• یکشنبه / ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ / ۲۲:۲۵
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: markazi-97558
  • خبرنگار : 50204

میزان آسفالت جاده های استان مرکزی از میانگین کشوری بالاتر است/شناسایی 30 محله هدف بازآفرینی در اراک و ساوه

میزان آسفالت جاده های استان مرکزی از میانگین کشوری بالاتر است/شناسایی 30 محله هدف بازآفرینی در اراک و ساوه

مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی گفت: میانگین درصد آسفالت جاده های کشور 60 درصد است این در حالی است که درصد آسفالت جاده های استان مرکزی 73 درصد و 13 درصد بیشتر از میانگین کشوری است .

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، احمد مرزبان در نشستی با اصحاب رسانه با اشاره به واگذاری اراضی مسکونی و غیرمسکونی به تعداد 15 هزار 780  فقره که تعداد 8 هزار و 203 واحد آن مسکونی و 7577 فقره با کاربری غیرمسکونی است، گفت: در بخش تبدیل اسناد مالکیت دفترچه‌ای به تک برگی، 4 هزار فقره سند تا امروز توسط اداره راه و شهرسازی تک برگی شده است .

وی افزود: در بخش ساخت و توسعه راه‌ها که جزو عملکرد معاونت مهندسی و ساخت اداره کل راه و شهرسازی است ساخت و بهره‌برداری 209 کیلومتر آزادراه و 432 کیلومتر بزرگراه انجام گرفته است، همچنین در بخش نظارت بر ساخت ساختمان‌های دولتی و تاسیسات عمومی مطالعات و احداث بیمارستان‌ها با زیربنای 50 هزار و 300 مترمربع با قابلیت 426 تخت بیمارستانی درسطح استان صورت گرفته است .

مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی تصریح کرد:  مطالعه و احداث کتابخانه‌های عمومی با زیربنای 14 هزار و 770 مترمربع، مطالعه و احداث مجتمع‌های فرهنگی، هنری و مذهبی و کانون‌های پرورش فکری کودکان و نوجوانان به متراژ 22 هزار و 190 مترمربع به تعداد 40 دستگاه و مطالعه و احداث ایستگاه‌های هواشناسی با زیربنای 2هزار و 960 مترمربع از دیگر اقدامات انجام شده در این بخش است .

مرزبان با بیان اینکه احداث منازل سازمانی کارکنان در 65 هزار و 899مترمربع به تعداد حدود 450 دستگاه که با توجه به نیاز دستگاه های دولتی برای پرسنل ساخته شده بخشی از اقدامات انجام شده است گفت: با توجه به اینکه استان مرکزی در کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب کشور واقع شده با داشتن 6 هزار و 409 کیلومتر انواع راه‌ شامل اصلی، بزرگراهی، آزادراهی و روستایی یکی از پرترددترین استان های کشور هستیم و باید نسبت به توسعه آزادراه ها و بزرگراه‌ها از طریق فاینانس داخلی و خارجی اقدامات خوبی در آینده انجام شود .

وی در خصوص طرح ادامه آزادراه تهران به اندیمشک ادامه داد: بخشی از این کریدور در استان مرکزی واقع شده و در حال حاضر در دست مطالعه قرار دارد و امیدواریم هرچه زودتر در ستاد وزارتخانه به تصویب برسد و عملیات فاز دوم طرح به زودی اجرا شود .

مدیرکل راه  وشهرسازی استان مرکزی در خصوص راه‌های روستایی استان اضافه کرد:  طول کل راه های روستایی 4430 کیلومتر بود که از این میزان 3 هزار و 214 کیلومتر معادل حدود 73 درصد آسفالته و 361 کیلومتر معادل حدود 8 درصد شوسه و 855 کیلومتر معادل حدود 19 درصد خاکی است. 3هزار و 800 کیلومتر راه روستایی طی 40 سال فعالیت بعد از انقلاب ایجاد شده است.

مرزبان با اشاره به روستاهای استان گفت: تعداد کل روستاهای استان 1186 پارچه است که 108 هزار  و 714 خانوار و 320 هزار و 138 نفر در این روستاها زندگی می‌کنند و جمعیت روستاهای بالای 50 خانوار استان 291 هزار و 266 نفر و جمعیت روستاهای زیر 50 خانوار 33 هزار و872 نفر است .

وی افزود: اعتبار استانی راه‌های استانی در سال جاری 118 میلیارد و 450 میلیون تومان و اعتبار ملی این راه ها یک میلیارد و 650 میلیون تومان بوده و اعتبار ملی راه های روستایی استان در سال 96 حدود 3 میلیارد و 400 میلیون تومان است .

مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی گفت: میانگین درصد آسفالت جاده های کشور 60 درصد است این در حالی است که درصد آسفالت جاده های استان مرکزی 73 درصد و 13 درصد بیشتر از میانگین کشوری است .

مرزبان ادامه داد: درصد برخورداری روستاهای استان 76 درصد و اعتبار استانی راه های روستایی امسال حدود 185 میلیارد ریال و اعتبار ملی نیز 165 میلیارد ریال است .

وی در خصوص پروژه‌های فعال راهسازی گفت: در حال حاضر 42 پروژه فعال در حوزه راهسازی وجود دارد که رقم بالایی بوده و نشانگر عملکرد خوب در حوزه راهسازی است، همچنین 30 پروژه در حال برگزاری مناقصه و 15 پروژه در بخش ساختمان‌های دولتی و تاسیسات عمومی و 19 پروژه نیز در بخش بازآفرینی شهری در استان وجود دارد .

مدیرکل راه  وشهرسازی استان مرکزی با اشاره به اهمیت بخش بازآفرینی شهری گفت: 4 پروژه مشارکتی که شاخص‌ترین آنها پروژه 336 واحدی مسکن امید در باخلج است که با پیشرفت فیزیکی 90 درصدی در حال احداث است .

مرزبان ادامه داد: 11 پروژه در زمینه‌های زیربنایی و روبنایی و 4 پروژه مطالعاتی در استان در حال انجام است، 750 مورد تسهیلات 40 میلیون تومانی در سال 97 برای بافت های فرسوده با همکاری بانک مسکن پرداخت شده است. سیاست دولت در بخش بازآفرینی احداث 100 هزار واحد مسکونی تا پایان دولت تدبیر و امید است که از این تعداد 2هزار و 87 واحد سهم استان مرکزی است که امیدواریم این واحدها را هرچه سریعتر کلید زده و شروع به ساخت کنیم .

وی افزود: 13 محله هدف در  شهر اراک و 17 محله هدف در شهر ساوه به عنوان سکونتگاه غیر رسمی در خصوص بازآفرینی شهری شناخته شده، هدف از بازآفرینی شهری ارتقا کیفیت سطح زندگی پایدار شهری است که در تلاش هستیم با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شده هر ساله بازآفرینی را در چند محله عملیاتی کنیم. امسال 4 محله در ساوه و اراک مشخص شده که تمام خدمات زیربنایی و روبنایی مورد نیاز آن محله‌ها را با کمک دستگاه‌ها به صورت اقدام مشترک تکمیل می کنیم .

مرزبان بیان کرد: 23 درصد از جمعیت اراک و 19 درصد از جمعیت ساوه در سکونتگاه‌های غیررسمی زندگی می‌کنند که باید روز به روز وضعیت زندگی این افراد رو به بهبهود باشد. 40 پروژه اقدام مشترک نیز برنامه‌ریزی شده که با دستگاه‌های مختلف در سال جاری و سال آینده به بهره‌برداری برسند و 40 میلیارد تومان اعتبار برای همین پروژه‌های اقدام مشترک و 41 میلیارد تومان نیز تسهیلات برای بافت‌های فرسوده در نظر گرفته شده است .

وی اضافه کرد: از مجموع 67 میلیارد تومان اعتبار ملی و استانی که تا امروز به ما تعلق گرفته 31 میلیارد تومان تخصیص یافته که مجموع تخصیص ها در پروژه‌ها جذب شده است .

مدیرکل راه  و شهرسازی استان مرکزی در خصوص پروژه‌های بخش بازآفرینی شهری خاطرنشان کرد: پله گذاری منطقه باغ خلج، احداث شبکه روشنایی سکونتگاه‌های غیر رسمی به طور 100 درصد، احداث شبکه روشنایی سکونتگاه‌های غیر رسمی شهرستان ساوه به صورت 100 درصد از جمله اقدامات انجام شده در این بخش از پروژه ها است .

مرزبان تصریح کرد: حدود 15 پروژه در دهه فجر آماده بهره‌برداری است. در صورت تخصیص اعتبارات به موقع از بهار انقلاب 97 تا بهار انقلاب 98 هر ماه یک پروژه توسط اداره راه و شهرسازی استان مرکزی افتتاح می‌شود .

وی گفت: 15 طرح عمرانی از جمله ساختمان پزشکی قانونی خمین، ثبت احوال اراک، جاده راهجرد - آشتیان، تقاطع غیر همسطح جاده اراک فرمهین، تعریض جاده فرعی داوداباد، باند دوم جاده دلیجان - نراق و خمین الیگودرز از جمله طرح های آماده بهره برداری در ایام دهه فجر است که با حضور مسئولان استانی و شهرستانی به بهره برداری می رسد .

وی افزود: 24 هزار واحد مسکن مهر در شهرهای بیش از 25 هزار نفر جمعیت استان طی سال های گذشته ساخته شده که از این میزان تنها 663 واحد تا کنون به متقاضیان تحویل داده نشده که از این تعداد واحدمسکونی نیز 431 واحد در شهر جدید امیرکبیر در دست ساخت است و بیش از 90 درصد نیز پیشرفت فیزیکی دارند و مابقی نیز خود مالک محسوب می شوند و از تسهیلات مسکن برای تکمیل واحد مسکونی خود استفاده می کنند .

مرزبان بیان کرد: طراحی و ساخت 2 هزار و 730 واحد مسکونی استیجاری، مطالعه و آماده سازی توسعه شهری استان به وسعت چهار هزار هکتار، انجام طرح های مشارکتی به تعداد 6 هزار و 366 واحد با بخش خصوصی و تعاونی ها، ساخت و واگذاری 90 قطعه زمین برای ساخت مدرسه، مسجد و نانوایی، پرداخت 53 میلیارد ریال تسهیلات بلاعوض برای تکمیل طرح های خدمات رسانی و پرداخت 68 میلیارد ریال تسهیلات برای تکمیل خدمات زیربنایی از دیگر اقدامات اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی است .

وی اظهار داشت: تامین و تحصیل اراضی ملی و موات به تعداد 600 فقره به مساحت 2 هزار و 181 هکتار، رفع تصرف 400 هکتار و دفاع از چهار هزار پرونده حقوقی اراضی ملی، دریافت صورت جلسه تفکیکی در طبقات به تعداد 19 هزار واحد  از مهمترین اقدامات اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی در بخش املاک و حقوقی این اداره کل است .

مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی افزود: تهیه 10 طرح توسعه و عمران نواحی سه گانه و طرح توسعه عمران هفت شهرستان، تهیه 32 طرح جامع و 32 طرح تفصیلی شهرهای استان، عکسبرداری های هوایی و ماهواره ای، مطالعه و ساخت بیمارستان426 تخته، مطالعه و ساخت کتابخانه های عمومی با زیربنای 15 هزار مترمربع، مطالعه و ساخت ایستگاه های هواشناسی  از سایر اقدامات در این بخش است .

مرزبان اضافه کرد: در سکونتگاه های غیررسمی طرح ۳۳۶ واحدی امید در کوی سجادیه، پرداخت ۷۵ فقره تسهیلات ارزان قیمت ۴۰۰ میلیون ریالی، ۱۱ طرح‌ زیربنایی و روبنایی و مطالعه ساخت ۲ هزار و ۸۷ واحد مسکونی و ۴ طرح مطالعاتی از  طرح های مشارکتی  انجام شده توسط این اداره کل است .

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.