• سه‌شنبه / ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ / ۱۰:۳۱
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: markazi-98428
  • خبرنگار : 50212

"خدمات سپاه روح الله استان مرکزی در مناطق سیل زده تشریح شد"

کمک سه میلیارد تومانی به چهار استان سیل زده کشور/استقرار سپاه تا بازگشت شرایط عادی در مناطق سیل زده

57688676
فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی با بیان اینکه مجموع خدمات انجام شده توسط سپاه استان و کمک های جمع آوری شده توسط سپاه برای مناطق سیل زده به 3 میلیارد تومان رسیده است، گفت: خدمات سپاه به مردم سیل زده تا بازگشت شرایط عادی ادامه خواهد داشت .

سردار سرتیپ دوم پاسدار محسن کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، اظهار کرد: از ابتدای وقوع سیل در چندین استان کشور، استان مرکزی از جمله استان‌های پیشگام در ارائه خدمات و امدادرسانی به هموطنان محاصره شده در سیل بود .

وی ادامه داد: استان گلستان نخستین استانی بود که درگیر سیل ویرانگر شد و سپاه روح‌الله استان مرکزی در ابتدا ارائه خدمات و جمع‌آوری کمک برای مردم سیل‌زده استان گلستان را در دستور کار قرار داد و بالغ بر ۶ کامیون انواع کالاهای مورد نیاز سیل‌زدگان به ارزش بیش از ۱۳۰ میلیون تومان را به استان گلستان ارسال کرد.

سردار کریمی بیان کرد: همزمان با استان گلستان شاهد وقوع سیل و آب گرفتگی در سه استان ایلام، لرستان و خوزستان بودیم که در استان ایلام بیشترین خدمات در حوزه ارسال اقلام ضروری مردم سیل‌زده به ارزش ۲۲۰ میلیون تومان بوده است.

وی افزود: در استان ایلام ۱۳ روستا در منطقه دره‌شهر در محاصره سیل قرار گرفتند که منجر به مسدود شدن راه‌های مواصلاتی روستایی شد و سپاه روح‌الله استان مرکزی خدمات پشتیبانی به نقاط سیل زده این استان ارائه کرد .

فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی با تاکید بر اینکه در موج اول و دوم بارش‌ها شاهد آبگرفتگی و وقوع سیلاب در برخی نقاط استان مرکزی نیز بودیم، گفت: در نقاط مختلف استان مرکزی نیز سپاه روح الله خدمات لازم در حوزه پشتیبانی به منظور جلوگیری از بروز خسارت در شهرستان‌های مختلف را در دستور خود کار قرار داد و همزمان به دلیل شدت بارش‌ها و وقوع سیل ویرانگر در استان لرستان خدمات سپاه روح الله استان مرکزی در این استان آغاز شد .

وی ارزش ریالی کمک‌های مردمی به سیل‌زدگان استان لرستان را بالغ بر ۳۴۰ میلیون تومان تا به امروز اعلام کرد و افزود: این میزان کمک نقدی مردمی توسط سپاه روح الله استان مرکزی دریافت شده و به سیل‌زدگان استان لرستان اهدا شده است. بخش دیگری از کمک‌های مردمی از سوی سایر نهادها نظیر هلال احمر، کمیته امداد و ... و اقدامات پشتیبانی از سوی مجموعه‌هایی نظیر راهداری، اداره برق و .... صورت گرفته است.

سردار کریمی به اعزام نیروی انسانی به منظور  تلاش در جهت بازگشت نقاط آسیب دیده از سیل به شرایط عادی اشاره کرد و افزود: بالغ بر ۷۰۰ نفر نیروی انسانی به استان لرستان اعزام شدند و هر کدام از افراد بین یک هفته الی 10 روز به فعالیت‌هایی نظیر تخلیه گل و لای از داخل منازل آسیب‌دیده از سیل پرداختند و روزانه بیش از ۱۰ ساعت فعالیت فیزیکی انجام دادند.

وی گفت: بر اثر وقوع سیل برخی منازل تا دو متر زیر گل و لای فرو رفته بودند و در مجموع بالغ بر ۲۵۰ منزل مسکونی و دو مدرسه از گل و لای پاکسازی شد که کار بسیار دشوار و سختی انجام گرفت.

سردار کریمی به استقرار یک موکب مردمی از استان در استان لرستان اشاره کرد و افزود: این موکب مردمی علاوه بر پخت نان و توزیع کمک‌های مردم، به طبخ غذا به تناسب جمعیتی که در محاصره سیل بودند، اقدام می‌کند و همچنان فعالیت این موکب در شهر خرم‌آباد ادامه دارد.

وی به انجام برخی فعالیت‌های مهندسی نیز اشاره کرد و افزود: بیش از ۳۰ دستگاه امکانات مهندسی و دو قایق به استان لرستان اعزام شد تا خدمات لازم به آسیب‌دیدگان ارائه شود، همچنین گروه‌های متعدد جهادی مردمی با امکاناتی که از آن برخوردار بودند اقدام به ارائه خدمات و فعالیت‌های فرهنگی در نقاط آسیب‌دیده از سیل کردند که موجب برقراری امنیت روحی و روانی در بین سیل‌زدگان شده است.

فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی با اشاره به کمک برخی از واحدهای صنعتی و تولیدی استان در مناطق سیل زده، افزود: برخی کارخانجات مانند هپکو، ماشین‌سازی و... با تشکیل یک گروه تخصصی اقدام به تعمیر و تنظیف لوازم منزل سیل‌زدگان کردند به گونه‌ای که تعداد زیادی از وسایل منزل و لوازم خانگی سیل زدگان که از زیر گل و‌لای بیرون کشیده می‌شد پس از شستشو و تعمیر به خانواده‌ها و صاحبان منازل مسکونی تحویل داده می‌شد، همچنین البسه اهدایی قابل استفاده از سوی مردم به سیل‌زدگان، توسط گروه‌های جهادی خواهران بسیجی آماده‌سازی و پس از سایزبندی در اختیار سیل‌زدگان قرار می‌گیرد.

وی همچنین به آماده‌سازی و توزیع جیره‌های خشک غذایی بین سیل‌زدگان اشاره کرد و گفت: با تشکیل قرارگاه شهید اکبرزاده در استان لرستان خدمات سپاه روح الله تا بازگشت به شرایط عادی در این استان به ویژه در شهرستان پلدختر ادامه خواهد داشت .

فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی در ادامه به ارائه خدمات در مناطق سیل‌زده استان خوزستان اشاره کرد و گفت: بیش از ۹۰ دستگاه خودرو اعم از خودروهای مهندسی، آمبولانس، آتش‌نشانی، کمپرسی، کامیون و ... در منطقه حضور دارند .

وی به استقرار ۱۳ موکب اربعین حسینی در استان خوزستان اشاره کرد و افزود: فعالیت پنج اکیپ پزشکی همراه با آمبولانس، حضور بیش از ۲۰۰ نفر از کارکنان سپاه روح‌الله استان مرکزی، فعالیت هشت تیم فرهنگی اعم از روحانیان و فعالان فرهنگی استان برای تقویت فضای امید و نشاط در اردوگاه‌ها از جمله اقدامات صورت گرفته است.

سردار کریمی با اشاره به اینکه تاکنون بالغ بر دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان در مناطق سیل‌زده استان خوزستان هزینه شده است، افزود: با مشارکت خیرخواهانه مردم استان روند کمک‌های انسان دوستانه استان مرکزی همچنان ادامه دارد .

وی از واگذاری مسئولیت پشتیبانی شهرستان شوش استان خوزستان به سپاه روح الله استان خبر داد و افزود: بیش از نیمی از روستاهای مستقر در بخشی از شمال اهواز که مشتمل بر ۷۰ روستاست توسط سپاه روح الله استان مرکزی پشتیبانی می‌شود .

سردار کریمی طبخ و توزیع بیش از ۱۸ هزار پرس غذای گرم در مناطق سیل زده با مشارکت موکب‌های اربعین حسینی و تامین آب شرب و کالاهای اساسی مورد نیاز را عمده‌ترین فعالیت در مناطق سیل زده بیان کرد و افزود: با فروکش کردن سیلاب و برگشت ساکنین روستاهایی که آسیب کمتری دیدند توزیع مواد غذایی به صورت جیره خشک انجام شده و از تعداد طبخ غذای گرم کاسته شده است .

وی افزود: تخلیه آب و گل و لای از منازل سیل زده از دیگر اقداماتی است که انجام می‌شود و هم اکنون سیلاب چهار روستا تخلیه و زمینه برگشت مردم از کمپ‌ها به منازل فراهم شده است.

فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی از سرکشی مستمر از ۱۷ کمپ و اردوگاه محل سکونت سیل‌زدگان در استان خوزستان با جمعیتی بالغ بر هفت هزار نفر خبر داد و افزود: سرکشی از تمام روستاها و برخی از مناطق شهری گرفتار در سیل و ارائه خدمات مستقیم به بیش از ۳ هزار نفر در این نقاط از جمله اقدامات صورت گرفته است .

وی استحکام و احداث سیل‌بندها و ایمن‌سازی بیش از ۲۰ روستا را از دیگر اقدامات صورت گرفته بیان کرد و افزود: برگزاری جلسات مستمر با مردم و مسئولان مناطق سیل زده با هدف جمع‌بندی مشکلات برای تصمیم‌گیری از سوی مسئولین کشور از دیگر اقدامات بوده است .

سردار کریمی بیان کرد: سعی شده است کمک‌های مردمی هدفمند جمع‌آوری و با تفکیک و بسته‌بندی مناسب متناسب با نیاز سیل‌زدگان تحویل شود تا در سایه جمع‌آوری و توزیع هدفمند مانع از اسراف و یا از بین رفتن کمک ‌ ها شویم.

وی به احداث حمام و سرویس‌های بهداشتی، ارتقای شاخص‌های بهداشتی و درمانی به عنوان بخش دیگری از فعالیت‌ها اشاره کرد و افزود: کمک‌های مردمی نیز با شناسایی جامعه هدف متناسب با نیاز آنان توزیع می‌شود .

سردار کریمی با تقدیر از مردم نیکوکار استان و بویژه گروه‌های جهادی گفت: امید است با تعیین خسارت از سوی مراجع ذیربط، مسیر کمک‌های مردمی نسبت به بازسازی و مرمت منازل مردم و نقاط آسیب‌دیده تسهیل شود .

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.