• پنجشنبه / ۲۰ دی ۱۳۹۷ / ۱۴:۰۳
  • دسته‌بندی: مازندران
  • کد خبر: mazandaran-51850
  • خبرنگار : mazandaran-49012

نماینده داوران دوازدهمین جشنواره کارآفرینان برتر مازندران مطرح کرد

ترویج و توسعه کارآفرینی مهم ترین هدف برگزاری جشنواره کارآفرینان برتر/ 3 هزار کارآفرین در مازندران شناسایی شدند!

139412132300518187265844

نماینده داوران دوازدهمین جشنواره کارآفرینان برتر مازندران با اشاره به اینکه ترویج و توسعه کارآفرینی مهم ترین هدف برگزاری جشنواره کارآفرینان برتر است،گفت: از مهم ترین نتایج برگزاری چنین جشنواره ای گردآوری و شناسایی ۳ هزار کارآفرین تحت قالب کانون کارآفرینان بوده است.

به گزارش ایسنا مازندران،رمضان مهدی زاده در دوازدهمین جشنواره کارآفرینان برتر مازندران که در سالن همایش های سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان برگزار شد،اظهارکرد:جشنواره کارآفرینان برتر با هدف ترویج و توسعه کارآفرینی ۱۲ سال است که در استان برگزار می شود.

وی با بیان اینکه اشتغالزایی،هم افزایی مشترک بخش دولتی و خصوصی،تقویت روح کارآفرینی در تصمیم سازی های کشور از جمله اهداف برگزاری این جشنواره بوده است،یادآورشد:از مهم ترین نتایج برگزاری چنین جشنواره ای گردآوری و شناسایی ۳ هزار کارآفرین تحت قالب کانون کارآفرینان بوده است.

نماینده داوران دوازدهمین کارآفرینان برتر مازندران با اشاره به اینکه فرآیند داوری در این فستیوال به صورت خوداظهاری کارآفرینان در سامانه کارآفرینان بوده است،تصریح کرد:انتخاب کارآفرینان برتر بر اساس چندین آیتم و شاخص بر اساس بررسی کارشناسان بوده است.

وی افزود:نوآوری،توجه به اقتصاد مقاومتی و مسئولیت های اجتماعی،اشتغال و داشتن لوح و نشان های دریافتی از جمله آیتم های مورد نظر برای انتخاب کارآفرین نمونه است.

مهدی زاده با بیان اینکه با توجه به این شاخص ها ۱۰ نفر به عنوان کارآفرین برتر در حوزه های مختلف انتخاب شده اند،خاطرنشان کرد:با توجه به شرایط اقتصادی جامعه فعالان در حوزه اقتصادی یا باید وارد عرصه نوآوری شده یا از صحنه رقابتی محو شوند.

وی گفت:باید این حس نوآوری را در سطح خرد و کلان تزریق کرد.

مهدی زاده با اشاره به اینکه وجود نوآوری و خلاقیت در عرصه اقتصادی تنها راه ادامه حیات بنگاه های اقتصادی در دوره کنونی است،یادآورشد:این نوآوری در  سطح کلان  باید از طریق مدیریت نظام منطقه ای و در سطح خرد از طریق نفوذ به کسب و کارها تزریق شود.

داور دوازدهمین جشنواره کارآفرینان برتر مازندران این فستیوال را فرصتی مناسب برای  تکریم و تشویق از کارآفرینان دانست و خاطرنشان کرد:بهبود فضای کسب و کار و ترویج کارآفرینی می تواند از طریق چنین جشنواره های محقق شود.

وی افزود:هرچند دوازدهمین سال از برگزاری این جشنواره می گذرد اما هنوز نتوانسته ایم به اهداف اصلی خود دست یابیم امید است تا در امر ترویج کارآفرینی قدم های اساسی برداشته شود.

* کارآفرینی روحی دوباره به کالبد بی جان اقتصاد کشور می دمد!

کامران اصغری مدیرکل کار،تعاون و رفاه مازندران در ادامه با اشاره به اینکه ترویج و توسعه کارآفرینی و اشاعه روح امید در جوانان بیکار از جمله اهداف برگزاری این فستیوال است،اظهارکرد:با توجه به شرایط اقتصادی کشور،کارآفرینی می تواند منجر به گردش چرخ های اقتصاد کشور شود‌.

وی با بیان اینکه تاکنون نتوانسته ایم بین ایده و عمل حلقه مفقوده را پر کنیم،خاطرنشان کرد:جوانان ما ایده پردازان خارق العاده ای هستند اما مشکل بزرگ از آن جا آغاز می شود که افراد ایده پرداز ما جرات بیان ندارند.

مدیرکل کار،تعاون و رفاه مازندران با بیان اینکه باید به جوانان فرصت بیان ایده و خلاقیت هایشان را داد،تشریح کرد:هرچند ۶ مرکز مشاوره برای شکوفا کردن ایده های خلاقانه جوانان  در استان وجود دارد اما هنوز نتوانسته ایم به درستی از این مراکز برای مشاوره جوانان خلاق استفاده کنیم.

وی گفت:دولت باید جهت بسترسازی و ایجاد ساختار مناسب برای توسعه زنجیره تبدیل ایده به عمل تلاش های لازم را انجام دهد.

اصغری با بیان اینکه دانشگاه های ما در حال حاضر تنها مدرک آفرین هستند،افزود:عدم تعامل مناسب بین کارآفرینان و دستگاه های دولتی کار را برای کارآفرینان کمی سخت کرده است  که باید هرچه سریع تر این چالش برطرف گردد.

* بخش تولید باید از چالش خارج گردد/ نخبگان ما عطای کشور را به لقایش بخشیده و در حال مهاجرت هستند

عبداله رضیان نماینده مردم سوادکوه و قائمشهر در مجلس شورای اسلامی نیز اظهار کرد: از گذشته قطب تولیدات ما کشاورزی بوده اما در حال حاضر نوع نگرش ما به کسب و کار باید تغییر کند.

وی افزود:با توجه به ورودمان در عصر تکنولوژی کسب و کارهای خلاقانه و فناورانه  را باید در مرکز توجه قرار دارد.

نماینده مردم سوادکوه و قائمشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مازندران در نخبه پروری سرآمد کشور است،تصریح کرد:هرچند غفلت هایی در بخش نخبگان و توجه به این قشر وجود دارد اما باید بسترهای لازم خدمت رسانی به این الگوهای مهم در جامعه هرچه سریع تر مهیا شده و برنامه ریزی برای کمک به بخش تولید انجام گیرد.

رضیان با اشاره به اینکه باید بخش تولید را از چالش خارج کرد،یادآورشد: در مدیریت ارز و حمایت جدی از  بخش تولید غفلت شده است.

وی با اشاره به اینکه تهیه مواد اولیه در بخش تولید از مهم ترین مشکلات این حوزه است،خاطرنشان کرد: در موضوع اشتغال و بحث کارآفرینی متاسفانه با وجود دارا بودن قشر بالای  تحصیلکرده دچار چالش های اساسی هستیم.

وی افزود:بسیاری از جوانان تحصیلکرده مازندران به دلیل عدم اشتغال مناسب به خارج از کشور مهاجرت کرده اند؛ باید فضایی ایجاد کرد که این نخبگان به استان بازگردند.

نماینده مردم سوادکوه و قائمشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مدیران باید به جوانان نخبه اطمینان کنند،خاطرنشان کرد:در مجلس برنامه ریزی های برای رفع این مشکلات صورت گرفته تا بخش عظیمی از سرمایه های ملی ما به بیرون کشور هدایت نشود.

وی افزود:فضای مدیریتی کشور باید بازنگری شده و فضای بسته  باید از بین برود.

* کار آفرینی در ایران با مقوله غیرت و تعصب پیوندی ناگسستنی دارد

نجفی عضو کمسیون امنیت ملی مجلس در ادامه با اشاره به اینکه  کار آفرینی در ایران با مقوله غیرت و تعصب پیوندی ناگسستنی دارد،اظهارکرد: موانع و مشکلات بسیاری در سر راه کارآفرینان و تولیدکنندگان در مازندران وجود دارد.

وی تصریح کرد: در حوزه قانونی و در دستگاه های اداری برای رونق کارآفرینی تسهیلگری های لازم باید انجام گیرد.

عضو کمسیون امنیت مجلس با بیان اینکه ارتباط نزدیکی بین کارآفرین و نوآوری وجود دارد،افزود:در کسب و کار می توان به سمت کارآفرینی حرکت کرد تا توسعه لازم شکل بگیرد.

نجفی تسهیل در صادرات کارآفرینان را امری مهم دانست و گفت:اگر تسهیلگری های لازم صورت بگیرد منطق کارآفرینی در ایران می تواند به خوبی رشد یابد.

وی مقابله با اقتصاد پنهان،افزایش شفافیت و سرمایه گذاری روی جوانان را از مهم ترین راه کارهای رشد اقتصادی کشور دانست و گفت:باید با نگاهی واقع بینانه و غیر احساسی به بیان مسائل و مشکلات کشور پرداخت.

*بیش از 80 شرکت دانش بنیان در مازندران راه اندازی شده است

حسن خیریان پور معاون امور اقتصادی و هماهنگی استانداری مازندران نیز در ادامه با بیان اینکه استان در همه زمینه ها جایگاه برجسته و ویژه ای دارد،اظهارکرد:مازندران استانی بوده که از ظرفیت های متعدد و متنوعی در بخش های مختلف برخودار است.

وی تصریح کرد:اگر در مازندران بر روی ظرفیت ها به خوبی مانور داده شود می توان کارکردهای استانی آن را به کارکردهای ملی و فرا کشوری ارتقا داد.

معاون امور اقتصادی و توسعه استانداری مازندران با اشاره به اینکه محورهای کارآفرینی در مازندران متعدد است،یادآورشد: تاکنون  بیش از 80 شرکت دانش بنیان در مازندران راه اندازی شده است.

وی افزود:شرکت های دانش بنیان می توانند با تجاری سازی محصولات خود به رشد اقتصادی مازندران کمک کنند.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.