• دوشنبه / ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ / ۰۷:۴۹
  • دسته‌بندی: مازندران
  • کد خبر: mazandaran-52023
  • خبرنگار : 50200

ایسنا وضعیت تنکابن را از نگاه فعالان رسانه‌ای بررسی می کند؛

تنکابن در جستجوی پیشرفت

c4f65b35-ab6b-40a5-b88b-f0d00127a281-840x560

وجود باغات کیوی و مرکبات، مزارع برنج، تکثر دامداری ها در منطقه، برخورداری از جنگل های هیرکانی بکر و انبوه، مراتع، کوهستان ها و قلل متعدد، دریا و ساحل گسترده، پتانسیل های بالقوه گردشگری و اقتصادی متنوعی را در اختیار شهرستان تنکابن قرار می دهد تا بتواند در پس سال ها با حمایت و توجه بیشتر مسئولان راه پیشرفت و توسعه را پیدا کرده و طی کند.

به گزارش ایسنا مازندران، تنکابن مطابق تقسیمات کشوری در مازندران واقع شده و بزرگترین شهرستان غرب این استان است. با نگاهی به پیشینه تنکابن می توان به قدمت و گستردگی این منطقه در ادوار تاریخی کشور اشاره کرد. "فیض" نام قدیم آن در زمان صفویه بود که به ترتیب در دوران قاجار و پهلوی به نام های "تنکابن" و "شهسوار" تغییر نام پیدا کرد.

در جستجوی تاریخچه تنکابن با نام دیگری نیز مواجه خواهیم شد که دلیل بر گستردگی و وسعت شهرستان تنکابن در گذشته نه چندان دور است. ولایت "محال ثلاث" که در اواخر دوران قاجار با جدایی تنکابن از استان گیلان به وجود آمد منطقه‌ وسیعی شامل تنکابن، کلارستاق و کجور بود که با مرکزیت تنکابن اداره می شد و از شرق استان گیلان تا بخش هایی از غرب مازندران ادامه داشت.

در تصدیق قدمت و گستردگی شهرستان تنکابن، بیان تاریخچه اداره ثبت احوال مازندران نیز خالی از لطف نیست. اداره کل ثبت احوال مازندران درسال ۱۳۰۵ تأسیس شد و با ۵ اداره ثبت احوال ساری، بابل، قائمشهر، آمل و تنکابن شروع به کار کرد. اولین شناسنامه در استان مازندران به نام "سید آقا میرزا فرزانه" در تاریخ ۱۳۰۵/۱۱/۰۴ در اداره ثبت احوال تنکابن صادر شده ‌است.

حوزه‌های ابواب جمعی اداره ثبت احوال تنکابن درسالهای اولیه تأسیس آن نشان از وسعت بی بدیل این شهرستان در آن دوران دارد که شامل ۱۴ حوزه بنام های "شهسوار، گُلیجان، رامسر، قاسم‌آباد، کلاچای، اِشکِورات، رودسر، اَملِش، خُرم‌آباد، نشتارود، عباس‌آباد، کلاردشت، نوشهر و چالوس، صلاح الدینکُلا و علمده (رویان)" بوده که بیانگر مرکزیت این شهر از مناطق رودسر در استان گیلان تا منطقه علمده نور یا همان رویان امروزی است.

در دوران پهلوی، تنکابن به نام "شهسوار"، بر طبق اصول صحیح و نقشه، توسعه و تغییر نام یافت و گاهی "بندر شهسوار" خوانده می‌شد. بندر شهسوار محل تجارت و صادرات انواع چوب های صنعتی و نیز دام، مرکبات و برنج به شوروی سابق بود که از میان این محصولات برنج و چوب قسمت اعظم آن را تشکیل می داد؛ حمل و نقل مسافر بین بنادر آستارا، انزلی، شهسوار و بندرگز نیز در آن زمان از رونق ویژه‌ای برخوردار بود.

پس از انقلاب اسلامی دوباره نام تنکابن احیا شد اما وسعت شهرستان به تدریج و از اواسط دوران پهلوی تاکنون بسیار تقلیل یافت و شهرستان های رودسر، رامسر، عباس آباد، کلاردشت، چالوس و نوشهر به تدریج از این شهرستان جدا شدند.

بندر شهسوار نیز پس از انقلاب اسلامی کارایی خود را از دست داد و اکنون هیچ اثار واضح و آشکاری از آن وجود ندارد.

فقدان مدیرانی توانمند، دلیل عقب ماندگی تنکابن

یک مستند ساز تنکابنی با یادآوری وسعت و پیشینه شهرستان تنکابن در گذشته معتقد است: تنکابن در دهه های اخیر علیرغم ظرفیت ها و استعدادهای خدادی و سرشارش نتوانسته رشد محسوسی را تجربه کند.

محمد رضا ظفری در گفت‌و‌گو با ایسنا مازندران دلیل این امر را عدم وجود مدیران و نمایندگان مطالبه‌گر در سطح منطقه عنوان و اظهار کرد: متاسفانه شهرستان تنکابن پس از پیروزی انقلاب اسلامی از وجود یک مدیر توانمند و با نفوذ بی بهره مانده و نتوانسته مطالبات به حق خود را بیان و درخواست کند.

وی با اشاره به پیشرفت شهرستان های مجاور که پیشتر، بخشی از توابع تنکابن بودند با ذکر مثالی گفت: شهرستان نوشهر که اکنون منطقه ویژه اقتصادی و گردشگری نام گرفته تنها به دلیل وجود بندر، صاحب این عنوان شده است و چه بسا که اگر بندر شهسوار اکنون وجود داشت این امکان برای تنکابن نیز فرآهم بود.

این کارشناس هنری علت احیای بندر در تنکابن را به شرایط مساعد منطقه و توپوگرافی مناسب آن نسبت داد و با بیان بی تدبیری مسئولان وقت شهرستان خاطرنشان کرد: اگر مسئولان و مدیران شهرستانی در 40 سال گذشته بر احیا، ایجاد و احداث بندر در تنکابن پافشاری کرده بودند اکنون جایگاه شهرستان تنکابن به مراتب بهتر از وضعیت فعلی بود.

پیشرفت علوم دانشگاهی تنها نقطه قوت تنکابن

ظفری تنها نکته قابل اعتنا در شهرستان تنکابن پس از پیروزی انقلاب اسلامی را گسترش علوم دانست و تاکید کرد: نباید پیشرفت و توسعه شهرستان تنکابن در زمینه علوم دانشگاهی را نادیده گرفت؛ خوشبختانه این شهرستان به واسطه داشتن مراکز متعدد دانشگاهی به ویژه دانشگاه آزاد اسلامی که یک مرکز معتبر در سطح کشور است توانسته در این زمینه حرف هایی برای گفتن داشته باشد.

وی با بیان سابقه علمی، فرهنگی و هنری شهرستان از وجود افراد برجسته، علما و نام آوران متعدد برخاسته از تنکابن سخن گفت و افزود: وجود مشاهیر برجسته تنکابن که برخی از آنها حتی در سرنوشت کشور نیز اثرگذار بوده اند نشانگر اثرات مثبت این شهرستان است.

پتانسیل های بالقوه‌ای که بالفعل نشدند

این کارشناس هنری با بیان ظرفیت های متعدد شهرستان تنکابن در زمینه های کشاورزی، دامداری و منابع طبیعی، اظهار کرد: وجود باغات کیوی و مرکبات، مزارع برنج، تکثر دامداری ها در منطقه، برخورداری از جنگل های هیرکانی بکر و انبوه، مراتع، کوهستان ها و قلل متعدد، دریا و ساحل گسترده، پتانسیل های بالقوه گردشگری و اقتصادی متنوعی را در اختیار شهرستان قرار داده است.

ظفری در ادامه با ابراز تاسف از نبود یک مدیریت جامع و توانمند در این شهرستان تصریح کرد: علیرغم تمام استعدادهای خدادی که در اختیار شهرستان تنکابن بوده اما عدم استفاده بهینه از آنها و فقدان برنامه مدون و مفصل برای بهره برداری مناسب و شایسته از این ظرفیت ها سبب جا ماندن تنکابن از قطار پیشرفت شده است.

نام تغییرات کنونی؛ پیشرفت نیست

حسن فلاح نژاد یک خبرنگار با سابقه تنکابنی جایگاه فعلی شهرستان را علیرغم تغییرات به وجود آمده نامناسب ارزیابی کرد و گفت: در مقام مقایسه با گذشته و سنوات پیشین، نمی توان نام تغییرات حال حاضر را پیشرفت نامید.

وی در گفت‌و‌گو با ایسنا مازندران با تصریح اینکه پیشرفت، توسعه و آبادانی از کسی اجازه نمی گیرد، تاکید کرد: اصلاح ساختارها، توسعه، پیشرفت و ایجاد یکسری از رفرم ها، عملیاتی است که ناخواسته اتفاق افتاده و می توان گفت پیشرفت و مدرنیزه شدن ناگزیر از زمان است.

این فعال رسانه‌ای آبادانی و پیشرفت را محتوم و محکوم مدرنیته و توسعه علم و تکنولوژی دانست و اظهار کرد: اینکه بگوئیم یک نفر آمد و یا گروهی آمدند و توسعه، عمران، آبادانی و پیشرفت را آورده اند کلام درست و صحیحی نیست چرا که با افزایش جمعیت این نیازها به وجود آمده است، کما اینکه چرخه پیشرفت از انسان های نخستین تاکنون ادامه دارد.

این کارشناس حوزه مطبوعات نیاز به راه و جاده سازی، خانه و آپارتمان سازی و توسعه توزیع حامل های انرژی را جبری توصیف کرد و افزود: با توجه به افزایش جمعیت و پراکندگی آنان در نقاط مختلف، این شکل از توسعه و آبادانی حتمی بوده و عملیاتی دلخواه و اختیاری محسوب نشده که بتوان از آن به عنوان دستاورد یاد کرد.

فلاح نژاد در بخش دیگری از گفت‌و‌گو با اشاره به مشکلات مسائل فرهنگی موجود در سطح جامعه، گفت: آمار و ارقامی که از بزهکاری ها و معضلات اجتماعی فعلی منتشر می شود نشان از کاهش سطح فرهنگ در جامعه بوده که نیازمند بازبینی و مطالعه خاص از سوی کارشناس امر است.

وی افزود: افزایش طلاق، خودکشی، تجاوز، قتل و انحرافات دیگر اخلاقی موجود در جامعه نشان از کاهش سطح فرهنگی و آموزشی مردم علیرغم رشد و پیشرفت علوم و فنآوری ها دارد.

فلاح نژاد با اشاره به اینکه تا فرهنگ اصلاح نشود پیشرفت واقعی به وجود نخواهد آمد، خاطرنشان کرد: اخلاق ثمره فرهنگ است و تا زمانی که راستگویی رواج پیدا نکند ایمان به خدا و اعتقاد به معاد معنا نخواهد داشت.

گفتنی است به منظور رعایت انصاف و نمایش توانمندی‌ها و عملکرد مسئولان در این شهرستان، علیرغم تماس ها و پیگیری های متعدد خبرنگار ایسنا از نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و همچنین فرماندار شهرستان تنکابن، هیچ کدام از این مسئولان حاضر به گفت‌وگو نشدند!

گزارش از: سیدنوید ساداتی خبرنگار ایسنا مازندران

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.