• چهارشنبه / ۲۷ تیر ۱۳۹۷ / ۲۲:۰۴
  • دسته‌بندی: مازندران
  • کد خبر: mazandaran-50559
  • خبرنگار : 50201

در بیست و هفتمین نشست مشترک تخصصی سواحل مطرح شد

22 درصد از سواحل استان مازندران در اختیار بخش دولتی

 22 درصد از سواحل استان مازندران در اختیار بخش دولتی

22درصد از تصرفات صورت گرفته در سواحل استان مازندران مربوط به بخش دولتی و 78 درصد به اشخاص حقيقی تعلق دارد.

به گزارش ایسنا مازندران، بیست و هفتمین نشست مشترک کار گروه تخصصی ساماندهی سواحل، بنادر و جزایر کار ویژه مرز شورای امنیت کشور، کمیته ساماندهی و مدیریت سواحل استان مازندران و شورای حفظ حقوق بیت المال استان های شمالی کشور به میزبانی بندر نوشهر برگزار شد.

این نشست با حضور محمد اسلامی استاندار مازندران به عنوان رئیس کمیته ساماندهی و مدیریت سواحل مازندران، حشمتی معاون قضایی دادستانی کل کشور و جانشین دبیر شورای عالی حفظ حقوق بیت المال در اراضی و منابع طبیعی ، خلیلی مدیر کل مهندسی سواحل و بنادر کشور و جمعی از مدیران کشوری و استانی در حوزه سازمان بنادر و دریانوردی و محیط زیست و سازمان جنگل ها و نیز دستگاه قضایی کشور از جمله دادستان های سه استان شمالی و شهرستان ها برگزار شد.

هدف اصلی این نشست بررسی وضعیت سواحل شمالی کشور، سازهای مجاز و غیر مجاز در اراضی ساحلی و در دریا و مشخص شدن وضعیت این سازه ها بوده است.

همچنین آزاد سازی سواحل متصرف شده توسط دستگاه های دولتی و بخش خصوصی در قالب تشکیل کمیته تخصصی از دیگر اهداف این نشست بوده است.

*تشکیل 330 پرونده ساخت و ساز دریایی

محمد تقی انزان پور مدیرکل بنادر و دریانوردی مازندران در این نشست با بیان این که تصرف ساحل در دهه های گذشته توسط برخی افراد صورت گرفته است اظهارکرد: این تصرفات باعث شد قابلیت ساحل به خصوص در بخش گردشگری به خوبی هویدا نشود و بسیاری از مردم از جاذبه ساحل استفاده درستی نکنند.

وی با اشاره به تعامل مناسب قوه مجریه و قضائیه در قالب کارگروه های مختلف جهت رفع تصرف اراضی ساحلی گفت: این کارگروه تحت عنوان ساماندهی سواحل و حفظ حقوق بیت المال توانست برای جلوگیری از تعرض افراد گام های خوبی بردارد.

انزان پور با بیان این که طول سواحل شمالی کشور 905 کیلومتر است که از این مبزان  287 کیلومتر در استان گیلان، 487 کیلومتر در استان مازندران و مابقی در استان گلستان قرار دارد افزود:در مجموع   330 پرونده ساخت و ساز دریایی در مازندران تشکیل شده است که برای 19 متقاضی مجوز صادر شد و دارای پروانه هستند و 59 پرونده در دست بررسی است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی مازندران تصریح کرد: با همکاری دادستان ها و با حضور فرمانداران و منابع طبیعی 34 مورد رفع تصرف شد و 36 مورد نیز خودشان با اخطار جمع آوری کردند.    

انزان پور با اشاره به کمبود نیرو در برخورد با ساخت و ساز غیر مجاز در سواحل خاطرنشان کرد: قلع و قمه سازه ها بعد از صدور رای برای سازمان بنادر هزینه های سنگینی در بردارد.

*توسعه پايدار مناطق ساحلي در گرو نگاه دريامحور است         

محمد رضا الهیار عضو هيئت عامل و معاون مهندسي و توسعه امور زيربنايي سازمان بنادر و دريانوردي اظهار کرد: متاسفانه به سواحل توجه کمتری شده است و به خصوص در مازندران از این سواحل استفاده مطلوبی صورت نگرفته است.

وی با این که براي توسعه پايدار مناطق ساحلي شناخت دريا گام نخست است كه خوشبختانه طي دو دهه گذشته اقدامات خوبي در اين راستا انجام شده است افزود:باید ديدگاه نسبت به سواحل تغییر یابد و از آن جایی که مناطق ساحلي تحت تأثير دريا هستند، پس با نگاه دريا محور بايد براي رفع مشكلات مناطق ساحلي و توسعه پایدار آن تلاش كرد.

معاون مهندسي و توسعه امور زيربنايي سازمان بنادر و دريانوردي با بيان اين كه جمهوري اسلامي ايران در بحث مديريت يكپارچه مناطق ساحلي پيشرو است خاطر نشان كرد: ارگان هاي ذيربط در بخش مديريت يكپارچه مناطق ساحلي بايد با تشريک مساعي نسبت به رفع چالش هاي موجود در زمینه تخریب نوار ساحلی تلاش كنند.

عضو كارگروه ساماندهي سواحل،بنادر و جزاير كشور، ايجاد هماهنگي بين دستگاه هاي ذيربط در بخش مديريت يكپارچه مناطق ساحلي را مهم ترين هدف اين نشست برشمرد و افزود:اخذ تصميمات و راهكارهاي مناسب براي تسريع در فرآيند آزادسازي سواحل و جلوگيري از تخريب بيشتر سواحل در اين نشست مي تواند افق روشن تري را در راستاي توسعه همه جانبه و پایدار سواحل پيش روي ما قرار دهد.

*برخورد جدی دستگاه ها با هرگونه ساخت و ساز غیرمجاز در سواحل

محمد اسلامي استاندار مازندران و رئيس كارگروه ساماندهي و مديريت يكپارچه  مناطق ساحلي استان نيز با بیان این که باید اراده منسجمی از سوی همه دستگاه ها برای اجرای قوانین در سواحل باشد اظهار کرد: زمانی خلا قوانین در جلوگیری از ساخت و ساز غیر مجاز در سواحل وجود داشت اما در حال حاضر این قوانین  تصحیح شده و دولت نیز آن را مصوب کرده است و امروز کمیته ساماندهی باید پاسخگو باشد.

وی با اشاره به قوانين و مقررات موجود در اين بخش ابراز اميدواري كرد با اقدامات عملي كميته ساماندهي شاهد برخورد جدي با ساخت و سازهاي غير مجاز در مناطق ساحلي استان باشيم.

استاندار مازندران تصریح کرد: فوت فرصت باعث بلایایی می شود که قابل جبران نیست و همه دستگاه ها باید به هنگام با هرگونه فعالیت غیر مجاز برخورد کنند.

اسلامی با تاکید بر اینکه با هر کوتاهی برخورد می شود خاطرنشان کرد: توسعه استان های شمالی باید توسعه ای متوازن و پایدار و  ضوابط  آمایش باید بر آن حاکم باشد.

وي دسترسي آسان به دريا در مناطق ساحلي را مهم ترين دغدغه و مطالبه مردم برشمرد و تصریح كرد : تحقق خواسته به حق مردم براي بهره مندي مطلوب از نعمت خدادادي دريا، نشان دهنده كارآمدي دولت است.

  استاندار مازندران اضافه کرد: سند ویژه توسعه مازندران با هدف حفاظت از ظرفیت های خدادادی استان به تصویب رسیده و از این پس تمامی دستگاه های متولی ملزم به جلوگیری از توسعه نامتوازن و بی برنامه در این خطه از شمال کشور هستند .

اسلامی همچنین برلزوم تجهيز دستگاه هاي اجرايي به ماشين آلات و تأمين اعتبارات مورد نياز براي مقابله جدي با ساخت و سازهاي غير مجاز در مناطق ساحلي تأكيد كرد.

*تخریب 138بنای ساحلی در سه استان شمالی

حميد خليلي مديركل مهندسي سواحل و بنادر سازمان بنادر و دريانوردي نيز به ارائه گزارشي درخصوص ساخت و سازهاي غير مجاز در مناطق ساحلي شمال و جنوب كشور پرداخت و گفت: كل سازه هاي دريايي در سواحل كشور هزار و 115مورد است كه سهم استان های شمالی 458 سازه بوده که از این تعداد سهم مازندران 330 مورد، گیلان 104 و گلستان 24 سازه است.

وی افزود: 22درصد از تصرفات صورت گرفته در سواحل استان مازندران مربوط به بخش دولتي و 78درصد به اشخاص حقيقي تعلق دارد.

مديركل مهندسي سواحل و بنادر سازمان بنادر و دريانوردي ادامه داد: 91 درصد ساخت و سازهای دریایی در مازندران رنگ و لعاب گردشگری دارد.

خلیلی با بیان این که 386 سازه در سه استان شمالی فاقد مجوز معتبر هستند تصریح کرد: در مجموع در سه استان شمالی 138 مورد تخریب بنا صورت گرفت، که سهم مازندران 127 مورد بوده است.

وی تاکید کرد: باید طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی توسط سازمان بنادر و دریانوردی انجام شود.

 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.