• چهارشنبه / ۴ مهر ۱۳۹۷ / ۰۹:۲۳
  • دسته‌بندی: مازندران
  • کد خبر: mazandaran-51078
  • خبرنگار : 50196

ایسنا گزارش می دهد؛

رنجی به نام برنج/ از توقع افزایش قیمت تا کسادی برنج اعلای مازندران

ایسنا
در هیاهوی تورم و افزایش قیمت در بازار، برنج طارم محلی مازندران افزایش قیمت آنچنانی نداشته است؛ با توجه به این که هزینه های تولید برنج بالا رفته اما قیمت برنج اعلاء مازندران تغییر نکرد؛ کاشت و برداشت دوباره برنج در مازندران موجب شده است تا کشت دوم در چند سال گذشته رونق گرفته و درآمد کشاورزان را اندکی افزایش دهد.

به گزارش ایسنا مازندران، همزمان با وارد شدن برنج رتون (دوباره نوج) و کشت دوم برنج به بازار، قیمت انواع برنج از جمله طارم محلی در شالیکوبی های مازندران به ازای هر کیلوگرم باید افزایش قیمت پیدا می کرد؛ این در حالی است که قیمت پارسال و امسال برنج تغییری نداشته و فقط هزینه های بالا برای کشاورز را به همراه آورد.

هر چند بر اساس نظر کارشناسان کشاورزی، کشت دوم برنج به دلیل همزمانی با رشد نسل سوم کرم ساقه خوار و استفاده از سموم بسیار فراوان به هیچ عنوان توصیه نمی شود چرا که علاوه بر بیماری های فراوانی از جمله انواع سرطان ها برای انسان به همراه دارد، هزینه تمام شده برای کشاورز را نیز افزایش می دهد.

محمدباقر ابراهیمی نائب‌ رئیس اتحادیه شالیکوبی و تولیدکنندگان مازندران در گفت‌و‌گو با ایسنا مازندران، با بیان این که امسال کشاورزان با توجه به هزینه های بالا سود زیادی نداشتند، اظهار کرد: اگر تولید در هر هکتار یا هر کیلوگرم برنج را در نظر بگیریم؛ نزدیک به ۶ هزار تومان هزینه تولید برنج است و سرانه تولید هر کشاورز هم در مازندران و گیلان ۷ هزار مترمربع زمین است که البته این مقدار هم باید کمتر باشد.

وی تصریح کرد: ما از هر هکتار ۲ تا 2.5 تن برنج با هزینه تولید ۶ هزار تومان برداشت می کنیم، همان برنج اگر با قیمت ۱۰ هزار تومان فروخته شود، پس یک کشاورز ۱۰ میلیون تومان در سال دریافتی ندارد، با این حال آیا یک کشاورز می تواند با توجه به تورم بازار امروز با ماهی یک میلیون تومان هزینه های زندگی خود را تامین کند.

نائب‌رییس اتحادیه شالیکوبی و تولیدکنندگان مازندران با اشاره به اینکه برآورد هزینه کاشت، داشت و برداشت زمین‌ها برای هر کشاورز در مقایسه با سود باقیمانده اصلا قابل توجه نبوده و درصد کمی است، گفت: قیمت برنج در سال گذشته و امسال تغییری نداشته است، با پایین آوردن هزینه های تولید، کود و سم، کاشت و هزینه های دیگری که امروز کشاورز با آن دغدغه دارد؛ می توان به کشاورز کمکی کرد تا بتواند هزینه های جاری خود را تامین کند.

توقع افزایش قیمت و پیگیری جهاد کشاورزی

ابراهیمی خاطرنشان کرد: در حالیکه دلار الان با قیمت ۱۵ هزار تومان در حال خرید و فروش است؛ دستمال کاغذی هزار تومانی را ۵ هزار تومان می خریم اما دولت برنج را با دلار ۴ هزار تومانی وارد می کند و بدون گمرک به دست مصرف کننده می رسد، چرا دولت اقدام به وارد کردن برنج با دلار هزار تومانی نمی کند در حالیکه این توان در دولت دیده می شود.

وی تصریح کرد: با وضعیت موجود عرضه و تقاضا برای برنج ایرانی پائین می آید، کشاورز اگر برنج خود را کیلویی ۱۵ هزار تومان بفروشد، مصرف کننده اقدام به خرید برنج ۵ هزار تومانی خارجی و وارد شده می کند و این برای کشاورزان به صرفه نیست.

مدیرعامل تعاونی شالیکوبی و تولید کنندگان جویبار خاطرنشان کرد: دولت در حمایت از مصرف‌کننده برنج ۴ هزار تومانی در اختیارش می گذارد و بدون هیچ گونه حمایتی از کشاورز، دیگر هزینه تولید برای کشاورزان به صرفه نخواهد بود؛ دولت می تواند با عرضه تولیدات برنج کشاورزان به کشورهای دیگر کمک کند تا برنج با قیمت بیشتری به فروش رسیده و بخشی از هزینه های جاری آنان تامین شود.

وی با اشاره به اینکه با این وجود سبک زندگی افراد نیز تغییر کرده است، خاطرنشان کرد: سبک زندگی این کشاورزان به گونه‌ای شده است که 9 ماه از سال را قرض و با فروش برنج بدهی خود را پرداخت می کنند.

ابراهیمی با بیان اینکه کشاورز همیشه بدهکار است و ۹۷ درصد کشاورزان به این سبک زندگی می کنند و ۳ درصد باقی مانده زمین های بیشتری داشته و با کمی سود بیشتر زندگی راحت تری دارند، اظهار کرد: سازمان جهاد کشاورزی امسال می توانست با دادن بذر اصلاح شده شیرودی به کشاورزان که تولید بیشتری را برای آنان در پی خواهد داشت، حمایت خود را داشته باشد اما این اتفاق نیافتاد.

نائب رئیس اتحادیه شالیکوبی و تولیدکنندگان مازندران تصریح کرد: با تولید بیشتر برنج، قراردادن بذر اصلاح شده شیرودی در اختیار کشاورزان سرانه تولید بالا رفته و نیاز به واردات برنج نداشتیم؛ سال گذشته پیش از عید سازمان جهاد کشاورزی تمامی بذرهایی را که برای کاشت در اختیار مردم می گذاشت؛ تبدیل به برنج کرده و از ورود آن به بازار جلوگیری کرد؛ با پخش این بذر در بین کشاورزان شاید امروز به جای تولید ۲ تن برنج در هر هکتار ۴ تن برنج شیرودی تولید کرده و موجب کمک به وی می شد.

دولت به کشاورزان کمک کند

فریدون شیخی کشاورز مازندرانی اهل روستای آهو محله محمودآباد نیز در گفت‌و‌گو با ایسنا مازندران، با بیان اینکه وضعیت کشاورزان در فروش امسال برنج خوب نبوده است، اظهار کرد: ۲ هکتار زمین کشاورزی دارم و طی چند سال اخیر با بالا رفتن قیمت ها هزینه تولید نیز افزایش یافت اما قیمت برنج تغییری نکرد.

وی تصریح کرد: تولید امسال زمین کشاورزی من با کیلویی ۹ هزار و 500 فروش رفت؛ با کم کردن هزینه‌ها سوی زیادی به دست نیاوردم این در حالی است که من غیر از کشاورزی شغل دیگری ندارم و تمام خرج سال خود را از این راه به دست می آورم.

این کشاورز مازندرانی افزود: دولت می تواند با پائین آوردن قیمت کود و سم به کشاورزان کمک کند، اگر هزینه های کاشت از طرف تعاونی ها عرضه شود، لااقل سود بیشتری از فروش برای کشاورز باقی می ماند انا تعاونی ها هیچ کمکی به ما برای دادن نفت، گازوییل، کود و سم نمی کنند و ما آن ها را آزاد تهیه می کنیم.

برنج به اندازه محصول های دیگر افزایش قیمت نداشته است

رستم اباذری یکی دیگر از کشاورزان مازندرانی در گفت‌و‌گو با ایسنا مازندران، با اشاره به اینکه کشاورز باید مورد حمایت دولت و جهاد کشاورزی باشد، خاطرنشان کرد: کشاورزان سال‌ها است که این شغل را به صورت اجدادی ادامه دادند و کاری دیگر جز این نمی‌کنند؛ اگر مورد حمایت قرار نگیرند به طور قطع زیر فشار هزینه‌ها طاقت نمی آورند.

وی تصریح کرد: چگونه با این وضعیت موجود بخواهیم فرزندان خود را تشویق به ادامه راه خود کنیم در این مدت چند ماهه تمامی قیمت ها افزایش داشته اما کشاورز برنج خود را با همان کیلویی ۱۰ هزار تومان سال گذشته به فروش رسانده است.

کشاورز مازندرانی با بیان اینکه ۵ هزار متر زمین کشاورزی داشته و با وجود کم آبی امکان کشت دوم برنج و حتی رتون نیز ندارم، گفت: امیدوارم مسئولان توجه بیشتری این قشر زحمتکش داشته و راهی برای کمک به آن ها داشته باشند.

گزارش از: بهناز مقدس خبرنگار ایسنا مازندران

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.