• شنبه / ۱۲ آبان ۱۳۹۷ / ۰۷:۴۵
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: markazi-96259
  • خبرنگار : 50211

سرپرست پدافند غیرعامل استان عنوان کرد:

تهیه بانک اطلاعاتی استان مرکزی با اولویت صنعت/امنیت مردم اولین مولفه پدافند غیرعامل شهری

IMG_0918

سرپرست اداره کل پدافند غیرعامل استان مرکزی گفت: موضوع ایجاد بانک اطلاعاتی جامع مورد نیاز پدافند غیرعامل با اولویت صنعت استان پیگیری می شود.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، مسعود فراهانی در نشستی که با حضور وی در دفتر این خبرگزاری و به مناسبت فرا رسیدن هفته پدافند غیرعامل انجام شد، اظهار کرد: در اسناد بالادستی کشور بر موضوع پدافند غیرعامل تاکید شده و مقام معظم رهبری نیز تاکیدات بسیاری درخصوص پیگیری و اجرایی شدن این مهم در سطح کشور دارند.

وی با بیان اینکه علیرغم تمامی این تاکیدات، پدافند غیرعامل از نظر گفتمان سازی و مفهوم سازی هنوز نیازمند توجه و کار و تلاش است، بر همین اساس بیشترین تلاش و فعالیت سازمان پدافند غیرعامل بر فرهنگ سازی و آموزش قرار گرفته است گفت: تلاش می کنیم که آموزش عمومی و تخصصی را در این زمینه فعال کنیم.

فراهانی با اشاره به کارگروه های شورای پدافند غیرعامل گفت: این کارگروه ها بسیاری از سازمان ها و ادارات را شامل می شوند و آموزش های متعددی در قالب این ساختار پیش بینی شده است تا هم کارگروه ها برای دستگاه های عضو و هم ما برای کارگروه ها دوره های آموزشی برگزار کنیم.

وی افزود: در هفته پدافند غیرعامل علاوه بر مرکز استان در شهرستان ها نیز ستاد بزرگداشت این هفته ایجاد و برنامه های خوبی اجرایی شده و می شود و امید است که بتوانیم این بحث را که منحصر به مقطع خاصی نیست و دائمی است در تمام اقدامات و سیاستگزاری ها و برنامه ریزی های توسعه ای ساری و جاری کنیم و مد نظر قرار گیرد.

فراهانی با بیان اینکه شناسایی تهدیدات بویژه درخصوص واحدهای شیمیایی در استان ما که زون نفتی بسیار بزرگی را در اختیار دارد و واحدهای فعال در حوزه محصولات شیمیایی در این استان بسیارند در دستور کار قرار دارد، گفت: برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پدافند غیر عامل و برگزاری کارگروه صنایع که در استان ما در میان کارگروه های پدافند دارای اهمیت بیشتری است در این هفته انجام می شود. در استان صنعتی مرکزی نگاه بر اینست که در بحث صنایع به صورت جدی وارد شویم و میزان خطرپذیری شرکت های صنعتی و حمل و نقل مواد شیمیایی که امر بسیار مهمی است را بررسی کنیم.

وی اظهار کرد: همچنین در این هفته در فرمانداری های تفرش و کمیجان برنامه هایی اجرا می شود و برگزاری نشست دانشجویی، نشست با دهیاران، نشست با دانش آموزان، زنگ پدافند و برگزاری مسابقات، برگزاری همایش آتش نشانان، مانور گاز کلر، دیدار با نماینده ولی فقیه و عطرافشانی قبور شهدا در این هفته پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه اگر موضوع پدافند غیرعامل در بحث زیرساخت ها جدی گرفته شود در بحث دفاع عامل هم پایداری بیشتری خواهیم داشت و موفق تر خواهیم بود، گفت: در پدافند غیرعامل شهری، سازمان پدافند غیرعامل کشور تدوین طرح جامع پدافند غیرعامل شهری را در کلانشهرها پیگیری می کند که مطالعات این طرح در اراک هم آغاز شده است.

وی اظهار کرد: پرداختن به پدافند غیرعامل در شهرها اهمیت بسیاری دارد و اگر این مهم را از ابتدا به شهروندان آموزش دهیم و در هر زیرساختی که در شهر ایجاد می شود مباحث پدافندی مد نظر قرار گیرد قطعا در زمان بروز تهدیدات، آسیب ها بسیار کمتر خواهد بود.

فراهانی با بیان اینکه حتی محل استقرار مراکز شهری از نظر پدافند غیرعامل بسیار اهمیت دارد گفت: واحدهای پر خطر باید در فاصله مناسبی از شهرها قرار بگیرند و اقدامات شناسایی نیز در خصوص این واحدها آغاز شده است.

وی با تاکید بر اینکه بحث کارشناسی درخصوص حمل و نقل مواد شیمیایی از گذرگاه های شهری اراک بسیار مهم است، گفت: متاسفانه درخصوص محل استقرار شرکت هایی که در گذشته در اراک مستقر شده اند دقت نشده و در گذرگاه های جنوبی شمالی اراک کامیون های حامل مواد نفتی گذر می کنند یا توقف دارند، بر این اساس اولین اقدام ما ساماندهی حمل و نقل مواد شیمیایی توسط این کامیون هاست. سازمان مدیریت بحران استان هم به این بحث وارد شده و امید است بحث حمل و نقل مواد پرخطر شیمیایی و مواد اشتعالزا ساماندهی شود.

فراهانی اولین مولفه در بحث پدافند غیرعامل شهری را امنیت مردم دانست و گفت: در استقرار مراکز تجاری و اداری و فاصله مناسب آنها با مراکز جمعیتی باید نکات مد نظر پردافند غیرعامل مورد توجه قرار بگیرد تا این مراکز در صورت بروز تهدید یا حادثه طبیعی، خود به مانع تبدیل نشوند. در این خصوص باید مطالعاتی انجام شود و ایجاد و ساماندهی شبکه های آب و فاضلاب، برق و امثال آن با نگاه ایمن سازی و مصون سازی برای مردم پیگیری شود.

وی با تاکید بر اشتیاق سازمان پدافند غیرعامل استان به استفاده از ظرفیت های علمی پژوهشی جهاد دانشگاهی گفت: نبود اطلاعات کافی یکی از مشکلات موجود در حوزه برنامه ریزی در بخش پدافند غیرعامل است که این مشکل باید رفع شود.

فراهانی با بیان اینکه یکی از نیازهای مهم که باید در استان مورد توجه قرار گیرد، بانک اطلاعاتی استان بویژه در حوزه صنعت است که ضرورت آن احساس می شود تا در صورت بروز بحران بلافاصله به تمامی اطلاعات مورد نیاز دسترسی به روز و سریع وجود داشته باشد و عکس العمل سریع انجام و زمینه کاهش آسیب ها فراهم شود، گفت: بویژه در استان صنعتی مرکزی این مهم در بخش صنعت بسیار ضروری است تا اطلاعات دقیق و کاملی از واحدهای صنعتی و تمامی ابعاد و ویژگی های آنها اعم از نوع محصول، مواد اولیه، ویژگی های ساختاری، فیزیکی، پرسنلی، مدیران، موقعیت جغرافیایی، دسترسی ها و ... وجود داشته باشد.

وی اظهار کرد: اقداماتی توسط شرکت شهرک ها و سازمان صنعت و معدن در این خصوص آغاز شده و باید آسیب شناسی های لازم در این خصوص انجام شود و پس از هفته پدافند غیرعامل موضوع ایجاد بانک اطلاعاتی جامع مورد نیاز پدافند با اولویت صنعت در استان پیگیری می شود.

فراهانی با بیان اینکه یکی از مواردی که باید حتما پیگیری شود آموزش رانندگانی است که مواد شیمیایی و نفتی حمل می کنند تا کمترین آسیب در این حوزه ایجاد شود، گفت: دامنه خطرات در این حوزه زیاد است و کاهش این خطرات نیازمند ایجاد بانک اطلاعاتی و تجمیع اطلاعات و ساماندهی این بخش است.

وی گفت: تلاش می کنیم حساسیت لازم را در خصوص پدافند غیرعامل در میان مسئولان ایجاد کنیم تا در آینده از بروز خسارات زیاد در مواقع حوادث و تهدیدات کاسته شود.

وی با بیان اینکه برنامه توسعه و سند راهبردی توسعه کشور و سند پدافند غیرعامل از ضمانت و پشتیبانی خیلی خوبی برخوردارند و رهبر معظم انقلاب هم در این بخش بسیار پیگیر هستند، افزود: شورای پدافند غیرعامل و کارگروه های مربوطه در استانها برگزار خواهد شد و پیشنهاد بنده اینست که در ارزیابی سالانه مدیران، موضوع پدافند غیرعامل هم لحاظ شود و چک لیستی از انتظاراتی که از بخش های مختلف در این حوزه وجود دارد تهیه شده است.

فراهانی اظهار کرد: در تمامی سازمان ها نماینده پدافند غیرعامل وجود دارد. این فرد باید ثبات جایگاه داشته باشد و مدام تغییر نکند. از طرفی سیاست های سازمان را به صورت فصلی به رابطان دستگاه ها ارائه خواهیم داد تا امور مربوط به پدافند غیرعامل در استان به خوبی پیگیری شود.

وی با بیان اینکه یک درصد بودجه ادارات و سازمان ها باید به پدافند غیرعامل اختصاص یابد، گفت: این مهم در اعتبار سال 97 دیده نشده است ولی درخصوص اجرا یا عدم اجرای مباحث پدافندی در طرح های انجام شده و هزینه کرد بودجه در این بخش بررسی و نظارت لازم انجام می شود. در حال جمع بندی رقم این یک درصد در سال 96 و اقدامات انجام شده در این خصوص هستیم و گزارش مربوطه در نهایت به استاندار ارائه می شود.

وی اظهار کرد: گسترش فضاهای کارشناسی برای این حوزه بسیار مفید است و ما از این مهم استقبال می کنیم. در این بخش باید مسئولیت پذیرتر باشیم چراکه در این حوزه بحث دفاع مطرح است و استاندار و معاونان وی نیز در این بخش بسیار همراه هستند و همکاری می کنند.

فراهانی با بیان اینکه درخصوص طرح جامع پدافند استان در حال حاضر قدم هایی برداشته شده و اقدامات انجام شده در حد ابتدایی است تا مطالعات آغاز شود، گفت: رابطینی در آموزش و پرورش داریم ولی دبیران درس آموزش دفاعی در مبحث پدافند غیرعامل آموزش دیده اند و این آموزش ها توسط آنها در مقطع دبیرستان ارائه می شود. هرچند به عقیده بنده این آموزش ها باید از مقطع ابتدایی اجرایی شوند چراکه اگر از سنین پایین نهادینه شوند کارآمدتر خواهند بود.

وی با اشاره به برگزاری دوره آموزشی برای دبیران آموزش دفاعی گفت: آموزش و پرورش به لحاظ ارتباطی که با خانواده ها دارد ظرفیت بسیار مهمی است که مورد توجه ماست. اقداماتی مثل زنگ پدافند غیرعامل و برگزاری مسابقات انشانویسی که در حال حاضر انجام می شود، خوب است، اما کافی نیست و حتی اگر یک واحد درسی در این خصوص ایجاد شود بسیار مفید خواهد بود.

فراهانی آموزش مباحث پدافند غیرعامل را یکی از ضرورت های انکارناپذیر دانست و افزود: اگر انکارناپدیر بودن این مهم در میان مسئولان آموزش و پرورش به باور تبدیل شود، اولویت آن حفظ می شود. باید نسل جستجوگر و پژوهشگری بار بیاوریم تا در برنامه ریزی ها و سیاستگزاری های کشور نتایج بهتری کسب شود.

وی با بیان اینکه در راستای برنامه های حوزه پدافند غیرعامل از ظرفیت علمی جهاد دانشگاهی استفاده خواهیم کرد، اظهار کرد: همگان جهاد دانشگاهی را در بحث تحقیقات دانشگاهی نهادی پیشرو می دانند و روح حاکم بر جهاد دانشگاهی در حوزه تحقیق قابل توجه است. جهاد دانشگاهی مجموعه زنده ای است و مجموعه ای که پویا و زنده باشد می تواند به جامعه اش خدمت کند.

فراهانی شعار هفته پدافند غیرعامل را "پدافند، افزایش بازدارنگی در سایه حماسه حسینی" عنوان کرد و افزود: دارایی های استان مرکزی بسیار با ارزش است و در راستای محافظت از این دارایی ها باید تلاش شود.

به گزارش ایسنا، مسعود شهرجردی سرپرست جهاد دانشگاهی استان مرکزی نیز در این نشست با اشاره به اهمیت مبحث پدافند غیرعامل در توسعه و حفظ و افزایش امنیت کشور گفت: جهاد دانشگاهی با برخورداری از پتانسیل های متنوع در بخش های آموزش، پژوهش و فرهنگی می تواند با تمام قوا در حوزه پدافند غیرعامل به متولیان این حوزه کمک کند.

وی با اشاره به اقدامات پژوهشی انجام شده در این نهاد که با حوزه پدافند غیرعامل و مدیریت بحران مرتبط است، گفت: با توجه به تنوع فعالیتی جهاد دانشگاهی، در حوزه آموزش نیز می توانیم به پدافند غیرعامل کمک کنیم. آخرین اقدام ما در حوزه آموزش در قالب همکاری با مدیریت بحران استان بود.

شهرجردی اظهار کرد: سند آموزش مدیریت بحران استان بر مبنای مطالعات خطرپذیری استان تهیه شد و براساس این مطالعات، آموزش ها در مناطق مختلف استان هدفمند شد و با توجه به اینکه سامانه فرماندهی مدیریت بحران نیز در استان مستقر شد، نرم افزاری را پیشنهاد دادیم که در بحران های بزرگ دنیا بکارگیری شده بود، این نرم افزار را بومی کرده ایم و آماده ارائه آن هستیم.

وی با بیان اینکه در راستای فرهنگ سازی درخصوص پدافند غیرعامل نیز جهاد دانشگاهی می تواند کمک رسان بوده و با استفاده از امکانات رسانه ای خود به این عرصه وارد شود، به عقد تفاهم نامه جهت راه اندازی کتابخانه تخصصی پدافند غیرعامل و راه اندازی رشته امنیت اطلاعاتی اشاره و تاکید کرد: این نهاد در حوزه های پژوهش، آموزش و فرهنگ سازی می تواند اقدامات موثری را در حوزه پدافند غیرعامل ارائه کند.

براساس این گزارش، نجمه سادات مصطفوی مدیر گروه توسعه کالبدی شهری جهاد دانشگاهی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: یکی از مشکلات موجود درخصوص مطالعات و بررسی ها نبود دیتاهای مورد نیاز است که این دیتاها یا وجود ندارند یا در اختیار پژوهشگران قرار نمی گیرند.

وی با بیان اینکه در طراحی تمامی ساختمان ها باید موضوع پدافند غیرعامل مورد توجه قرار گیرد، اما متاسفانه در استان ما این مهم مورد توجه نیست، گفت: مبحث 21 در حوزه مهندسی ساختمان در 80 درصد استان ها اجرا می شود ولی در استان مرکزی اجرایی نمی شود در حالی که یک چک لیست پدافند غیرعامل که مورد تایید وزارتخانه است باید در خصوص هر ساختمانی که ساخته می شود پر شود.

مصطفوی بیشترین ضعف در حوزه پدافند غیر عامل را نبود سیستم اطلاعات و نبود بیس اطلاعاتی آنلاین و به روز دانست و گفت: در این حوزه یکی از مهمترین بحث ها مباحث اجتماعی است که باید مطالعات دقیق در این خصوص انجام شود تا با شناخت اجتماعی از شهر در زمان بروز بحران نسبت به کاهش آسیب ها اقدام شود.  

وی با تاکید بر لزوم شناخت زیرساخت های کالبدی، اجتماعی و نهادی در حوزه پدافند غیرعامل گفت: تمام این موارد در حوزه قوانین ساخت و ساز دیده شده ولی مشکل اصلی در استان ما همپوشانی اینها و مشکل بعدی عدم وجود الزامات لازم برای اجرای قوانین است.

مصطفوی با بیان اینکه کالبدهایی که در شهر ایجاد می شوند باید با رویکرد پدافند غیرعامل ساخته شوند، افزود: تمامی موارد مرتبط با پدافند غیرعامل که باید در بافت های مختلف شهری مورد توجه قرار گیرد کاملا مشخص است و نیروهای فعال در این حوزه ها نیز در بخش پدافند باید آموزش ببینند.

وی خلاء اصلی در حوزه پدافند غیرعامل را نبود بیگ دیتاهای مورد نیاز برای تحقیقات و بررسی های مورد نیاز جهت برنامه ریزی ها و تصمیم سازی ها دانست و گفت: برنامه ریزی یک فرایند مبتنی بر دیتاهای طولی است ولی متاسفانه این دیتاها وجود ندارد، از طرفی فرهنگ سازی عمومی در این راستا وجود ندارد و آگاهی ها و اطلاعات مردم کافی نیست.

مصطفوی افزود: وقتی مردم از قوانین و ضوابط و مقرارات و حقوق شهروندی آگاه نباشند، مطالبات درستی هم ایجاد نمی شود و حتی گاه آنچه مطالبه می کنند درست نیست. در واقع مردم اعم از عوام و خواص از  حقوق و وظایف خود آگاهی ندارند، پس قوانین به روز نمی شود و به دنبال آن مطالبه گری نیز به درستی انجام نمی شود و توسعه به درستی شکل نمی گیرد.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.