• چهارشنبه / ۱۲ دی ۱۳۹۷ / ۱۰:۵۰
  • دسته‌بندی: مازندران
  • کد خبر: mazandaran-51797
  • خبرنگار : 50201

استاندار مازندران:

جلوی سنگ اندازی ها در پروژه های گردشگری گرفته می شود!

ImageResizeTS

استاندار مازندران گفت: برای افرادی که قصد اجرای طرح های گردشگری، بوم گردی یا در حوزه کشاورزی دارند باید فضا و بستر لازم برای آسان گیری در روند بروکراسی اداری فراهم شود تا افراد کارآفرین دچار مشکل نشوند.


به گزارش ايسنا مازندران، احمد حسین‌زادگان عصر سه شنبه در جلسه بررسي مشكلات سه شهرستان نوشهر، چالوس و کلاردشت كه در فرمانداری نوشهر برگزار شد، اظهاركرد: عملكرد دستگاه هاي اجرايي بايد به مردم انعكاس يابد و در همين راستا روابط عمومي استانداري با ساير ادارات كل و ادارات شهرستان ها بايد با هم ارتباط برقرار کنند تا در پايگاه اطلاع رساني استانداري اخبار ساير ادارات نيز منعكس شود و در اين ميان رسانه و خبرنگاران نقش بسيار مهمي دارند.

وي با تاكيد بر تعامل دستگاه ها برای اجرای طرح هاي بوم گردي و گردشگري در استان گفت: حريم گردشگري در استان مازندران با استان سمنان متفاوت است بنابراين سازمان گردشگري و راهداري با معاونت عمراني استانداري طرح مشتركي را اجرا كنند تا به استان نيز آسيب وارد نكند.

استاندار مازندران با بيان اينكه دست اندازي به زمين هاي كشاورزي زياد شده است و دستگاه هاي نظارتي بايد با جديت با آن برخورد كنند، تصريح كرد: محيط زيست بايد به عنوان دستگاه نظارتي در جاي خود نظارت داشته باشد اما نبايد با محدوديت هاي زياد به دولت آسيب وارد كند.

حسين زادگان گفت: در برخی از شهرستان های استان افرادی که قصد اجرای طرح ها به ویژه گردشگری، بوم گردی یا در حوزه کشاورزی دارند باید فضا و بستر لازم برای آسان گیری در روند بروکراسی اداری فراهم شود تا افراد کارآفرین دچار مشکل نشوند.

وي با اشاره به اینکه باید از بروز سنگ اندازی جهت پروژه های گردشگری جلوگیری کرد،یادآورشد: باید این طرح ها بازنگری و اصلاح شود چرا که چنین اتفاقی می تواند از تغییر بی رویه زمین های کشاورزی و در پی آن ساخت و سازهای غیرمجاز پیشگیری کند.

استاندار مازندران با تاكيد بر پيگيري پروژه هاي نيمه تمام گفت: تعطيلي كارخانه شن و ماسه دشت نظير مشكلاتي را براي مردم منطقه ايجاد كرده است از سوي ديگر برخي افراد براي تامين مصالح و فروش آن اقدام به برداشت مصالح از رودخانه ها مي كنند كه اين امر آسيب جدي را به رودخانه ها وارد کرده بنابراين محيط زيست در اين زمينه بايد يک راهكار اصولي ارائه دهد.

*اعتبارات نوشهر باید ملی درنطرگرفته شود

عبدالصمد صفرنژاد، فرماندار نوشهر در اين جلسه با تاكيد بر لحاظ کردن جمعیت برای تخصیص اعتبارات به شهرستانی مانند نوشهر که چند برابر جمعیت ثابت دارد، اظهار كرد:اين شهرستان به صورت هفتگی شاهد حضور افراد خوش‌نشین و یا مسافران بسیار است،اما اعتبارات تنها شهرستاني ديده مي شود؛شهرستان های گردشگری باید از این قاعده مستثنی باشند.

وي افزود: در زمانی غیر از پیک مسافر ، نوشهر هفته ای ۴۰۰ هزار نفر جمعیت اضافه دارد که از ویلاهایشان استفاده می کنند و این افراد از خدمات عمومی همان جمعیت ثابت بهره می برند، این مسئله در تخصیص اعتبارات و بودجه ها دیده نمی‌شود و نیازمند بازنگری است.

  فرماندار نوشهر با اشاره به اينكه تعامل خوبی بین مسئولان، امام جمعه ، نماینده  و مدیران دستگاه های اجرایی وجود دارد، تصريح كرد: تمام تلاش  استفاده از نیروهای انسانی و مدیران نوشهری که در رده های بالاتر سمتی دارند بوده تا بتوانیم بخشی از مشکلات  شهرستان را کاهش دهیم.

  صفرنژاد با ابراز تاسف از اينكه برخی از مدیران شهرستانی حتی اجازه مصاحبه با خبرنگاران را ندارند، تاكيد كرد: این امر نشان دهنده عدم اختیار مدیران در کم ترین حالت ممکن است.

*حدود 40 کیلومتر از سواحل نوشهر آزادسازی شده است

وي ادامه داد:  تا اواخر سال ۹۶ ، ۱۷ کیلومتر آزادسازی سواحل صورت گرفته بود و در حال حاضر حدود ۴۰ کیلومتر ساحل آزاد شده و دغدغه ها تا یکی دوسال آینده در این خصوص برطرف می‌شود.

فرماندار نوشهر با بيان اينكه در زمان تصدي فرمانداري نوشهر ۱۸۶ پروژه نیمه تمام  وجود داشت که بعضی از آنها ۱۵ سال از آغازشان می‌گذشت، اضافه كرد: با توجه به تورم سال ۹۶ ، حدود ۶۰ میلیارد بودجه برای تکمیل آنها نیاز است، گرچه هنوز بسیاری از پروژه ها همچنان مسکوت مانده اما نیازمند چانه زنی و دریافت اعتبارات لازم برای اجرای شدن آن است.

*بودجه لازم برای بازسازی سیل اخیر تخصیص نیافت

 صفرنژاد خاطر شان كرد: در سیل اخیر خسارت‌های شهرستان تنها به پل ماشلک سمت و سو یافت و در تخصیص اعتبارات ۱۳ روستای بخش مرکزی که تخریب بالایی داشتند اصلا مورد توجه قرار نگرفت و بودجه لازم تخصیص داده نشده است که نیازمند بازنگری استاندار در این زمینه است.

وي با بيان اينكه در عنوان پروژه راه دسترسی کجور، اشتباهی در گذشته صورت گرفته، و کلمه احداث جاده ذهنیت مخالف را برای برخی مسئولان ایجاد کرده است، افزود: این پروژه ترمیم و مرمت جاده فعلی و موجود است و باید با این دید در کنار حفظ محیط زیست و منابع طبیعی به آن نگاه کرد تا روند اجرایی آن آغاز شده و شتاب گیرد.

* مهم ترین مشکل شهرستان چالوس کمبود آب شرب است

محمدناصرزندی، فرماندار چالوس  نيز در اين  جلسه گفت: مهم ترین مشکل شهرستان چالوس کمبود آب شرب است، برای این منظور پروژه بزرگی استارت زده شده و با تمام امکانات در پی اجرایی شدن آن هستیم ، اما این پروژه دست‌کم سه تا پنج سال آینده پاسخگو خواهد بود و چالوس در این بازه زمانی نیازمند اقدامات ویژه است.

وي تصريح كرد: کمبود منابع آب از چشمه نوشهر و چاه های داخل شهرستان وجود دارد، مدیریت بحران یا موارد دیگر باید نسبت به تجهیز چاه و حفر منبع جدید، به طور ویژه چالوس را در ردیف اعتبارات قرار دهند.

*کندوان محوری استراتژیک

 فرماندار چالوس از محور کندوان به عنوان محوري بسیار ویژه و استراتژیک ياد كرد و افزود: اين محور بعنوان ورودی استان در غرب مازندران،نه به لحاظ موقعیت جغرافیایی و نه تجهیزات و امکانات قابل مقایسه با دو جاده دیگر استان نیست، چهاربانده کردن محور کندوان نیاز به تسریع در روند اجرایی دارد.

  زندي تاكيد كرد: کنارگذر هچیرود،از پروژه های مصوب این دولت،نیازمند اعتبارات است که با احداث آن می تواند مشکل گشای غرب استان در کاهش بار ترافیکی این مسیر باشد.

وي ادامه داد: زباله به عنوان مشکل اول استان و به ویژه غرب مازندران در چالوس نیز معضلی بزرگ محسوب می شود که امیدواریم به زودی با افتتاح کارخانه زباله سوز در نوشهر در جهت رفع آن گامی اساسی برداشته شود.

فرماندار چالوس خاطر نشان كرد: زیرگذر نواب یکسال پیش کلنگ‌زنی شد،اما پیمانکار برای اجرای آن امروز و فردا می کند،نیاز است تا با دستور استاندار در حوزه راهسازی پیگیری شود و نسبت به کوتاهی پیمانکاران بررسی صورت گیرد.

  *مدیران شهرستانی اختیارات لازم را ندارند

وي گفت: رییس کمیته برنامه ریزی شهرستانها فرمانداران هستند و طی جلسات مختلف میزان اعتبارات مورد نیاز هر پروژه بررسی و طی نامه ای اعلام خواهد شد اما در تخصیص اعتبارات،فرمانداران دخالتی ندارند،مدیران کل حتی سوالی از فرمانداران نمی کنند که کدام پروژه نیاز ضروری دارد، پروژه‌های عمرانی در شهرستان رصد می شود، استانداری و دستگاه های اجرایی مواردی که به صورت فنی اعلام می شود باید حل کنند.

  اين مسئول بيان كرد: در تعیین پیمانکار هم مدیران شهرستانی نه دخالت دارند نه اطلاعاتي ، اگر مدیر شهرستانی مورد اعتماد نیست پس چرا در جایگاه مدیریت قرار دارد، مدیر شهرستان باید به فرماندار پاسخگو باشد، باید اطلاعات کافی و اختیارات لازم را در حوزه شهرستانی داشته باشد تا به رسانه ها جواب دهد.

  *نارضایتی از عملکرد اوقاف در نوشهر،چالوس و کلاردشت

زندي با ابراز گلايه شديد از عملكرد اداره اوقاف در شهرستان چالوس گفت: از مدیریت اوقاف شهرستانهای نوشهر،چالوس و کلاردشت بسیار گله‌مندیم و این گلایه از مدیرکل استان نیز وجود دارد، در نوع نگاه و مدیریت شهرستانی نارضایتی جدی در شهرستان هستند که نیازمند پیگیری است.

وي با بيان اينكه در حوزه اشتغال و اعطای تسهیلات نیز در شهرستان  مشکلات جدي وجود دارد، افزود: ادارات زیادی در چالوس یا مستاجر هستند یا هنوز مستقل نیستند و این مسئله بار مالی بسیاری را برای ادارات ایجاد می کند و همچنین مشکلاتی در نحوه مدیریت گریبانگیر شهرستان است.

*عدم وجود آنژيوگرافي در غرب مازندران

فرماندار چالوس با ابراز نگراني از عدم وجود آنژيوگرافي در غرب مازندران گفت: در بخش درمانی غرب مازندران از آمل تا رشت، آنژیوگرافی وجود ندارد،در سطح بندی های علوم پزشکی شاخص جمعیت بدون درنظر گرفتن جمعیت شناور شهرستان های ما لحاظ شده و همین امر مردم این منطقه دچار مشکل کرده است.

* ذخیره منابع آب در کلاردشت وجود ندارد

کامران پولادی، فرماندار کلاردشت  نيز دراين جلسه با بيان اينكه ذخیره منابع آب در کلاردشت وجود ندارد اظهار كرد: در صورتي كه منبع هزار متر مکعبی احداث شود مشکل ‌کمبود آب شرب رفع مي شود.

وي با تاكيد بر اينكه تکمیل ساختمان فرمانداری کلاردشت با پیشرفت بیش از ۷۰ درصد نیازمند توجه استانداری است، افزود:  نداشتن معاونت و کمبود نیروی انسانی در بدنه فرمانداری تازه تأسیس شهرستان کلاردشت نیز از دیگر مشکلات مدیریتی شهرستان است.

فرماندار كلاردشت ادامه داد:مسافران و گردشگران از محور کلاردشت عباس آباد برای دور شدن از ترافیک مسیر کناره استفاده زیادی دارند، در خصوص راه اندازی کمربندی کردیچال بایستی روند سرعت بیشتری بگیرد.

  پولادي گفت: عدم آنتن دهی موبایل در محور کلاردشت به عباس آباد نیز بسیار مشکل ایجاد کرده که با وجود پیگیریه ای بسیار و وعده های داده شده متاسفانه تاکنون رفع نشده است.

وي ادامه داد: دریافت اکثر تسهیلات بانکی حوزه اشتغال در کلاردشت با مشکل روبرو است، اگر این موانع رفع شود، حداقل حدود ۶۰۰ نفر اشتغال در این شهرستان ایجاد می‌شود.

فرماندار كلاردشت با بيان اينكه استقرار ادارات دولتی و تجهیزات و امکانات آنها در این شهرستان ضروری است، تاكيد كرد:  درآمدهای اوقاف کلاردشت در نوشهر هزینه می‌شود و خود این شهرستان تاکنون از این درآمدها استفاده ای نبرده و مشکلاتی در شهرستان وجود دارد که موجب نارضایتی از مدیریت اوقاف در اداره کل و اداره شهرستانی آن مستقر در نوشهر شده است.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.