• یکشنبه / ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ / ۱۸:۰۷
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: qazvin-38553
  • خبرنگار : 50057

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قزوین:

برگزاری آزمون مکمل در مدارس ابتدایی ممنوع است

سالار قاسمی7854
مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قزوین گفت: برگزاری هرگونه آزمون مکمل و استفاده از کتاب‌های کمک‌درسی در مدارس ابتدایی ممنوع است و با مدیران متخلف برخورد می‌کنیم.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، سالار قاسمی در نشست خبری که ظهر امروز در سالن جلسات آموزش‌وپرورش استان قزوین برگزار شد، با اشاره به آمادگی برای آغاز سال تحصیلی تصریح کرد: مقدمات آغاز سال تحصیلی و بسترسازی آن از بهمن‌ماه سال گذشته شروع‌شده است، همچنین نوزدهم شهریورماه سال جاری مانور بازگشایی مدارس در استان قزوین برگزار شد.

وی افزود: در مانور بازگشایی برنامه‌های فرهنگی مختلفی برگزار و برنامه‌های ماهانه مدارس بررسی شد که طی آن کمبودها شناسایی و حل آن‌ها در دستور کار قرار گرفت، روز سی‌ویکم شهریورماه نیز جشن شکوفه‌ها برای دانش‌آموزان اول ابتدایی برگزار می‌شود.

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قزوین اظهار کرد: سال گذشته تعداد دانش‌آموزان استان قزوین 232 هزار و 606 نفر بود که در سال‌جاری با رشد 5.7 درصدی به 245 هزار و 870 نفر افزایش داشته است که نسبت به سال گذشته 13 هزار و 264 دانش‌آموز اضافه‌شده است که بخشی از آن به علت این است که خروجی نداریم و پایه دوازدهم داریم و از طرفی هنرستان‌های ما نیز 3 ساله شد.

وی بیان کرد: 48 درصد از دانش‌آموزان استان را دختران تشکیل می‌دهند که این نسبت با توجه به اینکه جمعیت زنان استان در سرشماری سال 95 نیز 48 درصد بود که نشان می‌دهد ما تقریباً به‌طورکلی دانش‌آموزان دختر را تحت پوشش قرار دادیم.

قاسمی یادآور شد: همچنین 25 درصد جمعیت دانش‌آموزان را روستاییان تشکیل می‌دهند، در دوره ابتدای نیز در راستای عدالت آموزشی 237 در استان قزوین با تعداد 1 تا 20 دانش‌آموز فعال هستند که از این میان 12 مدرسه دارای 1 دانش‌آموز است که اغلب روستایی است.

وی خاطرنشان کرد: در دوران متوسطه نیز 214 کلاس داریم که 10 نفر دانش‌آموز دارند که مستلزم هزینه است؛ همچنین 55 مدرسه در استان شبانه‌روزی است و بیشتر مناطق محروم و روستایی را تحت پوشش قرار می‌دهند.

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قزوین یادآور شد: در دوران ابتدایی تعداد دانش‌آموزان در سال جاری با رشد صورت گرفته به 121 هزار و 596 نفر رسیده است، در دوره متوسطه اول تعداد دانش‌آموزان نیز به 53 هزار و 617 نفر رسیده است.

وی بیان کرد: در متوسطه دوم نیز تعداد دانش‌آموزان به 25 هزار و 854 نفر رسیده است که نسبت به گذشته رشدی معادل 1.19 رسیده است، همچنین در بخش فنی و حرفه‌ای تعداد دانش‌آموزان به 16 هزار و 900 نفر رسیده است که نشان از افزایش بالا دارد.

قاسمی تأکید کرد: با توجه به صنعتی بودن استان این افزایش را به فال نیک می‌گیرم و تجهیزات لازم جهت ساخت کارگاه و سایر موارد در دستور کار قرارگرفته است که تاکنون یک میلیارد تومان برای آن هزینه شده است.

وی بیان کرد: در دوره ابتدایی 99.23 درصد پوشش لازم صورت گرفته است در متوسطه دوم نیز پوشش ما به 86 درصد می‌رسد، حدود 4 هزار داش آموز شبانه داریم، همچنین در سال جاری پایلوت 100 درصدی پوشش پیش‌دبستانی صورت گرفته است.

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قزوین تصریح کرد: کودکان بعد از اتمام سن 4 سال تمام و 5 سال تمام را جذب می‌کنیم، پیش‌دبستانی تعداد دانش آموزان به 19 هزار 987 نفر رسید که رشد 3 درصدی داشتیم و ورودی امسال 20 هزار و 848 نفر ورود ابتدایی است.

وی تصریح کرد: پیش‌بینی می‌کنیم که امسال در کنکور به رتبه تک‌رقمی برسیم که با توجه به اینکه هنوز اعلام نشده است اما وجود رتبه‌های زیر هزار در کشور پیش‌بینی می‌کنیم که به رتبه 9 در کشور برسیم.

قاسمی با اشاره به تعداد کلاس‌های مدارس استان قزوین، تأکید کرد: در سال گذشته تعداد کلاس‌های ما 7 هزار و 559 بود که امسال پیش‌بینی می‌شود با 459 کلاس، افزایش پیدا می‌کند، همچنین 8 هزار و 18 کلاس درس را در مدارس دولتی خواهیم داشت.

وی بیان کرد: در مقطع ابتدایی 4 هزار و 196 کلاس؛ هزار و 864 کلاس در بخش متوسط اول، هزار و 763 کلاس متوسطه دوم و کلاس‌های استثنایی نیز 191 کلاس خواهیم داشت؛ ما تقریباً هر 7 کیلومتر یک واحد سازمانی فعال داریم.

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قزوین تصریح کرد: در کل استان قزوین 2 هزار و 300 واحد آموزشی در کل استان فعال هستند که از این میان 931 مدرسه ابتدایی، 521 واحد پیش‌دبستانی، 367 واحد متوسطه اول،277 واحد متوسطه دوم، 52 واحد مدرسه استثنایی و 90 واحد بزرگ‌سال خدمات ارائه می‌دهند.

وی بیان کرد: در سال تحصیلی 97-98 برای آغاز سال تحصیلی ما 31 پروژه بااعتبار 35 میلیارد تومان افتتاح خواهیم کرد این پروژه‌ها همه مربوط مدارس است و طی 2 سال گذشته کلنگ‌زنی آن انجام‌شده است، همچنین امروز 20 محموله تجهیزات مدارسی با نام کاروان نشاط به مدارس استان ارسال شد تا تمام مدارس تجهیزات بهداشتی و ورزشی دریافت کنند.

قاسمی یادآور شد: اعتبارات تخریب و بازسازی ملی است و در این زمینه نیز تلاش می‌کنیم، 31 پروژه مذکور نیز اغلب بااعتبارت استانی احداث شده است.

وی با اشاره به مدارس غیردولتی بیان کرد: 20 هزار دانش‌آموز در مدارس غیردولتی استان مشغول به تحصیل هستند که از این میان 15 هزار دانش‌آموز در مقطع ابتدایی، 2 هزار و 300 دانش‌آموز متوسطه اول و 2 هزار و 700 دانش‌آموز در متوسطه دوم تحصیل می‌کنند.

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قزوین خاطرنشان کرد: در حال حاضر 10 درصد دانش‌آموزان در مدارس غیردولتی درس می‌خوانند که طبق برنامه ششم توسعه باید به 15 درصد برسد، در حال حاضر حدود 200 مدرسه غیردولتی فعال هستند که افزایش شهریه در این مدارس حدود 10 تا 12 درصد بوده است که قابل‌توجه نبوده است.

وی تصریح کرد: بزرگ‌ترین مشکل این مدارس بحث زمین است که در این حوزه تلاش می‌کنیم که مشکلات برطرف شود همچنین تسهیلات لازم نیز در اختیار مدارس قرار می‌گیرد.

قاسمی با اشاره به نیروی انسانی موجود در آموزش‌وپرورش بیان کرد: در سال تحصیلی 96-97 تعداد 15 هزار و 644 معلم در استان داشتیم که از این میزان 8 هزار و 599 نفر زن بودند، همچنین 3 هزار و 90 نفر از معلمین در مناطق روستایی اشتغال داشتند.

وی تصریح کرد: با شروع سال تحصیلی جدید 379 پرسنل ما بازنشسته شدند و سرباز معلمان ترخیص شدند که در مجموعه 410 معلم خروجی داشتیم، همچنین در جذب نیروها در تیرماه سال جاری آزمون استخدامی پیمانی داشتیم که 601 معلم جذب کردیم و 844 نفر سهمیه دانشگاه فرهنگیان داریم که به مجموعه ما اضافه می‌شوند.

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قزوین با اشاره به شعار سال تحصیلی جدید افزود: شعار ما محور تحول بنیادین است چراکه مهم‌ترین سند برای اجرا در آموزش‌وپرورش سند تحول بنیادین است که نقشه آن تهیه‌شده است.

وی خاطرنشان کرد: تعالی مدیریتی مسئله دیگری است که به آن توجه می‌کنیم چراکه مدیران خوب می‌توانند تحولی ایجاد کنند و شاهد مدیران تعالی و کیفیت جو باشیم، همچنین نشاط تربیتی شعار دیگر ما است.

قاسمی تأکید کرد: در مدارس ابتدایی هرگونه کتاب کمک‌درسی و برگزاری آزمون خلاف است و هر مدیری انجام دهد آن را عزل می‌کنیم، در سال 97-98 هیچ مدرسه ابتدایی حق برگزاری آزمون مکمل ندارد و اگر گزارشی برسد قطعاً برخورد می‌کنیم.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.