• چهارشنبه / ۱۴ آبان ۱۳۹۳ / ۱۴:۲۸
  • دسته‌بندی: آذربایجان غربی
  • کد خبر: orumiyeh-16288
  • خبرنگار : 50144

معاون فرهنگي جهاد دانشگاهي آذربايجان غربي در گفتگو با ایسنا تاکید کرد:

ضرورت تشکيل اتاق‌هاي فکر منطبق با اهداف و رسالت هاي ايام محرم دشمن برای مهجوريت سيرت جاودانه و اثر گذار عاشورا برنامه دارد

15185

معاون فرهنگي جهاد دانشگاهي آذربايجان غربي گفت:در دهه اخير دشمن براي از بين بردن تاثير واقعه عاشورا در مفاهيم ارزشي افراد جامعه علي الخصوص قشر جوان و دانشجو برنامه ريزي هاي مدون هدفمند پيش بيني مي کند تا زمينه سازی مهجوريت سيرت جاودانه و اثر گذار عاشورا با متاثر ساختن صورت زيبا و ارزشمند عاشورا را فراهم کند.

امين رستم زاده در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه آذربایجان غربی با اشاره به واهمه دشمن از نهادینه شدن و تسری یافتن فرهنگ عاشورایی نه تنها در قلب و روح  اندیشه جوانان کشور بلکه کل دنیا گفت: دشمن برای مهجوريت سيرت جاودانه و اثر گذار عاشورا برنامه دارد و در تمام حوزه های مورد نیاز و علاقه جوان وارد عمل شده و حتی پرداختی فرهنگی با قالبی ارزشی با رسوخ به رخنه گاه های حساس به اهداف شوم خود بصورت پیچیده جامه عمل می‌پوشاند.

وی ادامه داد:راهبرد برنامه ریزی های متولیان این تهاجمات فرهنگی کاملا علمی بوده و آنها بسیار صبور برای تحقق نتیجه می باشند لذا رخنه گاههای خود را کاملا حساب شده غیر محسوس و حرفه ای تر با ابزاری کاملا خلاق انتخاب می کنند.

این مدرس و پژوهشگر حقوق با تاکيد بر زدودن منابع غير معتبر و غير اصيل در همه بخش هاي برنامه ها و مراسمات ديني را ضروري ذکر کرد و افزود: بعنوان مثال در متن مداحي ايام محرم و يا حتي مولود خواني مراسمات بايد از افراط و تفريط و پرداختن به شکل موضوع بطوري که هدف را در اختيار ابزار قرار دهيم پرهيز نماييم و از ابزار هنر به شکلي اصولي و منطقي و اثرگذار در خدمت اهداف برنامه هاي قرآني و ديني مدد جوييم.

رییس سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی آذربایجان غربی برنامه های فرهنگی نهضت عاشورا و قیام امام حسین (ع) نباید معطوف به دهه اول ماه محرم و حتی کل ماه محرم و صفر باشد.

وی گفت: باید برنامه ریزی ها به شکلی اساس بندی شود که تمام روزها متاثر از فرهنگ حسینی و عاشورایی سبب تجلی تعالی جوان باشد که این مهم نیازمند کاری بسیار ظریف و حساس است.

این پژوهشگر و دانشجوی دکتری حقوق خصوصی گفت: برنامه‌هاي ديني و مذهبي و قرآني وحتي مراسمات عزاداري بايد براي افرادي که به طور مستقيم در اجراي آن شركت و تعامل دارند و هم براي گروهي که ناظر و يا غير مستقيم بهرمند از برگزاري آنها هستند داراي خروجي و پيام تامل برانگيز و اثر گذار و منطبق با اهداف و افکار متعالي برنامه ها و يا نهضت عاشورايي و قيام امام حسين (ع) باشد که در غير اين صورت با گذشت زمان شاهد ظهور انحرافات و نمود شکل بي محتوا و غير متاثر موضوعات خواهيم شد.

اين پژوهشگر مطالعات فرهنگي، با تشريح مراسمات ايام ماه محرم و صفر گفت: نهضت حسيني داراي اصالت بوده و بررسي حوزه‌هاي تاثيرگذاري آن نيازمند تاملي ژرف است.

وي عدم برخورداري از بصيرت و دشمن شناسي و آزادگي را بزرگترين چالش های جامعه و نهضت حسينی عنوان كرد وافزود: گرايشات دنيوي، بستن چشم ها بر روي حق و حقيقت محض، نا اميدي در برابر نابودي ظلم و جهل مرکب از دغدغه هاي اصلي امام حسين (ع) بود که بايد اين دغدغه هاي حضرت ارجح تر از ساير مصايب متاثر ومظلومانه و ظاهري عاشورا به مردم جامعه ودنيا توامان و بر اساس اولويت نمود داده شود.

رییس سازمان دانشجويان جهاددانشگاهی آذربایجانغربی ، يکي از اهداف اصلي شبيخون فرهنگي از سوي دشمنان را تلاش در جهت تحريف اصل و محتواي فرهنگ ها و سنت هاي ديني و اسلامي عنوان کرد و افزود: ترويج و توسعه افکار قرآني و عاشورايي در جامعه و حراست و صيانت از آن نيازمند جهاد علمي در موضوع است.

معاون فرهنگي جهاددانشگاهي آذربايجان غربي اظهار كرد: قالب برنامه‌هاي ایام محرم در دانشگاهها و جامعه نبايد زمينه ساز مهجوريت اهداف اصيل و جوهری نهضت امام حسین(ع) باشد.

امين رستم زاده با اشاره به اهميت شناسايي و جمع‌آوري راهکارهاي عملي، بديع و تاثيرگذار علمي علما و روحانيون و اساتيد دانشگاهي در برگزاري هر چه کيفي‌تر برنامه‌هایي با موضوعيت ایام محرم افزود: نقش دانشگاه و اعضاي هيأت علمي و اساتيد دانشگاهي براي داشتن رويکردي پژوهشي و نيازسنجي موضوع در ابعاد مختلف براي برنامه‌هاي فرهنگي و مراسمات ايام محرم و به وِِِيژه تبيين نهضت حسيني در جامعه کنوني كه اين مهم در سطح دانشگاها بسيار حساس ظريف و پراهميت است بسيار کم رنگ است.

وي بررسي موشکافانه مولفه‌هاي ترويجي محتوايي، شکلي و ظاهري موضوع را مهم ذکر کرده و خاطرنشان ساخت: این مهم نيازمند احصاء، استخراج و مطالعه جامع و کامل است.

معاون فرهنگي جهاددانشگاهي آذربايجان غربي افزود:كم‌توجهي به مفاهيم و آموزه‌هاي قرآن در برنامه‌ريزي و برگزاري مراسم مذهبي علي الخصوص ايام محرم ا‌لحرام از آفات‌ و آسيب‌هاي جدي برنامه ها و عزاداري‌هاست.

معاون فرهنگي جهاددانشگاهي آذربايجان غربي با اشاره به جوهره و اصالت فرهنگي ايام محرم و حادثه عاشورا تصريح کرد: افزودن برنامه‌ها و پيام هاي قرآني و مذهبي براي شکستن قالب‌هاي تکراري غير اثرگذار، توجه به مضامين و محتواي موضوع برنامه‌هاي ديني و يا عزاداري و برنامه ريزي براي مخاطب نسل جوان و دانشجو در برهه کنوني از زمان بايد مورد تاکيد ويژه در اين برنامه‌ها و ايام قرار گيرد.

وي ادامه داد: روح حاکم بر دهه اول محرم که به عاشورا ختم مي شود زمينه و بستر مناسبي براي نمود مفاهيم متعالي بخش اسلام در ايام بعد از آن را فراهم مي سازد.

اين مسؤول با تاکيد بر ضرورت تشکيل اتاق‌هاي فکر و انجام طرح‌هاي تحقيقاتي در زمينه شکل و قالب‌ها و ماهيت پيام هاي مدنظر اثر گذار و منطبق با اهداف و رسالت هاي واقعي برنامه هاي دانشجويي مذهبي و ديني و اين ايام اضافه کرد: تمامي هيئات و متوليان برنامه هاي فرهنگي دانشجويي وقرآني ومراسمات مذهبي بايد برنامه ريزي مدوني را قبل از شروع ايام محرم به دستگاه هاي متولي ارائه نمايند و اين دستگاه ها مشاورهاي ديني و مذهبي و کارشناسان امر را در جهت عمق بخشي به برنامه هاي مذهبي اين گروهها در اختيار آنها قرار دهند.

رستم زاده، پايايی فرهنگ نهضت حسيني را نيازمند واکاوي و استخراج مفاهيم، مضامين و اهداف متعالي حاکم بر شکل عمل و جهاد گري ياران امام حسين (ع) دانست و تصريح کرد: نبايد ابعاد شکلي موضوع به گونه‌اي نمود پيدا کند که محتوا، عمق و رسالت واقعي قيام امام حسين (ع) در آن مغفول مانده و ناشناخته باقي بماند.

معاون فرهنگي جهاد دانشگاهي آذربايجان‌غربي ، فرهنگ شهادت، جهاد در راه خدا، جهاد در راه نفس و تعلقات مادي، توجه به اثرات و برکات نماز اول وقت و ترويج فرهنگ صداقت، اعتماد به نفس و ايمان را از جمله دستاورد هاي ناب فرهنگ عاشورايي و نهضت حسيني عنوان و اضافه کرد: ميزان تحقق و گسترش آن در جامعه رابطه مستقيمي با نحوه برنامه ريزي و اجراي برنامه هاي هيئات و متوليان امر در خصوص اهداف بنيادين ايام محرم براي جامعه امروزي در پي خواهد داشت و نتيجه داشتن چنين زمينه فکري باعث نچربيدن ظاهر مراسمات مذهبي به محتوا و رسالت هاي واقعي اين فرهنگ عظيم اسلامي خواهد شد.

رستم زاده، گفت:هزينه و زمان براي تحقيق نياز سنجي و آسيب شناسي و تعريف وتدوين برنامه هاي قرآني وديني بايد چندين برابر اجرا و اتمام برنامه هاي فرهنگي قرآني و ديني مد نظر قرارگرفته شود.

رییس سازمان دانشجويان جهاددانشگاهی آذربایجانغربی، در ادامه خاطر نشان کرد: خرافه و انحراف در تمامي موضوعات قابل تصور در بخش هايي از موضوع که از اصالت وجوهره كمرنگتري برخوردار باشد نمود و ظهور بيشتري پيدا مي کند و تغيير آنها سهل الوصول‌تر است که اين امر به خاطر ماهيت ظاهر، شکل و حواشي موضوع که دستخوش تغييرات بسياري مي تواند باشد بيشتر مورد تهديد واقع مي شود چرا که اغلب اين ظواهر و حواشي زاييده افکار ذهن بشر به اقتضاي زمان در هر پروسه زماني قابليت تغيير پيدا مي کند بنابراين اصل موضوعات که از تغيير به دور هستند بايد هدف اصلي برنامه‌ريزي‌هاي متوليان امر باشد و قالب و ظاهر موضوع نيز به مرکزيت اصل رسالت‌هاي اين ايام با تطابقي منطقي و اصولي و بر اساس اقتضائات در حد اصولي و اسنادي علمي وعقلي تعريف و تدوين شود و در همه حال محتوا و ماهيت اصيل موضوع نمودي فراتر و متعالي‌تر از ظاهر و حواشي و قالب برنامه فرهنگي و مراسمات ديني داشته باشند.

معاون فرهنگي جهاد دانشگاهي آذربايجان غربي، مد نظر داشتن تقويت فرهنگ عاشورايي و تدبر و تامل محتوايي و نگرش و بصيرت ديني و قراني را از سوي برنامه‌ريزان و متوليان مراسمات مذهبي در همه جهات مهم و داراي اهميت ارزيابي کرد.

معاون فرهنگي جهاد دانشگاهي آذربايجان‌غربي سبك مديريتي تعريف و تدوين و اجراي كليشه اي برنامه ها و مراسمات فرهنگي قرآني و ديني و مذهبي را به شكل سنتي از عوامل رخوت اثر گذاري برنامه ها و آفتهاي جدي اين حوزه ذكر كرد وخاطرنشان ساخت :استفاده از متدهاي تبليغي و ترويجي به روز بايد منطبق با آخرين تكنولوژي ويافته هاي علمي بوده و متوليان مرتبط با اين امر در تمامي بخشها و سطوح در آموزشهاي تخصصي متنوع شركت نمايند چرا كه اين موضوع يكي از مسايل اصلي فرهنگ ساز براي جامعه وزير ساخت و بنيه فكري وارزشي جامعه و مردم كه حاكم بر انواع ارتباطات و رفتار مردم است مي باشد و تاثير گذار بر نسل آتي و آينده جامعه و در مجموع موضوعي حياتي در چشم انداز و رقم خوردن سرنوشت جامعه است.

اين مسؤول با بيان اينکه استخراج آسيب‌ها به شکلي تخصصي و علمي و نه در حد عمومي و متعارف کارشناسي بسيار ضروري است ادامه داد: آموزش متوليان در بخش‌هاي مختلف موضوع بسيار مهم است که ارزيابي خروجي‌ها و ميزان تحقق اهداف پيش بيني شده براساس برنامه ها پس از اتمام اين ايام بايد با حضور صاحبنظران ديني و علمي در فضايي علمي و تخصصي مورد بحث و بررسي قرار گيرد.

معاون فرهنگي جهاد دانشگاهي آذربايجان غربي گفت: تبيين فرهنگ نهضت حسيني و آموزه‌هاي آن نبايد معطوف به ايام محرم و صفر باشد بلكه بايد افكار و منش و جهاد آن امام به شكلي فضا سازي و فرهنگ‌سازي و برنامه‌ريزي شود كه در كل سال و ساعات روز زمينه براي تفكر و بهره‌مندي و استفاده عملي از بركت تشعشع اين واقعه فرهنگ ساز و معنی دار كه آكنده از الگوهاي فكري و اخلاقي است منتهي شود.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.