• سه‌شنبه / ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ / ۰۹:۵۵
  • دسته‌بندی: مازندران
  • کد خبر: mazandaran-52236
  • خبرنگار : 50200

ایسنا در روستا/ تداوم پیگیری مشکل مردم روستای افراسیاب‌کلا نور؛

آب‌بندان جنجالی پشت حصار "دشت نور"؟!

39260
    افراسیاب‌کلا، با وجود تمامی مواهبی که در آن قرار دارد به واسطه فعالیت انسانی دچار چالش های بزرگی شده که یکی از آنها مربوط به آب‌بندان زیبای این منطقه است، آب‌بندانی که روزگاری متعلق به تمامی اهالی این روستا بوده و اکنون به واسطه یک قرارداد، پشت حصارهای یک مجتمع تفریحی قرار گرفته و مشکلات زیادی به وجود آورده است .

ایسنا در روستا، یکی از برنامه‌های خبرگزاری ایسنا است که خبرنگاران این خبرگزاری با حضور در روستاهای مازندران، در کنار معرفی مزیت‌ها و توانمندی آن روستا، مشکلات و چالش های موجود را به گوش مسئولان می‌رساند تا با یک برنامه‌ریزی مناسب، در جهت رفع آن اقدام کنند.

به گزارش ایسنا مازندران، افراسیاب کلا نور، یکی از روستاهای مقصد "ایسنا در روستا" بود. روستایی که با وجود تمامی مواهبی که درآن قرار دارد به واسطه فعالیت انسانی دچار چالش های بزرگی شدهکه یکی از آنها مربوط به آب‌بندان زیبای این منطقه است، آب‌بندانی که روزگاری متعلق به تمامی اهالی این روستا بوده و اکنون به واسطه یک قرارداد، پشت حصارهای یک مجتمع تفریحی قرار گرفته و مشکلات زیادی به وجود آورده است.

به گفته اعضای شورای اسلامی و دهیار این روستا، یکی از بزرگترین و اصلی‌ترین مشکلی که مردم افراسیاب‌کلا را درگیر کرده است، عدم تعهد مجتمع تفریحی توریستی "دشت نور" است که با رد پذیرش این موضوع از سوی نعمت گرجی مدیر این مجتمع همراه شد.

در حالیکه مدیر این مجتمع، ضمن پذیرش برخی مشکلات، آن را منوط به شرایط اقتصادی کشور می دانست و بسیاری ادعاهای اعضای شورا را نمی‌پذیرفت، عضو شورای روستای افراسیاب کلا با تماس با خبرنگار خبرگزاری ایسنا در شهرستان نور، این موضوع را کاملا تکذیب و با ارائه اسناد و مدارک، به بیان مواضع اعضای شورای روستا به عنوان نماینده مردم پرداخت. (گزارش "دشت نور" وصله ناجور برای افراسیاب‌کلا؟! + فیلم را در اینجا بخوانید)

رد اظهارات مدیر مجتمع تفریحی دشت نور

داریوش محمودی عضو شورای اسلامی روستای افراسیاب کلا در گفت و گو با ایسنا مازندران با رد ادعای مدیرمجتمع دشت نور مبنی بر احداث آب بندان توسط مجتمع گفت: صحبت های مدیر مجتمع دشت نور، در رابطه با احداث آب بندان در زمان عضویت وی در شورای اسلامی روستا و توسط این مجتمع صحت ندارد.

|

محمودی به خرید زمین های منطقه توسط مهندس شایگان در سال های 82 و 83 و همچنین قرارداد فی مابین وی با شورای اسلامی وقت روستا مبنی بر احداث آب بندان اشاره و تاکید کرد: زمین های مربوط به آب بندان در سال های پیش، از طرف منابع طبیعی به شورای اسلامی روستا تحویل داده شد که شورا موظف به احداث آب بندان در فاصله زمانی دو ماه بودند و در نهایت با عقد قرارداد با "شایگان" آب بندان احداث شد.

|

عضو شورای اسلامی روستای افراسیاب کلا احداث آب‌بندان را 5 سال قبل از فعالیت مجتمع دشت نور بنابر مستندات دانست و تصریح کرد: در سوابق شورای اسلامی روستا مدارکی دال بر قرار فی مابین مهندس شایگان و شورای وقت موجود است.

مفاد قرارداد رعایت نشد

محمودی از عدم رعایت مفاد بندهای قرارداد میان اعضای شورای روستای افراسیاب کلا نور و مجتمع دشت نور، سخن گفت و خاطرنشان کرد: احداث و حفر دو حلقه چاه عمیق یکی از تعهدات قرارداد بود که به دلیل عدم صدور مجوز از مراجع قانونی محقق نشد، همچنین مطابق قرارداد 8 ساله، سالی یک میلیون تومان وجه نقد باید پرداخت می شد که تنها 3 سال ابتدای قرارداد صورت گرفت و مابقی هنوز پرداخت نشده است.

|


تناقض ها در مورد آب بندان

عضو شورای روستای افراسیاب کلا به لایروبی بستر آب بندان مطابق مکاتبات شورا با امور آب شهرستان و استان اشاره کرد و با بیان اینکه اخذ مجوز منوط به بازدید کارشناس است، گفت: آب ورودی به آب بندان از طرق نهر مجاور آن تامین شده و شورا با هدایت نهر به سمت مزارع کشاورزی و جلوگیری از ورود آب به آب‌بندان به دنبال خشک شدن آن برای تائید کارشناس استان جهت لایروبی داشت.

|

وی از کارشکنی کارکنان مجتمع دشت نور یاد و اضافه کرد: علیرغم تلاش های شورا برای اخذ تائیدیه کارشناس، کارکنان دشت نور با بازکردن مسیر نهر و بستن خروجی آب بندان و همچنین روشن کردن موتور دو حلقه چاه سبب آبگیری مجدد آب بندان می شدند.

|

محمودی از تناقض رفتار کارکنان در خاموش کردن موتور چاه های آب در فصل خشک و اوج مصرف آب برای کاشت برنج سخن گفت و تصریح کرد: در مراحل کشت اول برنج در مزارع در خرداد و تیرماه کارکنان مجتمع با بستن آب و خاموش کردن چاه عملا مشکلاتی را برای روستائیان  و کشاورزان ایجاد می کردند که روستائیان و کشاورزان، شورار روستا را  مقصر این موضوع می دانستند.

|

|

عضو شورای افراسیاب کلا با بیان اینکه تامین آب تا پایان سال 97 بر عهده مجتمع بوده و آنان در این امر خلل ایجاد می کردند، اظهار کرد: برعکس زمانی که مجتمع دشت نور  نیاز به آب داشتند با روشن گذاشتن موتورها و آبگیری آب بندان امکانات قایق سواری برای مسافران مجتمع فراهم می شد که این تناقض رفتاری سبب اختلال در کار شورا و روستائیان در امر لایروبی و باعث متضرر شدن کشاورزان شد.

مدیر فعلی دشت نور؛ عضو سابق شورای روستای افراسیاب‌کلا!

وی در ادامه به موضوع اجرای آسفالت مطابق مفاد قرارداد اشاره کرد و افزود: آسفالت باید تا سه سال اول اجرایی می شد که متاسفانه آن نیز انجام نگرفت که با فشار مردم منطقه قرارداد فی مابین باطل اعلام شد اما مدیر مجتمع دشت نور که در آن زمان عضو شورای روستا بود، مانع فسخ قرارداد شد.

عضو شورای اسلامی روستای افراسیاب کلا با بیان اینکه قرارداد با همان وضعیت مبهم تا 31 تیرماه امسال ادامه پیدا کرد، با یادآوری مبلغ 800 میلیون تومان برآورد اتمام کار گفت: چنانچه مفاد قرارداد در همان سال های ابتدایی اجرا می شد شاید در مجموع 100 میلیون تومان هزینه نداشت اما تعهدی که مربوط به سالهای 88 و 89 بود تا سال جاری ادامه یافت و هزینه اتمام طرح افزایش یافت.

محمودی از پشت پرده جلسه مدیر مجتمع با برخی مسئولان شهرستانی و هدف نهایی آن سخن به میان آورد و تصریح کرد: هدف واقعی مسئولان شهرستان تحمیل قرارداد جدید اجاره بر مردم روستا افراسیاب‌کلا و نمایندگان مردم در این روستا است به طوری که مبلغ اجاره بها توسط آنان تعیین شده و با اتمام قرارداد جدید، قرارداد دیگری بسته شود، در واقع خواستاردر اختیار گرفتن مادام‌العمر آب بندان این روستا برای مجتمع دشت نور به صورت اجاره ای هستند که مورد پذیرش شورا قرار نگرفت.

اجرای قرارداد قبلی منوط به عقد قرارداد جدید!

وی با تصریح اینکه در مدت 8 سال پرداخت اجاره به مجتمع، اقدام مثبت و قابل توجهی از سوی آنان برای روستا انجام نگرفت، اظهار کرد: اکنون مدیر مجتمع، اجرای تعهدات قبلی را منوط به عقد قرارداد جدید 5 ساله دانسته و متعاقب تمدید آن نیز برای سال های آینده خواهان است.

دلیل ترک جلسه و تقاضای ترمیم جاده

محمودی علت ترک جلسه با مسئولان این شهرستان را مربوط به اعمال فشار از سوی آنها عنوان کرد و در مورد حفر کانال لوله گذاری گاز، تشریح کرد: اقدام اولیه برای حفر کانال در قسمت جنوبی راه و در حریم محور بود که با پیگیری شورا غیرقانونی بودن آن اعلام شد و در نتیجه توافق کردند از منتها الیه نهر در قسمت جنوبی محور لوله گذاری را انجام دهند.

|

وی در ادامه افزود: مقرر شد که شانه خاکی جاده که در اثر حفر لوله گذاری گاز خراب شده بود اصلاح شود که متاسفانه با وجود همکاری شورا در حال حاضر رها شده و با وجود اینکه مسئولان شهرستان تقریبا هر ماه حدود 2 مرتبه به مجتمع رفت و آمد دارند اما اهمیتی به معیوب بودن شانه خاکی محور نمی دهند که تقاضا داریم ترمیم جاده در اسرع وقت انجام گیرد.

عضو شورای روستای افراسیاب کلا به احداث رفیوژ میانی ورودی جاده گنج‌یاب در سال های تصدی مدیر مجتمع دشت نور در شورای اسلامی روستا علیرغم مخالفت شورا بدون اطلاع اداره راه شهرستان نور اشاره و تصریح کرد: این اتفاق با هماهنگی و پیگیری مدیرمجتمع دشت نور و شورای روستای گنج یاب و طی رای زنی با اداره راه استان انجام گرفت که بعدها موجب کم عرض شدن جاده و برخورد اتومبیل ها و خودروهای سنگین باری به لبه جاده شد، ضمن اینکه تردد در این محور که ابتدای جاده چمستان بوده با احداث این رفیوژ با مشکل مواجه شده است.

|

محمودی از عدم تخریب و برداشتن رفیوژ میانی جاده علیرغم اخذ مجوز تخریب از اداره راه شهرستان و استان خبر داد و تاکید کرد: با پیگیری شورای روستا مجوز تخریب صادر شده اما به واسطه ورود مسئولان شهرستان به این موضوع، تا این زمان جمع آوری نشده است.

به گزارش ایسنا مازندران، به نظر می‌رسد تنها مردم هستند که در تداوم این کشمکش‌ها با آسیب رو به رو می‌شوند و لازم است مسئولان استانی و شهرستانی با ورود به این موضوع، ضمن حمایت از سرمایه‌گذاران در مسیر درست و قانونی و ملزم کردن آنان به رعایت کامل تعهدات‌شان، رضایت مردم روستای افراسیاب‌کلا را نیز به دست آورند.


این اسناد و مدارک به درخواست اعضای شورا و دهیار روستای افراسیاب کلا منتشر شده است و مابقی اسناد و مدارک به همراه فیلم‌های ارسالی در اختیار این خبرگزاری قرار دارد .

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.