• یکشنبه / ۱۵ مهر ۱۳۹۷ / ۲۰:۰۷
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: markazi-95917
  • خبرنگار : markazi-10147

راه اندازی استانداردترین مهدکودک کشور در دهکده خانواده پایدار استان مرکزی

160666
مدیر  کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی با بیان اینکه استاندارد ترین مهد کودک کشور در دهکده خانواده پایدار راه اندازی خواهد شد، گفت: اعتبارات حوزه اجتماعی در استان نسبت به سال گذشته ۶۶ درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، منطقه مرکزی، غلامرضا فتح آبادی در هفتاد و ششمین کارگروه اجتماعی و فرهنگی استانداری با اثر بخش و ضروری خواندن راه اندازی دهکده خانواده پایدار در استان، گفت: برای انجام این طرح که قرار است توسط دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک صورت گیرد، بررسی کارشناسی وسیعی صورت گرفته و علاوه بر آن بر روی این طرح بیش از دو سال کار مطالعاتی صورت گرفته است. 

وی ادامه داد: دلیل اینکه این دهکده قرار است در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک راه اندازی شود، ظرفیت ها و پتانسیل های بالای اجرای این طرح در این دانشگاه است، واحد قنات دانشگاه آزاد اسلامی که قرار است در آن دهکده خانواده پایدار راه اندازی شود، از لحاظ وسعت دارای 5 هکتار و 34 هزار متر مربع است، همچنین ارزش اقتصادی این فضا بالای 600 میلیارد تومان است. برای انجام فعالیت های کانون زندگی پایدار و آموزش زوجین قبل از ازدواج بخشی از فضای این دانشگاه در اختیار دفتر امور اجتماعی قرار گرفته است. 

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری با اشاره به فعالیت های موثر کانون زندگی پایدار در آموزش های پیش از ازدواج شهر اراک، گفت: کانون زندگی پایدار اولین کانون در کشور است که  ۹۸ درصد افراد در آستانه ازدواج را تحت آموزش های  اولیه تخصصی خانواده قرار می دهد. این فعالیت در حضور ریاست جمهوری گزارش شد و قرار شد مدل این کانون به عنوان الگوی کشوری مطرح شود.

فتح آبادی تصریح کرد: برای فراگیر شدن آموزش های همگانی در استان برنامه ریزی جدی صورت گرفته است، به نحوی که تا ۵ سال آینده استان مرکزی به عنوان قطب اصلی آموزش همگانی و آموزش خانواده در کشور مطرح خواهد شد. فاز بندی این آموزش ها صورت گرفته و هم اکنون  فاز اول آن در سرتاسر استان آغاز شده است. 

وی ادامه داد: فاز اول این آموزش ها در 2 بخش همسان گزینی و آموزش پیش از ازدواج در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک در حال اجراست. 

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری با اشاره به اهمیت نقش ارتباط دانشگاه ها با جامعه گفت: دانشگاه های نسل سوم در خصوص ارتباط با جامعه وظایفی دارند به همین منظور دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری براساس تقسیم کار استانی برای دانشگاه نقش و وظایف تعریف کرده است، به گونه ای که  ۷ دانشگاه مسئولیت ویژه‌‌ای در حوزه های مختلف اجتماعی همچون خانواده، مشاوره و غیره دارند و بر اساس ظرفیت و پتانسیل هایی که دارند  مسئولیت اجتماعی دارند، که بحث مطالعات خانواده به دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک محول شده است.

 فتح آبادی در ادامه گفت: در راستای سیاست های کلی نظام در حوزه خانواده باید کارهای فوق‌العاده انجام شود، و با رویه موجود نمی‌توان به اهداف مطلوب و مورد نظر در حوزه نظام خانواده دست پیدا کرد، زیرا بر اساس تاکیدات رهبری و سند آسیب های اجتماعی کشور  تا پایان برنامه ششم توسعه سالانه باید 5 درصد از آسیب های اجتماعی همچون طلاق کاهش یابد، ولی با وجود تمامی تلاش ها و سیاستگذاری ها و مشارکت هایی که در استان در حوزه کاهش طلاق صورت گرفت، تنها توانستیم 0.5 درصد این آسیب را در استان کاهش دهیم. 

وی گفت: طرح دهکده خانواده پایدار یک طرح کاملا جامع است که تمام اقشار سنی و ارائه خدمات به آنان در آن لحاظ شده است بطوریکه حتی بحث ترافیک در آن دیده شده است. ساختار این دهکده فقط به عهده یک دستگاه نیست بلکه همچون کانون زندگی پایدار هئیت امنایی خواهد بود. زیر ساخت این دهکده متعلق به دانشگاه آزاد خواهد بود ولی برای هر بخشی از این دهکده به طور مجزا مجوز داده خواهد شد. 

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گفت: هر چند بحث مهدکودک ها جزو وظایف ذاتی سازمان بهزیستی است ولی با توجه به اینکه در بخش آموزش و فضای مهد کودک‌ها با مشکل مواجه هستیم، درصدد هستیم استانداردترین مهد کودک را در کشور در دهکده خانواده پایدار راه‌اندازی شود و علاوه بر آن در این دهکده ارائه خدمات نوین اجتماعی برای تمام اقشار سنی بویژه برای سالمندان و تغذیه آن ها ارائه خواهد شد. 

وی تاکید کرد: در برنامه ششم توسعه بر روی بحث واگذاری خدمات توسط دستگاه اجرایی تاکید شده است، که در این راستا در استان بخشی از خدمات را به بخش خصوصی و نهادهای خصوصی و  حقوقی دیگر واگذار کرده ایم.

فتح آبادی در ادامه با اشاره به نحوه توزیع اعتبارات کاهش آسیب های اجتماعی استان گفت: در سال گذشته بالغ بر ۳ میلیارد تومان از محل اعتبارات شورای اجتماعی کشور دریافت کردیم که بخشی از آن ملی بود و آن را وزارت خانه ها به زبرمجموعه دستگاه های خود در استان ها پرداخت کردند. در سال جاری نیز 2 میلیارد تومان در فاز اول به دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری ابلاغ شده است که اعتبارات حوزه اجتماعی در استان نسبت به سال گذشته ۶۶ درصد افزایش داشته است.برآورد ما از اعتبارات ملی این است که ۵ میلیارد تومان از اعتبارات وزارت کشور  به استان  اختصاص یابد.

وی ادامه داد: رسیدگی به هزینه کرد اعتبارات سال گذشته دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کامل شده و گزارش آن به وزارت کشور ارسال شده است. 

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گفت: استان مرکزی جزو 5 استان کشور است که اعتبارات آن تایید شده و مشکل حقوقی نداشته است.

به گزارش ایسنا، پیمان عین القضاتی، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به ساختار دهکده خانواده پایدار، گفت: ورود دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک به مباحث خانواده و دهکده خانواده پایدار دخالت در وظایف ذاتی دستگاه ها نیست، بلکه آمده ایم به دولت در کاهش آسیب های اجتماعی کمک کنیم. کارکرد دانشگاه ها وارد نسل سوم شده است و دیگر کارکرد آن تولید علم برای علم نیست، و مسئولیت جدی تری نسبت به گذشته در رابطه با جامعه دارد.

وی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک جدا از وسعت ساختمانی و آموزشی که دارد، دارای پتانسیل بالایی در حوزه پژوهش و جامعه شناسی بالاخص در حوزه خانواده است، تنها دانشگاهی در استان هستیم که در مقطع دکتری دانشجو می پذیریم و علاوه بر تعداد بالای اساتید جامعه شناس و صاحب نظر در این دانشگاه، هم اکنون 249 دانشجوی دکتری در این دانشگاه در رشته جامعه شناسی و علوم انسانی تحصیل می کنند که این ظرفیت بالای دانشگاه در حوزه پرداختن به نظام خانواده را نشان می دهد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک تصریح کرد: هدفمان از تاسیس دهکده خانواده پایدار این است که کلیه خدمات بهداشتی، رفاهی و تفریحی در تمامی اقشار در قالب پک علمی و کارشناسی ارائه شود، به همین منظور است که در این دهکده راه اندازی مهدکودک، راه اندازی سینما، مراکز مشاوره، تالارهای عروسی، مراکز آموزشی در حوزه نظام خانواده و حتی ارائه خدمات آموزشی و بهداشتی به سالمندان دیده شده است.

به گزارش ایسنا، حسن طاهر احمدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز گفت: باید از پتانسیل تمامی دستگاه ها در حوزه کاهش مسائل اجتماعی استفاده شود، این صحیح نیست که اگر موضوعی جزو وظایف ذاتی‌ یک دستگاه است، اجازه ندهد هیچ دستگاه و نهادی در آن حوزه فعالیت داشته باشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک در پایان بیان کرد: باید قبول کنیم در شرایط کنونی با توجه به گستردگی ماموریت و وظایف بهزیستی، اقدامات این سازمان در بعضی حوزه ها جوابگوی نیاز جامعه نیست و نیاز است دستگاه هایی دیگر در این حوزه ها ورود پیدا کرده و به بهزیستی کمک کنند، که دهکده خانواده یکی از اقدامات موثر در این حوزه است.

به گزارش ایسنا، راه اندازی دهکده خانواده پایدار و همسو شدن فعالیت های ورزشی استان از مصوبات این کارگروه بود.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.