• پنجشنبه / ۲۰ تیر ۱۳۹۸ / ۲۱:۱۰
  • دسته‌بندی: مازندران
  • کد خبر: mazandaran-52960
  • خبرنگار : 50201

وزیر بهداشت و درمان:

بسياری از مشكلات روانی مردم ایران به علت فضای ناشاد جامعه است

مجلس

وزیر بهداشت و درمان گفت: بسياری از مشكلات روحی و روانی مردم ایران به علت فضای ناشاد جامعه است درحالی که مردم نباید لگدمال سیاست زدگی های ابلهانه شوند.
به گزارش ايسنا مازندران، سعيد نمکی طی سفری یک روزه به نوشهر و بازدید از دو بیمارستان شهید بهشتی و طالقانی این شهرستان با شرکت در جلسه شورای اداری با بيان اينكه از سال های بعد از انقلاب، دستاوردهای شگرفی در حوزه نظام سلامت بدست آمد، اظهار كرد: در حال حاضر در امور سلامت و درمان به دنيا نياز نداريم و به پيشرفت های خوبی رسيديم.
وی با اشاره به كاهش مرگ و میرها در عرصه نظام سلامت و توسعه زیرساخت های پوشش واکسیناسیون و رساندن آن به
100 درصد تصریح کرد: كاهش چشمگير مرگ و میر زنان باردار و کودکان به کمتر از یک دهم از سال های قبل از انقلاب و توليد 97 درصد از داروی كشور از دستاوردهای ديگر در اين حوزه است. 
وزیر بهداشت و درمان ادغام آموزش نظام پزشکی را یک رخداد بزرگ دانست و گفت: در حال حاضر
66  دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی در كشور فعال است.
نمکی با بيان اينكه مشكلاتی كه در اين حوزه وجود دارد به دلیل مسائلی است که بر ما تحمیل شد، افزود: نفس گیرترین ایام تاریخ بعد از انقلاب برای ما رقم خورد و اين مشكلات را ديوانه ای بنام ترامپ و یک سری ديگر از ايادی وی بر ما رقم زدند.
وی با اشاره به اينكه فاز جدیدی از تنگناهای اقتصادی برای كشور پیش آمده است، خاطرنشان کرد: اين دوره سخت ترین و پر دغدغه ترين سال برای مدیران دولتی بود.
وزیر بهداشت و درمان در ادامه بیان کرد: با اين حال منابع تخصیصی برای نظام سلامت کم نیست و دست اندرکاران اين امر بدانند طرح تحول سلامت از طرح های موفق در بعد درمان و ماندگاری طبیب در مناطق محروم و رسیدگی به بیماران صعب العلاج بود که با وجود نقاط مثبت زیاد؛ نقاط منفی هم داشت.
نمکی يادآور شد: مخالفان طرح تحول دو گروه هستند، گروهی که بر هر کار مثبت این دولت می تازند و گروهی نيز که نقدهای کارشناسانه داشتند که طرح تحول نظام سلامت نیاز به مقدمه و زیرساختهایی داشت.
وی با بيان اينكه در طرح تحول سلامت به كاهش پرداخت از جیب بیمار، حمايت ويژه از بيماران خاص و صعب العلاج و فراهم کردن زمينه لازم جهت ماندگاری پزشک در برخی نقاط مورد هدف است، ادامه داد: باید به گونه ای برای ماندگاری پزشک ایجاد انگیزه شود که به جای اعمال فشار؛ با انگیزه مشغول به کار شود.
وزیر بهداشت و درمان با بيان اينكه در مرحله دوم طرح تحول نظام سلامت، اولویت با بهداشت و پیشگیری بر درمان و اولویت درمان سرپایی بر بستری آغاز شده است، تاكيد كرد: امروز تغییراتی که در شاخص های مرگ و میر مانند قلب و عروق، حوادث جاده ای، سرطان و سیمای همه گیری بیماری ها است وزارت بهداشت کمترین سهم را دارد و تا شیوه زندگی مردم تغییر نکند در کاهش برخی از بیماری ها نقشی نداریم.
نمکی با اشاره به اينكه در حال حاضر درگير بيماری های غير واگير هستيم، گفت: در سال
96 حدود 380 هزار مرگ اتفاق افتاد که از این میان مرگ 313 هزار نفر به دلیل بیماری های غیرواگیر که 97 هزار آن مربوط به بیماری فشار خون بود و از این بین حدود ۴۰ درصد تسبت به بالابودن فشارخونشان بی خبر بودند.
وی مازندران را یکی از پیش قراولان حرکت ملی بسيج فشارخون عنوان كرد وافزود: تعهد ما 20 ميليون تست و اندازه گيری فشارخون بود اما فشار خون
30 میلیون و 600 هزار نفر گرفته شد که نشان از فهم مردم ما دارد.
وزیر بهداشت و درمان متذكر شد: دو میليون و
700 هزار مورد جدید پیدا کردیم كه خبر از فشارخون خود نداشتند  و 10 میلیون مورد در مرحله قبل از فشار خون پیدا کردیم يعنی 30 درصد نيازمند ساماندهی و مراقبت های ويژه در آينده هستند.
نمکی؛ دیابت و بهداشت روان را از معضلات کشور دانست و ادامه داد: بسياری از مشكلات روحی و روانی مردم ایران به علت فضای ناشاد جامعه است درحالی که مردم نباید لگدمال سیاست زدگی های ابلهانه شوند.
نمكی؛ بر بهداشت سالمندان تاكيد كرد و گفت: سالمندان كشور ما با ساير دنيا فرق دارند زيرا جوانی نكرده پير شدند و كودكان نيز كودكی نكرده به جوانی می رسند كه در نتیجه جوانانی منزوی می شوند.

وی با تاكيد بر اينكه برای سلامت مردان باید به صورت جدی برنامه ریزی شود زيرا گروهی مغفول ماندند، افزود: مردان نيازمند چکاپ مداوم و ورزش هستند.
وزير بهداشت و درمان در پايان بر پيگيری، مصوب کردن و تاسيس مركز آموزشی در غرب مازندران، ساخت ساختمان بیمه سلامت نوشهر، تامين مایحتاج اورژانس نوشهر، اختصاص طبقه ای به دیالیز و تاسيس بخش انژیوگرافی در بيمارستان چالوس، اختصاص آمبولانس به كلاردشت و همچنين مركز 115 پول و كجور اشاره كرد.
     


 قاسم احمدی لاشكی نماینده مردم شهرستان های نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس، در ادامه این جلسه با اشاره به مشكلات عديده استان مازندران در حوزه بهداشت و درمان به خصوص غرب مازندران، گفت: اين استان از نظر بهداشت و درمان قوی نيست و نيازمند حمايت وزارت بهداشت است.
وی با بيان اينكه كل كشور در اين حوزه مشكلاتی دارند، افزود: علت آن توزیع ناعادلانه امکانات، تجهیزات و منابع انسانی در برخی از نقاط کشور است که عده ای در حوزه سلامت از فقر روزانه تنزل می کنند.
نماینده مردم شهرستان های نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی با تاكيد بر اينكه اگر چه وسعت زیاد است اما باید همه جا را به عدالت ديد، تصريح كرد: غرب استان از دوسو با مشكلات در اين حوزه مواجه است از يک سو با توجه به بعد مسافت، مهجور و دور مانده است و از سوی ديگر دو دانشگاه علوم پزشکی در ساری و بابل با فاصله
۳۰کیلومتر احداث شد اما حتی یک دانشگاه علوم پزشکی در غرب استان وجود ندارد.
احمدی با بيان اينكه یکی از خواسته های این جمع یک دانشکده پزشكی در غرب استان است، بیان کرد: الزاما چون هیات علمی می گیرد قطعا به دنبال راهکار و درمان نیز می گردد و از آنجايي كه دانشگاه علوم پزشکی در صلاح الدین کلا دارای دو هکتار زمین است می تواند فضای خوبی برای ساخت دانشكده باشد.
وی اظهار کرد: طرح تحول سلامت بسیار خوب بود اما اشکالاتی داشت زيرا همه پول به درمان می رسید و برای بهداشت بسیار کم هزینه شد.
نماينده مردم شهرستان های نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی با بيان اينكه وضعيت اورژانس و دیالیز بيمارستان شهيد بهشتی نوشهر بیشترین دغدغه را به همراه دارد، افزود: اورژانس بیمارستان نوشهر در خور شأن مردم نیست و با وجود جمعیت ثابت بالايي كه دارد باید جمعیت شناور را نیز در نظر گرفت.
احمدی با اشاره به كمبود فضای دياليز نوشهر، گفت: ساختمان اورژانس بيمارستان نوشهر كه در حال ساخت است اگر يک طبقه برای دياليز اضافه شود مشكلات تا حدی برطرف می شود.
وی نبود بخش آنژيوگرافی را در غرب مازندران يکی ديگر از مشكلات در حوزه درمان عنوان كرد و گفت: نبود اين بخش باعث مرگ و مير زيادی شده است.
نماينده مردم شهرستان های نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: استقرار هر چه سريع تر پايگاه 115 در شهرهای پول و كجور این شهرستان از ضروريات است.


      


  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.