• دوشنبه / ۱۰ دی ۱۳۹۷ / ۰۸:۴۶
  • دسته‌بندی: مازندران
  • کد خبر: mazandaran-51775
  • خبرنگار : 50194

ایسنا گزارش می دهد؛

روستاهای نور؛ درگیر در سیل چالش‌ها

نور

شهرستان نور یکی از مناطق استراتژیک و دارای ظرفیت های بسیار برای ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی مازندران است و روستاهای این منطقه با دارا بودن جاذبه های بسیار می تواند انبوهی از گردشگران را به خود جذب و چرخ اشتغالزایی در مازندران را به حرکت درآورد اما برای این کار ابتدا نیاز به بسترسازی است،این روستاها از مشکلاتی رنج می برند که اگر این چالش ها برطرف شود بی شک کارآیی خود را بیش از پیش به نمایش خواهند گذاشت.

*احداث سیل بند از ضروریات روستای سلیاکتی

حمیدرضا محمدی دهیار روستای سلیاکتی شهرستان نور در گفت و گو با ایسنا مازندران اظهار کرد: زمین های روستای سلیاکتی هنوز دستخوش ساخت و ساز ها قرار نگرفته و مردم روستا به شغل کشاورزی مشغول هستند و برای هدایت آب ها و آبیاری اراضی زراعی احتیاج به سردهنه در روستا است .

وی دیگر از مشکلات روستا  را نبود سیل بند عنوان کرد و افزود: با توجه به رودخانه ای که به طول 5 کیلومتر در دل روستای سلیاکتی قرار دارد این سیل بند از ضروریات روستا برای جلوگیری از وقوع سیل است.

دهیار روستای سلیاکتی با اشاره به وجود جوانان مستعد و ورزشکار در روستا که بعضی از این جوانان در رشته های مختلف ورزشی به تیم ملی هم راه یافتند،یادآورشد: روستا احتیاج به باشگاه ورزشی و  ورزشگاه  دارد و با وجود اینکه یکی از خانواده های شهدا  2 هزار متر زمین را به همین منظور اهدا کردند اما به دلیل  عدم اختصاص بودجه هنوز اقدامی انجام نگرفته است.

*وعده وعیدهایی که از سال 94 عملی نشد/ مرزنده و پل های شکسته

  حسین یحیی پور دهیار روستای مرزنده از بخش چمستان  نور در گفت وگو با ایسنا مازندران، با اشاره به وقوع سیلی ویران کننده درشهریور سال 1394در این روستا اظهار کرد: این سیل 40 هکتار از زمین های کشاورزی منطقه را نابود کرد که البته از استانداری و ستاد بحران برای برداشت خاک ها آمدند و دوباره زمین ها احیا شد .

وی  با اشاره به اینکه مقرر شد بود با همکاری استانداری و ستاد بحران برای بازسازی پل روستا و حاشیه سازی دو بغل رودخانه به  طول 250 متر اقدامات لازم صورت گیرد، گفت: متاسفانه تا به امروز هیچ کار مثبتی انجام نشده و فقط  وعده ها در حد حرف باقی ماند، با وجود اینکه اعلام شد 300 میلیون به پل روستا اختصاص داده شده اما تاکنون ریالی ار بابت این موضوع به حساب دهیاری واریز نشده است.

دهیار روستای مرزنده از بخش چمستان  ادامه داد: حدود یک ماه پیش که سیل دوباره اتفاق افتاد، اگر تخلیه مصالح روستا به موقع انجام نمی شد دوباره همان ماجرای سال 94 چه بسا فاجعه بارتر از آن با وجود پل های تخریب شده اتفاق می افتاد ، هرچند در سیل اخیر هم 90 متراز دیواره رودخانه تخریب شد.

یحیی پور با بیان اینکه اگررودخانه ای درروستا وجود دارد باید ساماندهی آن انجام شود ، تصریح کرد: عدم ساماندهی رودخانه و پل های روستا بازی با جان مردم روستا است.

* هاشور منابع طبیعی برروی زمین های روستای  رزن  بخش بلده

  سید سلیمان حسینی دهیارروستای رزن از بخش بلده  نیز در گفت و گو با ایسنا مازندران اظهار کرد: هاشور منابع طبیعی برروی زمین هایی که از سال 1320 زیر کشت جو و گندم رفته ، متاسفانه افراد روستا را دچار مشکل کرده است .

وی با بیان اینکه برای طرح هادی ، تعریض معابر، عقب نشینی ، آسفالت روستا به طول 3 کیلومتر هیچگونه اعتباری در نطرگرفته نشده است،تصریح کرد: در این روستا 80 هکتار از اراضی کشاورزی زیر کشت دیم بوده که آب آن از چشمه ها تهیه می شود اما با خشک شدن این منبع آبی در حال حاضر هیچ آبی برای کشت گندم،جو و مرکبات در این منطقه وجود ندارد.

دهیارروستای رزن از بخش بلده افزود: هرچند با کارگذاشتن پمپ آب در رودخانه توسط جهاد کشاورزی تا حدی توانستیم کار کشت و زرع را سامان دهیم اما به دلیل سرقت تجهیزات و پمپ ،در حال حاضر روستا منابع مالی تامین اعتبار برای خرید پمپ و وسایل جانبی  را ندارد و این اراضی بلا تکلیف مانده است.

وی با اشاره به اینکه از آنجایی که سوخت نفت برای سیستم گرمایشی واز سوخت گازوئیل برای حمام مورد استفاده قرار می گیرد، تصریح کرد:در حال حاضر بر اساس  مصوبه ای که از شرکت نفت برای ثبت نام داده شد به هر سرپرست خانوار یا سوخت نفت داده می شود و یا گازوئیل ، مردم بلده دچار مشکل از نظر تامین سوخت مایحتاج خود نیز هستند.

*مشکل اساسی آب شرب در روستاهای "تیترستاق" و" نج"

سید حسن حسینی دهیار روستای تیترستاق و نج در گفت و گو با ایسنا مازندارن اظهار کرد: یکی از مشکلات اساسی این روستا آب شرب منطقه و فرسودگی لوله های آب بوده که متاسفانه با وجود پیگیری های فراوان هنوز هیچ اقدامی  برای رفع آن صورت نگرفته است.

وی با اشاره به اینکه راه دسترسی به روستا بسیار سخت است،یادآورشد: روستا 5 کیلومتر از جاده اصلی فاصله دارد و راه عبور و مرور "نج "هنوز خاکی است.

دهیار روستای تیترستاق و نج تصریح کرد:با توجه به عصر تکنولوژی و الکترونیکی شدن تمامی کارها عدم وجود اینترنت یکی از چالش های این منطقه است.

*شکست طرح هادی در روستای پیمد

محمد نبی بور شورای روستای پیمد در بخش بلده در گفت وگو با ایسنا مازندران اظهار کرد: سال 1394 طرح هادی برای روستای پیمد تعیین شد اما به دلیل اینکه زمین ها و منازل اکثریت بومیان منطقه خارج از بافت قرار گرفت، شورا و بخشدار این طرح را امضا نکرند.

وی افزود: با توجه به اینکه مردم را به زندگی در روستا تشویق می کنند اما متاسفانه بیش از 50 ساختمان که دارای پایان کار و پروانه  بوده،خارج از بافت قرار گرفته است.

شورای روستای پیمد در بخش بلده یادآورشد: همچنین روستا با دو ورودی نیاز به مرمت و بازسای آسفالت دارد که هنوز هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

* اعزام تورهای گردشگری به مناطق روستایی

حسن اصغریان رستمی مدیرکل دفتر امور روستایی مازندران در گفت و گو با ایسنا مازندران با اشاره به ظرفیت بکر و دیدنی روستاهای مازندران که مطابق ذائقه گردشگران داخلی و خارجی در فصول مختلف سال است،اظهار کرد: پیرامون موضوع گردشگری روستایی به دستور استاندار کمیته گردشگری روستایی و بوم گردی در سطح استان تشکیل شد که در این کمیته ظرفیت های هریک از مناطق روستاهایی را جهت اعزام نیروهای گردشگری، مورد برنامه ریزی قرار گرفت و در فاز اول بیش از 110 روستا از تورهای گردشگری بهره مند خواهند شد.

وی هدف از اعزام تورهای گردشگری را رونق اقتصادی در سطح روستاها عنوان کرد و افزود: روستاهایی که به عنوان سایت های بوم گردی تعریف شدند، محل اقامت گردشگران و سیاحان خواهد بود.

*گردشگری روستایی و رونق اقتصادی مازندران

مدیرکل دفتر امور روستایی مازندران با اشاره به اینکه گردشگری روستایی می تواند منجر به رونق اقتصادی این مناطق شود،تصریح کرد:با توجه به ورود گردشگران و مسافران طرح تفکیک زباله از مبداء در دستور کار قرار گرفت و تمامی دهیاران در سطح روستا ماموریت دارند تا با همکاری شوراها و اهالی این موضوع مهم را مورد رسیدگی قرار دهند.

اصغریان رستمی  تصریح کرد: ایجاد سمن ها (سازمان های مردم نهاد) در سطح روستا برای جلوگیری از آلودگی آب ، خاک ، هوا و همچنین درکاهش زمینه های مختلف اجتماعی و مسائلی مانند اعتیاد و طلاق می تواند موثر باشد.

*تولید محصولات ارگانیک یکی از راه های اشتغالزایی در روستاها

وی موضوع اشتغال در سطح روستاها را برای ماندگاری جمعیت از موضوعات حائز اهمیت برشمرد و افزود: در همین راستا سال گذشته دولت در منابع اعتبارات مناطق ویژه روستایی و عشایری 165 میلیارد و 500 میلیون تومان تخصیص داد و از اعتبارات بانک سینا هم 70 میلیارد تومان اعتبار در مرحله اعطای تسهیلات در نظر گرفته شده است.

مدیرکل دفتر امور روستایی مازندران با اشاره به تولید محصولات ارگانیک بسیار در سطح استان تاکید کرد: با شناسایی مناطق مستعد این محصولات می توان از این راه ایجاد اشتغالزایی کرد.

وی با اشاره به اینکه نشاط اجتماعی و سلامت جامعه حفظ شود، خاطرنشان کرد: ورزش های همگانی باید برای نشاط اجتماعی و امید اجتماعی در سطح روستاها به صورت جدی مورد پیگیری قرار گرفته شود.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.