• جمعه / ۲۲ تیر ۱۳۹۷ / ۱۵:۵۹
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: qazvin-37737
  • خبرنگار : 50061

الگوی اسلامی گفت‌وگو با جهان مورد توجه مسئولان قرار گیرد

الگوی اسلامی گفت‌وگو با جهان مورد توجه مسئولان قرار گیرد
امام جمعه قزوین در خطبه‌های نماز جمعه با تأکید بر اینکه الگوی اسلامی گفت‌وگو با جهان مورد توجه مسئولان قرار گیرد، گفت: نامه رهبری به جوانان غرب مدلی از گفت‌وگوی عزتمندانه با جهان بود.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، آیت الله عبدالکریم عابدینی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه قزوین که در مسجدالنبی (ص) برگزار می‌شود، با اشاره به درگذشت مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین طهماسبی امام جمعه فقید الوند، اظهار کرد: ایشان از از شخصیت‌های برجسته، مبلغ دین و رزمنده دفاع مقدس بودند که در دوران دفاع مقدس زحمات زیادی کشیدند و عمر با برکت خود را در سنگر نماز جمعه صرف کردند.

وی تصریح کرد: مرحوم طهماسبی سال‌ها در قیدار زنجان خدمت کردند و همواره در غم و شادی مردم شریک بودند و در تمام برهه‌ها دغدغه فرهنگ دینی مردم را داشتند که در جلسات مختلف این دغدغه‌مندی را از ایشان مشاهده می‌کردیم.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین افزود: متأسفانه پس از درگذشت مرحوم موسوی امام جمعه فقید آبیک، ایشان نیز به رحمت خدا رفتند که از خدای متعال علو درجات را برای آن دو بزرگوار درخواست می‌کنیم.

امام جمعه قزوین به حضور باشکوه مردم در مراسم تشییع مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین طهماسبی اذعان کرد: مردمِ قدرشناسِ الوند، قزوین، قیدار، زنجان و مسئولان هر دو استان در تجلیل و تشییع آن شخصیت بزرگوار سنگ تمام گذاشتند و از این حضور باشکوه قدردانی می‌کنیم.

وی در فراز دیگری از سخنان خود به روز گفت‌وگو و تعامل سازنده با جهان اشاره کرد و با طرح این سؤال که آیا اسلام تمایل به گفت‌وگو با دنیا دارد یا خیر؟! عنوان کرد: اسلام می‌خواهد با همه گفت‎‌وگو کند اما با هر کسی در شأن خودش گفت‌وگو می‌کند.

آیت‌الله عابدینی اظهار کرد: پیغمبر (ص) برای سران شرک، کفر و الحاد نامه نوشتند و آن‌ها را به توحید دعوت کردند که نوعی گفت‌وگو محسوب می‌شود. حضرت نشان دادند که منطق گفتگوی ایشان توحیدی است و اگر اهل توحید هستند با آنها گفت‌وگو می‌کنند اما اگر اهل شرک، کفر، ظلم و خونریزی هستند در واقع اهل گفت‌وگو نیستند.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین تصریح کرد: حضرت خطاب به سران کفر می‌فرمایند اسلام بیاورید تا سالم بمانید و اگر اسلام نیاورید و به ظلم و جنایت ادامه دهید اجازه نمی‌دهیم به راه ظالمانه خود ادامه دهید و در مقابل شما ایستادگی خواهیم کرد و این مدلِ گفت‌وگوی پیغمبر (ص) بود.

امام جمعه قزوین به گفت‌وگوهای مسلمانان با جهان در عصر حاضر نیز اشاره کرد و یادآور شد: مرحوم آیت الله مدرس با رضا خان گفت‌وگو کرد و  پس از ترور نافرجامی که علیه ایشان طرح ریزی شده بود به رضا خان وقتی حال ایشان را پرسید فرمودند به کوری چشم رضا من زنده هستم.

وی خاطرنشان کرد: امام خمینی (ره) با گورباچف گفت‌وگو کرد و خطاب به او فرمودند شما که کمونیسم را امتحان کردید و حال باید بدانید که کمونیسم و ماتریالیسم نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای معنوی انسان باشد چرا که انسان از خداست و گرایش به یکتاپرستی دارد اما کمونیزم با فطرت انسان هماهنگی ندارد.

آیت‌الله عابدینی گفت: آن زمان گورباچف حرف امام خمینی (ره) را درک نکرد اما سال‌ها بعد با ندامت و پشیمانی گفت ای کاش من درک می کردم که رهبر اسلام چه پیشنهادی به ما داده بود؛ در حالی که شوروی در آن زمان متلاشی شده بود.

خطیب جمعه قزوین با تأکید بر اینکه نامه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی به جوانان اروپا و آمریکا مدلی از گفت‌وگوی با عزت بود، بیان کرد: گفت‌وگوی رهبر معظم انقلاب اسلامی با جوانان اروپا و آمریکا از سر عزت، اقتدار، رحمت، دلسوزی و با هدف هدایت است که بسیار ارزشمند است.

وی در ادامه تأکید کرد: اگر گفت‌وگو بر اساس ذلت و از دست دادن حیثیت باشد و میدان دادن به سلطه‌گران باشد نتیجه‌ای در پی نخواهد داشت که نمونه آن را در گفت‌وگوهای برجامی مشاهده کردیم و تنها خفت و خواری به بار می‌آورد.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین اظهار کرد: آن‌ها در گفت‌وگوهای برجام با اعتماد به وعده دشمن به مردم قول دادند همه تحریم‌ها با هر نوعش یکجا برداشته خواهد شد؛ حتی منتقدان را زیر بار انتقاد قرار دادند که آن‌ها مایل هستند که تحریم‌ها ادامه یابد.

آیت‌الله عابدینی گفت: روز ولادت حضرت معصومه (س) روز دختر نام گرفته است و به همین مناسبت از این همه دختران جوان عفیف، با حیا، با فرهنگ و مؤمنه قدردانی می‌کنیم. خیل عظیم دختران ما با حیا و اخلاقی هستند و باید از آن‌ها قدردانی کنیم و از آن‌ها می‌خواهیم با مهربانی در فرهنگ‌سازی نقش مؤثری ایفا کنند.

وی اذعان کرد: وظیفه ما احترام به همه اقشار بانوان است و نمی توان با بداخلاقی افراد را به حجاب و عفاف دعوت کرد؛ بلکه باید با دلسوزی و رفتار پدرانه، مادرانه، خواهرانه، برادرانه و عالمانه امر به معروف و نهی از منکر کنیم، یک فرد بدپوشش اگر محبت و دلسوزی ببیند حتما تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

امام جمعه قزوین با اشاره به آغاز هفته حج بیان کرد: امیدواریم شعار بزرگ «حج» که در خود شعائر بزرگی را به همراه دارد عظمت اسلام را به نمایش بگذارد و وظیفه ما این است با مدیریت متمرکز دینی این تجمع بزرگ اسلامی را هرسال باشکوهتر از گذشته برگزار کنیم.

وی با اشاره به هفته تأمین اجتماعی و بهزیستی ابراز کرد: افرادی که در بهزیستی به مردم نیازمند و درگیر با معلولیت جسمی کمک می‌رسانند برای آن‌ها درخواست لطف از درگاه خدای متعال داریم همچنین مشارکت مردمی برای حمایت از این قشر نیازمند باید افزایش یابد.

آیت‌الله عابدینی ابراز کرد: امروز به برکت وجود خیرین و افراد دلسوز امور معلولان جامعه به سختی می‌گذرد، اگر همه ما آستین بالا بزنیم و هرکس به اندازه توان خود سهمی در  کمک‌رسانی به این عزیزان داشته باشد مسیر زندگی آن‌ها راون‌تر می‌شود و لطف و عنایت خداوند شامل حال ما خواهد شد.

این خطیب نمازجمعه با اشاره به سالروز پذیرش قطعنامه ۵۹۸ تصریح کرد: امام راحل از روی ایمان و اخلاص و در مسیر رضای الهی با تعبیر «جام زهر» قطعنامه را پذیرفتند و پس از آن خدای متعال حیله‌های دشمنان داخلی و خارجی را به شکست کشاند و پس از پذیرش قطعنامه تحولاتی رخ داد که همه عزت و اقتدار و پیروزی برای اسلام بود.

وی با اشاره به مناسبت تجلیل از امامزادگان و بقاع متبرکه گفت: حجت‌الاسلام والمسلمین عادل، مدیرکل سابق اوقاف و امور خیریه استان ما بود که وی با نگاه فرهنگی، تحول عظیمی در عرصه وقف در قزوین به وجود آورد و امید ایجاد کرد، امروز حجت‌الاسلام مجیدی مدیرکل جدید اوقاف معرفی شده که از فعالان حوزه فرهنگی و قرآنی و امانتداران اداره کل اوقاف است که کار خود را آغاز کرده که برای ایشان آرزوی توفیق و موفقیت از خدای متعال مسئلت داریم.

امام جمعه قزوین تأکید کرد: این امامزادگان علمای بزرگی بودند که راوی احادیث و روایات برای ما شدند و مبلغان و مروجان دین و پیام آوران مکه و مدینه، کربلا و نجف برای ما بودند و باید قدر آن‌ها را بدانیم، وجود آن‌ها را به عنوان پایگاه فرهنگی و معنوی مورد استفاده قرار دهیم.

آیت‌الله عابدینی عنوان کرد: هر امامزاده باید یک دانشگاه اخلاق و معرفت و انسانیت به حساب آید، برای استفاده از همه برکات امامزادگان و بقاع متبرکه نیازمند برنامه ریزی جدی و کارآمد هستیم.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.