• شنبه / ۱۲ آبان ۱۳۹۷ / ۱۲:۰۸
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: markazi-96256
  • خبرنگار : 50210

تاجران عنوان کرد:

موفقیت شهردار آینده اراک در گرو تغییر نگاه و رویه شورا/برخی درخواست ها را نپذیرفتم، دلگیری ها آغاز شد

164740

شهردار اراک با اشاره به برخی تفکرات و رفتارها در شورای شهر و با بیان اینکه اینگونه رویکردها و رفتارها شهرداری را گرفتار کرده است، خواستار تغییر رویه این پارلمان محلی برای بهبود وضعیت اراک در آینده شد.

داوود تاجران که مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان شده در نشستی با خبرنگاران ایسنا، منطقه مرکزی، در خصوص تجربه یکساله خود در اراک اظهار کرد: کار اجرایی همواره مشکلات خاص خود را دارد و برای کسانی که تجربه کار اجرایی دارند مشکلات، مسئله‌ای تازه نیست.

وی با اشاره به کار شورایی که به لحاظ حضور اعضای مختلف در چنین مجموعه ای شاهد عقاید و نظرات مختلف در آن هستیم، گفت: به لحاظ حضور افراد مختلف در شورا، هیچ‌گاه نمی‌توان با پیش‌بینی وارد کار اجرایی در شهرداری شد و به دلیل اینکه عموما در امور اجرایی عقب هستیم و از طرفی مباحث شهری با مردم در ارتباط است و آنان مطالبات جدی به حق خود را دنبال می‌کنند، طبیعی است در مواقعی شاهد انتقاد و ایراد از سوی مردم باشیم و گاهی به دلیل مضیقه‌ها نمی‌توان به صورت کامل پاسخگوی مطالبات آنان بود.

تاجران تصریح کرد: مردم عموما به صورت کامل در جریان جزئیات امور نیستند و گاهی آستانه تحمل آنها نیز سرریز می‌شود و در چنین شرایطی باید یکدیگر را تحمل کنیم تا کار پیشرفت داشته باشد.

وی با بیان اینکه از مردم اراک خاطرات خوشی دارم، افزود: حکومت‌های محلی در دنیا حکومت‌های مردمی هستند و بر این اساس باید توجه و تکیه بسیاری به مردم داشت، اما اخیرا متاسفانه این حکومت‌های محلی در ایران تحت تاثیر یک مصوبه ناپخته و ضرب‌العجلی مجلس شورای اسلامی قرار گرفته‌اند و در واقع یک نسخه مشترک برای همه کشور پیچیده شده است در حالی که شهرها از هر نظر با یکدیگر متفاوت هستند و باید نسخه خاص در شهر و منطقه برای او تهیه شود.

شهردار اراک با اشاره به اینکه این قانون نهایتا هزار نفر را کنار می‌گذارد و قطعا تاثیر شگرفی در رفع مشکل بیکاری کشور نخواهد داشت، گفت: این اقدام فوری و به نظر من ناپخته در واقع بیشتر سیاسی بوده است تا اقدامی خداپسندانه، البته شاید حتی سوءبرداشت‌هایی از این نظر من بشود که چون مشمول این قانون شده ام چنین واکنشی نشان می‌دهم، اما به هرحال اقدام و تصمیمی پخته نبود.

وی عنوان کرد: به هرحال از حضور در اراک راضی هستم و البته شرمند‌ه‌ام که تا به امروز آنچه دلخواهم بود به منصه ظهور نرسیده است و در واقع روح ایده‌آل‌طلبی با جسم من پیش نرفت، اما با این وجود به هر نحو دگرگونی‌ها و تحولاتی در اراک رقم خورد و یک سری پروژه‌های سنگین عمرانی شهری اراک که در واقع به یک بیماری مزمن بدل شده بودند، به جریان افتادند و احیا شدند.

تاجران با بیان اینکه در پروژه‌های عمرانی شهر تاکنون 95 درصد معارضین رو و زیر زمین که مانع تحرک پروژه‌ها شده بودند، رفع شده اند، گفت: اگر تزریق مالی مناسب درخصوص طرح‌ها صورت گیرد کار با سرعت مناسب پیشرفت خواهد کرد.

وی با اشاره به همراهی اکثریت اعضای شورای شهر اراک جهت پیشبرد اهداف و اجرای پروژه‌ها و ضمن قدردانی از نگاه عقلایی به امور شهر از سوی این اعضا اظهار کرد: مسلما باقی اعضا نیز حسن نیت داشته‌اند و با کسب تجربه قطعا پخته‌تر خواهند شد و نقطه نظراتشان تغییر خواهد کرد.

شهردار اراک اضافه کرد: تمام تلاش من بر این است که قبل از رفتن از اراک پروژه‌های در حال انجام را به ثمر و نتیجه برسانم، میدان نماز هفته آینده آماده افتتاح است، مجسمه امیرکبیر با ارتفاع 8.5 متر در سه راه خمین 13 آبانماه افتتاح می شود، سه پل از شش پل پروژه میدان ورزش اگر شرایط جوی و بارندگی اجازه دهد به زودی بهره‌برداری می شود، اگر این پروژه‌ها را رها کنم ممکن است با توجه به فرا رسیدن فصل سرد و بارندگی‌ها، متوقف شوند و کار به سال 98 موکول شود و به همین دلیل درخصوص رفتن یا نرفتن از اراک دچار دوگانگی هستم.

وی با بیان اینکه خواسته من سرسامان دادن به پروژه‌ها و وضعیت شهرداری قبل از رفتن از اراک است و از طرفی فشارهای روانی به حدی است که برخی از روزها تمایل به رفتن دارم، گفت: برخی از اعضا شورای تاکید دارند که حتما تا زمان باقیمانده در اراک باشم و پروژه‌ها را پیش ببرم، اما به هرحال فشار زیاد است. همین که یک مصاحبه صورت می‌گیرد که مثلا شهردار چهارشنبه استعفا می‌دهد یا نمی‌دهد بر افزایش فشارها تاثیرگذار است.

شهردار اراک با بیان اینکه برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای پروژه‌ها به شکلی است که در نبود من کار متوقف نشود، گفت: به صورت مستمر با پیمانکار جلسه دارم تا کار روال اجرایی خود را دنبال کند. در حال حاضر شرایط پایداری در پروژه‌ها حاکم شده است، اما بازدیدها‌ی مستمر انجام می‌شود که کار براساس برنامه پیش برود و تلاش بر این است که کار اجرایی پروژه‌ها متوقف نشود، منابعی در حال تامین است که با تزریق آنها ظرف 2 تا 3 ماه آینده کار پروژه‌ها ادامه خواهد یافت و کمک می‌کند که تا زمان اشراف و تسلط شهردار جدید بر کار، خللی در امور بروز نکند.

تاجران در خصوص تغییر رفتار شورای شهر پس از یکی دو ماه از انتخابش تصریح کرد: برخی از اعضای شورای شهر درخواست‌هایی داشتند. این درخواست‌ها عموما در ابتدای راه، کوچک هستند، اما به مرور زمان بزرگ و بزرگتر می‌شوند و در انتها به یکباره درگیر مسائل حادی می‌شویم، من به جهت تجربه کاری خود از همان ابتدا آن درخواست‌های کوچک را نپذیرفتم و همین امر باعث دلگیری برخی از افراد و آغاز نقدها شد.

وی ادامه داد: به عنوان مثال برخی از دوستان خواستار انتصاب یک فرد در جایگاهی بودند، اما به نظر من استفاده فرد معرفی شده برای جایگاه مدنظر آنان مناسب نبود، از طرفی انجام این درخواست ممکن بود حواشی بسیاری را ایجاد کند که من نپذیرفتم و همین امر باعث تغییر رفتارها شد.

شهردار اراک درخصوص شاخصه‌های شهردار آینده اراک و همکاری با شورای شهر عنوان کرد: برای موفقیت شهردار آینده اراک برخی از اعضای شورای شهر باید فکر خود را بشویند چراکه اگر تفکر آنان شستشو داده نشود نتیجه‌ای در حوزه مدیریت شهری حاصل نمی‌شود و در چنین شرایطی اراک نه تنها کلانشهر بلکه روستاشهر هم نخواهد شد.

وی با اشاره به طرح موضوع خرید 22 کت‌وشلوار توسط شهردار در جلسه غیرعلنی شورا گفت: با طرح موضوعاتی که هنوز محرز و مسجل نشده و جایگاه شهردار و شورا را تحت تاثیر قرار می دهد، قطعا پیشرفتی حاصل نمی‌شود، طرح چنین موضوعاتی و مهم بودن این مسائل برای اعضا به این معناست که مهم فکر نمی‌کنیم و زمانی که مهم فکر نکنیم نمی‌توان شهر مهمی را اداره کرد.

وی تصریح کرد: اگر اینگونه طرز تفکر و عقاید ادامه یابد شهردار مناسبی پیدا نخواهد شد، از روزی که قانون منع بکارگیری بازنشستگان مطرح شد من برای پیشنهاد شهرداری مناسب برای اراک با افرادی رایزنی کرده ام، اما هیچکدام قبول نکردند چراکه افراد در طول زندگی برای حفظ آبروی خود سختی می‌کشند و قطعا از پذیرش سمتی که حواشی برای آنان ایجاد کرده و آبروی آنان را به خطر بیندازد پرهیز می کنند.

تاجران در خصوص رسوخ مباحث و رفتارهای سیاسی در عملکرد شورا بیان کرد: از نظر من 6 عضو شورای شهر در این خصوص نمره قبولی گرفته‌اند و به 5 نفر نمره قبولی نمی‌دهم چراکه درگیر سیاست و خط‌دهی و فشار از بیرون شورا شده ‌ا ند.

وی در خصوص اجرای پروژه 58 متری اظهار کرد: این پروژه به هیچ عنوان قابل لغو نیست و شورای عالی شهرسازی و معماری لغو آنرا قبول نخواهد کرد. ما باید سازوکار تامین مالی را فراهم کنیم تا ساکنان امکان فروش ملک خود به قیمت واقعی و روز را داشته باشند و تا به امروز هم به شدت پیگیر تامین مالی بوده‌ایم و شرکت‌های بزرگی در خصوص این پروژه اعلام آمادگی کرده‌اند. حاضرم مدارک و قرارداد خام ارسال شده از سوی شرکت‌های موافق جهت تامین سرمایه را منتشر کنم. در واقع 500 میلیارد تومان در نظر گرفته شده برای این پروژه قطعا تامین خواهد شد.

شهردار اراک در خصوص آینده مدیریت شهری اراک اظهار کرد: شهر اراک استعداد بسیار بالایی دارد و این استعدادها تا آخر سال امکان شکوفایی داشت، اما برخی از پیشنهادات در شورا با تاخیر در مصوبه مواجه شد و عملا فصل کاری را از دست دادیم و به پاییز، بارش و سرما رسیدیم. اراک در زمینه جذب سرمایه‌گذار پتانسیل بالایی دارد و از ظرفیت موجود مانند ارتفاعات پیوسته به شهر می‌توان در راستای جذب سرمایه‌گذار و گردشگر استفاده کرد.

وی با اشاره به ظرفیت دره گردو گفت: فضاهایی که بواسطه استخراج سنگ در معدن این منطقه ایجاد شده است، یک ظرفیت بسیار بکر است که اگر بحث استحصال سنگ نبود باید میلیاردها تومان برای ایجاد این فضاها هزینه می شد، این فضا آماده است حتی تصمیم بر این بود با کمک سازمان همیاری شهرداری فارغ از حضور بخش خصوصی و زیاده‌خواهی‌ها و سوءاستفاده‌ها، ایجاد این مجموعه تفریحی عملی شود، اما متاسفانه شورا این پروژه تفریحی را مصوب نکرد.

شهردار اراک با اشاره به بدنه کمربند جنوبی اراک و اینکه این منطقه بدترین شکل ممکن را دارد، افزود: در حال حاضر این منطقه به محل تجمع نخاله‌های ساختمانی، آلونک و سنگ و ... تبدیل شده است در حالی که می‌توان جهت زیباسازی و نورپردازی این منطقه اقدام کرد که مسافران عبوری با دیدن این محیط علاقمند به بازدید از درون شهر اراک شوند، البته با اجرای پروژه علم‌الهدی بخشی از فضا ساماندهی و زیبا می‌شود، اما می‌خواستیم این منطقه را با فضای سبز مناسب و زیباسازی و نورپردازی به محلی مناسب مانند مجتمع رفاهی خدماتی مهروماه در اتوبان قم-تهران تبدیل کنیم که لازمه آن همراهی بیشتر شورای شهر بود تا سرمایه‌گذار جذب شود، اما انجام نگرفت.

وی اضافه کرد: در زمینه عمران و ساماندهی فضای سبز موجود و مباحث فرهنگی و اجتماعی و جذب سرمایه‌گذار، اراک پتانسیل بسیار بالایی دارد که باید در آینده بیشتر مورد توجه قرار گیرد. در حال‌حاضر 1.5 سال از عمر شورای پنجم گذشته است، یک سال هم طول می‌کشد که شهردار جدید بر کار تسلط یابد و عملا زمان زیادی برای عملکرد شورا و شهرداری باقی نمی‌ماند و تنها باید تغییر افکار و رویه کار صورت گیرد تا بتوان از زمان باقیمانده بهره درست و کافی برد، در غیراین صورت نمی‌توان آینده موفقی را برای این دوره متصور بود.

تاجران با اشاره به اختیارات محدود خود در شهر اراک گفت: شهر یک موجود زنده است، در هر شرایطی باید پسماندها جمع‌آوری شود، متوفیان دفن شوند، آتش‌نشانی خدمات رسانی کند و ...، اما با اختیارات محدود و لزوم اجازه‌ گرفتن برای هر کاری نمی‌توان یک شهر را اداره کرد. کسانی که کاملا از مباحث عمرانی و فنی بی اطلاعند و حتی نقشه یک پروژه عمرانی را وارونه در دست می گیرند، هنوز ویژگی های شهر و روستا را از هم تمیز نمی‌دهند، با اظهار نظرهای غیرکارشناسی در واقع شهرداری را گرفتار کرده‌اند، اگر این رویه ادامه یابد شهردار بعدی هم حتما گرفتار خواهد شد.

شهردار اراک در خصوص شهردار آینده بیان کرد: با توجه به اینکه از من خواسته شده پیشنهادهای خود برای شهردار آینده اراک را معرفی کنم، تلاش می کنم در بررسی ها و رایزنی ها برای معرفی شهردار جدید اراک، فردی که در این زمینه کار کرده است را معرفی کنم، مشکلات شهری اراک بیشتر از سایز و اندازه این شهر است و مباحث سیاسی بیشتر از مباحث جاری و ساری شهر را عذاب می دهند، باید کسی وارد شود که علاوه بر تسلط بر مباحث مدیریت شهری توان تحمل این فشارها را هم داشته و سابقه کار شهرداری داشته باشد.

 

 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.