• سه‌شنبه / ۱۵ آبان ۱۳۹۷ / ۱۷:۱۷
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: markazi-96315
  • خبرنگار : 50210

رییس شورای شهر خبر داد:

معرفی شهردار تا 10 روز آینده

164923

رئیس شورای شهر اراک گفت: تا 10 روز آینده شهردار جدید اراک معرفی می‌شود.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، دکتر کاوه فلک‌افلاکی در نشست مطبوعاتی با تعدادی از رسانه‌ها اظهار کرد: شورای شهر با طرح قانون منع بکارگیری بازنشستگان و مشمولیت شهردار اراک در این قانون، وارد موضوع انتخاب شهردار و سرپرست شهرداری شد.

وی با بیان اینکه شهردار اراک نهایتا تا 26 آبانماه در مجموعه شهرداری حضور خواهد داشت، گفت: بر همین اساس شورا برای انتخاب شهردار وارد عمل شد و فراکسیون امید 5 گزینه معرفی کرد. فراکسیون امید شورا طبق نظر اکثریت تصمیم گرفت که برنامه ها و مقدمات انتخاب شهردار رسانه‌ای نشود و گزینه های نهایی در صحن ارائه برنامه کنند.

فلک‌افلاکی تصریح کرد: شورای شهر به دنبال کسی است که بهترین شرایط را برای شهرداری اراک داشته باشد، بومی و توانمند و آشنا به ساختار شهرداری و متخصص باشد و حتی اگر به غیر از این 5 گزینه به گزینه بهتر و مورد نظر فراکسیون برسیم باید به افراد شانس ارائه برنامه را بدهیم، نباید در این خصوص عجله و پیش‌داوری کرد.

وی ضمن احترام به تاجران و اقدامات صورت گرفته و تاکید بر حفظ حرمت‌ها گفت: مسلما انتخا‌ب‌ها همواره بی اشتباه نیست و نمی توان گفت که انتخاب یک فرد تا ابد‌الدهر درست است و باید پای آن ماند. نقد شورا به شهردار اراک مستدل و بر پایه دلیل بوده است.

رئیس شورای شهر اراک عنوان کرد: بعد از شروع به کار تاجران در اراک با توجه به سابقه و شرایط به وی امیدوار بودم و در آن زمان به نظر می‌رسید که فرد موردنظر است، اما زمانی که وارد عمل شد به این نتیجه رسیدیم که از شورا فاصله گرفته است و این فاصله گرفتن و به حاشیه رفتن در واقع بیشترین مشکل را ایجاد کرد چراکه تاجران بومی اراک نبود، ساختار را به خوبی نمی‌شناخت و بهتر بود که با شورا تعامل بیشتری داشته باشد و اعتماد می‌کرد.

وی با بیان اینکه شورای شهر هیچ‌گاه در کار شهرداری دخالت نمی‌کند، اما انتظار شفافیت از شهردار می‌رفت، افزود: در این فرصت به دنبال انتخاب یک شهردار معتقد به شفافیت هستیم، اینکه مردم در جریان معاملات و تهاترات قرار گیرند از بسیاری از مشکلات جلوگیری می‌کند اما تاجران در مقابل این امر مقاومت داشت و به شخصه نمی‌دانم منبع مشورتی وی چه کسی بوده است و این عدم تعامل با شورا مشکلات و نقدها را رقم زد.

فلک‌افلاکی اضافه کرد: اخیرا یک تخلف 40 میلیارد تومانی در اراک رخ داده که مسبوق به سابقه نبوده است، پرسش از شهردار در این خصوص حق شورای شهر است اما وی پاسخ نداد و حتی در بحث طرح استیضاح، تاجران این موضوع را برنتابید.

وی درخصوص موضوع استعفای تاجران بیان کرد: در جلسه ای با حضور استاندار مرکزی و معاون عمرانی استاندار، شهردار اراک اعلام کرد که تمایلی بر ماندن در اراک ندارد، استاندار مرکزی خواست که وی تا یک روز پس از اربعین در اراک بماند و تاجران نسبت به این موضوع سکوت کرد و از آنجاکه معمولا سکوت علامت رضایت است به همین دلیل من موضوع استعفای وی در روز چهارشنبه گذشته را رسما در صحن علنی مطرح کردم و پس از آن تاجران در مصاحبه‌ای عنوان کرد که تحت فشار استفعا نمی‌دهم درحالی که فشاری وجود نداشت.

فلک‌افلاکی با بیان اینکه انتظار می‌رفت شهردار اراک با شورا صادق باشد و مباحث را بپذیرد، افزود: مواردی وجود دارد که نشان می‌دهد حواشی تاجران زیاد است درحالی که شورا انتظار کار از شهردار داشت، انتظار میرفت پروژه های نیمه کاره را به اتمام برساند، وی مطالبی را مطرح می‌کند و توقع تشویق شدن دارد درحالی که پروژه‌های عمرانی شهر هنوز به پایان نرسیده است و لازم است فردی که زمان اتمام پروژه را پیش‌بینی می‌کند زمانی نزدیک به واقعیت را بیان کند درصورتی که تابلوهای روزشمار پروژه ها در حال حاضر صفر شده است.

وی اظهار کرد: متاسفانه مردم امروز درگیر ناامیدی و دلسردی هستند و اگر شهرداری به وعده‌های خود عمل می‌کرد می‌توانست قدری از این امید از دست رفته را بازگرداند و اعتماد مردم را جلب کند.

رئیس شورای شهر اراک در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گزینه‌های مطرح شده برای شهرداری اراک فاقد شرایط لازم هستند و انتخاب شهردار زن گفت: مسلما احراز شرایط و صلاحیت برعهده ارگان‌های دیگر است اما به نظر نمی‌رسد که شرایط لازم را نداشته باشند، همچنین در انتخاب شهردار زن ممانعتی وجود ندارد، من به شخصه طرفدار حقوق زنان هستم و تفاوتی جنسیتی در مدیریت‌ها قائل نیستم.

وی با تاکید بر اینکه هیچ موضوعی در پشت پرده شورا وجود ندارد، در پاسخ به اینکه چرا شورای اصلاح‌طلبان در انتخاب گزینه‌های شهردار اراک اظهار نظر کرده‌اند؟ گفت: هر یک از اعضای فراکسیون امید امکان معرفی 5 گزینه را داشتند و 5 گزینه نیز توسط شورای اصلاح‌طلبان معرفی شد که قابل احترام بود. البته این شورا نیز از ما انتظاراتی دارد، اما شورای شهر به هیچ عنوان از کسی خط نمی‌گیرد و در واقع خط گرفتن را به نوعی افت شخصیت خود می‌دانم اما مشورت می‌گیریم. ما اعضای فراکسیون امید اصلاح طلب هستیم، اما مباحث سیاسی در مباحث شهری دخالت داده نمی‌شود.

فلک‌افلاکی اضافه کرد: اگر انتخاب شهردار بین 2 گزینه همسان از نظر تجربه، توانمندی، تخصص و ... باشد شخصا به کسی که تفکر اصلاح‌طلبی داشته باشد رای می‌دهم.

وی درخصوص اعلام آمادگی یک عضو شورای شهر برای تصدی پشت شهرداری اراک بیان کرد: اینکه یک عضو شورا برای شهردار شدن اعلام آمادگی کند فکر بدی نیست و حتی به دلیل اینکه از دل شورا برخاسته است می‌تواند شکل دهنده تعامل مناسبی باشد اما مشروط بر اینکه از نظر فنی، اخلاقی و ... شرایط لازم را داشته باشد.

رییس شورای شهر اراک بیان کرد: با توجه به اینکه روند احراز صلاحیت شهردار چیزی در حدود 45 روز طول می‌کشد در حال حاضر شورا در کنار انتخاب گزینه شهرداری درصدد انتخاب سرپرست است که باید از بدنه شهرداری باشد و امیدواریم دولت همکاری لازم را جهت تسریع در احراز صلاحیت شهردار داشته باشد و شورای شهر نیز تلاش می‌کند ظرف 10 روز آینده شهردار جدید اراک را معرفی کند.

وی با اشاره به اینکه شهرداری اراک نیازمند مدیریت مسنجم است، گفت: مدیران فعلی ناامید و دلسرد هستند و انتظار می‌رود که شهردار آینده اعتماد را در این مجموعه ایجاد کند. شورا نیز تلاش می‌کند که گزینه‌ای جوان، تحصیل‌کرده، خوش‌فکر و خوشنام را انتخاب کند و وعده‌های خود برای جلب سرمایه‌گذار عملیاتی و اجرایی کند.

فلک‌افلاکی تصریح کرد: شهر اراک باید توسعه یابد و در این راستا شهردار باید برنامه داشته باشد، تاجران لقب پدر بازیافت ایران را یدک می‌کند و انتظار می‌رفت که حداقل در این راستا با برنامه عمل کند، اما اتفاقی نیفتاد و لازم است که شهردار بعدی در مسیر ظرفیت‌های اراک کار کند و منطقی نیست که تا زمان اتمام پرژه‌های فعلی پروژه بزرگ جدیدی آغاز نشود

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.