• سه‌شنبه / ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ / ۰۹:۴۱
  • دسته‌بندی: مازندران
  • کد خبر: mazandaran-52799
  • خبرنگار : 50201

ایسنا ازچالش ها و ظرفيت های نوشهر گزارش می دهد

سایه بختک حاشیه نشینی بر سر نوشهر/ جلوی سیل مهاجرت را بگیرید!

نوشهر

هر شهر مازندران با توجه به موقعيت و ظرفيت هايی كه دارد از موانع و چالش هايی رنج می برد كه در درجه نخست نيازمند شناسايی و سپس ارائه راهكار از سوی مسئولان امر است.

به گزارش ایسنا مازندران، نوشهر شهرستانی توريستی است که با وجود ساحل و جنگلی كه دارد از مشكلاتی رنج می برد كه نيازمند رفع آن ها است و مهمترین این مشکلات با توجه به ظرفیت های بالا شهری گسترش حاشیه نشینی است که مستلزم اهتمام همگانی برای ساماندهی این شهر از سوی مسئولان است.

عباس همپا در گفت وگو با ايسنا مازندران، با بيان اينكه اين شهرستان دارای ظرفيت های زياد و فوق العاده‌ای است و در كنار آن از مشكلات عديده ای رنج می برد که مستلزم اهتمام همگانی برای ساماندهی است، اظهار كرد: يكی از مشكلات طی چند سال اخير افزایش  مهاجرت و حضور عده زيادی برای اشتغال و اسکان  از استان های خراسان شمالی، جنوبی ، سیستان و گرگان به مازندران از جمله نوشهر است كه اين امر موجب گسترش حاشيه نشينی شده است و درکنار آن از استان البرز و تهران نیز منحصرا  برای اسکان و سرمایه گذاری استقرار یافته اند و به همین شکل مهاجرت محسوس مشهود است.

وی تصریح کرد: از سوی ديگر اقامت و حضور بخشی از افراد مرفه چند استان بزرگ كشور خاصه پايتخت در اين منطقه سبب شده است اغلب ساکنان نتوانند از آسیب ها و پارادوکس فرهنگی طبقه حاشیه نشین و طبقه مرفه  خود را در امان دارند و نبود برنامه آمایش سرزمینی در حوزه های مختلف خاصه فرهنگی این موضوع را محتمل می نماید كه تاثير فرهنگ مهاجر روزبروز محسوس ترمی شود و نيازمند هوشياری متوليان فرهنگی است تا غنای فرهنگ مازندران حفظ شود.

معاون فرماندار نوشهر خاطرنشان کرد: فقدان وحدت رويه در امورات اداری و حقوقی در برخورد با مسائل و تغییرات روزافزون اعم از کشاورزی و صنعتی، حرایم، گردشگری و ساخت و ساز همچنين تداخل شرح وظایف، سبب عدم تثبیت رویه ها و در نتيجه  باعث بروز مشكلاتی شده است.

وی گفت: مازندران درالگوی کوچکتر نوشهر، نيازمند  يك برنامه آمايش سرزمينی هدفمند  است که با عنایت به داشته ها وظرفیت ها باید بومی سازی و نهادینه شود.

لزوم حضور پررنگ تر ادارات كل در فعاليت های شهرستانی

همپا در ادامه بیان کرد: با وجود استقرار چند اداره كل در نوشهر توقع حداقلی است که  اين ادارات حضور پررنگ تری در ارتقای  شهرستان و فعالیت های اجتماعی و فرهنگی  داشته باشند در حالی كه بيشتر كاركرد اداری دارند و نياز است فراتر از كاركرد اداری خود ورود پيدا كنند.

معاون فرماندار نوشهر تداخل طرح های هادی، بافت روستاها و اختلاف مرزی موجود در روستاهای بخش كجور و بخصوص بخش مركزی را از دیگر مشکلات شهرستانی دانست و افزود: رفع اين چالش ها مستلزم  ژرف نگری شورای بخش و تمکین  شوراها از قوانین کشوری است كه متاسفانه  در اين زمينه در مصادیقی منافع  شهرستانی مورد توجه قرار نمی گیرد و فرصت و ظرفیت ها  بخاطر برداشت شخصی و تحدید نگری تباه می‌شود در حالی كه بايد كل شهرستان و منافع کلان را در نظر گرفته شود.

وی كمبود آب شرب را يكی ديگر از مشكلات شهرستان عنوان كرد و يادآور شد: افزايش تعداد مصرف كنندگان، استفاده های خارج ازعرف از آب شرب در امورات دیگر توسط مشترکین و فقدان سیستم منظم کنترل و نظارت باعث شده است كمبود آب خصوصا در بخش مركزی و كجور نمود بيشتری پيدا كند كه نيازمند ساماندهی جدی و هدفمند  آبفای روستايی است تا مديريت آب روستاها به نحو قانونی و منظم  بخشی از نگرانی را مرتفع کند.

همپا با بیان اینکه تعریض و پیچ بری، نصب علایم راهنمایی رانندگی، استقرار پلیس راهور و راه اندازی فاز شب در نقاط حادثه خیز و خطرناک در منطقه وسیع کجور از ضررويات است، اظهار کرد: شهرك دامپروری و صنايع جانبی در بخش كجور بخصوص  فيروزكلا جدی گرفته نشده است كه از اين نظر نيازمند توجه ازجانب مسئولان  جهاد و صنعت معدن شهرستان واستان است.

عدم راه دسترسی مستقيم مهم ترين مشكل بخش كجور

علی خزايی فر در گفت وگو با ایسنا عدم وجود راه دسترسی مستقيم به بخش كجور را از مهم ترين مشكلات و چالش ها بر سر راه توسعه منطقه عنوان كرد و گفت: در حال حاضر راه دسترسی اين منطقه از جاده چالوس به مرزن آباد عبور می كند كه در فصول بهار و تابستان با ترافيك زياد برای مردم منطقه همراه است در حالی كه يك راه دسترسی از جاده معدن نوشهر به سمت روستای ويسر در قلب بخش كجور وجود دارد كه به علت محدوديت های زيست محيطی و منابع طبيعی تاكنون اين جاده تعريض و ساماندهی نشده است.

وی خاطرنشان کرد: در بخش كجور به دليل چشمه های زيادی كه وجود دارد آن چنان كمبود آب نيست اما به دليل عدم مديريت صحيح در برخی نقاط با كمبود آب در فصول تابستان روبه رو هستیم غیر از روستاهایی كه به صورت مجتمعی زير نظر آبفای روستايی قرار دارند با اين مشكل كمتر مواجه هستند بنابراين بهترين راه حل اين است كه همه روستاها زير نظر آبفای روستايی باشند.

لزوم پايگاه دامپروری در بخش كجور جهت بهبود وضعيت

بخشدار كجور با اشاره به وجود مشكل درشيوه دامپروری دراین بخش، تصريح كرد: متاسفانه پايگاه خوبی برای دامپروری و اصلاح نژاد دام ها وجود ندارد و بيشتر به صورت قديمی و سنتی انجام می شود که اگر بيماری در دام به وجود آید بيش از 30 تا 40 دام از بين می رود.

خزايی فر سنتی بودن و ديمی بودن كشاورزی و نيز جای خالی مركز مطالعات كشاورزی در بخش كجور را از ديگر چالش ها دانست و گفت:  مركز ترويج و مطالعات بخش کشاورزی در منطقه ضعيف است در حالی كه بايد در اين مركز گونه هايی كه  قابليت كشت بهتر در منطقه را دارند توسط كارشناسان جهاد كشاورزی به مردم معرفی شود.

وی با اشاره به نقص های فراوان در زيرساخت های گردشگری منطقه، بیان کرد: سرويس بهداشتی در نقاط مختلف مسير روستاهای بخش كجور از الزامات است و برای اقتصاد ورزشی جای خالی كمپ های مختلف احساس می شود به طور مثال برای كوهنوردی كه اين منطقه را به خاطر ظرفيت زياد انتخاب کرد كمپ های اختصاصی تعريف نشده است كه بايد روی آن برنامه ريزی شود.

خزايی فر با بیان اینکه  گازرسانی به روش لوله كشی و تقويت آنتن دهی صدا وسيما و تلفن همراه از ديگر مشکلات بخش كجور است، يادآور شد: نبود پايگاه آتش نشانی از ديگر كمبودها است و تنها در دوشهر پول و كجور استقرار دارد كه فاصله زيادی با اغلب روستاها دارند و در هنگام بروز آتش زمان زيادی صرف آمدن خودروهای آتش نشانی می شود.

قديمی بودن طرح هادی و اختلاف مرزی از مشكلات روستاهای بخش مركزی و كجور

محمدرضا خزایی رئيس شورای اسلامی شهرستان نوشهر نيز مشكل طرح های هادی شهرها و اغلب روستاهای شهرستان را از مهم ترين مشكلات دانست و افزود: طرح هادی اغلب روستاهای منطقه قديمی است كه اين امر موجب بروز اختلافات و درگيری بين شوراهای منطقه شده است كه نيازمند بازنگری اصولی دارد.

وی خاطرنشان کرد: اين اختلافات مرزی گاها موجب شده است سند يك ملك در يك روستا در روستايی ديگر صادر شود.

رئيس شورای اسلامی شهرستان نوشهر طرح هادی و حريم دو شهر تازه تاسيس پول و كجور را از ديگر مشكلات عنوان كرد و گفت: اغلب مجوزهایی كه برای ساخت و ساز قرار است صادر شود در داخل حريم و بافت نيست در حالی كه با شهر شدن اين دو روستا بايد حريم افزايش می يافت كه اين اتفاق نيفتاد.

 

به گزارش ايسنا مازندران، وجود موانع، چالش ها و مشكلاتی كه از سوی مسئولان شهرستان نوشهر عوان شد نيازمند عزم جدی و برنامه ريزی درست از سوی مسئولان ذی ربط استانی، شهرستانی و اختصاص بودجه های كافی است تاد در راستای توسعه و پیشرفت این شهرستان گام های مثبتی برداشته شود.

 

گزارش: سپیده پورشعبان خبرنگار ایسنا مازندران

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.