• دوشنبه / ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ / ۲۱:۰۷
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: markazi-97578

افزایش 120 برابری طول شبکه آبفای روستایی استان مرکزی در 4 دهه اخیر

افزایش 120 برابری طول شبکه آبفای روستایی استان مرکزی در 4 دهه اخیر

رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان مرکزی گفت: طول خطوط انتقال و شبکه توزیع آب در روستاها بعد از انقلاب به شش هزار و 842 کیلومتر رسیده است، در حالی که این میزان در دوران قبل از انقلاب تنها 57 کیلومتر بوده است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، یوسف عرفانی نسب در نشست خبری که در محل سالن جلسات  شرکت آب و فاضلاب روستایی استان با حضور جمعی از اصحاب رسانه برگزار شد، بیان کرد: از مجموع یک هزار و 112 روستای استان، 834 روستا را تحت پوشش داریم .

وی ادامه داد: 527 حلقه چاه، 136 رشته چشمه و 27 رشته قنات تأمین آب روستاهای استان مرکزی را انجام می‌دهد.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی با اشاره به اینکه تابستان خیلی سختی را در سال جاری در مقایسه با سال گذشته پشت سر گذاشتیم، افزود: بارش‌ها در زمستان سال قبل خوب بود و روستاهای استان با چالش زیادی روبه‌رو نشدند اما در پیک مصرف در تابستان 96 حدود 60 تا 70 روستا درگیر وضعیت جیره‌بندی و آبرسانی شدند که تعداد آنها به تعداد 160 روستا نیز رسید .

وی همچنین با ابراز تأسف از اینکه تابستان امسال از وضعیت مناسبی برخوردار نبود، تأکید کرد: این وضعیت باعث شد همکاران ما و مردم اذیت شوند ولی با این وجود توانستیم با کمترین چالش وضعیت را مدیریت کنیم و با سرعت دادن به آبرسانی سیار و افزایش ظرفیت جیره‌بندی توانستیم ساعات کمبود آب را کمتر کنیم لذا امیدواریم مشکلات کمتری را برای سال آینده شاهد باشیم .

  وی ادامه داد: مناطقی که کوهستانی هستند از جهت تأمین آب چشمه‌ها و قنوات ارتباط مستقیمی با بارش برف دارند که در برخی روستاهای این مناطق امکان حفر چاه به هیچ عنوان وجود ندارد به ویژه در شهرستان‌های تفرش، خرقان بخش زرندیه و حتی شازند که آب این شهرستان‌ها از طریق چشمه تأمین می‌شود، لذا اگر وضعیت برق خوب نباشد تبعات منفی آن در این مناطق نمود پیدا می‌کند .

عرفانی نسب افزود: در حال حاضر در 11 روستا مشکل آب داریم که هشت روستا دارای آبرسانی سیار و سه روستا جیره‌بندی هستند. تعداد این روستاها از 160 روستا به 11 روستا کاهش یافته است .

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان با اشاره به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: در دهه فجر 30 پروژه آبرسانی با اعتباری بالغ بر هشت میلیارد تومان به بهره‌برداری می‌رسد. این پروژه‌ها در 9 شهرستان اجرا شده و 33 روستا با جمعیتی بالغ بر 12 هزار و 804 نفر از مزایای آن بهره‌مند می‌شوند .

وی همچنین گفت: این پروژه‌ها شامل اصلاح و بازسازی شبکه‌های داخلی، اصلاح انشعابات، ساخت مخزن و نیز یک باب تصفیه‌خانه در روستای دودهک از پروژه‌های مهم ما با توان 10 لیتر بر ثانیه است که می‌توان از آن برای تأمین آب روستاهای دلیجان استفاده کرد .

عرفانی نسب با اشاره به وضعیت آبرسانی به روستاها در دوران قبل از انقلاب اسلامی و اینکه شبکه گذاری آن دوران قابل مقایسه با حال‌ حاضر نیست، افزود: استان مرکزی قبل از انقلاب دارای 50 روستای بهره‌مند از آب شرب با جمعیتی بالغ بر 29 هزار نفر بود که این رقم در حال حاضر 834 روستا با جمعیتی حدود 292 هزار نفر است. همچنین سایر روستاهایی که تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب روستایی نیستند دارای شبکه‌های داخلی هستند که توسط شوراها و دهیاری‌ها اداره می‌شوند. بالای هزار روستا دارای شبکه لوله کشی هستند.

 

وی همچنین اظهار کرد: مجموع یک هزار و 604 روستای دارای سکنه در دوران قبل از انقلاب به استناد مرکز آمار ایران، در دوران بعد از انقلاب به یک هزار و 112 روستا رسیده است. جمعیت روستاهای استان مرکزی در دوران قبل از انقلاب 50 درصد کل جمعیت استان بوده که در حال حاضر به 23 درصد رسیده است به این دلیل که زیرساخت‌ها در روستاها تکمیل نبوده و نیز به دلیل خشکسالی‌ها روستاهای استان به مرور خالی از سکنه شدند .

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان ادامه داد: تعداد مخازن ذخیره آب در روستاها در دوران قبل از انقلاب 45 مخزن با ظرفیت دو هزار متر مکعب بوده که این رقم در بعد از انقلاب به 714 مخزن با ظرفیت 95 هزار و 355 مترمکعب رسیده است. همچنین تعداد چاه‌های تأمین آب شرب در روستا در دوران قبل از انقلاب 27 حلقه چاه بوده که در دوران بعد از انقلاب این رقم به 527 حلقه افزایش یافته است .

وی افزود: طول خطوط انتقال و شبکه توزیع آب در روستاها بعد از انقلاب شش هزار و 842 کیلومتر است و این درحالیست که این میزان در دوران قبل از انقلاب تنها 57 کیلومتر بوده است و نیز سالانه 25 هزار آزمایش در 9 آزمایشگاه در دوران بعد از انقلاب صورت می‌گیرد در حالی که قبل از انقلاب آزمایشگاه کنترل کیفیت آب وجود نداشت و با شیوع بیماری‌ها مرگ و میر نیز افزایش می‌یافته است .

عرفانی نسب با اشاره به اینکه برای گذر از تابستان سال آینده همه پتانسیل‌های لازم باید شناسایی شوند که در حوزه کشاورزی اقداماتی را آغاز کرده ایم، گفت: بعضی از کشاورزان دارای ظرفیت اضافی در بحث چاه هستند که توانستیم برای بعضی روستاها در سال‌های گذشته این چاه ها را اجاره کنیم تا از بحران عبور کنیم .

وی همچنین با تأکید بر لزوم استفاده از ظرفیت دستگاه‌ها جهت آبرسانی سیار به روستاها، بیان کرد: در حال حاضر این هماهنگی‌ها را ایجاد کردیم که اگر مشکلاتی داشتیم بتوانیم از ظرفیت دستگاه های اجرایی در این حوزه استفاده کنیم به علاوه 400 میلیون تومان برای آبرسانی سیار هزینه پرداخت کردیم، لذا کارهای اجرایی برای حفر چاه را شروع کردیم و برای سالجاری مقدمات کار را برای مکان‌هایی که مستعد حفر چاه است، فراهم کنیم .

رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی با اشاره به اینکه از لحاظ اعتباری در مقایسه با سال گذشته 20 درصد کاهش اعتبار داشتیم، خاطرنشان کرد: 53 درصد اعتبار 49 میلیارد تومانی حوزه عمرانی در این بخش تخصیص یافته است .

وی گفت: در تکمیل مجتمع‌های آبرسانی شهرستان‌ها کارها به صورت دائم در حال انجام است تا بتوانیم مشکلات بخش روستایی در حوزه مجتمع‌ها را به سرعت کاهش دهیم که امسال وضعیت ما در این حوزه خوب بوده است .

وی با بیان اینکه در سالجاری 13 دستگاه آب‌ شرین‌کن به 25 دستگاهی که قبلا موجود بوده اضافه شده است، ادامه داد: این آب شیرین‌کن‌ها حداقل می‌تواند مشکل آب شرب روستائیان را برطرف کند، همچنین آبرسانی به صورت بسته بندی با ایجاد سه ظرفیت آماده به کار در سه شهرستان اراک، ساوه و خمین مهیا شده تا اگر از لحاظ میکروبی یا آلودگی مشکلی در آب روستاها بوجود آید آب شرب روستاها را از طریق آب بسته بندی برطرف کنیم .

عرفانی نسب با اشاره به فعالیت 10 ماهه سال جاری شرکت آب و فاضلاب روستایی گفت: توانستیم 40 کیلومتر توسعه شبکه، 91 کیلومتر اصلاح شبکه و 72 کیلومتر خط انتقال آب به روستاها را در قالب 224 پروژه که امسال تعریف شده پیگیری و آغاز کنیم که پیرو این پروژه‌ها قراردادهایی منعقد شده است که امیدواریم بتوانیم به تعهدات خود تا پایان سال عمل کنیم .

وی همچنین یادآور شد: 60 درصد شبکه‌های روستایی اصلاح شده و 40 درصد مابقی نیاز به بازسازی دارند که باتوجه به پرتی 27 درصدی که در بعضی روستاها به 50 درصد هم می‌رسد برای این کار نیاز به اعتبارات زیادی است که اگر این اصلاح و بازسازی‌ها صورت بگیرد نیازی به حفر چاه برای تأمین آب روستاها نخواهیم داشت .

عرفانی نسب ضمن اشاره به مانورهای ماهیانه و شناسایی مواردی از قبیل انشعابات غیر مجاز و مضاعف و کنترل کیفی آب، افزود: رفع انشعابات غیر مجاز می‌تواند به وضعیت آبرسانی ما کمک کند. استفاده کنندگان از انشعاب غیرمجاز نگران رعایت الگوی مصرف نیستند و می‌توانند بدون پرداخت آب بها به اندازه چند برابر سایر مشترکین آب مصرف کنند .

وی با اشاره به جیره‌بندی آب در سالجاری و اینکه در تابستان امسال قطعی برق نیز اضافه شده بود، موضوع وجود ژنراتور جهت قطع نشدن برق برای تأمین آب شرب را مهم دانست و تأکید کرد: توانستیم در مجتمع معصومیه اولین ژنراتور را نصب کنیم تا باتوجه به تجربه‌ای که امسال در حوزه برق کشور کسب کردیم دچار قطع برق نشویم که تأمین آب را با مشکل مواجه کند. همچنین تصمیم داریم دو مجتمع را در سطح استان توسط برق اضطراری فعال کنیم تا این مشکل را نیز برطرف کنیم که دیگر نگران موضوع قطعی برق نباشیم .

عرفانی نسب گفت: تاکنون توانستیم سه هزار متر مکعب به ظرفیت مخازن خود اضافه کنیم که شروع خوبی است. با توجه به اینکه در حالت استاندارد باید برای هر مشترک یک متر مکعب امکان ذخیره سازی آب داشته باشیم و با توجه به اینکه 147 هزار مشترک در حوزه روستایی داریم، بر این اساس 50 هزار متر مکعب کمبود داریم .

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی با اشاره به جمعیت روستایی 330 هزار نفری استان مرکزی، افزود: از این تعداد 88 درصد را تحت پوشش خود داریم که امیدواریم تا پایان سال 98 بتوانیم تحت پوشش در آوردن روستاها را سرعت دهیم. در همین راستا در ابتدای سال در دو حوزه جمعیتی بالای 20 خانوار و 100 خانوار کار تعریف کردیم که با توجه به اینکه 30 روستای بالای 100 خانوار داریم با تحت پوشش قرار دادن این تعداد روستا بتوانیم میزان جمعیت روستایی استان را از 88 درصد به 95 درصد افزایش دهیم که این رقم قابل توجهی است .

وی ادامه داد: اینکار بخشی از نگرانی ما را در حوزه آب می‌تواند برطرف کند چراکه در بحث بیماری‌ها اولین نگاه به سمت آب است و به همین جهت تلاش می کنیم که در قدم اول این 30 روستا را به همکاری در این راستا متقاعد کنیم زیرا رضایت مردم در این حوزه بسیار مهم است .

عرفانی نسب در پایان، در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران گفت: مناقصات سازمان آب و فاضلاب روستایی استان مرکزی به صورت عمومی برگزار می شود ولی عمده پیمانکاران بومی بوده و بیش از 90 درصد لوله های مورد استفاده در خطوط انتقال و توزیع آب در داخل استان تولید می شوند.

وی همچنین خاطر نشان کرد: تمامی پیمانکاران از بخش خصوصی بوده اند و پیمانکاران دولتی و نظامی طرحی را در زمینه آب و فاضلاب روستایی در استان بر عهده ندارند.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.