• یکشنبه / ۲۶ دی ۱۳۹۵ / ۱۰:۴۷
  • دسته‌بندی: آذربایجان غربی
  • کد خبر: orumiyeh-26781

ایسنا گزارش می دهد:

تغییرات مدیریتی هیات های ورزشی، چالشی در ورزش سلماس

تغییرات مدیریتی هیات های ورزشی، چالشی در ورزش سلماس

هیات های ورزشی همپای سایر تشکیلات ورزشی واجتماعی نقش پررنگی در پویایی و نشاط در جامعه ایفا می کنند که این هیات ها بعنوان یکی از ارکان ورزش هر استان نقش محوری در ساماندهی و مدیریت فعالیتهای ورزشی در سطوح مختلف ورزشی محسوب می شود و در راس این هیاتها، رییس هیات بالاترین مقام اجرایی رشته یا رشته های ورزشی تحت پوشش هیئت، در استان می باشد که از بین افراد علاقه مند به ورزش و آگاه به امور مدیریت و برای مدت 4 سال از طرف مجمع انتخاب می شود.

علاقه مندی به ورزش یکی از مولفه های انتخاب رییس هیات ورزشی در آیین نامه هیاتهای ورزشی آورده شده است که حاکی از اهمیت موضوع آشنایی به امور ورزشی دارد. در این بین تغییرات مدیریتی در هیئت های ورزشی سلماس که بیشتر متاثر از این رکن انتخاب رییس هیات ها است، موجب ایجاد نارضایتی و سردرگمی جامعه ورزشی و شهروندان این شهرستان شده است.

به گزارش ایسنا منطقه آذربایجان غربی، طبق ماده 1 آیین نامه هیات های ورزش استان ها، هیات ورزشی تشکیلاتی است که به منظور فراهم نمودن زمینه مساعد در جهت گسترش رشته ورزشی مربوطه و ایجاد انگیزه و نیز جذب آحاد مردم به امر ورزش و کشف استعدادها و بالا بردن سطح مهارت های ورزشی بر اساس اصول و مبانی پیش بینی شده در اهداف فدراسیونها و وزارت ورزش وجوانان ایجاد می گردد و به طور کلی این هیئت ها به عنوان پایگاه های مردمی ورزش و تندرسی هستند که انسجام رشته ورزشی و ترقی و پیشرفت آن ارتباط مستقیم به اعضای هیئت ورزشی مربوطه و نحوه مدیریت آنها دارد.

هیئت های ورزشی شهرستان سلماس در چند ساله و خصوصا چندماه اخیر دستخوش تغییرات مدیریتی شده است که علاوه بر به چالش کشیدن ورزش شهرستان خصوصا ورزشهای قهرمان پرور سلماس موجب نارضایتی مردم ، جامعه ورزشی و مربیان هیت های ورزشی شده و این سوال را در اذهان عمومی به وجود آورده است که این تصمیمات آیا تصمیمات صرف مدیریتی است و یا با اهداف و غرایض سیاسی انجام شده، خصوصا این که افراد روی کار آمده سوابق سیاسی قابل توجهی در شهر دارند و جامعه ورزش سلماس در چند رشته ورزشی خاص از جمله کشتی و ووشو و فوتبال التهاب خاصی را تجربه کرده و اکنون نیز می کند.

هیئت های ورزشی شهرستان سلماس در چند سال و خصوصا چندماه اخیر دستخوش تغییرات مدیریتی شده است که علاوه بر به چالش کشیدن ورزش شهرستان خصوصا ورزش های قهرمان پرور سلماس موجب ایجاد التهاب در جامعه ورزش سلماس در چند رشته ورزشی خاص از جمله کشتی، ووشو و فوتبال شده است.

حدودا در مهرماه سال جاری بود که تغییر رییس هیئت کشتی سلماس در دستور کار قرار گرفته بود و پس از اعمال این تغییر التهاب بین کشتی گیران و مربیان با اداره ورزش و جوانان سلماس تا تعطیلی کلاسهای کشتی نیز پیش رفت و اکنون نیز هیئت ورزش قهرمان پرور ووشو که قهرمان جهانی در شهرستان پرورش داده است، در دستور کار این تغییرات قرار گرفته و با تغییر رییس هیئت ووشو، شاهد اعتراض مربیان و ووشوکاران و به حاشیه کشیده شدن ووشو قهرمانی سلماس با تعطیلی کلاسهای ورزشی این رشته در این شهرستان هستیم.

کاظم مهری رییس اداره ورزش و جوانان سلماس در مصاحبه با خبرنگار ایسنا منطقه آذربایجان غربی، در خصوص اتفاقات اخیر هیئت های ورزشی شهرستان گفت: تغییرات جزو ذات مدیریت در هر حوزه ای است و در راستای بهبود کیفی وضعیت موجود و ترقی انجام می شود.

مهری در خصوص تغییرات مدیریتی هیئت کشتی سلماس گفت: تصمیم به تغییر رییس هیئت کشتی سلماس قبل روی کار آمدن بنده به مسئولیت ورزش و جوانان شهرستان اتخاذ شده و احکام مربوطه نیز صادر شده بود و بنده نیز به نظر هیئت استان احترام گذاشته و اجازه دادیم روند تودیع و معارفه انجام شود و هرچند التهاب به وجود آمد اما اکنون به شرایط قبل خود برگشته و کلاسها دایر می باشند.

وی در خصوص تغییرات اخیر هیئت ووشو نیز اظهار کرد: علت تغییر رییس هیئت ووشو نارضایتی هیئت استان از فرد قبلی به جهت عدم تعامل و همکاری با هیئت و نیز عدم رعایت ساختار اداری بود که از طرف هیئت استان نیز تصمیم بر تعویض گرفته شد.

رییس اداره ورزش و جوانان سلماس نکات جالبی در خصوص معیارهای انتخاب افراد برای روسای هیئت های شهرستان به شرح زیر بیان کرد: مهارت ادراکی یکی از اساسی ترین مهارتها و معیارها در انتخاب مدیران است و پس از آن مهارت انسانی و نحوه برقراری ارتباط با زیرمجموعه مدیریتی خود و مهارت فنی قرار دارند.

مهری در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر این که در انتخاب گزینه های مدیریتی توسط جنابعالی برای هیئت ها،هرکدام از این معیارها چنددرصد از انتخابتان را تشکیل می دهد، خاطرنشان کرد: مهارت ادراکی 80درصد، مهارت انسانی 15 درصد و مهارت فنی 5 درصد در انتخاب هایمان برای تصدی پست مدیریت هیئتها نقش دارند.

وی افزود: فرد جدیدی که برای ریاست هیئت ووشو معرفی شده در حوزه اقتصاد و بازرگانی فعالیت خوبی دارد و می تواند به پیشرفت ورزش ووشو کمک نماید.

مهری ضمن تکذیب هرگونه غرایض و مقاصد سیاسی در انتصابات اخیر هیئت های ورزشی، تصریح کرد: سمت و سو دادن به این تغییرات درست نیست و موجب به حاشیه راندن ورزش قهرمانی شهرستان خواهد شد.

اما جمعه مورخه 24 دی ماه خانواده های کودکان و نوجوانان ووشوکار سلماسی در اعتراض به این تصمیم ها و نگرانی از آینده ورزشی فرزندان خود در سالن ووشوی این شهرستان تجمع اعتراضی داشتند.

این والدین ضمن اعلام نارضایتی از این تصمیمات و تغییرات ورزش ووشو شهرستان، نگرانی شدید خود را از آینده این ورزش در شهرستان و به حاشیه کشیده شدن ورزش فرزندانشان ابراز کردند.

یکی از مربیان و قهرمانان باسابقه ووشوی سلماس در حاشیه این گردهمایی اعتراضی والدین کلاسش در خصوص وضعیت ووشوی این شهرستان گفت: ورزش ووشو در سلماس ورزشی ریشه دار است و ما حتی قبل از سال 1380 هم سابقه حضور ووشوکاران سلماسی در مسابقات و اردوهای تیم ملی کشورمان را داریم و تابستان و پاییز سال جاری نیز ورزشکاران ما توانستند برای اولین بار در رقابت های استانی با شکست دادن تیم های ارومیه و میاندوآب به عنوان قطبهای ووشوی استان در سبک تالو، صدرنشین استان شوند و در مسابقات کشوری در چابکسر شمال نیز مدالهای رنگارنگی توسط ووشوکاران تیم سلماس به دست آمد.

وی اظهار کرد: اما اخیرا لابی گری های سیاسی و اخبار و تصمیمات نابجا و غیرتخصصی تعویض رییس هیئت ووشوی سلماس که خود مربی و داور بین المللی و از نفرات مطرح و صاحب نظران این رشته در کشورمان می باشد، تمرکز تمرین را از قهرمانان ملی و بین المللی ما و نیز از سایر ورزشکاران و والدین آنها حتی در سایر کلاسهای ووشو گرفته و عملا شاهد به حاشیه کشیده ووشوی قهرمانی سلماس با این اقدامات و حرکات نابجا و نادرست هستیم.

این استاد افزود: ووشوی سلماس در شرایطی است که باید بیش از هر چیزی بر پرورش متخصص و بهره گیری از افراد فنی در مدیریت این رشته ورزشی در سلماس نیازمند است اما اکنون شاهد انتصابات و بهره گیری از افرادی هستیم که کوچکترین سابقه و رابطه ای ای نه تنهابا ووشو بلکه با ورزش ندارند و همین امر زمینه اعتراض مربیان و ورزشکاران و حتی والدین آنها را فراهم آورده است.

این قهرمان ملی ووشو تصریح کرد: حتی معارفه این بزرگوار نیز ناگهانی و بدون زمینه چینی و اطلاع قبلی به صورت رسمی در میان اهالی ووشو صورت گرفت و برابر مذاکرات و دیداری که با ریاست اداره کل ورزش و جوانان استان داشتیم ایشان قول مساعد بر رفع این مشکل دادند ولی متاسفانه تاکنون اقدام و حرکتی از طرف استان در زمینه حل این مشکل شاهد نبودیم.

وی خاطرنشان کرد: قطعا ورود افراد غیرفنی و غیرورزشی به هیئتهای ورزشی با اعمال نفوذ سیاسیون به ضرر ورزش این شهرستان خواهد بود و دیگر نباید انتظار مقام آوری و قهرمان پروری در این رشته ورزشی را داشته باشیم و امیدواریم مسئولین مربوطه در این خصوص اقدام لازم را هر چه سریعتر انجام دهند تا آرامش به کلاس های ووشوی سلماس برگردد.

یکی دیگر از اساتید ووشوی سلماس نیز که در جمع حضور داشت با اشاره به برخی تماس های با مضمون نامناسب با قهرمانان و نام آوران ووشوی سلماس از طرف برخی افراد منتصب به برخی سیاسیون شهر مبنی بر لزوم کناره گیری آنها از دخالت در این خصوص، خاطرنشان کرد: متاسفانه در حال حاضر فضای فشار بر قهرمانان ما سایه افکنده و سخنان و حرفهای نامناسبی به این عزیزان گفته شده که دور از شان آنان است و حتی انگیزه تمرین کردن را نیز از آنان گرفته است.

نکته ای که باید در انتصابات خصوصا ورزشی مورد توجه قرار داد، ذکر این نکته است که انتخاب افراد دارای سوابق سیاسی و حزبی و انتخاباتی، جدا از بحث عملکرد و سابقه اداری افراد در پست سازمانی خود و حتی پستهای گوناگون، جریان انتصابات را نزد افکار عمومی خودبه خود سیاسی جلوه می دهد.

علی رغم تمامی این حرف و حدیث ها و سیاسی بودن یا نبودن سابقه افراد روی کار آمده، این نکته قابل تامل است در شرایطی که دنیای ورزش به سمت تخصص گرایی پیش می رود، در سلماس برای مدیریت ارشد یک رشته ورزشی، تنها 5درصد به توان فنی و تخصصی افراد ارزش گذاشته می شود خصوصا اینکه آن رشته در سطح پرورش قهرمان جهانی فعالیت کند و نگرانی ما فقط اقتصاد و بازرگانی آن رشته باشد.

اینکه رییس قبلی هیئت ووشو شهرستان چقدر در رونق و ترقی ورزش ووشو موفق بوده، بر جامعه ورزش شهرستان پوشیده نیست و حضور ووشوکاران سلماسی در تورنومنت های جهانی و کسب چندین مقام قهرمانی جهانی بخوبی موفقیت یا عدم موفقیت مدیریت این رشته ورزشی را در سلماس نمایان می کند اما اینکه در سطح تعاملات شهرستان با استان مشکلی وجود داشته و تصمیم بر تعویض مدیریت اتخاذ شده، جزو اختیارات مدیران می باشد و حرفی بر آن نیست، ولی انتظار می رفت حداقل تخصص گرایی سهم بیشتری در انتخاب مدیریت ووشوی شهرستان داشته باشد.

 جامعه ورزش سلماس در چندساله اخیر در رشته های گوناگون شاهد رشد و پیشرفت خوبی بوده و کیفیت مقام آوری قهرمانی ورزش در سلماس تا سطوح ملی و جهانی ترقی کرده است اما تغییر مدیریت ها در راس هیئت های ورزشی همانگونه که می تواند موجب اوج گیری ورزش شود، اگر غیرتخصصی و با ارزش گذاری 5 درصدی به توان فنی افراد باشد و حاشیه سازی و سیاسی جلوه نماید، بیشتر به ضرر ورزش خواهد بود و مردم به جای ترغیب به ورزش، از آن رانده خواهند شد و این پایه های ورزش سلماس را متزلزل خواهد نمود.

امید است مسئولین ورزشی و غیر ورزشی استان و شهرستان حداقل هیئت های ورزشی و جوانان ورزشکار را که بی هیچ گرایشی صرفا برای سلامتی و قهرمانی به ورزش می پردازند، وارد بازیهای سیاسی و انتخاباتی نکنند و انشاءا... که نکرده اند!

/گزارش از خبرنگار ایسنا منطقه آذربایجان غربی/

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.