• سه‌شنبه / ۱۳ آبان ۱۳۹۳ / ۱۰:۵۵
  • دسته‌بندی: آذربایجان غربی
  • کد خبر: orumiyeh-16268
  • خبرنگار : 50144

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی:

فرهنگ حسینی در اندیشه جوان در باتلاق پر زرق و برق رنگین مدرنیسم محو نمی شود

13921224000779_PhotoA

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه آذربایجان غربی، «امین رستم زاده»، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی، در نشست اعضای شورای مرکزی کانون حقوق بشر سازمان دانشجویان واحد ضمن عرض تسلیت بمناسبت ایام محرم گفت: عصر مدرنیته با تمامی هیاهوی ظاهری اش و عقبه های فکری لیبرالیسم فرهنگی و جذابیت های منحصر بفردش برای دانشجو هنگامی که در معرض فرهنگ ناب حسینی است تحت تاثیر قرار می گیرد.

رییس سازمان دانشجویان دانشجویان جهاددانشگاهی آذربایجان غربی گفت: ثانیه به ثانیه ماه محرم و علی‌الخصوص تاسوعا و عاشورا و ایام بعد از آن غنی ترین مفاهیم انسانیت و فرهنگ متعالی شدن را در خود در بر می گیرد که به هیچ وجه در باتلاق پر زرق و برق اندیشه رنگین مدرنیسم محو نشده و بلکه هنگامیکه در معرضش بوده آن را هم تحت تاثیر قرار می دهد.

وی گفت: احقاق حقوق مردم از حاکم ظالم و قیام برای تحقق واقعی عدالت بخاطر مردمی که بعدها جفا در حق آن حضرت کردند از نکاتی است که می توان در قالبی علمیدر ابعاد مختلف به آن پردازش مطالعاتی داشت.امین رستم زاده گفت: بینش و بصیرت دانشجو در عطش تعالی و کرامت انسانیت است مفاهیمی که همگی در نهضت حسینی موج می زند و امروزه صورت های زیبای بی سیرت زنگارهای مادی در عصر مدرنیته نتوانسته ندای «یا حسین» را از جوهر جان و روح اندیشه ای جوان جدا کند.

وی گفت: فرهنگ ناب حسینی امروزه نسخه تسکین دردمندان در عرصه فردی و اجتماعی است به شرطی که بتوان تحلیل و واکاوی آن را بدرستی احصا و نسخه ریزی علمی متناسب با گفتمان و ادبیات اندیشه ای دانشجوی امروز طرح ریزی نمود.

وی ادامه داد: این طرح ریزی تئوری نیز باید راهبردی علمی و عملیاتی متناسب با جامعه هدف برای تمام سنین با تنوع ابزاری بپوست داشته باشد.

رییس سازمان دانشجویان دانشجویان جهاددانشگاهی آذربایجانغربی گفت: نهضت امام حسین (ع)حاوی آموزه هایی چون ،احقاق حق مظلوم تحقق عدالت  نماز اول وقت و احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر و سنت های اسلامی لبیک گویی به فریاد استغاثه مظلومان مقابله با تحریف دینی و ستم طاغوت ها و جور حکومت ها، شهادت طلبی و آمادگی برای مرگ، نفی سازش با جور یا رضایت به ستم، اصلاح طلبی در جامعه، شهادت در راه احیای آموزه های دین، قیام خالصانه برای خدا ایثار، وفا، پیروزی گروه اندک ولی حق بر انبوه گروه باطل، حفظ کرامت امت اسلامی را عنوان کرد و افزود: که هر کدام از آنها جای کار وسیعی در حوزه فرهنگ سازی برای نسل جوان دانشگاهی دارد. 

وی گفت: گرد و گذر  زمان نهضت حسینی و عاشورایی را نمی تواند در جغرافیاى خاصى محدود و محصور کند چراکه علت و نیت آن متعالی بوده و مادی زمینی نیست.

وی گفت: امروز هر حرکت مردمی آزادی خواهی را نمی توان در جغرافیایی سیاسی بین الملل یافت که به نوعی متاثر از نهضت امام حسین (ع) نباشد چراکه این قیام به یک فرهنگ با الگویی جهانی و منطبق با تمامی اعصار و دوره ها مزین بوده و برهان آن ریشه در انگیزه و هدف آسمانی و معنوی و خدایی آن نهفته است.

این مدرس حقوق گفت: گذر دوران و تاریخ نتوانسته فرهنگ فعل حسینی را از اذهان ملت ها پاک نماید و همچنان روح وجود انسان های آزادیخواه در عصر کنونی از این زلال بشریت سیراب می شود. و این فعل و فرهنگ برای آنها کماکان تبلور مهیا شدن آرمان شهر اسلامى است همچنانکه تحولات اخیری که در منطقه رخ می دهد بیانگر همه ابعاد و پویایی و پایایی این فرهنگ شیعی ناب ومتعالی است.

رستم زاده گفت: با تحلیل و پژوهش در نهضت حسینی ابعاد بدیع تر و جدیدتری از آموزه های این نهضت و مفاهیم آن متبلور می شود.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی گفت: پیوستگی منحصر به فرد فرهنگ عاشورایی و فطرت انسانی، عامل جاودانگی موثر و تضمین عاشورا پس از 14 قرن، و تا نهایت زندگی بشریت است.

وی با عنوان اینکه انقلاب اسلامى، به رهبرى امام خمینى(ره) از عاشورای حسینی الهام گرفت خاطرنشان ساخت: تمامی جوشش های عدالت محور راستین و بی وابسته و غیرابزاری مردمی دنیا از تمامی ادیان و کشورها با تاسی از انقلاب اسلامی ایران و یا حرکت هایی که متاثر از آن شکل گرفته ارتباطی پر مغز و معنی دار دارند.

این دانشجوی دکتری حقوق خصوصی دانشگاه سراسری گفت: عاشورا نه یک حادثه بلکه یک فرهنگ ناب انسانی جهان الشمول است فرهنگی نشأت گرفته از جوهره اصیل اسلامی که جوشش زلال آن حیات مفاهیم متعالی معنوی را در اذهان بشر عطرآگین و احیا می کند.

وی با اشاره به وصیت نامه سیاسی ـ الهی امام خمینی(ره) گفت: هر کس در برابر ظالم ایستادگی کند ظلم از بین می رود هر چند که ابزار مادی و اسلحه ای به غیر از اعتقاد در نیت او نهادینه نشده باشد و ظهور این مهم در منطقه با اتکا به فرهنگ عاشورایی و تاسی از آن بوضوح قابل مشاهده است.

رئیس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی گفت: مراد از فرهنگ عاشورایی، شامل معارف و آموزه ها و مفاهیم، فرمایشات، اهداف و انگیزه ها، شیوه های عمل، روحیات و اخلاقیات متعالی است که در ثانیه به ثانیه نهضت کربلا رقم خورده و یا گفته شده یا به آنها عمل شده یا در حوادث آن نهضت، تجسم یافته و موج می زند است و این ارزش ها باورها هم در کلمات سیدالشهدا (ع) و اصحاب و فرزندان حضرت متجلی است و محدود به پروسه زمانی اندک قبل و بعد عاشورا نیست بلکه با مطالعه تام و کامل قبل و بعد از عاشورا مفاهیمی منبعث از آن استخراج می شود که واقعا ارزشمند و گرانقدر است.

رستم زاده گفت: اقامه نماز در صحنه کربلا، به عنوان یکی از والاترین پیامهای عاشورا و موضوع برای بحث و شکافتن ابعاد مختلف قضیه و مهندسی فرهنگی آن برای نسل جوان و دانشگاهی قابل طرح به شکلی موسع است.

وی گفت: عاشورا سبب بصیرت و معرفت والای فکری و بیداری و تأثیر پذیری احرار و آزادگان جهان در حال و گذشته بوده است.

این پژوهشگر حقوق خصوصی گفت: احصا و استخراج و قالب بندی و مدیریت و تزریق و نهادینه کردن این مفاهیم در جامعه و حتی دنیا به خصوص نسل جوان به عنوان حیاتى ترین، تفکر اندیشه اى است که مى تواند به بالندگى و بصیرت جامعه و نسل جوان امروز منتهی شود.

وی گفت: فرهنگ عاشورایی و قیام سید و سالار شهیدان از سال 61 هجرى تا به حال بسان سر چشمه اى جوشان و خروشان از آب زلال و گواراى خود تشنگان معرفت و حقیقت و آزادگی را سیراب و الگو ده و الهام بخش نهضت هاى حق علیه باطل در دنیا است.

رستم زاده تصریح کرد: صبر و مقاومت در راه هدف تا مرز جان با روحیه جهادی و معنوی و نا امید نشدن در برابر مادیات و موانعی از جنس آن با اتکا و توکل و اعتقاد به خداوند عمل به تکلیف به خاطر رضای خدا آمیختن عرفان با حماسه و جهاد فتوت و جوانمردی حتی در برخورد با دشمن عزت و شرافت انسان ترویج شهادت بر زندگی ذلت بار، را بخشی از آموزه های اصیل و بنیادی فرهنگ عاشورایی ذکر کرد.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.