• پنجشنبه / ۱۵ فروردین ۱۳۹۸ / ۱۱:۴۲
  • دسته‌بندی: مازندران
  • کد خبر: mazandaran-52413
  • خبرنگار : 50199

گزارش ایسنا از آخرین وضعیت سیل در مازندران؛

تخریب کامل دو واحد بزرگ معدنی در سوادکوه/ گاز 300 خانه در زیرآب قطع است

7
دو هفته از سیل نخست و پنج روز از دومین سیلاب مازندران می‌گذرد و همچنان مردم سیل‌زده در این استان با مشکلات زیادی رو به رو هستند، این در حالی است که مسئولان، گروه‌های جهادی و امدادی، به میدان آمده‌اند و با تمام توان، به دنبال رفع مشکلات هستند.
دو واحد بزرگ معدنی در سوادکوه به طور کامل تخریب شده و گاز 300 خانه مسیر رودخانه در زیرآب قطع است، همچنین به شبکه‌های آب و برق نیز خسارت‌های بسیاری زیادی وارد شده و نیروهای امدادی در حال تلاش برای امن کردن مناطق خطرناک هستند.

 تخریب دو واحد بزرگ معدنی در سوادکوه

به گزارش ایسنا مازندران، احمد حسین زادگان استاندار مازندران در دومین بازدید و بررسی میدانی آخرین وضعیت سوادکوه از تخریب دو واحد معدن بزرگ در سوادکوه بر اثر سیل 12 فروردین و بیکاری 80 کارگر خبر داد و اظهار کرد: سیلاب به زیرساخت های این شهرستان خسارت جدی وارد کرده است.

وی گفت: تخریب دو معدن بزرگ ذغال سنگ یک میلیارد تومان خسارت به بار آورده است اما به تدابیر اتخاذ شده به نیروهای انسانی آسیبی وارد نشد.

استاندار مازندران به وجود فعالیت گسترده معادن شن و ماسه در منطقه خطیرکوه اشاره و اظهار کرد: علاوه بر آسیب جدی و گسترده به این معادن و تجهیزات آنها، در مسیرهای دسترسی آنان نیز رانش های مختلفی ایجاد شده است.

حسین زادگان با اشاره به اینکه خسارت زیادی به تاسیسات آبرسانی، برق، گاز ،خدمات و اراضی کشاورزی وارد شده است، تصریح کرد: 400 هکتار باغ ، 300 هکتار اراضی شالیزاری، 460 هکتار کلزا و گندم، چهار کیلومتر دیواره حفاظتی رودخانه، 20 اصله تیر برق و تجهیزات برق رسانی، سه کیلومتر تاسیسات آبرسانی، چهار کیلومتر خطوط گازرسانی و چهار واحد بزرگ پرورش ماهی تخریب و ازبین رفته است.

حسین زادگان به استقرار فوری اعضای ستاد بحران استان در شهرستان سوادکوه اشاره کرد و افزود: در ابتدا تدابیر لازم برای کنترل و جلوگیری از ورود سیلاب به درون شهرها جلوگیری شد و در مرحله دوم بازسازی و وصل آب،برق و گاز در دستور کار تیم های عملیاتی دستگاه های مختلف قرار گرفت و در حال حاضر همه خدمات در جریان قرار دارد.

وی حضور میان مردم سیل زده و آسیب دیده را باعث دلگرمی و پیگیری فوری و میدانی امورات آنان را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: براساس مصوبات ستاد بحران استان، دستگاه های مربوطه خدمات رفاهی، اجتماعی، بهداشتی و درمانی را در دستور کار قرار داده اند تا نیازهای مردم تامین شود.

استاندار مازندران به تخریب سه واحد و آسیب جدی به 20 ساختمان در طغیان رودخانه تلار اشاره کرد و گفت: بنیاد مسکن در حال حاضر آمادگی لازم برای پرداخت خسارت را دارد و مبلغ پنج میلیون تومان بلاعوض را برای پرونده های آماده شده در 24 ساعت پرداخت می کند.

به گفته حسین زادگان، پرداخت خسارت از سوی دستگاه های شیلاتی، کشاورزی، صنعتی و معدنی نیز براساس مصوبه دولت اعمال خواهد شد.

تلاش برای خروج حاشیه رودخانه از تهدید تخریب

مهدی رازجویان معاون عمرانی استانداری مازندران نیز در گفت‌و‌گو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به حجم  خسارت‌های وارد شده پس از سیل در زیرآب ماشین‌آلات مورد نیاز برای لایروبی، جمع آوری و پاکسازی حریم رودخانه و آثار به جای مانده از ساختمان های تخریب شده مستقر هستند.

وی با بیان اینکه در تلاش هستیم تا حاشیه رودخانه از تهدید خارج شود، تصریح کرد: با توجه به سرعت آب و بالا بودن سرعت آب شدن برف، روند کار با کندی رو به رو است.

معاون عمرانی استانداری مازندران با اشاره به اینکه به دلیل شدت برگشت آب، به مسیر ریلی زیرآب نیز آسیب وارد شد و در حال حاضر به دنبال افزایش پایداری مسیر ریلی هستیم، اظهار کرد: به دلیل این آسیب تردد در این مسیر قطع شد و مسافران از طریق اتوبوس از پل سفید به ساری جا به جا شدند.

در سیمرغ وضعیت عادی است

رازجویان در بخش دیگری از سخنان خود به آخرین وضعیت شهرستان سیمرغ اشاره و خاطرنشان کرد: در حال حاضر سیمرغ در وضعیت عادی به سر می برد  و ۷۰۰ سرویس کامیون، آورده های سیل شامل درخت وغیره را جا به جا کرده است.

خسارت 8 میلیارد تومانی سیل سوادکوه به شبکه برق

 قاسم شهابی مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق مازندران نیز در گفت‌و‌گو با ایسنا از خسارت ۸ میلیارد تومانی به شبکه برق در استان مازندران در اثر وقوع سیل خبر داد و اظهار کرد: تا دو روز گذشته مشکل برق رسانی همه مناطق آسیب‌دیده برطرف شده بود که با سیل زیرآب، منطقه خطیرکوه و 14 روستا دچار بی برقی شدند اما در حال حاضر مشکلی وجود ندارد

وی تصریح کرد: به دلیل رنش و مسدود بودن مسیر در منطقه خطیرکوه و رفع آن در صبح امروز، تیم‌های عملیاتی به این مناطق اعزام شدند تا برق این مناطق مجددا متصل شود.

مدیرعامل توزیع برق مازندران خاطرنشان کرد: 23 روستای شهرستان سوادکوه به‌دلیل رانش زمین، سقوط تیرهای برق و تخریب پنج ترانس در شهر زیرآب بی‌برق بودند که با اتصالات و سیم کشی جدید برق انها نیز وصل شد.

خسارت میلیاردی به تاسیسات آب در مازندران

مجید عبداللهی سرپرست آب و فاضلاب شهری مازندران نیز در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به آخرین وضعیت آبرسانی به مناطق سیل زده اظهار کرد: سیل دوم بیشتر در مناطق بلده، نور، مرزن آباد، چالوس، آمل، سوادکوه، سوادکوه شمالی، پل سفید، زیرآب و شیرگاه بیشترین خسارت را وارد کرد.

وی تصریح کرد: مشکل آب شهرهای شیرگاه و پل سفید تا پایان همان روز نخست پس از سیلاب، برطرف شد و در شهر زیرآب نیز تا پایان روز چهارشنبه این مشکل به پایان رسید.

سرپرست آب و فاضلاب شهری مازندران با اشاره به اینکه به دلیل عبور لوله‌های شبکه توزیع از رودخانه، خطوط انتقال تخریب شد، خاطرنشان کرد:با فراخوان اکیپ‌های واکنش سریع و اعزام به مناطق سیل‌زده، مشکل قطعی آب در این مناطق نیز برطرف شد.

عبداللهی در پاسخ به این پرسش که چرا آب ساری با افت فشار مواجه است، گفت: سیلاب 12 فروردین موجب کدورت آب پشت سد شد، این در حالی است که 500 لیتر از 1500 لیتر در ثانیه آب شهر ساری از سد تامین می‌شود و این کدورت موجب بروز مشکلاتی شد.

وی تصریح کرد: باتوجه به کدورت بالای آب  مقرر شد ۲۵۰ لیتر بر ثانیه را آب و فاضلاب شهری از چاه ها تامین و آب منطقه ای با استفاده از سیستم ته نشینی تصفیه ۲۵۰ لیتر برثانیه دیگر را تأمین کرده تا کاهش افت فشار در شهرستان ساری مرتفع شود.

سرپرست آب و فاضلاب شهری مازندران با تاکید براینکه خط قرمز ما تأمین آب شرب سالم برای مردم است، گفت: در حال حاضر هیچ آلودگی آب شرب در مناطق سیل زده وجود ندارد و به دلیل وجود کدورت آب حتی دوز کلر نیز افزایش پیدا کرده است.

عبداللهی تصریح کرد: در سیل ۲۷ اسفند سال گذشته ۱۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان به آب و فاضلاب شهری و ۱۸ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان به آب و فاضلاب روستایی خسارت وارد شد.

وی ادامه داد: در سیل زیرآب نیز، ۱۲ میلیارد تومان به آب و فاضلاب شهری خسارت وارد شد و میزان آسیب بخش روستایی هنوز برآورد نشده است.

گاز 300 خانه مسیر رودخانه زیرآب قطع است

صحی مسئول روابط عمومی شرکت گاز مازندران نیز در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به وضعیت گازرسانی پس از سیل در شهرستان های آسیب دیده با بیان اینکه 5 میلیارد تومان بخش گاز در این استان خسارت وارد شده است، اظهار کرد: در زیرآب 300 خانه در مسیر رودخانه خالی از سکنه شده است و گاز این مناطق به دلیل آسیب عبور خط ۲ اینچ از رودخانه قطع است.

وی با تاکید بر اینکه شدت سیلاب مانع از ترمیم کامل خط لوله گاز شده است، گفت: تمام تلاش برای گازرسانی به این مناطق در حال انجام است و پیش‌بینی می‌شود که مشکل گازرسانی به این خانه ها تا امروز برطرف شود.

روابط عمومی شرکت گاز مازندران با اشاره به اینکه در سایر شهرهای این استان گاز به صورت پایدار است، تصریح کرد: مشکل افت فشار در قائم‌شهر نیز به دلیل آسیب لوله ۱۲ اینچ که از رودخانه تلار می گذشت در حال ترمیم بود و اما سیل مجدد موجب عدم ترمیم کامل آن شد.

وی افزود: در حال حاضر مشکل گرمایشی برای منازل مسکونی وجود ندارد اما مجوزی برای صنایع صادر نشده است.

باز بودن تمامی مدارس مازندران در روز 17 فروردین

طالبی سخنگوی آموزش و پرورش مازندران نیز در گفت‌وگو با ایسنا از باز بودن همه مدارس این استان در روز ۱۷ فروردین خبر داد.

وی با اشاره به وضعیت ایجاد شده در مورد دبیرستان الزهرا زیرآب نیز گفت: با توجه به اینکه این دبیرستان ۱۸۰ دانش‌آموز دارد، مدرسه فیضیه به عنوان مدرسه جایگزین در این شهرستان در نظر گرفته شده است.

سخنگوی آموزش و پرورش استان مازندران ادامه داد: با توجه به اینکه حیاط و محوطه ساختمان توسط سیل از بین رفته است و احتمال ریزش ساختمان نیز وجود دارد با دستور مدیر کل اموزش و پرورش مازندران با وسایل مکانیکی و مهندسی  در حال بررسی وضعیت ساختمان هستیم و در صورت احیا از آن در مسائل اداری مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

طالبی درمورد وضعیت مدارس سیمرغ نیز گفت: در تمامی مدارس سم‌پاشی انجام و کلاس‌ها از گل و لای پاکسازی شده است.

وی افزود: مدارس نکا و ناحیه یک ساری و یک روستای بهشهر نیز دچار آبگرفتگی شده بود که گل و لای آنها نیز پاکسازی شد.

اختصاص سالن‌های ورزشی برای امدادرسانی به سیل‌زدگان

حبيب حسين زادگان مديركل ورزش و جوانان مازندران نیز در گفت‌و‌گو با ایسنا مازندران، اظهار کرد: اختصاص سالن های ورزشی برای تسهیل در امدادرسانی به سیل زدگان، هماهنگی با دستگاه‌های مختلف برای مدیریت بحران، تلاش برای کاهش میزان خسارات به اماکن ورزشی، سازماندهی ورزشکاران و جوانان برای حضور در امدادرسانی بخشی از اقدامات صورت گرفته دستگاه ورزش و جوانان مازندران در سیل اخیر بود.

وی همچنین از اعزام امدادگران جوان از هیات نجات غریق مازندران به مناطق سیل‌زده خبر داد و گفت: ارسال قایق جی می نی، جت اسکی و قایق موتوری به شهرستان های سیل زده بابلسر، سیمرغ، ساری، میاندورود و آق قلا در استان گلستان و استقرار نیرو به صورت شبانه روزی در مناطق سیل زده یکی از اقدامات ارزشمند ورزشی های مازندران برای امدادرسانی در دو استان سیل زده بود.

حسین زادگان گفت: پاکسازی 18 مدرسه آسیب دیده سیمرغ در اثر سیلاب، توزیع مواد غذایی و شستشوی فرش های منازل و در اختیار قرار دادن سالن های ورزشی برای اقامت موقت سیل دیدگان از جمله اقدامات این اداره کل بوده است.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.