• یکشنبه / ۱۰ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۵:۱۶
  • دسته‌بندی: مازندران
  • کد خبر: mazandaran-53249
  • خبرنگار : 50196

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی خواستار شد

لزوم تغییر قوانین مجلس در حوزه کشاورزی

کشا

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: کشاورزی کشور از سنتی به مدرن سوق داده می شود که نیاز به تغییر قوانین مجلس در حوزه کشاورزی است.

به گزارش ایسنا مازندران، علی اصغر یوسف نژاد در چهل و نهمین گردهمایی روسای موسسات آموزش عالی کشاورزی و منابع طبیعی کشور که در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری برگزار شد، اظهار کرد: همایش‌ها و برنامه‌های تخصصی و حرفه ای باید منافعی برای مردم و جامعه داشته باشد که هم افزایی بیشتر در بخش کشاورزی صورت گیرد.

وی با بیان اینکه در کشور ۵۶ دانشکده و سه دانشگاه کشاورزی داریم که مسائل آموزشی طبق سرفصل‌ها ارائه شود، تصریح کرد: از نظر تخصصی و حرفه ای باید به مسائل اطراف و محیط  از جمله آب، خاک، جنگل، دام و مرتع نگاهی مناسب همراه با اهمیت شود.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ارزشیابی و رتبه بندی به عنوان کلینیک علمی پاسخگوی جامعه باشند، مسائل پژوهشی را به درستی انجام دهند و تنها از یک دستگاه انتظار نداشته باشیم و سیاست ملی و منطقه ای نیز باشد.

یوسف نژاد با اشاره به اینکه هفت میلیون تن  محصول باغی کشاورزی زراعی در مازندران داریم که باعث افزایش بهره وری خواهد شد، گفت: روش های سنتی کنار گذاشته شود و در مسیر کشاورزی مدرن در حرکت هستیم که مجلس قوانین مرتبط را تصویب و دستگاه‌ها در راستای اجرا اقدام کنند زیرا ظرفیت در کشور و جامعه وجود دارد.

وی با بیان اینکه متاسفانه در زمان کنونی ریسک مدیران کاهش پیدا کرد و مدیران مصلحت اندیش شدند و نگاه دوگانه موجب شد برخی مسائل روی زمین بماند، افزود: پیش روی آب دریا، برداشت بی رویه جنگل یک مسئله است که باید از نگاه تشکل‌های حرفه ای تخصصی و شناسنامه دار جهت رفع مشکلات استفاده کنیم و دولت باید  کارهای سیاستگذاری و حاکمیتی انجام دهد و بسیاری از وظایف خود را به تشکل‌ها و بخش خصوصی واگذار کند.

*ظرفیت بالای مازندران درتوسعه کشاورزی

احمد علی کیخا رئیس کمیسیون کشاورزی نیز در ادامه این گردهمایی اظهار کرد: دانشگاه‌های کشاورزی و منابع طبیعی مسئول تعلیم و تربیت متخصصان کشاورزی هستند و باید تلاش بیشتری داشته باشند و کمیسیون کشاورزی مجلس جهت گسترش صنعت گردشگری کشاورزی و روستایی پیگیری گسترده ای انجام داده است.

وی با بیان اینکه پنج هزار محقق در کشور وجود دارد که دو هزار و ۵۰۰ محقق در بخش کشاورزی حضور دارند، افزود: باید بررسی شود چه حاصلی برای ترویج بخش کشاورزی داشته اند.

رئیس کمیسیون کشاورزی با اشاره به اینکه ظرفیت قابل ملاحظه ای برای توسعه کشاورزی داریم، افزود: بازدید مرغ لاین مازندران انجام شد که باید قدردان زحمات آنانی باشیم که با حداقل امکانات در تولید کشورنقش آفرینی می کنند.

کیخا خاطرنشان کرد: ایران جز شش کشور عضو باشگاه لاین است و روسای دانشگاه‌ها و محققان جهت اصلاح نژاد دام برای ده سال آینده برنامه ارائه دهند تا از این باشگاه عقب نمانیم.

* کشاورزی محور استقلال جامعه است

اسداله تیموری یانسری رییس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با اشاره به اینکه کشاورزی از گذشته پایه تمدن و مایه تحول بشر بوده است، گفت: کشاورزی محور استقلال است و بی توجه به این مساله موجب  معضلات عدیده ای  در جامعه و آسیبی جدی ایجاد می کند.

وی با اشاره به اینکه رغبت و علاقه مندی به سرمایه گذاری در بخش کشاورزی باید افزایش پیدا کند، بیان کرد: با سرمایه گذاری و برنامه ریزی مناسب می توان به سمت تولید پایه و امنیت غذایی مناسب و کشاورزی پایدار و مداوم گام برداریم و این یک ضرورت است که نیاز داریم ۷۰ درصد از تولیدات خود را افزایش دهیم.

رییس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با بیان اینکه به موازات تحولات در کشاورزی دانش بنیان وارد فاز جدیدی شدیم که متاسفانه به بسیاری از ظرفیت ها توجه ای نشد، تصریح کرد: باید به موازات  ظهور دانش های نوین در بخش کشاورزی و نیز با بهره گیری از علوم نوین مشکلات جامعه را به بهترین وجه حل نماییم.

تیموری یانسری با اشاره به اینکه در سیاستگذاری ها باید به بخش کشاورزی توجه ویژه ای بشود، افزود: با توجه به رشد کیفی و کمی تولیدات کشاورزی در کشور نسبت به دوره های قبل متاسفانه  نسبت به جهان از رشد خوبی برخوردار نیست و می توان با تلاش بیشتر با استراتژی مناسب همچون  فناوری های فضا پایه در مسیر مناسب گام برداریم.

وی یادآور شد: علی رغم رشد کیفی و کمی تولیدات کشاورزی در کشور نسبت به دوره های قبل اما همچنان این تولیدات نسبت به کیفیت جهانی از رشد خوبی برخوردار نیست.

رییس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با بیان اینکه ۱۵۰ عضو هیئت علمی دانشگاه های کشور از دانش اموختگان این دانشگاه می باشند، اظهار کرد: دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با قدمتی ۴۷ ساله جزء بهترین دانشگاه های کشاورزی بوده و سهم آن را در تولید علم، قابل توجه است.

 تیموری یانسری با اشاره به اهمیت دروس کارورزی و اهمیت مهارت آموزی درکشاورزی گفت: برای ورود به مهارت‌آموزی دانشجویان کشاورزی باید دوره‌های کارآموزی آنان جدی گرفته و سرفصل دروس نیز انعطاف پذیر باشد.

* تنوع محصولات کشاورزی مازندران نقش محوری در رونق اقتصادی دارد

حسن خیریان پورمعاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مازندران در این گردهمایی با اشاره به اینکه مازندران در تولید ۱۴ محصول کشاورزی رتبه اول را دارا است، افزود: در حال حاضر این استان با تولید ۱۰۰ نوع محصول و تولید سالانه حدود هفت میلیون تن محصول کشاورزی سالانه هفت درصد از تولیدات کشاورزی و ۱۱ درصد از ارزش اقتصادی کشاورزی کشور را در اختیار دارد.

وی با بیان اینکه مازندران با تنوع محصولات کشاورزی نقش محوری در رونق اقتصادی، ایجاد اشتغال و سرمایه گذاری در استان و امنیت غذایی کشور دارد، گفت: مازندران بهترین جذابیت برای گردشگری کشاورزی را دارا است و وجود ۸۳۰ آب بندان به همراه زمین های زراعی بخشی از جاذبه های گردشگری این استان محسوب می شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مازندران با اشاره به اهمیت علاقه و انگیزه در ورود به کشاورزی، بیان کرد: اگر بخواهیم در بخش کشاورزی موفق عمل نماییم باید بخش صاحبان قدرت علمی که دانشگاهیان می باشند و بخش صاحبان قدرت سیاسی که وزارت خانه های مربوطه و اداره کل های آنان می باشند به همراه صاحبان قدرت اقتصادی که سرمایه گذاران و بخش خصوصی می باشند با کمک هم در راستای تجاری سازی گام بردارند.

خیریان پور تاکید بر توجه به پایانه های صادراتی، محصولات کشاورزی را اولویت مهم استان برشمرد و خاطرنشان کرد: وجود سه بندر، ۳۸۰ کیلومتر راه آهن و ۳۳۰ کیلومتر ساحل دریا به عنوان ظرفیت های مازندران برای صادرات محصولات کشاورزی است.

 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.