• دوشنبه / ۷ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۵:۴۱
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: markazi-99719
  • خبرنگار : 50210

پرونده دپوی باطله‌های شرکت املاح 3 سال دیگر بسته می‌شود <br>بهسازی مسیر منتهی به تالاب میقان خواسته به‌حق روستاییان

پرونده دپوی باطله‌های شرکت املاح 3 سال دیگر بسته می‌شود <br>بهسازی مسیر منتهی به تالاب میقان خواسته به‌حق روستاییان

  استاندار مرکزی گفت: امیدواریم بتوانیم ظرف سه الی چهار سال باتوجه به بروزرسانی روند کار، انتقال باطله‌ها کامل انجام گیرد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، سیدعلی آقازاده در آیین افتتاح خط انتقال باطله ها شرکت معدنی املاح ایران به بستر تالاب میقان اراک با اشاره به اینکه ترمیم و بازسازی مسیر روستاهای طرمزد و راهزان یکی از خواسته‌های به حق اهالی این دو روستاست، افزود: شرکت معدنی املاح ایران متولی و تامین‌کننده اعتبارات بهسازی این مسیر به طول حدود 3 کیلومتر است که استانداری نیز در تامین قیر مورد نیاز به شرط تهیه قیر از وزارت نفت و سازمان شهرداری‌ها همکاری می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه این جاده به شدت دارای شرایط نامناسب و غیر استاندارد است، اظهارکرد: امروز عملیات اجرایی تعمیر و بازسازی این جاده آغاز خواهد شد و امیدواریم این پروژه در کمتر از چهار ماه پایان باید و از ابتدای فصل پاییز سالجاری به بهره‌برداری برسد و زیر بار ترافیک قرار بگیرد، همچنین امیدواریم بتوانیم با تامین قیر، بیشتر از سه کیلومتر از این مسیر را بهسازی کنیم.

استاندار مرکزی به یکی دیگر از اهدافی که این پروژه دنبال می‌کند و آن دسترسی آسان و تسهیل در رفت و آمد شهروندانی است که از تالاب میقان بازدید می‌کنند، اشاره کرد و گفت: این تالاب به عنوان یکی از نقاط دیدنی استان و از ظرفیت گردشگری خوبی برخوردار است که می‌تواند با تعمیر و استانداردسازی این جاده در اختیار شهروندان اراک و همه استان قرار بگیرد تا اهالی شهر اراک بتوانند با اطمینان بیشتری از این تالاب استفاده کنند.

وی با بیان اینکه شرکت معدنی املاح ایران تمامی هزینه‌های بازسازی و تعمیر این جاده که حدود شش میلیارد تومان است را متقبل شده است، افزود: این شرکت حدود 90 درصد از میزان مصرف و نیاز کشور به سولفات سدیم را تامین می‌کند که در صورت نبود این شرکتباید این نیاز را از خارج از کشور تامین می‌کردیم، اما با صرف هزینه‌های قابل توجه‌ای که توسط شرکت معدنی املاح ایران تامین شده است، پمپ انتقال باطله‌ها توسط شرکت تهیه شده که از این پمپ نیز استفاده اجرایی خواهد شد و شاهد بهبود فضای محیط زیستی شرکت معدنی املاح ایران هستیم.

آقازاده افزود: این خط انتقال که در واقع یک پروژه زیست‌محیطی است، باطله‌های ناشی از برداشت سولفات سدیم از تالاب را به حفره‌ها باز می‌گرداند.

وی با اشاره به اینکه تحول خیلی خوبی در حوزه شهرستان اراک و دو روستا ساحلی در تالاب میقان انجام  شده است، گفت: شرکت معدنی املاح ایران هزینه احداث جاده را به دلیل اینکه سال‌های متمادی از این جاده استفاده کرده متقبل شده است و امیدواریم با این حرکت در سالی که رونق تولید نام دارد، آبادانی و توسعه استان را شاهد باشیم.

آقازاده با تاکید بر اینکه این دو پمپ کار گذاشته شده در شرکت معدنی املاح، کاملا ایرانی و توسط شرکت‌های دانش‌بنیان تهیه و تامین شده است، افزود: برای نصب و را‌ه‌اندازی این دو پمپ حدود شش میلیارد و 700 میلیون تومان صرف شده است.

وی همچنین ادامه داد: یکی از این دو پمپ همیشه درحال کار است و پمپ دوم نیز به صورت جایگزین قرار می‌گیرد که این پمپ در سال می‌تواند یک میلیون مترمکعب گل را که ناشی از پسماندهای عملکرد کارخانه است را به گودال‌هایی که در بستر تالاب ایجاد شده برگرداند. به این ترتیب بخشی از خسارت‌های زیست‌محیطی را که طی سال‌های اخیر ایجاد شده برطرف می‌شود.

استاندار مرکزی با اشاره به مزیت این پمپ، افزود: این پمپ با یک خط لوله‌ای که متحرک است، امکان استفاده نقطه‌ای را فراهم کرده است. این نخاله‌ها در گذشته توسط کامیون‌ها حمل می‌شد و به دلیل آب امکان تخلیه درست در مکان حفره‌ها وجود نداشت.

وی گفت: بهسازی راه این دو روستا که در طی سالیان متمادی توسط اهالی این روستاها پیگیری شده بود بخشی از نیازهای حیاتی و مهم مردم این روستا است. امروز در جهت کاهش اثرات زیان بار زیست‌محیطی در تالاب میقان انجام شد کار بسیار ارزشمندی است.

وی افزود: علاوه بر بهسازی جاده که توسط شرکت معدنی املاح ایران صورت می‌گیرد، اهالی و دهیاران این روستا می‌توانند کار بهتری را نیز در کنار بهسازی و آسفالتی که در حال انجام است، انجام دهند و آن نخاله‌برداری از دو طرف جاده دسترسی است.

آقازاده با تاکید بر اینکه متاسفانه در طول سال‌های گذشته افراد غیر مسئول با عدم نظارت دستگاه‌های متولی اقدام به تخلیه نخاله‌های متفرقه کردند، خاطرنشان کرد: در میان این نخاله‌ها می‌تواند پسماندهای خطرناکی وجود داشته باشد که باعث زشتی مسیر شده است.

وی ادامه داد: همراه با آسفالت شدن و بهسازی مسیر باید چهره زیبایی به منطقه بخشیده شود بنابراین پیشنهاد می‌شود که دهیاران این دو روستا با نظارت دفتر فنی استانداری دو طرف جاده را بهسازی کنیم تا یک شرایط زیبایی ایجاد شود، همچنین می‌توانیم در دو طرف این مسیر درختکاری انجام دهیم که من بعد افراد غیر مسئول ضایعات خود را در این محل تخلیه نکنند و باید با تمهیدات لازم در صورت ارتکاب چنین اقداماتی، برخورد صورت گیرد.

استاندار مرکزی افزود: با ایجاد یک نوار سبز و با درختکاری و نیز بوته‌کاری ورودی به این دو روستا و تالاب میقان را که همگی دلسوز آن هستیم این مشکل را برای همیشه برطرف کنیم و این اقدام را در دستور کار کارگروه کاهش آلودگی هوا و حتی شورای معادن نیز قرا می‌دهیم.

وی با اشاره به اینکه انتقال باطله‌هایی که طی سال‌های متمادی دپو شده باعث ایجاد منظره بد و نیز برجای ماندن چهره زشتی از تالاب شده بود، گفت: این شرایط محیط زیستی تالاب منجر به شرایط غیر استاندارد شده بود که خطراتی را نیز در این زمینه داشت.

آقازاده همچنین گفت: سال گذشته یک میلیون تن و در سال‌های قبل از آن 500 و 400 هزار تن در سال باطله‌ها را به سطح تالاب بازگردانده شد، همچنین امسال امیدواریم بیش از یک میلیون تن منتقل شود که در حال حاضر باوجود  4.5 میلیون تن دپو باطله‌ها امیدواریم بتوانیم ظرف سه الی چهار سال باتوجه به بروزرسانی روند کار، انتقال باطله‌ها به طور کامل انجام گیرد.

 وی افزود: با افتتاح این خط انتقال، زین پس باطله‌های به سرعت به محل گودال‌ها بازگردانده می‌شوند و دغدغه مردم و فعالان محیط زیست با این اقدام برطرف خواهد شد، همچنین شرکت معدنی املاح در طول یکسال گذشته سعی کرده رابطه بهتری را با مردم و مسئولین استان داشته باشد که در همین راستا درب کارخانه بر روی افرادی که نگران محیط زیست هستند باز شده است.

استاندار مرکزی در پایان اظهار کرد: در سال گذشته طرح توسعه شرکت معدنی املاح ایران به صورت جدی باوجود موانع حقوقی و قانونی آغاز شد و در طول یک سال به نقطه‌ای رسیدیم که مقدار زیادی از نگرانی‌ها و دغدغه‌هایی که در میان مردم و مسئولین بود کاهش یافت و امروز شاهد شرایط بهتری هستیم.

 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.