• دوشنبه / ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۷:۵۷
  • دسته‌بندی: مازندران
  • کد خبر: mazandaran-52798
  • خبرنگار : mazandaran-49008

استاندار مازندران مطرح کرد

عدم پیگیری مصوبات از مشکلات جدی مبادلات اقتصادی/ مازندران به اندازه یک کشور در زمینه های مختلف ظرفیت دارد

اجلاس

استاندار مازندران گفت: عدم پیگیری مصوبات و عدم برگزاری منظم اجلاس ها یکی از مشکلات جدی در زمینه مبادلات اقتصادی است.

به گزارش ایسنا مازندران، احمد حسین زادگان در هجدهمین اجلاس شورای بین المللی همکاری تجاری اتاق های بازرگانی حاشیه دریای خزر که در بابلسر برگزار شد، با بیان اینکه بسیاری از اتفاقاتی که در این استان رخ می دهد مربوط به استانداران قبلی است که جای قدردانی از آنان است، اظهار کرد: خواهرخواندگی، تفاهم نامه ها و نمایشگاه های متعددی را برگزار کردیم که مراودات زیادی را به دنبال داشت اما درحالی که همه به همدیگر نیاز داریم متاسفانه حجم مبادلات تجاری ما پایین بوده که نیاز است، آسیب شناسی شود.

وی با اشاره به اینکه مازندران به اندازه یک کشور در زمینه های مختلف ظرفیت دارد، تصریح کرد: متاسفانه علیرغم همه ظرفیت‌ها و نیاز همه کشورهای حوزه خزر و آسیای میانه به همدیگر، حجم مبادلات تجاری آن قدر بالا نیست و این مسائل می‌تواند در اجلاس کنونی آسیب شناسی و راهکارهای آن بررسی و مشخص شود که آیا دولت باید پای کار بیاید و یا کم تحرکی بخش خصوصی موجب این امر شده است.

استادار مازندران با بیان اینکه ریسک بالای تجاری و سیاسی مشکلات زیادی را در زمینه سرمایه گذاری ایجاد کرده است که این موارد در کشورهای اروپایی وجود ندارد، گفت: عدم پیگیری مصوبات و عدم برگزاری منظم اجلاس ها یکی از مشکلات جدی در زمینه مبادلات اقتصادی است که موجب ایجاد موانع در زمینه رونق اقتصادی می شود.

حسین زادگان خاطرنشان کرد: مازندران تمامی زیرساخت لازم را برای ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر را دارد، دارا بودن چهار بندر تجاری، دو فرودگاه و وضعیت مناسب منطقه جغرافیایی نشان دهنده اهمیت این استان است.

وی افزود: نزدیک به 123 کالا و بیش از سه هزار و 200 کارخانه قابل رقابت در مازندران وجود دارد که به نظر می رسد باید از حالت خصوصی خارج شود و تبدیل به هلدینگ اقتصادی با شاخه های مختلف شود.

وی با اشاره به اینکه ارتباط کشورهای حاشیه دریای خزر در زمینه اجتماعی بسیار پایین است، بیان کرد: بسیاری از مسافران و گردشگران شمال ایران به کشورهای حوزه خلیج فارس سفر می کنند و همچنین گردشگران کشورهای عربی به کشور ما سفر می کنند که اگر در حوزه اجتماعی ارتباط بیشتر شود می تواند در زمینه اقتصادی هم موثرتر باشد.

ایجاد روابط تجاری بازرگانی بین کشورها موجب توسعه کشورها است

ولی الله نانواکناری رئیس مجمع نمایندگان مازندران در ادامه این همایش با بیان اینکه بدون تردید یکی از راه‌های پیشرفت و توسعه ایجاد روابط تجاری بازرگانی بین کشورها است، گفت: این روابط می تواند موجب رشد و توسعه کشورها شود که البته این امر عامل امنیت و آرامش کشورهای حوزه دریای خزر را فراهم می آورد.

وی تصریح کرد: از دریای خزر می توان به عنوان دریاچه صلح و دوستی برای کشورهای حاشیه دریای خزر استفاده کرد و کشورهای حاشیه این دریا باید برای استفاده صحیح از این نعمت تلاش کنند.

رییس مجمع نمایندگان مازندران خاطرنشان کرد: آلودگی دریای خزر یکی از موضوعاتی است که نگرانی ما را به دنبال دارد چراکه می تواند موجب انقراض برخی از گونه ها باشد و لازم است تاجران به دولت های خود بابت این موضوع تذکر دهند تا از این ظرفیت به درستی استفاده شود.

نانواکناری با اشاره به اینکه ظرفیت های موجود در استان های شمالی کشور می تواند ظرفیت مناسبی برای کشورهای حاشیه دریای خزر باشد و حجم مبادلات برای ما قابل قبول نیست، افزود: باتوجه به اینکه کشورهای استکباری به دنبال خدشه دار کردن وضعیت اقتصادی ایران و کشورهای دیگر هستند باید با افزایش روابط اقتصادی بین کشورهای حاشیه دریای خزر ظرفیت تبادل تجاری به سه میلیارد برسد.

وی با بیان اینکه برنج، کیوی، مرکبات و شیلات از ظرفیت هایی است که اگر این موارد در بازار تجاری کشورهای همسایه قرار گیرد موجب رونق تجارت و بازرگانی می شود، گفت: فرآورده های لبنی و تولید گوشت طیور مازندران  که می تواند رتبه اول کشور را داشته باشد و از ظرفیت های دیگر استان این است که قابلیت بهره برداری و صادرات به کشورهای حاشیه دریای خزر را دارد.

کلیات پیوستن ایران به اتحادیه اورآسیا و منطقه تجاری تصویب شد

حسن قشقاوی سفیر ایران در اسپانیا در ادامه این اجلاسیه با اشاره به اینکه روز گذشته در مجلس شورای اسلامی کلیات پیوستن ایران به اتحادیه اورآسیا و منطقه تجاری تصویب شد، اظهار کرد: تا چندماه آینده امیدواریم جزییات آن نیز به تصویب برسد که گام بلندی است برای توسعه اقتصادی که این اقدام می‌تواند زمینه کاهش تعرفه‌های تجاری بین کشورهای عضو را فراهم کند.

وی با بیان اینکه هفته آینده سه رویداد مهم بین کشورهای ایران و روسیه انجام می گیرد که فرصت بسیار مهمی است، بیان کرد: نیازمندی‌های بسیار مناسبی در این کشور برای توسعه تجاری وجود دارد و شرکت های اسپانیایی تمایل دارند در کشورهای حاشیه دریای خزر سرمایه گذاری کنند.

احیای راه ابریشم در مراودات اقتصادی موثر است

غلامحسین شافعی معاون سابق وزیر امور خارجه برگزاری هیجدهمین نشست روسای اتاق های بازرگانی کشورهای حاشیه دریای خزر در بابلسر را گامی موثر در راستای گسترش مناسبات تجاری و اقتصادی بین کشورهای عضو برشمرد و گفت: روابط تجاری و اقتصادی کشورهای عضو این اجلاسیه با توجه به ظرفیت ها و زیرساخت های فراوان موجود بیش از گذشته گسترش یابد و این اجلاس می تواند برای تمامی فعالان اقتصادی کشور بسیار حائز اهمیت و تعیین کننده باشد.

شافعی خاطرنشان کرد: کشورهای حاشیه دریای خزر علاوه بر تسهیلات مراودات اقتصادی به لحاظ مراودات اجتماعی و فرهنگی به هم نزدیکتر هستند درحالی که جمعیتی بالای 250 میلیون نفر و رقم بالاتر از 700 میلیارد دلار بحث تجاری در کشورهای حاشیه خزر مطرح است اما باید نگاه کرد که چه میزان این کشورها با هم مراودات اقتصادی دارند.

وی با بیان اینکه اجلاسیه باید برای چالش های موجود را بررسی کنند و بخش خصوصی باید با تحت فشار قرار دادن بخش دولتی موانع را از سر راه بردارند، افزود: احیای راه ابریشم یکی از اقداماتی است که می تواند در مراودات اقتصادی موثر باشد و تاکنون 67 کشور به احیای راه ابریشم پیوستند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: یکی از مسائلی که موجب شد کشورهای حاشیه دریای خزر نتوانستند میزان مراودات خود را بالا ببرند عدم موفقیت در قراردادهای تجاری است و اگر کشورها معتقد به بالا رفتن مبادلات هستند باید نسبت به اجرای قراردادها اقدامات لازم را انجام دهند.

دریای خزر ظرفیت های خوبی برای گسترش ارتباطات دارد

عبدالله مهاجر رئیس اتاق بازرگانی مازندران، با بیان اینکه این اجلاس 23 سال قدمت دارد که تاکنون 18 همایش برای آن برگزار شد، اظهار کرد: در نگاهی اجمالی به برگزاری این اجلاس ها باید گفت که متاسفانه دستاورد خوبی نداشته و تاکنون با وجود ظرفیت‌های خوبی که دریای خزر برای گسترش ارتباطات تجاری و اقتصادی در اختیار کشورهای حوزه قرار داده است، نتوانستیم بخوبی از آن بهره برداری کنیم.

دبیر اجرایی هجدهمین اجلاس شورای بین المللی همکاری تجاری اتاق های بازرگانی حاشیه دریای خزر، تصریح کرد: دریای خزر فرصت بسیار مناسبی است که اگر به درستی از آن استفاده می شد هیچ تحریمی نمی توانست برای ما اثرگذار باشد و هیچ مشکلی نمی توانست مانع فعالیت ما شود.

وی با اشاره به اینکه اگر در هر سال از برگزاری این اجلاس یک مشکل برطرف می شد هم اکنون هیچ مشکلی پیش روی ما وجود نداشت، گفت: یکی از ضعف های ما عدم شناخت مشکلات پیش رو است که باید برای رفع چالش ها اقدام خوبی صورت گیرد.

 

به گزارش ایسنا مازندران، گفتنی است هجدهمین اجلاس شورای بین المللی همکاری تجاری اتاق های بازرگانی حاشیه دریای خزر با حضور  مهمانانی از کشورهای اسپانیا، افغانستان، عراق، پاکستان، ویتنام، ازبکستان و قرقیزستان در استان مازندران و شهرستان بابلسر آغاز به کار کرد و همچنین نمایشگاهی به مدت چهار روز، ارائه پنل‌های تخصصی و بازدید از قابلیت‌های تولیدی استان مازندران در برنامه‌های این اجلاسیه گنجانده شده است و در پایان بیانیه ای برای افزایش مبادلات تجاری و اقتصادی قرائت شد.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.