• سه‌شنبه / ۲۵ تیر ۱۳۹۸ / ۱۰:۱۴
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: markazi-99514
  • خبرنگار : 50210

کار اژدها تمام می‌شود؟

IMG_6415

با وجود سر رسید وعده یک ماهه جهت احداث مسیر راستگرد پل شریعتی به سمت خیابان میرزای شیرازی و بسته شدن پرونده تقاطع غیر همسطح شریعتی با اینکار، اما این پرونده همچنان باز است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، 5 شهریور 1394 همزمان با هفته دولت، عملیات اجرایی و احداث تقاطع غیرهمسطح میدان شریعتی اراک آغاز و کلنگ آن به زمین زده شد، اما از همان ابتدا موانع یکی پس از دیگر سربرآورد و سرعت کار و برنامه‌ریزی‌ها مختل شد.

این پروژه 3 شهردار و 2 سرپرست شهرداری به خود دید و حتی داوود تاجران شهردار قبلی شهر اراک پل شریعتی را اژدهايي روي زمين و نهنگي زير زمين دانست که این تعبیر نشان از عظمت کار اجرایی و عمرانی برای پل بود.

نهایتا فاز اول آن و لاین اصلی و مستقیم(مسیر خیابان شریعتی به خیابان طالقانی) در 9 خرداد 98 با صرف 40 میلیارد تومان افتتاح شد، اما مسیر راستگرد پل به سمت خیابان میرزای شیرازی باقی ماند.

پیمانکار این پروژه قرارگاه خاتم الانبیاست که در زمان افتتاح فاز نخست پروژه، قول تکمیل طرح و زیربار ترافیک رفتن مسیر راستگرد ظرف یک ماه آینده(9 تیرماه 98) را داد و شفیعی شهردار اراک نیز از بهره برداری این مسیر در یک ماه آینده خبر داد .

امروز 46 روز از افتتاح پروژه شریعتی و 16 روز از وعده قرارگاه خاتم برای پایان عملیات اجرایی مسیر راستگرد پل، گذشته است و با نگاهی به آن به نظر هم نمی‌رسد که به این زودی‌ها کار تمام شود.

از دست رفتن زمان به دلیل شدت جریان آب رودخانه

شهردار اراک در خصوص روند تکمیل کار به ایسنا گفت: با توجه به شدت جریان آب در رودخانه اراک، فکر می‌کردیم که اوایل تابستان جریان آب کم می‌شود و به قالب کار آسیبی وارد نمی شود، اما این تصور درست از آب درنیامد و ناچار برای خرید لوله، انتقال آب و ادامه کار اجرایی از روی لوله‌ها اقدام شد تا اسکافلد(قالب بتن) روی بستر رودخانه قرار گیرد.

محمد کریم شفیعی افزود: خوشبختانه با پیگیری‌های انجام شده، لوله مناسب کار تهیه شد و برای انتقال آن هماهنگی لازم صورت گرفت. لوله‌ها در اختیار پروژه قرار گرفت و با کار گذاشتن لوله‌ها و عبور جریان آب رودخانه از داخل لوله و بتن‌ریزی روی آنها بستر صاف برای نصب اسکافلد فراهم شد.

وی با تاکید بر اینکه این قالب‌ها به قدری حساس هستند که حتی نباید یک سانتیمتر نشست کنند، گفت: در این پروژه نشست بسیار مهم بود و همین باعث شد که برای کنترل آب، لوله‌گذاری و ایجاد سطوح صاف برای قالب‌بندی مقداری زمان از دست رفت. البته عملیات قالب‌بندی پروژه تمام شده است و در حال آرماتوربندی است تا سپس کار بتن‌ریزی، آسفالت، نصب علائم و بازگشایی مسیر انجام گیرد.

افتتاح اوایل شهریور/انتقال نیروها به پل ورزش

شفیعی تصریح کرد: با توجه به زیربار ترافیک کردن پل شریعتی، طی صحبت با پیمانکار طرح(قرارگاه خاتم الانبیا) مقرر شد که بیشتر نیروهای قرارگاه به پروژه میدان ورزش منتقل شوند تا کار تکمیل این تقاطع نیز که به لحاظ کارآمدی برای شهر و ترافیک عبوری بسیار مهم است، سرعت گیرد.

شهردار اراک گفت: راستگرد پل شریعتی به سمت خیابان میرزای شیرازی و همچنین پروژه میدان ورزش تا هفته اول شهریور ماه به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش ایسنا، همزمان با افتتاح فاز نخست این پروژه نقدهایی در خصوص عملکرد پل از سوی شهروندان مطرح شد مبنی بر اینکه این پل کمکی به رفع ترافیک منطقه نکرده است و حتی تصاویری در شبکه مجازی دست به دست می‌شد که گویای ترافیک سنگین زیر پل و دسترسی‌های خیابان عباس‌آباد و میرزای شیرازی و دوربرگردان کوی رضوی(شهرک گردو) بود و تردد زیادی از روی پل انجام نمی‌گرفت که مدیران شهری این شرایط را ناشی از عدم آشنایی شهروندان به مسیر دانستند و گفتند به مرور شرایط عادی می‌شود.

نصب دو پل هوایی ابتدا و انتهای پل

معاون امور زیربنایی و حمل و نقل شهری شهرداری اراک نیز در خصوص کارایی این پروژه و مشکلات ترافیکی موجود به خبرنگار ایسنا گفت:  پل شریعتی حدفاصل خیابان شریعتی و خیابان طالقانی با 850 متر طول و اجرای 11 شفت از پروژه‌های منحصربه‌فرد اراک است ولی پس از افتتاح آن انتقاداتی مبنی بر وجود ترافیک در منطقه را شاهد بودیم.

محمدرضا خسروی با بیان اینکه این پروژه، طبق طرح مصوب شورای ترافیک اجرایی شد، اما مشکلات کنونی به کنارگذرها مرتبط است، افزود: این پروژه توسط قرارگاه خاتم‌الانبیا در حال اجراست و با احداث رمپ بالایی پل به سمت خیابان میرزای شیرازی گره‌ ترافیکی فعلی باز خواهد شد، اما برای سهولت در تردد شهروندان اقداماتی توسط شهرداری در دستور کار است.

وی تصریح کرد: طی توافق صورت گرفته با قرارگاه خاتم‌الانبیا در دو قسمت ابتدا و انتهای پل(پل مشتاقی و چهارراه گردو) دو پل عابر پیاده نصب می‌شود، همچنین در زیر پل نیز عملیات ایجاد گذرگاه عابر پیاده در دست انجام است.

تملک املاک موجود در مسیر برای باز شدن گره‌های ترافیکی

خسروی با اشاره به اینکه احداث این پل از نظر برخورد با تاسیسات یکی از شلوغ‌ترین پروژه‌های عمرانی شهر اراک محسوب می‌شود به طوری که در مسیر با تمامی تاسیسات شهری آب، برق، گاز، فیبر نوری، رودخانه، واحدهای صنفی و ... برخورد داشتیم، همچنین بزرگترین عملیات جابجایی کابل در قالب تبدیل 21 کیلومتر کابل هوایی به کابل زمینی و تعویض و انتقال لوله‌های فشار قوی آب به قطر 500 و 700 میلیمتر انجام شد، افزود: با افتتاح مسیر اصلی پل خوشبختانه تردد به راحتی در حال انجام است و مشکلی وجود ندارد و مشکلات و ترافیک روزهای اول ناشی از عدم آشنای شهروندان به مسیر و دوربرگردان‌ها بود که در حال حاضر تردد روان است و با تکمیل و افتتاح رمپ میرزای شیرازی قطعا ترافیک روان‌تر خواهد بود.

وی گفت:  در حال حاضر به جهت تعریض مسیر، 2 تملک در سمت خروجی کوی رضوی(گردو) به سمت شریعتی در دستور کار شهرداری منطقه دو قرار گرفته است، همچنین یک تملک در ابتدای کوچه جهان‌تاش خیابان شریعتی به جهت اصلاح قوس و تعریض مسیر و تملک ملک شخصی در ابتدای خیابان طالقانی جنب اداره کل دامپزشکی به زودی انجام می‌شود که گره‌های ترافیکی را باز می‌کند.

معاون امور زیربنایی و حمل و نقل شهری شهرداری اراک در خصوصی افتتاح رمپ میرزای شیرازی و تعهد قرارگاه خاتم مبنی بر فرصت یک ماهه جهت پایان عملیات اجرایی این رمپ، در زمان افتتاح مسیر اصلی پل بیان کرد: تعهد یک ماهه قرارگاه به معنای پایان عملیات اجرایی توسط پیمانکار بوده است که بعد از آن مسیر باید به شهرداری جهت انجام اقدامات تکمیلی همچون آسفالت، گاردریل، خط‌کشی، نصب علائم و تابلوهای ترافیکی و ... تحویل شود، اما تلاش می‌کنیم ظرف 2 تا 3 ماه آینده کل عملیات مجموعه پل تمام شود.

به گزارش ایسنا، بخشی از پروژه تقاطع غیرهمسطح شریعتی اراک با وجود همه مشکلات و معارض‌ها با هزینه سنگین پس از 4 سال احداث شد و بالاخره روزی عملیات اجرایی این پروژه به صورت کامل تمام می‌شود، اما باید منتظر ماند و دید که این پروژه عظیم اژدها نما کارکرد اصلی خود را خواهد یافت یا همچنان ترافیک این منطقه به قوت خود باقی می‌ماند.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.