• پنجشنبه / ۲۰ دی ۱۳۹۷ / ۱۳:۴۵
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: markazi-97249
  • خبرنگار : 50210

استاندار مرکزی:

شهردار منتخب شورای شهر اراک حائز شرایط قانونی نیست/تذکر دادیم، توجه نشد

57652096

استاندار مرکزی با اشاره به اینکه شهردار منتخب شورای شهر اراک حائز شرایط قانونی نیست و به احتمال قوی رد می‌شود، گفت: تذکرات و توصیه‌های لازم داده شد، اما شورا توجهی نکرد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، سید علی آقازاده در جلسه شورای اداری استان مرکزی با اشاره فصل بودجه گفت: متاسفانه اخبار خوبی از بودجه 98 استان مرکزی به گوش نمی رسد و رشد اعتبارات هزینه‌ای استان‌ها در سال آینده حدود 32 درصد است که این رقم در استان مرکزی حدود 29 درصد را نشان می‌دهد.

وی گفت: در رشد اعتبارات کل استان‌ها شاهد افزایش خوبی هستیم، تهران بیش از 132 درصد افزایش رشد اعتبارات استانی داشته است، اما رشد اعتبارات استان مرکزی در حدود هفت درصد در حالی که برای استان قم رشد 20 درصدی در نظرگرفته شده است درحالی که مساحت و جمعیت قم کمتر از استان مرکزی است.

استاندار مرکزی با تاکید بر اینکه در مقابل استان‌های مشابه نباید سهم کمی برای استان مرکزی در نظر گرفته شود و مجمع نمایندگان استان باید نسبت به این وضعیت واکنش نشان دهند، افرود: موفقیت‌ها و دستاوردهای استان مرکزی در حوزه صنعت و کشاورزی نباید منجر به تهدیدی در اختصاص بودجه شود و حتی کاهش 1.5 درصد نرخ رشد بیکاری در استان نیز نباید امتیازات منفی به دنبال داشته باشد و با توجه به انقباضی بودن لایحه بودجه در سال 98 نباید استان بیش از حد تحت فشار و محدودیت واقع شود.

وی با اشاره پیش‌رو بودن دهه مبارک فجر و چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی که باید ایام و سالگردی ویژه و خاص برگزار شود، گفت: ستاد برگزاری دهه فجر استان نیز فعال شده است و کمیته خاصی جهت بهره‌برداری و افتتاح رسمی پروژه‌های عمرانی آغاز به کار کرده است و همه دستگاه‌ها مکلفند که تمامی پروژه‌های عمرانی خود را به این کمیته معرفی کنند و باید تلاش شود تا در دهه فجر و تا پایان سال پیشرفت امور و بهره‌برداری از پروژه‌ها به انجام برسد.

آقازاده به وضعیت پرواز اراک-تهران و بالعکس اشاره کرد و تصریح کرد: اگر انجام این پرواز به همین رویه فعلی ادامه داشته باشد، ظرف یکی دوماه آینده پرواز تعطیل می شود چراکه تاکنون هیچ حمایتی از دستگاه‌های استان صورت نگرفته است و پرواز تقریبا خالی انجام می‌شود وهشدار می‌دهم که اگر پرواز تعطیل شود یکی از راه‌های توسعه استان مسدود خواهد شد و نباید اجازه داد که این ظرفیت از دست برود.

وی افزود: دوشنبه هفته جاری 2 تا 3 هیات اقتصادی وارد استان شد، اما این سفرها به صورت زمینی انجام گرفت، دستگاه‌ها ملکفند در این پرواز مشارکت و برنامه‌ریزی داشته باشند تا ماموریت‌ها و حضور میهمانان در استان از طریق پرواز و برای روزهای دوشنبه انجام گیرد در غیر این صورت اجبار خواهیم کرد که دستگاه‌های اجرایی تعدادی از صندلی‌های پرواز در هر هفته پر کنند چراک اگر متوقف شوند قطعا تا 10 تا 15 سال آینده مجدد راه‌اندازی نمی‌شود.

استاندار مرکزی در خصوص وضعیت مناسب‌سازی فضای شهری برای معلولان بیان کرد: سالانه 60 هزار نفر در حوادث رانندگی دچار مجروحیت می‌شوند، همچنین هشت سال دفاع مقدس بیش از یک میلیون جانباز برجای گذاشت و این آمار نشان می‌دهد که در بحث مناسب‌سازی باید اقدام جدی صورت گیرد و متاسفانه شهرداری‌ها نیز دراین راستا عقب  هستند و ادارات نیز کم‌کاری داشته‌اند، حتما به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ می‌شود که روند مناسب‌سازی ادارات خود را در پیش گیرند و بر اجرای این مصوبه نظارت خواهیم داشت.

استاندار مرکزی با اشاره به 20 دی ماه سالگرد شهادت مرحوم امیرکبیر اظهار کرد: 19 دیماه سالگرد رحلت مرد سازندگی ایران را نیزاست، مقام رهبری گفتند "هیچ کس برای من هاشمی نمی‌شود"، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی علاوه بر فرماندهی جنگ، فرمانده سازندگی کشور نیز بود و این نشان می‌دهد که وی همواره زنده است و حتی در روزهای مظلومیت، حلم و مردانگی و شجاعت او باعث شد که در تاریخ و قلب ایران و ایرانی برای همیشه جای داشته باشند.

وی در بحث برفروبی محورهای مواصلاتی استان مرکزی ضمن قدردانی از زحمات اداره کل راهدای گفت: خوشبختانه تا امروز بارش‌های خوبی در استان دریافت شده و این بارش‌ها نیز ادامه خواهد داشت، فرمانداران و شهرداری نیز باید آمادگی لازم را خاصه در طول ایام دهه فجر داشته باشند و در کنار راهداری‌ اهرم حمایتی و کمکی باشند، قصوری در این راستا پذیرفته نمی‌شود چراکه مردم باید بتوانند به راحتی حمل و نقل داشته باشند.

آقازاده با اشاره به حضور داوود تاجران شهردار سابق شهر اراک که مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان شد در جلسه شورای اداری ضمن قدردانی از زحمات یک ساله وی در شهرداری اراک که با وجود همه مشکلات مالی بخشی از پروژه‌های نیمه‌تمام و مسکوت را فعال و برخی را به بهره‌برداری رساند، تاکید کرد: متاسفانه روند انتخاب شهردار جدید اراک با تاخیر مواجه شده است، شورای شهر اراک در انتخاب سرپرست شهرداری انتخاب خوبی داشته است چراکه علیرغم برخی حواشی ایجاد شده در زمان بازنشسته شدن داوود تاجران، سرپرست شرایط را تحت کنترل درآورد و باید تا انتخاب شهردار از این سرپرست با توجه به روزها و ماه‌ها سخت پیش‌رو حمایت کرد چراکه تا پایان سال باید حداقل 60 میلیارد تومان حقوق و مزایا پرداخت کند.

وی با تاکید بر اینکه شورای شهر اراک نباید وقت‌کشی کند، گفت: در جلسه‌ای با اعضای شورا تمامی موارد و توصیه‌ها متذکر شد، اما هیچ توجهی از سوی اعضا به این توصیه‌ها نشد، انتخاب شورا مورد حمایت ماست، اما گفتیم که کسی را انتخاب کنند که حائز شرایط باشد، در هفته جاری در تهران با معاون وزیر کشور جلسه داشتم، فرد انتخاب‌شده از سوی شورای شهر به عنوان شهردار آینده(سعید نادری) به احتمال قوی حائز شرایط قانونی نیست این اصرار از سوی شورای شهر برای چیست؟ شهر و شهروندان چقدر باید ضرر کند؟ موارد تذکر داده شد، اما توجهی نشد.

استاندار مرکزی ادامه داد: پس از این انتخاب تعداد اعضای شورا که به شهردار منتخب رای داده‌اند گفتند که ما می‌دانیم این انتخاب رد می‌شود، اما مجبوریم در پروسه سازمانی این چنین عمل شود. این چه کار و روندی است؟ این چه پروسه سازمانی، باند و جناحی است که تمام شهرو شهروندان درگیر تاخیر کرده است؟ این رفتار شورای شهر اراک مصداق وقت‌کشی است و این رفتار را نمی‌پذیریم. درست که قانون این اختیار را به شورا داده است، اما شورا هم باید شرایط را رعایت کند و متاسفانه امتیاز منفی در این راستا دریافت کرد و در انتخاب بعدی باید جبران کنند.

وی با تاکید بر اینکه شورا منتخب مردم است و باید نظر مردم را دریافت کند، اظهار کرد: نمی‌توان که در پشت درهای بسته و براساس اطلاعات غلط مباحث سیاسی را به موضوعات مدیریت شهری داخل کرد و این رویه به هیچ عنوان پذیرفته نیست. تا امروز شورا را حمایت کرده و حمایت خواهم کرد، اما باید متوجه باشند که صحبت‌های من در دفاع از مردم و قانون است.

استاندار مرکزی بیان کرد: از زحمات یک ساله داوود تاجران در اراک قدردانی می‌کنم و امید است در انجام وظایف خود رضایت مردم، مسیر اصلاح، صلاح و فلاح را در نظر گیریم و فارغ از نگاه‌های سیاسی و گروهی عمل کنیم چراکه این نگاه برای کشور ضرر به دنبال دارد و هرآنچه در طول 40 سال متضرر شدیم حاصل این نگاه سیاسی در امور بوده است، ما امانتدار هستیم و باید امانت خود را به خوبی به مقصد برسانیم.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.