• چهارشنبه / ۲ آبان ۱۳۹۷ / ۱۰:۴۶
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: markazi-96164
  • خبرنگار : 50210

/اختصاصی ایسنا/

در نشست استاندار مرکزی با نمایندگان مالکین 58 متری چه گذشت

6

ساکنان پروژه 58 متری پس از هفت ماه مجددا به امید لغو پروژه با مسئولان استان و مسئولان مدیریت شهری اراک پای میز مذاکره نشستند.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، پس از تجمع سه شنبه(24 مهرماه) هفته گذشته جمعی از مالکان و ساکنان پروژه 58 متری اراک در مقابل استانداری مرکزی و تاکید بر ملاقات با استاندار، نهایتا دیدار با استاندار به روز گذشته(اول آبانماه) موکول شد و 10 نفر از ساکنان و مالکان این پروژه به نمایندگی از دیگر مالکان موفق به تشکیل جلسه با استاندار، معاون عمرانی استاندار، شهردار اراک، مدیرکل دفتر فنی استانداری، مدیر اجرایی پروژه 58 متری و معاون راه و شهرسازی استان شدند.

در ابتدای جلسه سعید بیاتیان مدیر اجرایی پروژه 58 متری اقدام به ارائه گزارشی از زمان تصویب طرح تا اقدامات کنونی پرداخت و گفت: خوشبختانه طی ماه‌های اخیر ریل‌گذاری مناسب، اصولی، قانونی و منطقی برای اجرای این پروژه صورت گرفته است، اما هنوز از نظر اقتصادی چالش‌هایی وجود دارد.

وی بیان کرد: با وجود تنگناهای مالی در شهرداری اراک، اما کلیه املاک در اختیار این طرح قرار گرفته، بلوک 6 آماده سرمایه‌گذاری است و بلوک 28 در انتهای خیابان نیسانیان نیز مجوز ساخت دریافت کرده است.

در این بین قلعی یکی از ساکنان پروژه 58 متری با اعتراض نسبت به تکرار مکررات توسط بیاتیان خواستار تعیین تکلیف و پرهیز از مباحث تکراری شد و با نظر استاندار فرصت گفتگو به ساکنان پروژه داده شد.

بساز بفروش ها به پروژه ورود کرده اند/نمی‌خواهیم زمین بدهیم و هوا پس بگیریم

سهند ستوده دیگر مالک حاضر در این پروژه عنوان کرد: همه مسئولان همواره بر طی شدن مراحل قانونی جهت زمینه‌سازی اجرای طرح تاکید دارند، اما چطور سرمایه‌گذاران و در واقع بسازبفروش‌هایی که برای تملک املاک وارد پروژه شده‌اند اقدام به تهدید و اجبار مالکان می‌کنند؟

وی افزود: با وجود گذشت حدود چهار ماه از وعده استاندار مبنی بر تعیین تکلیف پروژه تا پایان خردادماه 97 و صبوری مالکان، اما هیچ اتفاق مثبتی رخ نداده است. از طرفی در جلسه ای که با اکثر مالکان داشتیم، حدود 70 درصد آنها اعلام کردند که حاضر به فروش املاک خود نیستند.

ستوده با بیان اینکه ما نمی‌خواهیم زمین بدهیم و هوا پس بگیریم، عنوان کرد: بلوک‌ها توسط سرمایه‌گذاران گلچین شده است و اینکه گفته می شود با 22 نفر از مالکان صحبت و مشارکت 15 نفر قطعی شده آمار درستی نیست.

وی بالاترین ادله برای انجام نشدن این طرح را نبود پول و منابع مالی دانست و گفت: چه چیزی بالاتر از این که پولی در اختیار نیست و قطعا با بی پولی نمی‌توان پروژه‌ای را آغاز کرد.

ستوده افزود: جالب است که حرکات نمایشی در خصوص این طرح همچنان ادامه دارد، استاندار از شهردار می پرسد که روند پیگیری ها در چه مرحله‌ای است و شهرداری که ۲۰ روز دیگر می‌خواهد میز خود را ترک کند وعده می‌دهد که تا بهمن ماه پول در حساب است.

وی با بیان اینکه پس از ۱۶ سال براحتی گفته می شود که اینگونه اقدامات قربانی‌هایی دارد و متاسفانه قربانی‌های آن شمایید، در صورتی که این خود مسئولان مرتبط با ۵۵ متری هستند که مردم را قربانی بی‌تدبیری و بی‌مسئولیتی خود می‌کنند، گفت: هیچ اقدامی برای رفع بلاتکلیفی مردم صورت نخواهد گرفت و مسئولان تنها سعی می کنند در زمان تصدی خود با وعده‌ و امروز و فردا کردن به نحوی مردم را سر کار بگذارند و در نهایت میز خود را ترک می‌کنند.  

ستوده گفت: متاسفانه مطالبات گرفتاران ۵۵ متری که کاملا شرعی و قانونی سرکوب می شود، متولیان امر ۱۶ سال باعث بلاتکلیفی مردم شده اند اما امروز با بستن اتهاماتی همچون اینکه شما چند نفر محرک مردم هستید و مقصر شما هستید می‌خواهند به هر نحوی ما را بترسانند که از پیگیری‌های خود دست بکشیم و از حق خود بگذریم.

خواستار لغو پروژه هستیم

خلیلی دیگر مالک پروژه خطاب به استاندار گفت: در صحن رسمی شورای شهر متعهد به تعیین تکلیف پروژه تا پایان خردادماه 97 شدید و بیان شد که اگر حداقل 2 بلوک از طرح اجرایی نشد عطای آن را به لقایش می‌بخشیم، اما چهار ماه از این موضوع گذشته است.

وی با تاکید بر اینکه ما تنها خواستار لغو پروژه هستیم، تصریح کرد: باید نگاه انسانی به مردم داشت، من ثابت می‌کنم که این پروژه آبادانی برای شهر به دنبال نخواهد داشت، حاصل تمام زندگی ما یک کاشانه است که 16 سال به گروگان گرفته شده و باید امروز به ما مالکان و شهروندان نگاه انسانی و حمایتی داشت. امیدوارم که تحت تاثیر القائات افراد خواهان اجرای این پروژه قرار نگیرید.

خلیلی تاکید کرد: ما را از جهنم شورای عالی شهرسازی و معماری نترسانید ما در این جهنم بلاتکلیفی و 58 متری در حال سوختن هستیم.

محمد قربانی مالک دیگر حاضر در این طرح با تاکید بر اینکه شهرداری فرار رو به جلو دارد، بیان کرد: 35 سال پیش طرح عقب‌نشینی خیابان شهید بهشتی و شهید رجایی در اراک مطرح شد و تا به امروز این امر انجام نشده است، با این وضعیت چطور می‌توان چنین طرحی با این عظمت را اجرایی کرد.

این طرح در حال زوال است

وی با بیان اینکه طرح در حال زوال است، گفت: در ابتدای اجرای پروژه صحبت از استفاده از سرمایه‌گذاران اروپایی بود، سپس سرمایه‌گذاران داخلی مورد توجه قرار گرفتند و امروز کار به ورود بساز بفروش ها رسیده است که این روند نزولی نشان از زوال طرح دارد.

صادقی دیگر مالک پروژه با تاکید بر اینکه این کار شدنی نیست، گفت: حتی اگر توانمندی اجرای طرح در بین مسئولان وجود داشته باشد، قطعا بدترین، آلوده‌ترین و گرفتارکننده‌ترین طرح در شهر اجرایی می شود که نه تنها موفق نخواهید بود بلکه تا 50 سال آینده مردم را گرفتار و درگیر خواهید کرد.

وی بیان کرد: چرا باید کاری که نمی‌توان افقی برای آن متصور بود را اجرا کرد؟ منابع مالی و پولی برای این پروژه نیست، اما هیچ جسارتی هم برای بیان این مهم وجود ندارد. معاون عمرانی استاندار مجبور به اجرای طرح است اما در این بین حق مردم چه می‌شود؟ با اجرای این طرح دنیا و آخرت خود را خراب نکنید، من به هیچ عنوان رضایت به تملک و تخریب منزل خود نمی‌دهم و با استدلال منطقی این روند و رویه غلط را اثبات می‌کنم.

صادقی تصریح کرد: ماهیت این طرح و سرمایه‌گذاری در آن، سودجویی است، فقط در صورتی که دولت منابع این طرح را تامین کند و تمامی املاک خریداری شود می‌توان این کار را آغاز کرد، آقایان مسئول بیایید منصفانه استاندار را در برابر آمار واقعی و درست قرار دهید، وعده پایان خردادماه داده شد، الوعده وفا، روی حرف خود بمانید و طرح جایگزین را مطرح کنید و زندگی مردم را با افرادی به اسم سرمایه‌گذار درگیر نکنید. اینکه پروژه تا الان ساخته نشده به این معناست که دیگر اجرا شدنی نیست.   

شهبازیان در ادامه افزود: من انبوه‌ساز هستم، سرمایه‌گذاران موجود در لیست شهرداری برای این پروژه مشخص هستند و همگی که در کار خود مانده‌اند، امروز وارد این پروژه بزرگ شده‌اند، مردم 16 سال بازیچه شده‌اند. معاون عمرانی استاندار و مدیرکل دفتر فنی استانداری تنها کسانی هستند که خواستار اجرای پروژه هستند درحالی که از همشهریان خود انتظار دیگری داریم.

افرادی می‌خواهند این موضوع امنیتی شود

وی گفت: ما تجمع می‌کنیم بلافاصله از استان به تهران نامه می‌زنند که این تجمع فضا را امنیتی کرده است، مردم می‌خواهند پروژه زودتر اجرایی شود تا به این وسیله از تهران وام بگیرند. این سیاست درستی نیست که از آب گل‌آلود به دنبال ماهی گرفتن هستید.

دیگر مالک این پروژه چند سوال مطرح کرد و گفت: آیا تا به حال نقشه راه، زمانبندی، بودجه مشخص و رقمی برای اجرای تعیین شده است؟ آیا هیچ شرکت پیمانکاری و ساختمانی در استان وجود ندارد که کار را به دست چند بسازبفروش سپرده‌اید که مردم را تهدید کنند؟

قلعی دیگر مالک این پروژه با بیان اینکه آیا مسئولان استان به قانون متعهد هستند یا به حرف و وعده خود؟ بگویید تا ما بدانیم با آقایان چطور مذاکره کنیم، اظهار کرد: استان طی چند ماه اخیر عملکرد خلاف قانون و خلاف وعده‌های خود داشته‌ و حتی یک نهاد نظارتی و بازرسی به این رفتارها رسیدگی نمی‌کند.

وی گفت: تا به امروز صبر کردیم و حسن نیست خود را نشان دادیم و حتی اجازه ندادیم که اعتراضات با مباحث امنیتی درگیر شود، اما ظاهرا افرادی در این استان هستند که می‌خواهند این موضوع امنیتی شود.

قلعی با تاکید بر اینکه اگر سر قول خود هستند لغو را از همین امروز کلید بزنید، افزود: در محیط بسته می‌نشینید و برای مردم تصمیم می‌گیرید، سال‌ها قبل باید این پروژه را اجرایی می‌کردید که نکردید و امروز با این وضعیت اقتصادی امکان اجرای آن وجود ندارد.

وی تصریح کرد: اگر مسئله پروژه 58 متری امنیتی شود، مسئولان استان مقصر خواهند بود نه شهروندان. سوال من این است که چرا دستگاه قضایی به خلف وعده‌ها و بی قانونی های مسئولان رسیدگی نمی‌کند.

قلعی خطاب به زندیه وکیلی افزود: من اهل تحریک اهالی نیستم بلکه تنها از خانه و حقوق خود دفاع می‌کنم.

به گزارش ایسنا، پس از پایان سخنان مالکان و ساکنان پروژه 58 متری استاندار مرکزی، معاون عمرانی وی، شهردار اراک و مدیرکل دفتر فنی مواردی را مطرح کردند و همگی متفق القول اظهار کردند که امکان لغو این پروژه صفر است.

ضعف بزرگ مسئولان پروژه عدم اطلاع رسانی است  

به گزارش ایسنا، سید علی آقازاده استاندار مرکزی در ادامه این جلسه خطاب به نمایندگان ساکنان و مالکان 58 متری گفت: شما برای لغو طرح آمده‌اید و با هیچ چیز دیگری هم راضی نمی‌شوید.

وی افزود: ضعف بزرگی از سمت مسئولان وجود دارد و آن اینست که اقدامات انجام شده را به خوبی اطلاع‌رسانی نمی‌کنند.

وی با اشاره به اینکه از اسفندماه سال گذشته تاکنون اقدامات خوبی به انجام رسیده است، افزود: نکته قابل تامل این است که توسعه در هر جایی از دنیا قربانی دارد و متاسفانه بدشانسی شما مالکان است که اجرای این طرح در محل زندگی شما واقع شده، در شهرهای بزرگ برای توسعه و گسترش شهرنشینی توجهی به محل زندگی افراد نمی شود، نقشه می‌گذارند، طرح تعریف می‌کنند و اجرای طرح آغاز می‌شود، اما در کشور ما مالکیت مردم محترم است.

آقازاده تصریح کرد: در کنار احترام به مالکیت مردم منابع مالی در اختیار نیز محدود است و همین امر باعث طول کشیدن اجرای طرح‌ها می‌شود به عنوان مثال پروژه امام علی(ع)، چمران، صیاد شیرازی، مدرس و همت که به عنوان بزرگترین بزرگراه‌های ایران قبل از انقلاب طراحی شده است، اما 40 سال بعد به بهره‌برداری رسید و در این مدت مردم صبوری کردند و زندگی سختی را گذراندند.

وی با تاکید بر اینکه اجرای پروژه 58 متری قانونی است و من به عنوان استاندار تنها می‌توانم لغو را درخواست کنم، گفت: حتی اگر درخواست لغو مطرح شود پروسه‌ای 5 تا 6 ساله پیش روست.

نظر شخصی من بر اجرای طرح است

استاندار مرکزی با بیان اینکه نظر شخصی من بر اجرای طرح است، اما در این بین مشکلاتی وجود دارد و مشکل عمده نیز مربوط به اهالی ساکن در این طرح است، عنوان کرد: در آخرین جلسه من با مالکان که در اسفندماه و در صحن علنی شورای شهر انجام گرفت تا زمان ارائه مصوبه شورای شهر جهت دریافت وام 300 میلیارد تومانی از بانک شهر سه ماه گذشت، با این وجود موافقت جهت دریافت این وام حتی با امکان افزایش تا 500 میلیارد تومان اعلام شده ولی متاسفانه اطلاع‌رسانی خوبی در این زمینه صورت نگرفته است.

وی بیان کرد: ما اهالی را به واقع درک می‌کنیم، مشکل آنها مشکل ماست، اما متاسفانه توسعه هزینه و قربانی دارد و باید از این بحران عبور کنیم. این بحران به معنی پاک کردن صورت مسئله یا ریختن به خیابان‌ها نیست بلکه باید با مشارکت و همکاری این موضوع را حل کنیم.

آقازاده با اشاره به اینکه امروز نسبت به 6 ماه پیش جلوتر هستیم، افزود: شورای شهر اراک پس از جلسه اسفندماه و رایزنی‌های بسیار تصمیم بر اجرا گرفت و شهرداری برای دریافت مصوبه وام تلاش بسیاری کرد که این امر سه ماه زمان برد و باید به تایید بانک مرکزی نیز برسد در حالی که اگر همه چیز دست استان بود پایان خردادماه تعیین تکلیف پروژه انجام می‌گرفت.

وی تاکید کرد: لازمه حرکت این پروژه پول است و بهترین راه نیز پرداخت نقدی و تملک املاک است، اگر سرمایه‌گذاری با پول وارد طرح شد که شرایط قابل قبول است و اگر این امر نیز محقق نشد وام دریافتی از بانک شهر می تواند برای خرید املاک با قیمت کارشناسی و عادلانه کفایت کند.

استاندار مرکزی با بیان اینکه لغو این طرح 5 تا 6 سال زمان می‌برد که البته ممکن است به لغو نیز ختم نشود، گفت: در حال حاضر وام مصوب شده، مذاکرات با سه شرکت جهت سرمایه‌گذاری انجام گرفته است و می‌توان پروژه را آغاز کرد، اما لغو آن یک پروسه بسیار سخت و پیچیده است و با شناختی که از اعضای شورای عالی شهرسازی و معماری دارم به سادگی با لغو موافقت نمی‌کنند.

وی افزود: اهالی خود را جای مسئولان بگذارند، ما خواستار اجرا هستیم، اما مشکلات بسیاری وجود دارد، ما نمی‌خواهیم فرار کنیم و با این واقعیت تلخ روبرو هستیم، اما باید این گره کور را با هم باز کنیم.

احتمال لغو پروژه صفر است

به گزارش ایسنا، در این جلسه معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی با بیان اینکه در این جلسه بنده و مدیرکل دفتر فنی استانداری از نظر مالکان متهمان اصلی هستیم، گفت: من کمتر از 10 ماه است که به استان بازگشته‌ام و در این زمان تهمت و توهین‌های بسیاری اعم از ملک داشتن من در طرح زده شد در حالی که من در اراک نه ملکی دارم و نه از اجرای این طرح منتفع می شوم. حتی طرح بلوک بندی این پروژه در تاریخ 21 خردادماه 94 و با امضای معاون عمرانی سابق انجام گرفته است.

مهدی زندیه‌وکیلی با اشاره به دوره معاونت قبلی خود در زمان استانداری محمد حسین مقیمی در استان مرکزی گفت: در آن زمان که عزمی برای اجرای پروژه وجود داشت حتی شهرداری برای اجرا نیز طرحی تهیه نکرده بود و به همین دلیل معاونت عمرانی اقدام به اخذ مشاور و تهیه طرح کرد.

وی در خصوص لغو این پروژه توسط شورای عالی شهرسازی و معماری بیان کرد: در جلسات این شورا تنها امکان حضور استاندار وجود دارد و عموما استدلالات استانی را نمی‌پذیرند و در واقع احتمال لغو پروژه صفر است. اگر امروز قول لغو داده شود در واقع دروغ و به معنی گول زدن مردم است و فرصت برای اجرا را از دست می‌دهیم.

زندیه‌وکیلی با بیان اینکه برای رفع مشکلات باید وارد عرصه اجرا شد به همین دلیل در ماه‌های اخیر سازوکار اصلی و تامین پول نقد، مشارکت سرمایه‌گذران و پرداخت تسهیلات 60 میلیون تومانی با نرخ سود 9 درصد مورد توجه قرار گرفت افزود: حتی می‌توان از تعامل مالکان برای ساخت یک بلوک نیز استفاده کرد.

وی اضافه کرد: موضوع 58 متری در واقع ارتباطی با استانداری ندارد و شورای شهر علیرغم اینکه دخالتی در پروژه ندارد نیز مصوبه بر اجرا می دهد و همین امور باعث شده است که از زمان حضور مجددم در استان دوسوم وقت خود را صرف موضوع این پروژه کنم و اگر شورای عالی شهرسازی بر لغو موافقت کند به دلیل اینکه طرح مصوبه هیات وزیران را دارد باید هیات وزیران نیز حکم بر لغو بدهد به همین دلیل پروسه بسیار پیچیده‌ای است و نمی‌توان با سرنوشت 600 هزار نفر در اراک بازی کرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی با بیان اینکه چند نفر نباید اهالی و مالکان را تحریک کنند، گفت: طرح‌های توسعه ای شهری افقی 50 تا 100 ساله دارند و اگر این پروژه راهکار و جایگزین علمی داشت خودمان پیگیر می شدیم.  

بابت لغو 58 متری قانع نشده‌ام

در ادامه مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی با اشاره به اینکه پروسه لغو کار ساده ای نیست گفت: برای لغو آن در شورای عالی شهرسازی و معماری باید منطق کارشناسی قوی ارائه شود تا اثبات شود که این طرح در سال 82 برای اراک نیاز بوده است و امروز در سال 97 برای شهر لازم نیست. باید ثابت کنیم چه اتفاقی در اراک افتاده است که نیازی به این طرح نیست و قطعا منطق موجود به مراتب ضعیف‌تر از منطق اجرای طرح است.

حمیدرضا نوازنی با تاکید بر اینکه من تاکنون قانع نشده‌ام که این طرح برای اراک ضرورت ندارد، افرود: اراک نیازمند یک خیابان جهت کنترل ترافیک اتصال شرق به غرب و ایجاد دسترسی در بافت مرکزی شهر است به طوری که با اجرای 58 متری در واقع 72 تقاطع به این خیابان متصل می‌شود که برای محلات دسترسی تامین ‌می‌کند و با توجه به تجربیات موجود، شورا عالی شهرسازی زیربار لغو پروژه 58 متری نخواهد رفت.

وام 300 میلیاردی بهمن ماه در حساب شهرداری است

به گزارش ایسنا، شهردار اراک با تاکید بر اینکه در اجرا یا عدم اجرای این طرح اصرار شخص اثر ندارد چراکه مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری مطرح است، افزود: می‌توان خواسته لغو را از سوی مقام ارشد استان مطرح کرد اما نمی‌توان اصرار داشت چراکه لغو پروژه در دست استاندار نیست.

داوود تاجران با بیان اینکه ما از مشارکت مالکان در ساخت بلوک‌ها حمایت می‌کنیم و حتی می‌توان از شورا مصوبه این مشارکت را گرفت، اما تاکنون هیچ استقبالی از سوی مالکان صورت نگرفته است، افزود: اجرای این طرح تنها شامل مخالفان نمی‌شود بلکه موافقانی هم دارد و ما پذیرای مشارکت عمومی هستیم.

وی اضافه کرد: پس از سه ماه، مصوبه شورای شهر جهت دریافت وام از بانک شهر دریافت شده است و به نظر می‌رسد که وام تا بهمن ماه در حساب باشد که برای کار تامین مالی موثر خواهد بود، با سه شرکت قدرتمند پیمانکاری نیز رایزنی شده است اما به دلیل حواشی چندماهه اخیر شهرداری، زمان هدررفت و کار کند شد.

 

 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.