• دوشنبه / ۳۱ خرداد ۱۳۹۵ / ۱۲:۰۵
  • دسته‌بندی: مازندران
  • کد خبر: mazandaran-35106
  • خبرنگار : 50201

ایسنا گزارش می‌دهد:

«نيچكوه» كجور ميراث دار نمدمالی مازندران

1444020945_dscn0112-1024x768

در فصل پاییز و زمستان زنان روستای نیچكوه از پشم گوسفندان بهاره و پاییزه به امر بافتن انواع محصولات صنایع دستی از جمله جوراب های پشمی و  دستكش كه مناسب هوای سرد و كوهستانی نیچكوه است می پردازند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا منطقه مازندران، شهرستان نوشهر به لحاظ شرایط جغرافیایی و آب و هوایی به دو بخش كوهستانی كجور و جلگه ای بخش مركزی تقسیم می شود. بخش مركزی كه روستاهای در كنار جنگل و دریا قرار دارد دارای آب و هوایی مرطوب و شرجی است.

از نوشهر كه به سمت مرزن آباد می روید به منطقه ای می رسید بنام دوآب كه اولین روستای بخش كوهستانی نوشهر از سمت چالوس محسوب می شود و از آنجا وارد روستاهای بخش كجور می شوید. هر روستای این بخش با توجه به نزدیكی و دوری به سطح دریا دارای آب و هوای مخصوص به خود همراه با محصولات كشاورزی متنوعی است.

در این بخش در برخی نقاط كه به سطح دریا نزدیك تر است برنج نیز كشت می شود و در برخی روستاهای آن به دلیل ارتفاع بالا، محصولاتی چون گندم، جو، لوبیا، عدس، میوه های سیاه ریشه همچون گیلاس، سیب و نیز محصولات گیاهی همچون انواع گلها و گیاهان دارویی كه با شرایط آب و هوایی سازگاری دارد رشد می كند.

روستای نیچکوه یكی از روستاهای  زیبای منطقه کوهستانی كجور است كه در فاصله بیش از ۷۵ کیلومتری شهرستان نوشهر و 40 كیلومتری شهر پول مركز بخش كجور  واقع شده‌است.

در مورد علت شکل‌گیری این روستا، سند مکتوبی مشاهده نشده ‌است، اما بررسی‌های به‌‌عمل‌آمده نشان می‌دهد که روستای نیچکوه یکی از روستاهای قدیمی شهرستان نوشهر بوده، به‌نحوی که نام آن در کتاب فرهنگ جغرافیایی ایران نیز آمده است.

دهیار روستای نیچكوه در مورد ویژگی های این روستا می گوید: یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد روستای «نیچکوه» طبیعت بسیار زیبا و بکر آن است که فرصتی بسیار طلایی برای طبیعت‌گردی در این منطقه فراهم آورده است و در طول سال كوهنوردان و گردشگران زیادی از ارتفاعات این روستا عبور می كنند.

خیراله لهراسبی با بیان اینكه زمستان‌های روستای نیچکوه بسیار سرد و با بارش برف همراه و دارای تابستان‌هایی خنک و نیمه‌مرطوب است، می افزاید: کوه‌های مهم روستای نیچکوه  گل‌ماربن، زردسر، پلیمال‌کر، مهدی‌کر، سرچال کر، قراچال، انگیرگ، دایجک، دردنگ، اسپی‌کر (کرسر پلیمال)، کرگ‌سو، سر زرشکک، گت مالینگا، یخ نو، صالح پَلیمال، ترمک کر، مغار است.

وی با اشاره به اینكه روستای نیچکوه به‌علت داشتن گیاهان زینتی و دارویی‌ معرف خاص و عام است، تصریح می کند: تنوع پوشش گیاهی به سبب بارش باران‌های زیاد بسیار متنوع است، اغلب مردم روستا به امر زراعت، باغداری، دامداری و کشاورزی مشغول هستند.

دهیار روستای نیچكوه ادامه می دهد: در این روستا یک دهنه غار نیز وجود دارد که مورد علاقه بسیار فراوان گروه غارنوردی ایران قرار گرفته است و این خود یکی دیگر از بسترهای طبیعی در روستای «نیچکوه» است.

جاذبه‌های گردشگری «نیچکوه » فرصتی برای جذب توریسم  و طبیعت‌گردی

لهراسبی با بیان اینكه این روستا دارای جاذبه های گردشگری زیادی است، می گوید: ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز در راستای توسعه ظرفیت‌های گردشگری به‌منظور استفاده مطلوب از توانمندی‌های کم‌نظیر روستای «نیچکوه» در امر گردشگری بسیار ضروری است.

وی خاطرنشان می کند: میزان بارندگی در این روستا بسیار زیاد است و دارای پوشش گیاهی، جنگلی انبوه، دشت‌های مرتفع و علفزارها و همچنین جانوران متنوعی است که بسیاری از آنها کمیاب یا حتی نایاب در بیشتر نقاط کشور و در بعضی موارد، دنیا هستند که به‌دلیل حمایت نکردن و گمنام ماندن، بعضی از این گونه‌ها مانند پلنگ متأسفانه یا در حال انقراض هستند و یا منقرض شده‌اند.

دهیار روستای نیچكوه افزود: طبیعت این منطقه چنان بهشت‌آسا و خوش‌منظر است که روح و جسم انسان را طراوتی تازه بخشیده و به آن جلا می‌بخشد. این منطقه همه ساله در ایام بهار و تابستان و حتی تا اواسط پاییز میزبان مسافران و گردشگران زیادی است که از مناطق مختلف کشور برای دیدن مناظر خیره‌کننده‌اش به این روستا سفر می‌کنند.

لهراسبی  اضافه می کند: تولید انواع منسوجات دستی و سنتی، تولید انواع محصولات طبیعی لبنی که از دیرباز شهره منطقه کجور و نوشهر است، می‌تواند تأثیرات بسیار مثبت اقتصادی برای دامداران، کشاورزان و کسانی که در زمینه تولید صنایع‌دستی و منسوجات روستایی فعالیت دارند، داشته باشد.

نمد مالی و پالان دوزی شاخص ترین رشته صنایع دستی در روستای نیچکوه

رئیس شورای اسلامی روستای نیچكوه نیز در مورد این روستا، پروش دام را  مهم ترین شغل ساكنین دائمی روستای نیچكوه عنوان می کند و می گوید: ساكنین دائمی این روستا كه 500 نفر هستند در فصل بهار و تابستان به امر دامداری مشغولند و به علت مرغوبیت بسیار بلای  محصولات و فراورده های دامی این روستا كه مهم ترین آن كره، شیر، ماست و دوغ  است مردم و گردشگران از سایر نقاط برای تهیه این محصولات به نیچكوه سفر می كنند.

وهاب لهراسبی می افزاید: در فصل پاییز و زمستان زنان روستای نیچكوه از پشم گوسفندان بهاره و پاییزه به امر بافتن انواع محصولات صنایع دستی از جمله جوراب های پشمی و  دستكش كه مناسب هوای سرد و كوهستانی نیچكوه است می پردازند.

وی نمد مالی و پالان دوزی و جوراب بافی را از مهم ترین صنایع دستی روستای نیچكوه دانست و می گوید: زنان و مردان این روستا از پشم گوسفندان بهاره جوراب و از پشم گوسفندان پاییزه به امر نمد مالی می پردازند.

رئیس شورای نیچكوه با بیان اینكه در گذشته بسیاری از اهالی به امر نمد مالی می پرداختند، تصریح می کند: نمد های این روستا در منطقه بسیار مشهور است و از مرغوبیت بالایی برخوردار است، در حال حاضر نیز تعداد اندكی از اهالی به این امر می پردازند.

یكی از كارشناسان صنایع دستی نوشهر در باره روستای نیچكوه به ایسنا می گوید: روستای نیچكوه یكی از روستاهای اصلی شهرستان نوشهر و حتی غرب مازندران به لحاظ صنایع دستی منحصر به فرد آن كه نمد مالی است می باشد.

لیلا موسوی با بیان اینكه متاسفانه «نمد مالی» در استان مازندران در حال فراموشی است، اظهار می کند: نمدمالی ازصنایع دستی قدیمی مازندران به خصوص درمنطقه کجور و روستاهای اطراف رامسر گنجینه‌ای از ذوق، هنر و فرهنگ مردمان این مناطق است كه با  گذشت سالها همچنان پیوند عمیق و استوار خود را با فرهنگ غنی و باورهای بومی منطقه حفظ کرده‌است و اکنون در بعضی از مناطق وروستاهای مازندران رواج دارد

وی می افزاید: این هنر با گذشت سالها همچنان پیوند عمیق و استوار خود را با فرهنگ غنی و باورهای بومی منطقه حفظ كرده‌است و اكنون در بعضی از مناطق وروستاهای مازندران رواج دارد.

كارشناس صنایع دستی نوشهر با  اشاره به اینكه كلاه، كوله، كلمد، دوش نمد و فرش نمدی از محصولات این حرفه است، تصریح می کند: از نمد در گذشته به عنوان زیرانداز جاذب رطوبت استفاده می شد كه كاربردهای زیادی داشت و هنوز هم در مناطق مختلف به عنوان زیر انداز استفاده می شود.

موسوی ادامه می دهد: در روستای نیچكوه به لحاظ آب و هوای سرد و كوهستانی كه دارد، اهالی نیازمند پوشش گرم در فصل زمستان هستند و به همین دلیل از این مواد استفاده می كنند.

وی با اشاره به اینكه سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی جهت گسترش این هنر تسهیلات با بهره كم پرداخت می كند، خاطرنشان می کند: به دلیل عدم استقبال نسل جدید از نمد، در حال حاضر تنها یك كارگاه نمدمالی در روستای نیچكوه وجود دارد كه از تسهیلات سازمان گردشگری و صنایع دستی نیز جهت گسترش كارگاه خود استفاده كرده است.

كارشناس صنایع دستی نوشهر تغییر كاربری را راه نجات فراموشی نمد در منطقه و استان دانست و می گوید: با ایجاد طرح های جدید و تغییر كاربری می توان صنایع دستی جدیدی با تلفیق از نمد به صورت كیف، جای تلفن همراه، جا كلیدی، مانتو و كلاه های زیبا بهره برد و به احیای این هنر كمك كرد.

موسوی در ادامه می افزاید: بافت جوراب های پشمی، پالان دوزی، از دیگر هنرهای زیبای نیچكوه است كه توسط مردان و زنان هنرمند نیچكوه انجام می شود و منبع درآمدری نیز برای خانواده محسوب می شود.

به گزارش ایسنا، در بسیاری از روستاهای منطقه كجور هنرها و صنایع دستی بسیار زیادی توسط زنان  انجام می شد كه این روزها به دلیل مهاجرت خانواده ها به شهرها به فراموشی سپرده شده است كه با ایجاد زیرساختهای لازم می توان زمینه ماندگاری روستائیان را در روستا فراهم كرد و با حمایت سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی به احیای هنرها و صنایع دستی فراموش شده كمك كرد.

 

گزارش سپیده پورشعبان-خبرنگار ایسنای مازندران

 

 

 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.