• چهارشنبه / ۵ دی ۱۳۹۷ / ۱۱:۰۹
  • دسته‌بندی: مازندران
  • کد خبر: mazandaran-51746
  • خبرنگار : mazandaran-49012

معمای خروج آمریکا از سوریه!

92322018_603x339_370622

کارشناس روابط بین الملل گفت: به نظر نمی رسد خروج کامل از منطقه صورت بگیرد، آمریکا در بسیاری از کشورهای منطقه پایگاه نظامی دارد و آنها را حفظ می کند.

رضا نیکنام در گفت و گو با ایسنامازندران، در مورد علت خروج آمریکا از سوریه اظهار کرد: در پیدایش هر پدیده سیاسی علل و عوامل مختلفی نقش دارند، این علل و عوامل در سطوح مختلف عمل می کنند و تأثیر می گذارند.

وی افزود:به طور مثال اگر در دو سطح کلان و خرد به این مساله توجه کنیم، در سطح کلان یا سیستم بین المللی، شاهد افول هرچه بیشتر قدرت ایالات متحده طی دهه گذشته بودیم، اساساً زمینه های افول آمریکا پس از فروپاشی نظام برتون‌وودز و قدرت‌یابی اقتصادهایی مانند ژاپن در دهه های 70 و 80 میلادی فراهم شد.

کارشناس روابط بین الملل با اشاره به اینکه گرچه فروپاشی شوروی این باور را در برخی کارشناسان و حتی سیاستمداران آمریکایی ایجاد کرده بود که دنیا به پایان رسیده و تاریخ به دوره تماماً آمریکایی وارد شده است،خاطرنشان کرد: اما ضعف های موجود در اقتصاد کلان آمریکا و خیزش قدرت های نوظهور عرصه را به مرور برای آمریکایی ها در ابعاد مختلف قدرت تنگ تر کرد، این ضعف ها طی دهه های گذشته جز در مقاطع کوتاهی در دوره ریاست جمهوری کلینتون وجود داشتند.

*عوامل خروج آمریکا از سوریه

مدرس علوم سیاسی با بیان اینکه با افزایش بودجه نظامی آمریکا در دوره بوش شکاف ها عمیق تر هم شدند،یادآورشد: از دوره اوباما به بعد، شاهد بازگشت نوعی از سیاست انزواگرایی سنتی آمریکایی هستیم،گرچه اوباما، با اتخاذ رویکرد چندجانبه گرایانه سعی داشت نقش آمریکا را به شرکا و متحدین واگذار کند، مثل حمله به لیبی که به متحدین اروپایی سپرده شد.

وی تصریح کرد: اما این رویکرد فعال انزواگرایانه نیز پیام لازم را به رقبای آمریکا در موزانه قدرت بین المللی مخابره کرد.

نیکنام با اشاره به این که روسیه بدون توجه به قدرت های اروپایی و آمریکا شبه جزیره کریمه را اشغال و ایران نیز حمایتش از محور مقاومت را علنی کرد،گفت: در مقابل اما هیچ پاسخ محکمی از طرف آمریکا دیده نشد، از سوی دیگر، چین به اقتصاد اول دنیا تبدیل شده و با رشد سرمایه و دانش در کشورهای دیگر آمریکا بیش از پیش موازنه شد.

وی افزود: همه این ها به این معناست که موازنه قدرت بین المللی از حالت تک قطبی خارج شده و در حال گذار به نظم جدیدی هستیم، بنابراین روشن است که رفتار آمریکا نیز تغییر خواهد کرد.

کارشناس روابط بین الملل با بیان اینکه در سطح خرد که مربوط به سطح دولت ها می شود، سیاست خارجی آمریکا پس از بوش به سمت انزواگرایی متمایل شد،خاطرنشان کرد: این روند در دوره ترامپ تشدید شد، علت هم مشکلات داخلی آمریکابود.

نیکنام تصریح کرد: عدم پاسخ به مطالبات سبب شد کسی مثل تراپ رئیس جمهور شود.

این مدرس علوم سیاسی با اشاره به اینکه در زمینه خروج از سوریه و افغانستان هم دو مساله که هر دوی آنها مربوط به بخشی از مطالبات داخلی است نقش مهمی بازی کردند،اظهارکرد: یکی بی تمایلی سنتی افکار عمومی آمریکا به مسائل خارجی است که تحت قالب سیاست انزواجویانه نقش مهمی در رفتار دولت آمریکا بازی می کند و باید به آن توجه شود.

وی گفت: گفتمان انزواگرایی آمریکایی همیشه گزینه های دم دست است و با وقوع بحران های مختلف خود را مطرح می کند؛بر اساس این دیدگاه مسائل و مشکلات داخلی آمریکا اولویت دارند و حکومت این کشور بهتر است از هزینه های سنگین نظامی در سایر نقاط دنیا کم کند و به مسائل داخلی بپردازد.

نیکنام با بیان اینکه نکته دیگر بی اعتمادی نسبت به سیاستمداران آمریکایی است،یادآورشد: این شکاف و نیاز سیاسی را در جنبش موسوم به 99 درصدی آمریکایی ها به صورت گسترده ای مشاهده کردیم.

وی افزود:همین بی اعتمادی بود که باعث شد یک گزینه نامتعارف مثل ترامپ که یک تاجر و شومن است، در راس قدرت ایالات متحده قرار گیرد؛ حتی مخاطبین برنی سندرز که رقابت نزدیکی در حزب دموکرات با هیلاری کلینتون داشت هم مخاطب شعارهای ساختارشکنانه وی بودند.

مدرس علوم سیاسی با اشاره به اینکه افکار عمومی آمریکا از فرآیندهای پیچیده خسته شده است و زمان ظهور و بروز رفتارهای قهرمانانه است،تصریح کرد: به همین دلیل وقتی ترامپ از اردوغان می شنود که تنها یک درصد از اراضی تحت اشغال داعش آزاد نشده است، با یک تصمیم سیاسی، فرآیند سیاست خارجی آمریکا را دور زده و دستور به خروج می دهد، چون به افراد و فرآیندهایی که به سیاست خارجی آمریکا شکل می دهند، بی اعتماد است و سعی دارد این بی اعتمادی را به مخاطبان داخلی اش هم مخابره کند.

*خروج آمریکا ارتباطی با تعطیلی دولت آمریکا ندارد

نیکنام در مورد این سوال که خروج آمریکا آیا ارتباطی با تعطیلی دولت آمریکا دارد،گفت:مساله تعطیلی دولت بیشتر به عدم تصویب بودجه دیوارکشی در مرز مکزیک مربوط می شود؛مجلس نمایندگان مسئول رسیدگی به مسائل بودجه بوده که به دست دموکراتها افتاده است.

وی تصریح کرد: سنا هم اقلیت قابل اعتنایی در اختیار دموکرات ها است،در آمریکا قوانین تا به امضای رئیس جمهور نرسند قابلیت اجرایی نداشته و الزام آور نیستند، ترامپ بودجه مصوب را امضا نمی کند و خواستار گنجاندن هزینه دیوار در مرز مکزیک برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی و قاچاق از مرز خاکی با آن کشور است.

کارشناس روابط بین الملل در مورد استعفای وزیر دفاع آقای ماتیس و نماینده ارشد ایالات متحده در ائتلاف جهانی مقابل داعش مستقر در سوریه آقای مک گورک در مورد احتمال خروج کامل نیروهای آمریکا از منطقه اظهارکرد:سیاست آمریکا در دوره ترامپ از استراتژی مرد دیوانه تبعیت می کند، آمریکایی ها می خواهند نشان دهند که فرآیندها در آمریکا کار نمی کنند و تصمیم رئیس جمهور غیرقابل پیش بینی است.

وی افزود: گرچه نفس استفاده از چنین راهبردی وزن تصمیم گیرنده را بسیار بیشتر می کند اما همچنان منافع گروههای ذی نفوذ و دیدگاه کارشناسان سیاسی و امنیتی در سیاست خارجی آمریکا تاثیرگذار است.

*آمریکا به طور کامل از سوریه خارج نخواهد شد

نیکنام با اشاره به اینکه به نظر نمیرسد خروج کامل آمریکا از منطقه صورت بگیرد، یادآور شد: آمریکا در بسیاری از کشورهای منطقه پایگاه نظامی دارد و آنها را حفظ می کند.

وی  گفت:اخیرا ناو هواپیمابرش را پس از 8 ماه به خلیج فارس آورده است و با وجود فشار افکار عمومی و کنگره حاضر به خروج از جنگ یمن و همکاری نظامی با امارات و عربستان نیست، به نظر میرسد آمریکا با خروج از سوریه و افغانستان سعی دارد از هزینه های اضافی از نظر خودش بکاهد، چرا که چه رشد طالبان چه داعش و سایر گروه های افراطی در سوریه یا افغانستان تهدید مستقیمی برای آمریکا نیستند.

*خروج آمریکا از سوریه و احیا داعش؟

این مدرس علوم سیاسی در مورد خروج آمریکا طبق گفته رهبران کردِ مخالفِ ترکیه، به احیای داعش کمک می کند،اظهارکرد: این اظهار نظر بیشتر برای متقاعد کردن آمریکایی ها برای ماندن در سوریه است، چرا که با جمع شدن چتر حمایتی آمریکا از سر کردها در سوریه آنها با دشمن اصلی خود در منطقه که ترکیه است مواجه خواهند شد.

نیکنام با اشاره به اینکه با خروج آمریکا از سوریه زمینه برای پاکسازی و بازپس گیری مناطق اشغال شده برای دولت سوریه محقق می شود،تصرح کرد: ثبات در کشورهای همسایه و منطقه نیز ضریب امنیتی ایران را بالا می برد؛ اما در مقابل باید دید ایران چه نقشی در بازسازی سوریه خواهد داشت.

این مدرس علوم سیاسی با بیان اینکه به نظر می رسد ایران در فردای صلح و ثبات در سوریه با رقیب جدی و قدرتمند دیگری به نام روسیه موجه خواهد شد که سلایق و منافع متفاوتی در برخی زمینه ها با ایران دارد،خاطرنشان کرد: در این زمینه نباید نقش ترکیه را هم دست کم گرفت، اگر ایران در این رقابت موفق شود، منافعش تامین می شود و اگر خلاف این باشد مهم ترین بازنده جنگ خواهد بود.

*پیامدهای خروج آمریکا از سوریه

وی در مورد پیامدهای خروج آمریکا از منطقه  گفت:آمریکا از منطقه خارج نمی شود و فقط نیروهایش را از افغانستان و سوریه بازخوانده است، اما این مساله به رشد قدرت های منطقه ای کمک می کند، بالاخره با خروج آمریکا از آن مناطق خلا قدرت شکل می گیرد و سایر قدرت ها سعی در پرکردن آن داردند، به طور مثال ترکیه رسما اعلام کرده است که می خواهد پایگاه های کردها در سوریه تحت تعقیب و اصابت قرار دهد.

 

 

 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.