• دوشنبه / ۱۰ دی ۱۳۹۷ / ۰۹:۴۰
  • دسته‌بندی: مازندران
  • کد خبر: mazandaran-51777
  • خبرنگار : 50200

گزارش ایسنا از پیگیری مطالبات مردم تنکابن پس از سیل؛

بلایای غیرطبیعی؟!

365
حال که قریب به 3 ماه از حادثه سیل اخیر شهرستان تنکابن گذشته کماکان خسارات ناشی از آن خودنمایی می کند و محورهای مواصلاتی آسیب دیده و برخی پل های این منطقه رنگ بهسازی و ترمیم به خود ندیده اند، گویا مردم باید متضرر اول و آخر در رخدادهایی اینچنینی باشند، اینگونه به نظر می رسد که حوادثی با نام بلایای غیرطبیعی، در عین طبیعی بودن تعبیری واژگون پیدا می کنند.

چندی پیش مطلبی تحت عنوان "مهاجرآباد سیل‌زده چشم به راه وعده مسئولان" در صفحه نخست ایسنای مازندران منتشر شد و خبرگزاری ایسنا منتظر پاسخگویی مسئولان ماند اما سکوت آنها نشکست تا جایی که این رسانه، خود مجددا پیگیر امور شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا مازندران، 2 ماه پس از وقوع سیل اخیر در غرب مازندران طی بازدید میدانی از مناطق سیل زده شهرستان تنکابن و روستای مهاجرآباد، در گفت وگویی چهره به چهره با اهالی و رئیس شورای اسلامی روستا از مشکلات، کمبودها و گلایه های مردم مطلع شده و با مطرح کردن تمامی چالش های موجود خواستار توجه بیش از پیش مسئولان به این روستای محروم از خدمات شد.

اعلام هشدار برای قطع درختان مجاور رودخانه، اجرای عملیات لایروبی و دیواره سازی حاشیه رود، پیش‌بینی خسارات احتمالی سیل به ابنیه و باغات به دلیل مشخص نبودن حریم رودخانه و تخصیص بخشی از سود حاصل از آورده سیل به روستا از مشکلات، درخواست‌ها و گلایه‌هایی بود که مردم روستای مهاجرآباد به آن اذعان کرده و طی مکاتبات متعدد از ادارات مختلف خواستار ساماندهی آن شده بودند. (گزارش مطالبات مردمی را اینجا بخوانید)

به گزارش ایسنا، پس از پیگیری های به عمل آمده برای پاسخگویی مسئولان ذیربط در گزارش مذکور، سرانجام دو اداره منابع طبیعی و امور آب شهرستان تنکابن در گفت وگوهایی جداگانه به تشریح عملکرد دستگاه خود پرداختند و در پاسخ به مطالبات مردم روستای مهاجرآباد مواردی را عنوان کردند.

وظایف منابع طبیعی در قطع درختان حاشیه رودخانه

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان تنکابن در ابتدا با بیان شرح وظایف اداره منابع طبیعی در مورد قطع درختان مجاور حریم رودخانه، اظهار کرد: متولی ساماندهی و بهسازی مسیر رودخانه ها اداره امور آب بوده و در مورد قطع درختان با نظر کارشناسی اداره منابع طبیعی این عمل امکان پذیر است.

سیدمهدی مولایی‌ در گفت‎وگو با ایسنا مازندران، قطع درختان مجاور حریم رودخانه را منوط به اعلام نظر کارشناسان اداره کل منابع طبیعی غرب مازندران دانست و خاطرنشان کرد: مطابق درخواست امور آب شهرستان و ارسال نقشه، کارشناسان به همراه نماینده امور آب از منطقه بازدید کرده و در مورد قطع درختان اعلام نظر می کنند.

وی با بیان اینکه پس از صدور مجوز نشانه‌گذاری و قطع توسط اداره‌کل منابع طبیعی مطابق نظر کارشناسان عملیات آزادسازی مسیر انجام می‏گیرد، گفت: برای قطع درختان مجاور رودخانه دنبال کردن این پروسه الزامی است و هیچ دستگاهی نمی تواند در مورد قطع اشجار خودسرانه وارد عمل شود.

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان تنکابن با تصریح اینکه حتی یک کُنده درخت را نمی توان بدون مجوز و پروانه حمل از منطقه خارج کرد، افزود: حتی اگر شخصی خواهان بریدن چوب جنگلی موجود در ملک شخصی خود باشد نیز حتما باید تقاضای خود را به اداره منابع طبیعی ارسال کند تا در این مورد مجوزهای لازم صادر شود.

مولایی در پاسخ به پرسشی مبنی بر چرایی خارج کردن چوب از بستر رودخانه پس از وقوع سیل، اظهار کرد: جمع آوری چوب و درختان داخل رودخانه ها پس از وقوع سیل به دلیل آزادسازی بستر رود انجام گرفت تا شاهد تشدید خسارت در بارندگی های بعدی نباشیم.

عایدات چوب جمع‌آوری شده؛ برای مردم یا ادارات کل؟

مولایی در مورد اختصاص بخشی از سود حاصل از جمع‌آوری و فروش چوب درختان موجود در بستر رودخانه به روستا، خاطرنشان کرد: خوشبختانه تمام مبالغ عاید از فروش چوب به حساب خزانه‌داری کل استان مازندران واریز شده و حتی یک ریال از آن به حساب ادارات کل وارد نخواهد شد.

وی با اشاره به اینکه تخصیص سود حاصل از فروش چوب به روستا در حدود اختیارات سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری نیست، گفت: این موضوع تحت یک پیشنهاد به خزانه داری کل استان از سوی مدیران منابع طبیعی ارائه شد اما اظهارنظر در این خصوص به اداره منابع طبیعی شهرستان ارتباطی ندارد.

این مقام مسئول در مورد نامه نگاری های مطرح شده در گزارش اینگونه پاسخ داد: درخواست شورای اسلامی روستای مهاجرآباد مبنی بر قطع درختان مجاور رود، مربوط به مسیر بالادست روستا نبوده و موضوع مورد بحث نهرآب قبل روستا است.

مولایی تقاضانامه شورای اسلامی روستای مهاجرآباد را مربوط به درختان حاشیه مسیر و جاده مواصلاتی روستای پلطان و مهاجرآباد عنوان و تاکید کرد: حسب درخواست شورا نشانه گذاری 5 اصله درخت در این مسیر انجام شد که حتی پس از وقوع سیل کماکان در محل مذکور وجود دارد بنابراین درخواست مبنی بر قطع درختان مسیر و حریم رودخانه به هیچ عنوان صحت ندارد.

وی با تصریح اینکه موضوع درخواست شورای اسلامی روستا طی مکاتباتی از سوی اداره راهداری برای اظهارنظر کارشناسی به منابع طبیعی ابلاغ شده است گفت: متولی مذکور در نامه اداره راه عنوان شده و در نتیجه موضوع قطع درختان مربوط به جاشیه محور مواصلاتی و جاده دسترسی روستا است که هیچ گونه ارتباطی با حریم رودخانه ندارد.

رئیس اداره منابع طبیعی تنکابن با رد گفته های اهالی و اعضای شورای اسلامی روستا در موضوع مورد بحث، خاطرنشان کرد: عدم ارتباط بین محل قطع درختان و مسیر اصلی رودخانه چه در بالادست و فرودست و همچنین نامه نگاری شورا با ادارات راهداری و صنعت گواه عدم قصور وظایف محوله از سوی اداره منابع طبیعی شهرستان است.

امور توزیع آب: بارش باران شدید و سیل غیرقابل کنترل بود

مدیر امور منابع آب شهرستان های تنکابن، رامسر و عباس آباد، سیل اخیر را بی سابقه توصیف و اظهار کرد: ثبت 300 میلیمتر بارش تنها ظرف 16 ساعت منجر به سیلی با دبی 250 مترمکعب در ثانیه شد که غیرقابل پیش بینی و مهار بود.

حمیدرضا افقی در گفت‌و‌گو با ایسنا مازندران با بیان تجربه 370 میلیمتر بارندگی در سال 1396 خاطرنشان کرد: این مقدار در مدت 72 ساعت اتفاق افتاد که به دلیل بازه طولانی مدت نسبت به امسال منجر به وقوع سیل و طغیان رودخانه ها نشد اما بارش امسال در 180 سال گذشته بی سابقه گزارش شده است.

وی آسیب ها و صدمات ناشی از سیل را ناگزیر و غیر قابل کنترل بیان کرد و افزود: به دلیل حجم بالا و بی سابقه بودن سیل، وقوع خسارات و صدماتی به مراتب بیشتر از آنچه رخ داد محتمل بود.

مدیر امور منابع آب شهرستان های تنکابن، رامسر و عباس آباد با اشاره به اینکه تمام مسائل مربوط به بهسازی، لایروبی، دیواره سازی و رعایت حریم رودخانه ها در بازه زمانی 25 ساله پیش بینی می شود گفت: اگر بخواهیم این بازه را برای مدت 100 سال یا بیشتر در نظر بگیریم قسمت عمده زمین ها داخل بستر رود قرار خواهد گرفت.

افقی از وجود برخی زمین‌های متفرقه در حریم رود که محل بحث اداره امور آب و مردم منطقه است خبر داد و افزود: در حال حاضر زمین هایی وجود داشته که متعلق به دولت بوده و مورد تصرف اهالی مجاور رود است که در برخی موارد حتی اجاره بستر از آنها دریافت می‏شود.

این مسئول به لایروبی مسیر رودخانه های سیل زده اشاره کرد و گفت: بهسازی مسیر رودخانه های مذکور در یک مرحله انجام شده بود و چنانچه لایروبی انجام نمی گرفت خسارات احتمالی بیشتر از انچه وجود دارد رخ می‏داد.

ممانعت‌های قانونی برداشت مصالح رودخانه!

مدیر امور منابع آب شهرستان تنکابن تقاضای شورای اسلامی روستای مهاجر آباد را در ارتباط با موضوع جاده مواصلاتی و دسترسی روستا اعلام و تصریح کرد: مطابق مکاتبات موجود، نامه نگاری برای استحصال و اجازه برداشت از مصالح رودخانه برای انجام پروژه بهسازی و آسفالت جاده روستا بوده که در این مورد قانون این اجازه را به ما نمی دهد.

افقی در پاسخ به پرسشی مبنی بر مشخص نبودن حریم رودخانه ها که موضوع بحث اهالی شورا نیز بود گفت: با دستورالعمل وزارت نیرو مبنی بر مشخص کردن حریم رودخانه ها عملیات نقشه برداری و کارشناسی برای تعیین حریم رودها آغاز شد.

وی در ادامه افزود: پس از اعلام نظر کارشناس، موضوع در روزنامه رسمی آگهی شده و یک ماه مهلت برای اعتراض در این زمینه و ارائه مستندات در نظر گرفته می شود.

این مقام مسئول با تصریح اینکه نقشه حریم رودخانه ها قبل از وقوع سیل آماده بود اضافه کرد: پس از نهایی شدن نقشه، موارد به اداره ثبت اسناد و املاک ارسال شده و طی تطابق نقشه اداره ثبت و کاداستر موجود، رنگ حریم رودخانه ها در نقشه اصلی تغییر کرده که دیگر امکان تجاوز میسر نخواهد بود.

گفته‌های غیرقابل قبول اعضای شورا

مدیر امور آب تنکابن، رامسر و عباس‌آباد در ادامه با بیان اینکه مشخص شدن حریم رود باید مورد تقاضا بوده و بدون درخواست استعلام ممکن نیست، اظهار کرد: در مواردی مانند ساخت و ساز حریم رودخانه از سوی این اداره طی درخواست استعلام، مشخص شده و ابلاغ می شود اما در حالت عادی حریم رود مشخص نیست؛ بنابراین گفته های اعضای شورای روستا مبنی بر مشخص نبودن حریم رودخانه بدون درخواست استعلام غیرقابل قبول است.

افقی از پیکه کوبی و رُپِرگذاری حریم رودخانه پس از مسجل شدن نقشه نهایی در آینده نزدیک خبر داد و خاطرنشان کرد: اجرای این عملیات با انتخاب پیمانکار مربوط انجام شده که پس از اتمام طرح، حریم رود کاملا مشخص و مانع از تجاوز خواهد شد.

تشدید خسارت سیل با چوب های شکسته افتاده جنگلی

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه طرح آبخیزداری از منابع طبیعی در عرصه های جنگلی و ملی آغاز می شود، تصریح کرد: بیشترین خسارت معطوف به آورده چوب های جنگلی شکسته افتاده در جنگل بود که سبب تشدید خسارت شد.

مدیر امور منابع آب شهرستان تنکابن با یادآوری تقاضای روستا برای برداشت مصالح رود، تاکید کرد: روستاها به دلیل نداشتن درآمد پایدار خواهان استفاده و برداشت مصالح رودهای مجاور هستند که در این موارد نه تنها قانون این اجازه را نداده بلکه معتقدیم مصالح رود باید صرف دیواره‌سازی و بهسازی مسیر رود استفاده شود.

وی با اشاره به اینکه در قراردادهای برداشت مصالح به پیمانکار توصیه شده که بخشی از درآمد باید صرف بهسازی دیواره و مسیر رود شود، خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم از آورده رودخانه ها فقط برای بهسازی آنها هزینه کنیم کار مثبتی انجام گرفته است.

تخصیص اعتبار برای سیل و خسارات آن صفر است

افقی با تصریح کمبود تجهیزات و امکانات امور آب به مشکلات تخصیص بودجه امور آب منطقه ای استان اشاره کرد و افزود: تخصیص اعتبار برای سیل و خسارات اینچنینی در سه سال اخیر تقریبا صفر بوده و امور آب منطقه ای مازندران اکنون با مشکل تجهیزات مواجه است.

وی به مشکل حمل و نقل دستگاه ها و تجهیزات و هزینه بالای آنها اشاره و خاطرنشان کرد: آوردن یک دستگاه بیل مکانیکی به رودخانه های غرب استان از مرکز 30 میلیون تومان هزینه برای امور آب داشته که این تنها بخش کوچکی از مشکلات ما است.

به گزارش ایسنا مازندران، اینکه تجهیزات برای لایروبی و یا اعتبار برای تخصیص پیشگیری و یا درمان پیش یا پس از سیل کافی نیست، دلیلی بر نقص عملکرد مسئول نباید باشد.

حال که قریب به 3 ماه از حادثه سیل اخیر شهرستان تنکابن گذشته کماکان خسارات ناشی از آن خودنمایی می کند و محورهای مواصلاتی آسیب دیده و برخی پل های این منطقه رنگ بهسازی و ترمیم به خود ندیده اند، گویا مردم باید متضرر اول و آخر در رخدادهایی اینچنینی باشند، اینگونه به نظر می رسد که حوادثی با نام بلایای غیرطبیعی، در عین طبیعی بودن تعبیری واژگون پیدا می کنند.

گزارش: سیدنوید ساداتی خبرنگار ایسنا مازندران

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.