اید.

وی اظهار کرد: من از استاندار مرکزی تقاضای شورای تامین کرده ام یکی باید تکلیف ما با برخی از این نشریات بلواگر روشن کند. در حالی که موضوعی اثبات نشده تیتر می زنند که مدیران تاجران فلان و بهمان کرده اند، مگر تاجران مدیر املاک را منصوب کرده است که تخلفات را به وی نسبت می‌دهیم ما از استاندار خواسته ایم که موضوع را بررسی کنیم ایجاد این فضا چه معنی دارد؟

فلک‌افلاکی با اشاره به اینکه اعضا در نطق پیش از دستور خود این حق را دارند که در خصوص مباحث مختلف صحبت کنند و فکر نمی‌کنم که تا به امروز اتهام مستقیمی درخصوص مشارکت در انجامتخلفات به تاجران زده شده باشند، اما تاجران به عنوان شهردار باید پاسخگویسوالات  باشد، گفت: شخص تاجران نیز واقف است که نسبت به سوالات پاسخگو نبوده است و همین امر باعث ورود به بحث استیضاح شد و البته درست است که موضوع توسط مراجع قضایی پیگیری شود.

در ادامه ایرج رضایی عنوان کرد: آنچه مسلم است این است که اتفاقاتی در شهرداری و برخی از افراد و در برخی از سازمان‌ها و ارگان‌ها و کارشناسان رسمی نهادهای خاصی رخ داده است. آنچه مسلم است این است که باید در فضایی آرام با حفظ آبروی افراد و شناخت ریشه های فساد موضوع را بررسی کرد و البته باید ریشه فساد را خشکاند و جلوی مفسدههای اقتصادی را گرفت اما اینکه بخواهیم مقداری فضا را ملتهب کنیم به نفع مردم و نظام و حال حاضر جامعه نیست و باید مدیریت بحران داشته باشیم. شرایط پیش آمده خاطر بسیاری از افراد را مکدر کرده است.

وی تصریح کرد: مسلما شورا نباید در این شرایط سکوت کند بلکه باید با درایت شرایط را مدیریت کند و حتما از مجاری قانون مباحث را به مردم برسانیم و شفاف سازی داشته باشیم اما گاها ورود زودهنگام و تکرار مکررات باعث گم شدن برخی سرنخ ها می شود. در مورد هر شخص طبق قانون اساسی باید عمل شود و اصل بر برائت است اما اگر جرمی از هر شخصی صورت گیرد باید پاسخگو باشد و خواهش دارم به دور از یک سری شرایط پیش آمده با آرامش خاطر و اطمینان دادن به پرسنل شهرداری به جهت پیشبرد امور و ادامه حیات و قوت قلب آنها فضا را آرام کنیم که البته این آرامش به معنای عبور از حق ملت و تخلفات نخواهد بود و باید به موقع موضوع را بررسی کرده و به آن ورود داشته باشیم و اگر شرایط قابل بیان بود، اخبار پس از اثبات به صورت شفاف در رسانه ها منعکس خواهد شد.

رضایی تاکید کرد: حق شوراست که اظهار نظر داشته باشند و باید جلسات توسط رئیس شورا با درایت آرام شود.

فلک افلاکی در ادامه با اشاره به از دستور کار خارج شدن موضوع استیضاح گفت: مراجع قضایی موضوع را پیگیری خواهند کرد و از شهردار نیز درخواست داریم تا زمانی که در این منصب هستند شهرداری را به بهترین نحو اداره کنند، از طرفی نطق‌های پیش دستور از قبل به شورا داده نمی‌شود تا موارد مطرحه را مشخص کنیم، اجازه دهید دوستان صحبت خود و نظرات را بیان کنند.

فرزانه رحمتی نیز در ادامه خواستار توضیح شهردار درخصوص اشاعه فحشا و تشویش اذهان عمومی شد و افزود: آقای مرادی و شهردار بارها مطرح کرده‌اند که مواردی درخصوص اعضای شورا وجود دارد که می‌خواهند مطرح کنند و حتی دست‌خط دارند و به جایی اینکه مدام این موضوع را مطرح کنند که مصداق تشویش اذهان عمومی است به صورت شفاف و علنی هر چه سریعتر موضوع را در صحن مطرح کنند.

تاجران نیز ادامه داد: در خصوص مسائلی که در شهر رخ داده است استدعا دارم که اعضای شورا به 3300 پرسنل زحمتکش شهرداری و آبروی آنها توجه کنند.

فلک افلاکی نیز در میان صحبت تاجران خواستار شفاف صحبت کردن وی شد و تاجران گفت: ممکن است یک نفر یا دونفر در شهرداری اشتباهی کرده باشند، اینکه دائما این موضوع رسانه‌ای شود و آن روزنامه آبروریز نیز اسامی را می‌نویسند آیا این افراد می‌توانند سر بلند کنند.

وی در پاسخ به سوال فلک‌افلاکی که این موضوع چه ارتباطی به شورای شهر دارد، بیان کرد: این یک زنجیره است، خواهش می‌کنم به من کمک کنید تا مورد را پیگیری کرده و می‌کنم این زنجیره را روشن کنم و دامن شهرداری را از این زنجیره پاک کنم نه اینکه با این رفتارها شرایط را بدتر کنید.

رئیس شورای شهر خطاب به تاجران گفت: شما با این کلام به شورای شهر اتهام می‌زنید، خودتان می‌گویید نباید زود قضاوت کرد و قبل از اینکه مراجع قضایی اثبات نکرده‌اند صحبت کرد، اما رفتاری دیگر دارید.

تاجران افزود: به آن روزنامه آبرو ریز بگویید مگر من خودم خواستم به اراک بیایم و جای شما تنگ کنم؟ من در اتاق کارم بودم و اعضای شورای شهر من را دعوت کردند. اگر من به یکی از 11 عضو شورای شهر برای حضور در اراک یک تماس گرفته‌ام قیام کند.

فلاک‌افلاکی تصریح کرد: بله ما(اعضای شورای شهر) خواستار حضور شما در اراک  بودیم، رای دادیم، اما این درخواست براساس سابقه کاری شما بوده است، ما شما را بهترین فرض کردیم تا درست مدیریت کنید.

شهردار اراک با قسم بر خون شهدا گفت: اگر شورای شهر به این نحو و روش ادامه دهد هرکسی دیگری هم بیاید نمی‌تواند کار کند.

فلک‌افلاکی تاکید کرد: ما از شهرداری می‌خواهیم که شفاف عمل کند و به درد این شهر برسد نه اینکه انتظار داشته باشد که کسی  به او چیزی نگوید و در تخلفاتی که شکل گرفت شورا ورود نکند.

در این بین علیرضا مرادی خطاب به فلک‌افلاکی گفت اجازه دهید صحبت‌های تاجران پایان یابد و سپس پاسخ داده شود و فلک‌افلاکی پس از اینکه گفت تاجران نسبت به این وضعیت اعتراضی ندارد، خواسته مرادی را پذیرفت.

تاجران بیان کرد: امروز برخی از دوستان که درخواست‌هایی داشتند و من انجام نداده ام دست به مخالفت زده‌اند. آنها می‌توانند مخالفت کنند، من هر موقع که لازم باشد آن خواسته هارا بیان می کنم. اگر در این جلسات با شلوغ‌کاری اجازه بیان داده نشود، مساجد و دفتر جراید و رسانه‌های خوش نام از من گرفته نشده است و در این دفاتر صحبت می‌کنم، من هم حرف دارم، اما به موقع صحبت‌ می‌کنم. الان وقت صحبت نیست باید این زنجیره فاسد را پیدا کنیم، من شب و روز خود را صرف پیدا کردن این زنجیره کرده ام لطفا اجازه ایجاد آرامش را بدهید، من هم مثل شما مدعی هستم، کسی که یک ریال از پول بیت‌المال را بخورد باید در همه چیز آن فرد شک کرد، اجازه دهید این زنجیره را پیدا کنیم اجازه این شلوغ‌کاری را ندهید، تحمل کنید، من یک عمر امین زندگی کرده‌ام و خواستار مشخص شدن این وضعیت هستم و بیشتر از شورا حساس هستم.

وی افزود: کار مراجع قضایی خوب پیش رفته است و به جای خوبی هم رسیده، سرنخ‌های پیدا شده و افراد جدید شناسایی شده‌اند، باید تحمل کرد.

فلک‌افلاکی مجددا در بین صحبت‌های تاجران آمد و گفت: این امور مربوط به مراجع قضایی است اما وظیفه ما این است که طبق قانون(طرح سوال) عمل کنیم.

پیمان رشیدی نیز در ادامه عنوان کرد: آقای تاجران تاکید می‌کنند که شلوغ نکنید که من مفهوم این جمله را متوجه نمی‌شوم، اما من خطاب به شهردار می‌گویم که شما شلوغ نکنید.

رئیس شورای شهر در این بین خواستار حفظ حرمت‌ها و سن شهردار از سوی رشیدی شد.

رشیدی گفت: بحث 22 کت و شلوار را چه کسی در صحن علنی مطرح کرد؟ اگر قرار است به سمت شلوغ‌کاری نرویم پس باید مراقب بود، اعضا اتفاقا در راستای حفظ آرامش حرکت می‌کنند و خود شهردار است که شلوغ‌کاری می‌کند.

وی اضافه کرد: شهردار بارها گفته است افرادی که با من مخالفند درخواست‌هایی داشته‌انند، لطفا مستندات را مطرح کنید.

تاجران در پاسخ به رشیدی بیان کرد: زمانی که در جلسه خصوصی موضوع کت و شلوار را مطرح کردید من سکته نکردم، شانس آوردم. خواهش می‌کنم فردی که این گزارش را به شورا منتقل کرده است در جلسه علنی و در حضور خبرنگاران حاضر کنید تا من را رسوا کند، این افراد می‌خواهند آبروی من را ببرند .

وی درخصوص حذف واحد حقوقی در بحث تملکات در پاسخ به سوال رحمتی خطاب به عشق‌الهی(کارشناس حقوقی شهرداری) گفت: آیا من قبل از امضای شما به عنوان کارشناس حقوقی امضایی تاکنون داشته‌ام؟ و اگر پاسخ وی منفی باشد این حق را برای خود قائلم که از شما شکایت کنم.

عشق‌اللهی گفت: اداره حقوقی در چارت سازمان وظایفی مشخص و احصا شده دارد، درخصوص 5 پرونده‌ای که در بحث رسیدگی قضایی است اثری از حضور اداره حقوقی نیست اما در سایر موارد ارجاعات به اداره وجود دارد.

وی تصریح کرد: در این 5 پرونده کل روند شهرداری دور زده شده است و حتی امور مالی و سرممیز مالی بحث تامین اعتبارات مخدوش است. یک جریانی است که آگاهانه ورود کرده و در روند باطلی کل مجموعه را دور زده است و در این پرونده ها جریانی ورود کرده و با مستندسازی صوری اعمال خلاف خود را انجام داده است.

فلک‌افلاکی ادامه داد: شورا در زمان طرح این مباحث اقدام به سوال از شهردار کرد که پاسخ کاملی دریافت نکرد و به طور طبیعی و قانونی شورا و تعدادی از اعضا وارد طرح استیضاح شدند. البته این استیضاح به معنای محکومیت فرد نیست بلکه فرصتی برای ارائه دفاعیه و مطالب ناگفتنی است که طرح استیضاح به دلایل مذکور از دستور کار خارج شد.

تاجران 2 درخواست از رئیس شورا کرد و گفت: در پایان جلسه یک دقیقه برای طرح موضوع به من وقت داده شود، همچنین یک نفر از اعضای شورا متاسفانه ساعت ها در شهرداری وقت می گذارد، مدارک می گیرد و چاپ می‌کند و در کار اجرایی شهرداری دخالت می‌کند و در روزنامه‌های آبروریز چاپ می‌کند، اگر اینکار تکرار شود و قانون اجازه دهد مانع ورود وی به شهرداری خواهم شد.

رئیس شورای شهر خواستار شفافیت بیشتر در صحبت‌های شهردار شد.

به گزارش ایسنا، پس از پایان این جلسه اعضای شورا و شهردار وارد جلسه غیرعلنی شدند.

 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.