• شنبه / ۱۵ دی ۱۳۹۷ / ۱۱:۳۳
  • دسته‌بندی: مازندران
  • کد خبر: mazandaran-51812
  • خبرنگار : 50201

مسئول كميته تسهيلگران توسعه پايدار شهرستان چالوس مطرح کرد

عدم انتخاب مديران بر اساس نظام لياقت و شايسته سالاری /اتاق فکر باید ضمانت اجرایی داشته باشد

Content-Marketing-Thought-Room

رئيس كميته تسهيلگران توسعه پايدار شهرستان چالوس با اشاره به اینکه مديران بر اساس نظام لياقت و شايسته سالاری انتخاب نشدند،گفت: به وسیله کمته تسهیلگران باید افکار عمومی و مدیران را به سمت شایسته سالاری که مبنای توسعه است پیش ببریم.

به گزارش ایسنا مازندران،مازيار ايكانی در دومين جلسه  کمیته تسهيلگران توسعه پايدار چالوس به موضوع تبيين مباني نظري در راستاي توسعه شهرستان چالوس پرداخت و اظهاركرد: يكي از كاركردهاي اين اتاق سند چشم اندازه توسعه است و در صورتي كه همه كمک كنند و از ظرفيت دانشگاه هم استفاده شود می توان یک سند چشم انداز با ضمانت اجرایی تدوین کرد.

وي با بيان اينكه انسان توسعه محور در كشور كم است، افزود: مديران ما بر اساس نظام لياقت و شايسته سالاري انتخاب نشدند بنابراين نيازمند بازسازي در ساخت ذهني و رويكرد مردم و مسئولين هستیم.

مسئول كميته تسهيل گران توسعه پايدار شهرستان چالوس با تاكيد بر اينكه براي توسعه اراده عمومي  حركت همگاني نخبگان و همراهي مردم نياز است، تصريح كرد: توسعه به معناي رشد و پيشرفت برنامه ريزي شده  در همه ابعاد است به نحوي كه منجر به ارتقا كمي و كيفي زندگي شهروندان چالوس شود.

ايكاني با اشاره به اينكه توسعه پايدار الزاما به معناي ماندگاري نيست، گفت: اين عزم عمومي نيازمند يک موتور متحركه بوده كه توسعه را پيش ببرد، اين اتاق  از لحاظ ابزار قدرت يعني داشتن بودجه و امكانات و اقتدار اداري خالي است ، بنابراين در نخستين گام نيازمند اين هستيم تا  صاحبان قدرت هاي سياسي مشروع در شهرستان را مجاب كنيم كه به فرهنگ توسعه و به عنوان موتور حركت توجه كنند .

وي منظور از نهادهاي قانوني مشروع را فرمانداران،بخشداران، شهرداران، نماينده مجلس، روساي ادارات، قوه قضائيه و ائمه جمعه عنوان كرد و یادآور شد: تا زماني كه صاحبان قدرت اداري را در شهرستان همراه خود نكنيم عملا موفق نخواهيم بود.

مسئول كميته تسهيلگران توسعه پايدار شهرستان چالوس ادامه داد: در اولين فرصت بايد با حكمرانان شهرستان كه در مسندهاي مختلف هستند جلسه اي گذاشته شود تا با توجيهات علمي سعي كنيم اين حركت روبه جلو را داشته باشيم، همچنين در گام بعدي نيازمند يک ايدئولوژي توسعه گرا هستيم كه باعث حركت شود.

ايكاني با بيان اينكه  رسانه ها در ايجاد اين موتور متحركه نقش مهمي ايفا مي كنند، تاكيد كرد: بايد رسانه را به همراه يكي از اركان توسعه يافتگي داشت.

وي توسعه را در قالب مدل توسعه دولت محور،جامعه محور و مدل توسعه محلي برشمرد و خاطرنشان کرد: اولويت ما مدل توسعه دولت محور (حكمرانان شهرستان چالوس) و در كنار آن توسعه جامعه محور است.

مسئول كميته تسهيلگران توسعه پايدار شهرستان چالوس داشتن قدرت اجرايي و فرصتها را يكي از ابزارهاي مهم توسعه دانست و افزود:با برنامه بايد الگوي توانمندسازي در مدل توسعه محور و جامعه محور در دستور كار قرار گيرد .

ايكاني با بيان اينكه  مهندسي مجدد در ساختارها و فرآيندها نياز است و بايد مديريت سنتي را به مديريت مدرن تغيير داد، خاطرنشان كرد:بايد در موتور متحرک دولتي بسازيم كه خود عامل تغيير و تحول باشد،يعني بايد تغيير و تحول از مديران ما شروع شود.

وي با اشاره به اينكه يكي از كاربردهاي مهم اين موتور متحرک در دولت،  برداشت مداوم موانع در مقابل تغيير و تحول است كه مي تواند مبني بر انديشه خلاقانه و نوآورانه باشد،تصریح کرد: در مدل دولت محور نيازمند اين هستيم كه شرايط سرمايه گذاري، تسهيل و كارآفريني تشويق شود، همچنين نيازمند اصلاح ساختارها هستيم و يكي از دستاوردهاي ما بايد به سمت افزايش ظرفيت هاي دولت باشد.

مسئول كميته تسهيلگران توسعه پايدار شهرستان چالوس اظهار كرد: در اولويت اقتصادي كه نمود بيشتري در جامعه دارد بايد در حوزه تسهيل سرمايه گذاري مجموعه حاكميت چالوس را مجاب كرد و در سطح كلان اين شهر را با تغيير ساختارها و مقررات آماده سرمايه گذاري كنيم همچنين از سرمايه گذاران داخلي و خارجي نيز دعوت شوند.

ايكاني با تاكيد بر شناسايي فرصت ها و تهديدها و تعريف پروژه  در جهت تسهيل سرمايه گذاري در چالوس گفت: فعال شدن انسجام اجتماعي، تشكيل سرمايه هاي انساني، اجتماعي، تمركز زدايي ، تشويق تشكل هاي مدني، تقويت جامعه مدني و تاسيس صندوق توسعه توسعه شهرستان چالوس بايد اجرايي شود.

وی تصريح كرد: اين كميته  محل توليد فكر و انديشه براي رسيدن شهرستان به توسعه است به همين دليل موتور متحركه همراهي حاكميتي بايد جلب شود تا به سمت توسعه حركت كنيم.

مسئول كميته تسهيل گران توسعه پايدار شهرستان چالوس بر داشتن پيشنهاد خلاقانه تاكيد كرد و گفت: ظرفيت زيادي براي سرمايه گذاري در چالوس وجود دارد و متاسفانه هرسرمايه گذاري كه وارد شهرستان مي شود در ديوان سالاري شهرستان گم مي شود بنابراين بايد  فرصت هاي سرمايه گذاري شناسايي شود.

ايكاني با بيان اينكه خلاقيت در اجراي ساختارها بايد وجود داشته باشد، ادامه داد: دانشگاه را بايد در اولويت قرار داد و استفاده از نظرات اساتيد مرتبط مانند اساتيد معماري بايد در شوراي شهر جا انداخته شود.

 

*تدوین اصولی برای فزایش اعتماد عمومی در اتاق فکر

رجب بسطامي عضو کمیته تسهیلگران چالوس نيز در اين جلسه گفت: اساس توسعه پايدار بر سه رويكرد توسعه اجتماعي، اقتصادي و زيست محيطي بنا شده است و تاكيد بر رويكرد اجتماعي است .

وي با تاكيد بر حفظ حقوق شهروندي به عنوان مولفه مهم  در رويكرد اجتماعي خاطرنشان کرد: آموزش و نگاه آموزشي در حوزه هايي همانند استفاده از ظرفيت مديران بسيار مهم است.

عضو هيئت علمي دانشگاه در حوزه مديريت ادامه داد: ساختارها به شكلي است كه به راحتي مورد قبول واقع نمي شود و در كنار آن بايد به مسائل بودجه اي توجه كرد همچنين در اصلاح فرآيند نگاه ايستايي همراه با پويايي همراه با فرآيندهاي موجود بايد مورد توجه قرار گيرد

بسطامي با اشاره به اينكه آموزش و افزايش مشاركت و افزايش اعتماد عمومي از مولفه هاي رويكرد اجتماعي است، افزود: اعتماد عمومی در حال حاضر در جامعه کاهش پیدا کرده است که باید با ارائه راهکارهای درست به روند افزایشی بازگردد.

  *کمیته ای تسهیلگر برای مشارکت مردم و مسئولان

ثريا درخشان عضو کمیته تسهیلگران با تاكيد بر توسعه پايدار گفت: متاسفانه فرصت هاي زيادي در چالوس از دست رفت، طرح تفصيلي شهر در راديو دريا پايمال و موجب شد تا براي خلاصي از بار ترافيک به كارخانه حرير بافي كه قدمت زيادي دارد صدمه وارد شد.

وي با ابراز تاسف از اينكه پياده رو و پياده راه ها توسط مغازه دارها از بين رفته و حقوق شهروندي پايمال شده است، تصريح كرد: فرمانداري،شهرداري، شوراي شهر در اين زمينه بايد به صورت جدي وارد عمل شوند.

درخشان افزود: اين كميته مي تواند در مشاركت مردم و مسئولان تسهيلگر باشد و پايداري را در مسائل توسعه پايدار ديكته كند.

*لزوم توجه به مشارکت مردم در کمیته تسهیلگران

سپيده پورشعبان دبير اين كميته و نماينده رسانه در اين جلسه با اشاره به نقش مهم رسانه ها در توسعه و ميزان مشاركت مردم در امر توسعه گفت:تا زماني كه مردم مشاركت نداشته باشند موجب بروز منازعات اجتماعي و چالش خواهد شد.

وي افزود: اجراي يک طرح و پروژه و توسعه زماني اتفاق مي افتد كه مردم مشاركت داشته باشند كه متاسفانه اين موضوع توسط مسئولان مورد بي توجهي قرار مي گيرد.

پورشعبان تصريح كرد: اگر در توسعه از وجود و مشاركت مردم استفاده نشود شكل نمي گيرد بنابراين بايد به مردم اطلاعات و اگاهي داده شود و رسانه ها در اين ميان نقش مهمي در افزايش اطلاعات و مشاركت مردم دارند.

*  کمیته تسهيلگران بايد ظرفيت فكر سازي و توانمندی در اجرا داشته باشند

حسين‌علي تقي‌پور یکی دیگر از اعضای کمیته تسهیلگران نيز دراين جلسه با بيان اينكه تسهيلگران بايد ظرفيت فكر سازي و هم توانمندي در اجراي آن داشته باشند، اظهار كرد: وظيفه ساختاري و محتوايي و فرآيندي سه مقوله تسهيلگري است.

وي با تاكيد بر اينكه معضلات شهري بايد از معضلات توسعه جدا شود، بيان كرد: برخي بودجه ها در شهرستان به علت سهل انگاري مديران برگشت مي خورد كه اين موضوع جاي نگراني دارد.

* مشاركت اجتماعي در توسعه  کم شده است

نورعلي رادمهر نماينده فرماندار چالوس نيز با اشاره به اينكه براي بررسي مشكلات شهرستان فرماندار داراي مشاور بوده و اين اتاق فكر بالادست آن است، افزود: شوراي هماهنگي موتور متحرکی بوده كه از 12تن از روساي كميسيون ها و دادستان، فرماندار و بخشداران و ائمه جمعه تشكيل شده است و جلسه اين كميته با شوراي هماهنگي مي تواند مفيد و پشتوانه خوبي براي اجرا باشد.

وي با بيان اينكه در توسعه متاسفانه مشاركت اجتماعي كم شده است، اظهار كرد: براي اينكه جامعه از اين وضعيت نجات يابد بايد از اساتيد دانشگاه  كمک گرفت همچنين  سند چشم انداز چند ساله شهرستان  طراحي و  اجرا شود.

  * تفكر جزيره اي در شهر يک ضعف بزرگ است

 قربانعلي آقا احمدي عضو كميته تسهيلگران توسعه پايدار چالوس با بيان اينكه مديري كه در جلسات منتخبين نمايندگي مجلس شركت مي كند تا مدير شود نمي توان توسعه ايجاد كند، اظهار كرد: تفكر جزيره اي در شهر يک ضعف بزرگ است.

وي با تاكيد بر اينكه بايد ساختاري فكر كرد، افزود: بايد به سمتي رفت كه مسئولان شهر را مجاب كرد از بودجه هاي پژوهشي، تيمي متفكر با وقت آزاد در اختيار بگيرند تا در ابعاد مختلف شهر بررسي كنند.

* توسعه در همه ابعاد بايد صورت گيرد

ليلا ابراهيمي عضو کمیته تسهیلگران توسعه پایدار چالوس نيز اظهار كرد: توانمند سازي اصولا فرآيندي از پايين به بالا است بنابراين ابتدا بايد مشاركت مردمي و محلي را داشت و اگر غير از اين باشد،موفقيتي حاصل نمي شود.

وي  افزود: در توسعه پايدار كه در واقع يک توسعه نوين است بايد بدون آسيب رساندن به محيط آن را براي نسل هاي آينده باقي گذاشت .

عضو کمیته تسهیلگران توسعه پایدار چالوس با تاكيد بر اينكه توسعه در همه ابعاد بايد صورت گيرد، تصريح كرد: الگوي طرح هاي استراتژيک توسعه شهر را بايد براي چالوس تعريف كرد كه اساسا با توجه به پتانسيل هاي موجود آن منطقه به رشد اقتصادي كمک مي كند.

ابراهيمي با بيان اينكه بايد پتانسيل بالقوه شهر شناسايي شود، ادامه داد: بايد گروه هاي داراي نفع و داراي نفوذ مورد توجه قرار گيرد همچنين استفاده از فرآيند مشاركت سازمان هاي مردم نهاد عامل توسعه شهر است.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.