• شنبه / ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ / ۱۰:۲۲
  • دسته‌بندی: مازندران
  • کد خبر: mazandaran-52461
  • خبرنگار : 50200

ایسنا به بهانه "بازخوانی سیل مهرماه سال گذشته مازندران" گزارش می دهد؛

سیل مشکلات در روستاهای "سیل‌زده" تنکابن/ 7 مشکلی که پس از 7 ماه پابرجاست

8 (4)
پس از گذشت 7 ماه از سیل ویرانگر غرب مازندران، نبود آب شرب، مشکلات قطعی تلفن، صدور مجوز ساخت و ساز در حریم رودخانه با وجود سابقه ایجاد خسارت، عدم پاکسازی رودخانه از ریشه درختان، مسیر دسترسی به روستاها، عدم بازسازی و احداث پل های مواصلاتی تخریب شده و آب‌بردگی مسیر سنگچین دو طرف رودخانه مشکلاتی است که مردم با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

سیل یکی از شایع ترین حوادث و بلایای طبیعی است که در همه جای دنیا وجود داشته و غالب کشورهای جهان از آسیب های آن بی نصیب نبوده اند. بر اساس آمار و طی 10 سال اخیر حدود 390 هزار نفر در اثر بلایای طبیعی جان خود را از دست داده اند که 58 درصد از این تلفات مربوط به سیلاب است.

سیل در واقع به معنای طغیان و سرازیر شدن آب خارج از محدوده عبوری خود است که باعث بروز خسارات در مناطق اطراف محدوده حرکت و جریان آب می شود.  عوامل گوناگونی در تشدید خسارات سیل موثرند که از آن جمله می توان به بارندگی های شدید و مداوم، دخالت های بی رویه در طبیعت، قطع درختان و از بین بردن پوشش گیاهی و همچنین تجاوز به حریم رودخانه ها اشاره کرد.

نوروز 98 اما با سیل در کشور گره خورد و سین هشتم برخی استان های کشور در سال جدید شد، استان های گلستان و مازندران که چند روز قبل از سال جدید سیل را مهمان سفره های خود می  دیدند متاسفانه پس از آغاز سال جدید نیز درگیر آن شدند، علاوه بر این مناطق و در ادامه سال نو، استان های فارس، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، خوزستان، اصفهان و خراسان رضوی نیز درگیر این رخداد طبیعی شدند.

فارغ از خسارت های فراوان مالی سیل به بخش های مختلف کشاورزی، زیرساختی، منازل مسکونی و غیره و حتی تلفات انسانی حاصل از پدیده سیل اما شاید خسارت هایی که به استان های مازندران، گلستان، لرستان و خوزستان وارد شد، به راحتی و در زمان اندک قابل جبران نباشد، خسارت هایی که هم اکنون نیز خودنمایی کرده و پیداست تا ماه ها مردم این مناطق با آن دست و پنجه نرم خواهند کرد.

حضور پررنگ مسئولین کشور از دیگر نمودهای سیل در کشور بود، جایی که همه مقام های ارشد دولت از رئیس جمهور گرفته تا وزرا، استانداران و فرمانداران و همچنین سایر مسئولان نظامی و انتظامی برای همدردی و اتخاذ تصمیمات لازم وارد میدان شدند تا بتوانند با تدابیر خود سبب کاهش خسارات سیل شده و یا در بازگشت آرامش و جبران خسارات مددیار مردم باشند.

11 فروردین ماه 98 اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در بازدید میدانی از سد دز تاکید کرد که ایران دارای منابع طبیعی غنی، ثروتمند و ظرفیت های بزرگی بوده و هیات دولت مصوبات خوبی در خصوص پرداخت خسارت به سیل زدگان تصویب کرده است. وی بر اجرای سریع عملیات بازسازی مناطق سیل زده بلافاصله پس تخصیص بودجه های لازم تاکید کرد.

با نگاهی به پیشینه سخنرانی ها و وعده های مسئولین ذکر چند سوال مبهم حائز اهمیت است. چرا ویرانی های بجامانده از بلایای طبیعی علیرغم آنکه مسئولین در بازسازی فوری آن تاکید دارند به عینه وجود داشته و تا سال‌ها خودنمایی می کند؟ چرا بودجه های تخصیصی به اماکن تحت آسیب مشمول پرداخت کامل نشده و یا اگر پرداخت می شود چرا بازسازی ها انجام نمی گیرد؟ چرا علیرغم مشخص شدن اشتباهات صورت گرفته در تدابیر و تصمیمات مسئولان اعم از اعطای مجوزهای بی رویه، ساخت و ساز غیر قانونی و غیر اصولی، مردم مقصر اصلی حوادث شناخته شده و متضرر اول و آخر این ماجرا هستند؟

نمونه های بارزی از سولات و ابهامات فوق وجود دارد. ویرانی های بجامانده از برف 92 در شمال کشور، سیل 95 در خوزستان و زلزله سرپل ذهاب در سال 96 تنها گوشه ای از یادگاری های مسئولین است.

نمونه ای دیگر، صحبت های معاون اول رییس جمهور 12 فروردین ماه سال 98 در جریان بازدید از روستای شعیبیه در جمع مردم بود که گفت: دولت تمام خسارت‌های ناشی از سیل را جبران خواهد کرد، اگرچه خسارت‌های سیل سال ۹۵ تاکنون پرداخت نشده اما قطعا خسارت‌های سیل ۹۵ و سیل سال جاری جبران می‌شود.

مطابق این مستندات بر آن شدیم تا بازدیدی از روستاهایی که پیشتر درگیر این بلای طبیعی شده اند داشته باشیم. سیل 13 مهرماه سال 97 بخش های وسیعی از شهرستان های غربی استان مازندران را درنوردید و خسارتی معادل 705 میلیارد تومان به ارمغان آورد. روستاها و شهرهای متعدد شهرستان های رامسر، تنکابن، چالوس و نوشهر متاثر از این حادثه دارای خسارات سنگین شدند، در کجکوع 5 نفر نیز جان خود را از دست داده و آسیب های فراوانی به بخش های مختلف مسکونی، کشاورزی و زیرساختی این مناطق وارد آمد.

روستاهای پلطان، مهاجر آباد، یوسف آباد، خشکرود، ایثارده مناطقی از بخش مرکزی شهرستان تنکابن بودند که خسارت هایی از 50 تا 90 درصد را تجربه کردند.

به روستای مهاجرآباد آمده‌ایم، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان تنکابن که در سیل مهرماه به گفته اعضای شورا 80 درصد تخریب شد و همچنان خسارات سیل خودنمایی می کند. پیشتر مسئولان تنکابن عنوان کردند که تنها یک پنجم از برآورد اعتبارات سیل عاید شهرستان شده است.

آن زمان نیز افرادی چون محمدباقر نوبخت معاون وقت رئیس جمهور، علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن، محمد شریعتمداری وزیر وقت صنعت و وزیر کار فعلی، محمد اسلامی استاندار وقت و وزیر راه و شهرسازی فعلی و تنی چند از مسئولان دیگر به دیدار مناطق سیل زده آمده بودند و بی شمار جلسات مختلف برای حل مشکلات برپا شد اما اکنون آنچه با گذشت زمان برجای مانده تلی از ویرانه در این مناطق است.

به گزارش ایسنا مازندران، نبود آب شرب، مشکلات قطعی تلفن، صدور مجوز ساخت و ساز در حریم رودخانه با وجود سابقه ایجاد خسارت، عدم پاکسازی رودخانه از ریشه درختان، مسیر دسترسی به روستاها، عدم بازسازی و احداث پل های مواصلاتی تخریب شده و آب‌بردگی مسیر سنگچین دو طرف رودخانه 7 مشکل مردم روستاهای سیل‌زده تنکابن پس از گذشت حدود 7 ماه از سیل سال گذشته است.

نبود آب شرب و تلفن پس از گذشت 7 ماه از سیل

ایران گلین عباسیان عضو شورای اسلامی روستای مهاجرآباد در گفت‌و‌گو با ایسنا نداشتن خطوط تلفن و آب شرب را مشکلات عمده روستا پس از گذشت 7 ماه از حادثه سیل دانست و گفت: علیرغم وجود 9 چشمه در بالادست روستا که برای آبیاری روستاهای دیگر مورد بهره برداری قرار گرفته اما به دلیل تخریب لوله های آب شرب و منبع آب روستا که به صورت خودیاری احداث شده بود کماکان مشکل آب شرب روستا به قوت خود باقی است.

مشکلات در مهاجرآباد همچنان باقی است

گلین عباسیان به آورد مصالح رودخانه مجاور روستا بر اثر سیل اشاره کرد و با تاکید بر اینکه مصالح مازاد رودخانه بطور کامل جمع آوری نشده و با اندک بارانی مسیر رودخانه تغییر کرده و روستا غرق در آب می شود گفت: عملیات لایروبی و سنگچین دیواره های رود با کندی پیش می رود و این امر باعث شده تا سنگچین با بارش های معمول مجددا شسته شده و به ناچار مجددا عملیات اجرا شود.

وی تنها نقطه قوت عملکردی مسئولین را برقراری برق و گاز، عملیات سنگچین به طول 100 در دو سمت رود و جمع آوری درختان قابل استفاده در رودخانه عنوان کرد و افزود: غیر از این موارد حتی ریشه بجا مانده از درختان در مسیر رود برداشت نشده و بدلیل هرز بودن مصالح رودخانه و نیز ارتفاع بیشتر آن نسبت به روستا، خطر سیل مجدد به دلیل آب شدن برف ها منطقه را تهدید می کند.

رئیس شورای روستای مهاجرآباد با ابراز گلایه از عملکرد مسئولان طی بازدیدهای گوناگون مدیران استانی و کشوری از منطقه به عدم بازسازی، ترمیم و نوسازی و نیز بازگشت حالت عادی به روستا اشاره و خاطرنشان کرد: مسیر دسترسی روستا و پل این محور کماکان مشکل داشته و با اندک باران امکان تردد به روستا با خودروهای سبک مقدور نیست، مضاف بر اینکه مشکلات کشاورزی روستا نظیر سردهنه های زراعی و آسیب به مزارع پرورش ماهی که دچار تخریب 100 درصدی شده اند همچنان به قوت خود باقی است.

مجوزهایی که هنوز صادر می‌شود!

وی از توافق روستائیان مبنی بر عقب نشینی 60 متری از حریم رودخانه خبر داد و با تصریح اینکه علیرغم این موضوع بازهم شاهد صدور مجوز در مسیر رود از سوی مسئولان برای افراد غیر بومی و متمول هستیم یادآور شد: مسیرهای بالادست روستا و در مسیل رود نیاز مبرم به لایروبی و دیواره‌چینی داشته چرا که با هر بارش مسیر رودخانه تغییر کرده و آب وارد روستا می شود.

گلین عباسی از مکاتبات متعدد با استانداری و دادستانی خبر داد و در ادامه به حضور 3 عدد بیل مکانیکی در رودخانه اشاره کرد و با تصریح اینکه این تجهیزات تنها بهانه مسئولین برای انجام کار شده است، گفت: این ماشین آلات بدلیل کندی روند کار و تخریب پی درپی دیواره های احداث شده در اثر بارش، به نوعی سرگردانند و هیچ پیشرفت قابل ملاحظه ای به چشم نمی آید و اگر در طول 7 ماه هر روز تنها 25 متر سنگچین انجام می گرفت اکنون کل روستا ایمن سازی شده بود.

روستا نیازمند رفع مشکلات است

مرتضی بابایی یکی از اهالی روستای مهاجرآباد در گفت‌و‌گو با ایسنا مشکل تلفن روستا را مطرح کرده و می گوید: اکثر ساکنین روستا افراد مسن و کهنسال بوده و آشنایی با تلفن همراه ندارند لذا قطع بودن خطوط تلفن ارتباط آنان با سایر مناطق را مختل کرده و امکان رسیدگی و کمک رسانی به این مناطق به خصوص در هنگام بروز حادثه و بیماری وجود ندارد.

بابایی از آب بردگی مستمر سنگچین دو طرف رودخانه سخن گفت و با بیان اینکه تنها با ورود دادستان استان مازندران به مشکلات روستا و بازدید میدانی در انتهای سال از منطقه، مسئولان مجبور به رفع مشکلات شدند افزود: پس از این بازدید عملیات دیواره سازی و سنگچین به طول تقریبی 100 متر انجام شد که با شروع سال جدید و ایام تعطیلات عملیات متوقف شده و هنوز آغاز نشده است.

راه و دیواره سازی رودخانه مشکلات پلطان

فرهاد گلیج دهیار روستای پلطان در گفت و گو با ایسنا مشکلات روستا را جاده و دیواره سنگچین رودخانه عنوان کرد و گفت: مسیر دسترسی به روستا علیرغم قابل تردد بودن برای تمامی خودروها اما هنوز آسفال نشده است ضمن اینکه تا مراحل دیواره سازی برای حاشیه رودخانه به پایان نرسد امنیت روستا در معرض خطر قرار دارد.

گلیج با اظهار به اینکه خدمات چهارگانه در همان هفته ابتدایی پس از سیل برقرار شد تصریح کرد: تخصیص کمک های معیشتی بلاعوض و معرفی افراد واجد شرایط به بانک ها انجام گرفت و بسیاری از خسارات ها به منازل مسکونی و باغات توسط خود روستائیان مرتفع گردید و غیر از مسائل جاده و دیواره سازی رود شرایط عادی شده است.

مشکلات یوسف آباد و ایثارده به قوت خود باقی است

به گزارش ایسنا مازندران، پل انتهای روستای ایثارده که تنها معبر عبوری باریک برای تردد اهالی به روستای یوسف آباد و کاوه ملک بوده پس از سیل تخریب شده است. این مسیر که برای تردد خودروها از میان رودخانه می گذرد با اندکی بارش مسدود شده و دسترسی روستاهای انتهای مسیر با دهستان مرکزی سلیمان آباد عملا قطع می شود. تخریب مزار شهدای یوسف آباد و خالی شدن پی مسجد این روستا دیگر خسارات بجامانده از سیل است.

هادی نقی پور یکی از اعضای شورای یوسف آباد می گوید: گرچه آب و برق و گاز در روزهای ابتدایی پس از سیل برقرار شده، اما بهسازی مسیر اصلی روستا، ترمیم پل‌ها، دیواره سازی و ایمن‌سازی حاشیه رود در مرکز روستا و نیز ترمیم و بتن ریزی پی مسجد همچنان پس از گذشت 7 ماه انجام نشده است.

پل تخریب شده توکله در انتظار ترمیم

در اثر سیل مهرماه 97 در شهرستان تنکابن دو پل "قریب" و "توکله" به ترتیب خسارت 50 و 100 درصدی را تجربه کردند. این دو گذرگاه در دو طرف مسیر دسترسی به روستای سلیمان آباد بوده که یکی از سمت شهر تنکابن و دیگری از سمت شهر شیرود با گذشتن از چند روستا به دهستان سلیمان آباد منتهی می شوند. این دو معبر به واسطه تردد روستائیان بخش مرکزی محور اصلی بود و شریان های حیاتی روستایی محسوب می شوند.

پل قریب با تلاش مسئولان و به واسطه دسترسی حیاتی به دهستان سلیمان آباد و به جهت تخریب تنها دیواره ها و گوشواره هایی جانبی پس از عملیات شن ریزی و دپوی مصالح رود در کناره ها به سرعت بازگشایی شد. بلافاصله پس از بازگشایی  عملیات دیواره سازی این پل انجام گرفت و قبل از سال جدید آسفالت شد و هم اکنون نیز ماشین آلات و تجهیزات در رودخانه مشغول ادامه فعالیت دیواره سازی هستند.

اما پل توکله به واسطه تخریب 100 درصدی در سیل همچنان چشم انتظار بازسازی است. این مسیر ابتدا با یک گذرگاه موقت برای تردد روستائیان بازگشایی شد اما به دلیل بارش های فصلی و آب شستگی های مکرر، مسیر جایگزین دیگری تحت عنوان پل باکسی راه اندازی شد که هم اکنون مورد استفاده است. تصاویر مربوط به پل موقت و مسیر از دست رفته و بقایای بجامانده از سیل در این مسیر حکایت از سنگینی خسارات وارده به مناطق روستایی شهرستان تنکابن دارد.

آیا پلدختر به سرنوشت پلطان دچار می شود؟

با توجه به تمامی آنچه در گزارش عنوان شد و علیرغم گذشت 7 ماه از حادثه سیل در غرب مازندران به نظر می رسد این حجم از ویرانی و مشکلات به جا مانده سیل، می رود که به میراث ماندگار دیگری از آسیب بلایای طبیعی در کشور تبدیل شود.

حبیبه اسلام پناه یکی از اهالی روستای سلیمان آباد معتقد است خرابی ها دیگر اصلاح نخواهند شد و چه کسی می تواند این حجم از مشکلات را در سال های پیش رو حل کند. او با مردم استان های خوزستان و لرستان ابراز همدردی کرده و خطاب به آنان می گوید: منتظر حل مشکلات توسط مسئولان نباشند.

به گزارش ایسنا مازندران، خبرگزاری ایسنا آمادگی دارد تا پاسخ تمامی مسئولان ادارات و نهادهایی که نامشان در این گزارش آمده و با این گزارش مرتبط هستند را در قالب گفت‌و‌گو منتشر کند.

|

|

|

|

|

گزارش از: سیدنوید ساداتی خبرنگار ایسنا مازندران

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.