• پنجشنبه / ۱۱ بهمن ۱۳۹۷ / ۲۰:۳۰
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: markazi-97497
  • خبرنگار : 50210

1277 پروژه عمرانی و اقتصادی در استان مرکزی افتتاح می‌شوند/بعید است شهرداری اراک به تحقق 50 درصدی بودجه 97 دست یابد

1277 پروژه عمرانی و اقتصادی در استان مرکزی افتتاح می‌شوند/بعید است شهرداری اراک به تحقق 50 درصدی بودجه 97 دست یابد

استاندار مرکزی از افتتاح 1277 پروژه عمرانی و اقتصادی در ایام دهه فجر در استان خبر داد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، سید علی آقازاده در نشست مطبوعاتی به مناسبت آغاز دهه مبارک فجر با اشاره به پروژه های آماده بهره برداری در این ایام اظهار کرد: کل پروژه های قابل افتتاح و کلنگ زنی در طول این ایام شامل هزار و 355 پروژه است که از این تعداد هزار و 277 پروژه قابل افتتاح است و عملیات اجرایی 78 پروژه نیز آغاز خواهد شد.

وی تعداد پروژه های حوزه عمرانی را هزار و 161 طرح به ارزش سرمایه گذاری هزار و 165 میلیارد تومان دانست و افزود: از کل پروژه های این حوزه هزار و 85 پروژه با اعتبار 963 میلیارد تومان و 7.5 میلیون یورو قابل افتتاح و 76 پروژه به ارزش 202 میلیارد تومان کلنگ زنی خواهد شد.

آقازاده تصریح کرد: در این ایام 194 پروژه اقتصادی به ارزش هزار و 392 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که از این تعداد 192 پروژه به ارزش هزار و 380 میلیارد تومان و 2 میلیون و 240 هزار دلار و 12.5 میلیون یورو افتتاح خواهد شد، همچنین 2 پروژه با سرمایه گذاری 12 میلیارد تومان کلنگ زنی خواهد شد.

وی با بیان اینکه ارزش ریالی تمامی پروژه های قابل افتتاح در طول ایام مبارک فجر( هزار و 277 پروژه) 2 هزار و 343 میلیارد تومان و 78 پروژه کلنگ زنی را 214 میلیارد تومان برآورد شده است، افزود: کل اشتغال پروژه های در نظرگرفته شده برای این ایام 7 هزار و 653 نفر در استان مرکزی است و با توجه به اینکه سال گذشته 7 هزار شغل در استان ایجاد شد، تعداد فرصت شغلی پروژه های دهه فجر امسال نیز گام مثبتی برای اشتغال استان قلمداد می شود.

استاندار مرکزی با اشاره به نرخ بیکاری استان مرکزی براساس آخرین آمار که جایگاه دوم کشور را با نرخ 6.9 درصد به خود اختصاص داده است، گفت: کارنامه نسبتا قابل دفاعی برای استان مرکزی رقم خورده است چراکه بخش خصوصی در کنار بخش دولتی در خط مقدم این جنگ اقتصادی تلاش دارند و با وجود تحریم ها با همت بلند مردم و مسئولان می توان ایستادگی کرد. البته با وجود مشکلات استان مرکزی در برخی از شاخص ها مانند تولید و صادرات روند قابل قبولی را طی کرده است و چندین کارخانه در استان در حال تاسیس و راه اندازی است که این امر در افزایش اشتغال استان موثر خواهد بود.

وی تاکید کرد: ما در انقلاب خود استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی را پذیرفتیم و نباید تاثیرات تحریم و استقلال‌جویی را به دیگران نسبت داد بلکه باید برای خنثی کردن تحریم ها و مشکلات حاضر بود و این شرایط قطعا تمرینی برای دولت و نظام است که با همدلی در مقابل مشکلات ایستادگی خواهیم داشت.

آقازاده در ادامه در پاسخ به سوالات خبرنگاران در خصوص تخریب برخی از سایت ها و فضای مجازی بیان کرد: برخی از افراد، سایت ها و فضای مجازی ایجاد شکاف بین مردم و مسئولان و روباه صفتی، بزدلانه و بی تقوایی است، این افراد اگر جرات دارند با نام و نشان واقعی خود دست به نقد بزنند، این افراد با چنین رفتاری قطعا دشمن ملت هستند، این افراد تخریب و اهانت را از مراتب مدیریتی پایین آغاز می کنند و سپس به تخریب مراتب بالاتر دست میزنند که حتی از دشمن هم خطرناک تر هستند، قطعا نسبت به آنان شکایتی نخواهم داشت هرچند که مراجع قضایی و انتظامی سعی در شناسایی این افراد دارند، اما باید جامعه رسانه که همواره پاک عمل کرده اند نسبت به این افراد واکنش نشان دهند، این افراد به مانند مگسی برای یک فیل هستند ولی شکاف بین مردم و مسئولان گناه بزرگی تلقی می شود که در نهایت پستی از سوی این افراد انجام می گیرد.

وی در خصوص وضعیت شهرداری اراک و مدیریت شهری اظهار کرد: بودجه مصوب شهرداری اراک برای سال 97 در حدود 500 میلیارد تومان است که تاکنون یک‌سوم آن محقق شده است و به نظر نمی رسد که تا پایان سال به 50 درصد نیز برسد و در حال حاضر تمام تمرکز بر این است که حقوق کارکنان این مجموعه تامین شود و تعدادی از پروژه های عمرانی مانند پل شریعتی نیز حداقل تا پایان سال تکمیل شود، اما در بحث درآمد نیز با مشکلاتی مواجه است.

استاندار مرکزی در پاسخ به سوالی مبنی بر معرفی 2 نفر به عنوان گزینه های شهرداری به شورای شهر اراک گفت: پس از عدم تایید سعید نادری گزینه معرفی شده شورای شهر اراک به وزارت کشور جهت تصدی پست شهرداری اراک تاکنون هیچ صحبتی با شورا نداشته ام و کسی هم به عنوان گزینه شهرداری معرفی نکرده ام، اما باید گزینه‌ای انتخاب شود که بتواند شهر اراک را مدیریت کند، بومی و ترجیحا از بدنه شهرداری باشد، بهتر است به دلایلی گزینه ای از اعضای شورا برای شهرداری اراک معرفی نشود البته انتخاب شهردار با شورای شهر است که باید براساس اجماع به نتیجه برسند و در صورت نیاز مشاوره خواهم داد و به مانند همیشه از این مجموعه حمایت می کنم هرچند که روند انتخاب شهردار توسط شورا باعث شده است که 2 ماه زمان از دست برود.

وی با اشاره به کمک 15 میلیون تومانی پتروشیمی شازند به تیم والیبال شهروند اراک گفت: اعتبار مصوب تیم شهروند اراک برای سال جاری 7 میلیارد تومان بوده است که شهرداری خود در تامین درآمدها با مشکلاتی روبروست به همین دلیل برای تامین منابع لازم این تیم از شرکت های صنعتی کمک گرفته شد، اقدام پتروشیمی اراک با پرداخت 15 میلیون تومان به این تیم کم لطفی این شرکت را نشان داد و با وجود اینکه تیم لیگ را به خوبی آغاز کرد، اما به دلیل مشکلات امروز وضعیت خوبی ندارد و تنها امید است که در کورس رقابت باقی بماند.

آقازاده همچنین درخصوص بازداشت مدیرعامل سابق باشگاه آلومینیوم اراک بیان کرد: قبل از بازداشت، از موضوع بازداشت مدیرعامل باشگاه مطلع بودم و ظاهرا به دلیل مسائل مالی، اطلاعاتی به دستگاه قضایی رسیده است که در حال بررسی هستند. متاسفانه امروز عده ای نمی‌خواهند که این تیم به لیگ برتر فوتبال صعود کند، البته بُرد امروز این تیم باعث شد که همچنان آلومینیوم اراک در کورس رقابت باقی بماند.

وی در خصوص حضور رییس دفتر خود در هیات مدیره باشگاه آلومینیوم اراک گفت: اکبرزاده صرفا به دلیل سابقه ورزشی خود و به درخواست باشگاه به هیات مدیره دعوت شد، البته خروج وی از این سمت برای من خوشحال کننده خواهد بود چراکه بیشتر به امور دفتر رسیدگی خواهد کرد، اما حضور وی در باشگاه ارتباطی به من ندارد.

وی در خصوص عملکرد مشاور خود در حوزه جوانان بیان کرد: مشاور استاندار در حوزه جوانان طی یک سال و اندی اخیر حتی یک ریال هم بابت این سمت دریافت نکرده است، وی(پیمان رشیدی) در حال حاضر مشاور مدیرعامل شرکت پتروشیمی شازند و عضو شورای شهر اراک و این استنباط وجود دارد که به دلیل تعدد مشاغل از هر کدام حقوق دریافت می کند که این چنین نیست، البته با حضور معاون سیاسی جدید استاندار مرکزی نسبت به فعال تر شدن مشاور امور جوانان تاکید شد تا از ظرفیت جوانان استان بیش از گذشته استفاده شود.

آقازاده با اشاره به نشست اخیر خود در خصوص رسیدگی به وضعیت قطعه سازان استان مرکزی افزود: استان مرکزی دومین استان تولیدکننده قطعات خودرو برای 2 خودروساز بزرگ کشور است و در حدود 500 میلیارد تومان نیز از سایپا و ایران خودرو طلب دارد، در این نشست تاکید شد با توجه به 10 تا 12 هزار نفر شاغل در این صنعت در استان مرکزی نسبت به پرداخت مطالبات تا پایان سال اقدام شود.

وی نسبت به تغییرات اعمال شده در اداره کل استاندارد استان مرکزی گفت: این تغییر به درخواست رییس سازمان استاندارد کشور انجام شد، مجموعه استان مقاومت‌های لازم در مقابل این تغییر را داشتند، اما بعد از 3 تا 4 ماه تلاش به نتیجه نرسیدیم و در نهایت تلاش شد که حداقل مدیرکل خانم و بومی انتخاب شوند که سرپرست فعلی استاندارد استان مرکزی ساوجی اسن، مدیرکل سابق این مجموعه نیز در حال حاضر به عنوان مشاور بنده در حوزه صنعت و تولید است و امید است در جابجایی های آینده استان برای جایگاه مناسبی انتخاب شوند.

استاندار مرکزی در ادامه در خصوص انتخاب سال 96 تصریح کرد: مطمئنا اگر حمایت‌های اصلاح‌طلبان و اصولگرایان معتدل نبود انتخاب دکتر روحانی با سختی انجام می گرفت و وحدت این جمع باعث پیروزی 96 شد و این وحدت باید حفظ شود، در انتخابات آینده نیز گروه‌های سیاسی شناسنامه‌دار نیز باید این روند ائتلاف را در پیش گیرند که در انتخاب مدیران و مسئولان کشور اثرگذار خواهد بود.

وی با بیان اینکه ائتلاف اصلاح‌طلبان و اعتدالیون پیروزی انتخابات ریاست‌جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی را در پی داد هرچند که در حال حاضر نسبت به عملکرد لیست امید شوراهای اسلامی اظهار نظر نمی کنم، افزود: در دو سه انتخابات اخیر تمرین دیپلماتیک را در کشور شاهد بودیم.

آقازاده در خصوص برخی تخلفات در انتخابات 96 بیان کرد: بیش از 85 درصد اعتراضات نسبت به انتخابات حکم برائت از دستگاه قضایی دریافت کرد، مسلما فعالیت سیاسی مدیران و مسئولان در ساعت غیراداری مشکلی ندارد، اما قول می دهم که مسئولان اجرای انتخابات در جریان انتخابات دخالت نخواهند داشت و در انتخابات آینده به نحوی عمل می شود که مردم اعتماد لازم را به مجریان داشته باشند.

استاندار مرکزی در پایان نسبت به وضعیت پرونده کارگران هپکو در دستگاه قضایی گفت: این پرونده به صورت کامل مسکوت مانده است.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.