• چهارشنبه / ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ / ۰۸:۳۴
  • دسته‌بندی: مازندران
  • کد خبر: mazandaran-52290
  • خبرنگار : 50201

مازندران دیدنی است/ قسمت پنجم؛

حس تازگی در یک روستای 2500 ساله

5
ناتر نزدیک به ۲۵۰۰ سال است که در میان کوهستان جا خوش کرده است اما هنوز هم می شود تازگی را در اینجا لمس کرد و آنچه شنیده می شود سکوت کوهستان و نوای پرندگان خوش آواز است که هر لحظه بیشتر به آرامش، نزدیکمان می کنند.

به گزارش ایسنا مازندران، روستای ناتر پنهان شده در دل کوهستان مرزن آباد حس ناب آرامش را به انسان هدیه می دهد. روستایی که از آن به بهشت پنهان کوهستان تعبیر می شود. اگر به این روستا سفر کنید سادگی و زیبایی را با مردمانی باصفا در کنار هم می بینید.

این روستا به واسطه داشتن جنگل، کوه و آب فراوان از مناطق پر جاذبه گردشگری در مازندران به حساب می آید. یونجه‌زارها، علف‌زارهای باغی و جالیزها، این روستا را محاصره کرده و درختانی چون گردو، سیب، فندق، اجا، بید، صنوبر، تبریزی و... دور نمای ناتر را خوشتر در منظر نظر جلوه می دهند.

اگر به سمت شمال روستای ناتر در حرکت باشید، مقصد شما احتمالا یکی از روستاهای "بیجدنو، فشکور" و کمی دور تر "تله" است. در سمت جنوبی و با حد فاصل یک یال کشیده شمالی- غربی با روستاهای نکرس، چاکبزه الیت و در جنوب غربی با دلیر همسایه است. و چشم انداز غربی ناتر شما را به یک زیبایی منحصر به فرد راهنمایی می کند، بخشی که از هیچ آبادی و روستایی خبری نیست و تا چشم کار می کند مرتع دیده می شود.

راه دسترسی به روستای ناتر

برای رسیدن به روستای زیبای ناتر باید راهی پر پیچ و خم را  در دل کوهستان چالوس طی کرد تا به این بهشت رسید.

برای رفتن به روستای ناتر، راهیِ جاده چالوس شوید، در محور چالوس کرج در چهار کیلومتری مرزن آباد و در محور کرج – چالوس چهار کیلومتر پس از مرزن آباد وارد جاده آسفالت و کوهستانی خواهید شد، طول این جاده حدود ۳۵ کیلومتر است و درختان سوزنی برگ در دو طرف آن به چشم می خورند. دیدن این مناظر را از دست ندهید.

|

روستاهای طویر، کوتر، مرس، مکار، عالیرو، فشکور، خارس و بیجده نو نیز از این جاده قابل دسترسی هستند.

پیش تر از این، ناتر، آخرین روستای منطقه کوهستانی به شمار می آمد اما با احداث جاده مرتعی امکان ادامه مسیر تا روستای دلیر و الیت هم وجود دارد.

ناتر یکی از ۳۳ روستای با ارزش کشور است که با تمام قابلیت های گردشگری مانند بسیاری از روستاهای دیگر، آنچنان که باید مورد توجه قرار نگرفته است. سر درآوردن خانه های نوین در این روستا می تواند زنگ خطری برای تخریب بافت باستانی این روستا باشد.

*روستای ناتِر بهشت پنهان کوهستان

به مقصدمان نزدیک و نزدیک تر می شویم و این را می شود از استشمام هوای پاک، که هر لحظه بیشتر به اعماق جانمان می رود فهمید.

هرچه به ناتر نزدیک‌تر می شوید بیشتر غرق زیبایی و سادگی این روستا خواهید شد. خانه هایی که با معماریِ قدیمی و از کاهگل، سنگ و چوب ساخته شده و رنگی از اصالت را به روستا پاشیده اند.

یونجه زارها و جالیزها، این روستا را در آغوش گرفته اند و درختانی چون گردو، سیب، فندق، اجا، بید، صنوبر و تبریزی در جای جای آن دیده می شوند وهر آنچه که به چشم می آید جلوه هایی از سادگی و تازگی را به نمایش می گذارد.

ناتر نزدیک ۲۵۰۰ سال است که در میان کوهستان جا خوش کرده است اما هنوز هم می شود تازگی را در اینجا لمس کرد و آنچه شنیده می شود سکوت کوهستان و نوای پرندگان خوش آواز است که هر لحظه بیشتر به آرامش، نزدیکمان می کنند.

*دیدنی‌های روستای ناتر

منطقه های خوش آب و هوای بارینگتون و کندیچال با آن مراتع سرسبز، بساط خود را در مجاورت با کوهستان و نزدیکی روستای ناتر پهن کرده اند و طبیعت را با خود آراسته اند.

جنگلی که در جنوب روستا است درختان خود را در نهایت زیبایی به نمایش گذاشته، چشمه های روستا، آب گوارایی را به ساکنان زمین هدیه می دهند. قلقله چشمه، ککی چشمه و چشمه لنار با آب خنک و گوارا به این روستا زندگی بخشیده اند.

|

چشمه‌های شفابخش

چشمه شفابخش داریو در منطقه کندیچال از آن دسته چشمه های گازدار است که بیماری هایی همچون سنگ کلیه را بهبود می بخشد.امامزاده فضل فاضل سایه  رحمتش را بر روستا گسترانیده و جای خاصی در ایمان و قلب مردمان این منطقه دارد. همه ساکنان اعتقاد زیادی به این امام زاده و معجزاتش دارند. بقعه این امام زاده بزرگوار بر بالای کوهی واقع شده است، بنای این بقعه دارای پلانی هشت ضلعی است و گنبد دو پوش با نمای داخلی نیم دایره و نمای بیرونی هرمی به صورت هشت ضلعی بر روی بنا استوار است.

با ذوب شدن برف کوهستان در برفچال های تمار ( محلی که برف را در آن انبار می کنند) منطقه  کندیچال، رودخانه آیسورار جریان پیدا می کند و به سمت شرق پیش می رود. این رودخانه در مکانی به نام مکارود به رودخانه چالوس می ریزد و در مسیر پرفراز و نشیبش حیات را در منطقه، جاری می سازد. آبشارِ بارینگتون در فاصله ۳ کیلومتری غرب روستا، موسیقی آب را می نوازد و صدایش در منطقه طنین انداز است.کوهستان با قله های مسمور، تخت سلیمان، کرچم و حمم کر، شکوهش را به رهگذران می نمایاند. با ورود به روستای ناتر محو تماشای زیبایی های این روستا خواهید شد.

قدم زدن در کوچه های روستا و تماشای معماری خانه ها، لذت کم نظیری را برایتان به ارمغان می آورد، با کمی گشت و گذار متوجه می شوید که در یکی از بهترین مکان ها برای عکاسی هستید پس ثبت تصاویر را ازدست ندهید. به بقعه امامزاده فضل فاضل هم سری بزنید و مشغول راز و نیاز شوید.

|

اگر علاقه‌مند به کوهنوردی هستید این منطقه کوهستانی با قلل سر به فلک کشیده اش لحظات خوبی را برای شما می سازد. به نزدیکی رودخانه و آبشار بروید و لذت آب بازی را تجربه کنید تا خستگی از تنتان بیرون برود.

پیاده روی در مناطق سرسبز و کوهستانی و استشمام هوای پاک، خاطرات خوبتان را تکمیل خواهد کرد. اگر در فصل بهار و تابستان راهی ناتر شدید، چیدن و جمع آوری گیاهان داروییِ با ارزش این منطقه را فراموش نکنید.

*بهترین فصل سفر به ناتر

طبیعت است و چهار فصل زیبا، که هرکدام تصویری تازه را به نمایش می گذارند.اگر سرما را به جان می خرید، لباس سپید زمستان در کوهستان دیدنی است،پاییز هم همه رنگ های طبیعت را به منطقه می پاشد و بهار و تابستان شکوفه ها و سبزی درختان را به ارمغان می آورند. اما اگر به دنبال آب و هوایی مطبوع در فصول گرم سال هستید این روستا را به شما پیشنهاد می کنیم چرا که هوای آن خنک تر از حد معمول است.

|

*معماری روستای ناتر

معماری روستا، ترکیبی از معماری سنتی و مدرن است که در کنار هم وجود دارند. معماری قدیمی، شامل ساختمان های متراکم شده است که به دلیل ساختار ویژه و روش به کارگیری مصالح در مقابل عوامل طبیعی از قبیل سرما، گرما، باد و بوران، طوفان و از همه مهم تر زلزله استحکام خود را حفظ می کند.

این خانه ها دارای سازه هایی با سنگ، چوب و ملاتی از خاک رس هستند که ابتدایی ترین نوع ساخت و ساز را به نمایش می گذارند. استفاده از سنگ در سازه ها و شیوه معماری لته سر در مناطق کوهستانی به وفور دیده می شود و ناتر نیز از این قضیه مستثنی نیست.

|

*تاریخ روستای ناتر

قدمت ناتر را ۲۵۰۰ سال می دانند و می گویند که مردمانش از منطقه خرم آباد تنکابن (شهسوار) مهاجرت کرده و در این مکان کوهستانی ساکن شده اند. امروزه این روستا دارای سه محله  اتر (بافت قدیمی و باستانی)، پشتالو، علی گاسر (محله تازه تأسیس و قشلاق نشین) است.

در گذشته این روستا از مسیر دلیر (روستایی در جنوب غرب ناتر)،به وسیله رشته راهی فرعی به طالقان نیز منتهی می شد، این راه، قدیمی ترین مسیر ارتباطی روستاهای شمالی کوهستان غرب با طالقان به حساب می آید،این مسیر کوهستانیِ صعب العبور از نیمه دوم بهار تا نیمه پاییز با پای پیاده قابل دسترسی بود اما با تلاش یکی از اهالی ناتر در مرمت آن، قابلیت عبور چارپایان از قبیل اسب و قاطر نیز امکان پذیر شد.

پوشش گیاهی

جنگل ها، مراتع، سبزه زارها، گلزارها، مزارع و علفزارها در جای جای این منطقه زیبا به چشم می خورند.

بز پلهم پرتالی، پلهم، تلس، چچم،چماز، درزن تکی، زفن زنک، ساس واش، سرخس شیر(شبدرکوهی)، سازی، شنگ، گزری، گرز، گزنه، کرگزنا، مچه، منا، کوکلاشک، ککی ماره، کرچام، کو واش، الندره، اجا، تل سف، حمرو، راش، زرشک، سرماگ، شیردار، کرپ، کرزل، کچت، کلیکک، کنس، گالش انگیرک، گو هلیک، مخرا، ملج، موزی، ولیک و هلی دار از جمله گیاهانی هستند که در این منطقه می رویند. در این میان، گیاهان دارویی این روستا نیز از اهمیت و شهرت خاصی برخوردارند، از میان آنها می توان به آیشم، باریجه، پر سیاوشان، ترم، تشی گزر، ترش اساگ، جرن، زرشک، زمنج، سیر کوهی، سوسن، شماقل، شقایق، فشکی واش، کوچای، لاری، مهر اساگ، ولزلفک، نسترن کوهی و هلاله سر اشاره کرد..

صنایع دستی روستای ناتر

بافت البسه از قبیل جوراب پشمی، پیراهن پشم بافت، چوقا، جاجیم ازار، شالکه، دستکش پشمی، کلاه خود پشمی، کلا، شولا، کلک، نمد، قالی، لوازم چاروداری، ساختن کچه یا قاشق چوبی،کترا یا ملاقه چوبی، کجلز یا کفگیر چوبی،گالدم یا پیمانه چوبی برای شیر، برپاچ یا همان سینی بزرگ چوبی لیفا، پارو، دسته تبر و دسته فنداره و...این صنایع و ابزار و آلات همگی سابقا در ناتر تولید می شدند و کاربرد داشتند اما اکنون به دلیل غیر کاربردی شدن، تولیدشان نیز متوقف شده است.

اگر به روستای ناتر سفر می‌کنید، آرزوی سفری شاد برایتان داریم.

گزارش از: سپیده پورشعبان خبرنگار ایسنا مازندران

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.