• چهارشنبه / ۱۱ مهر ۱۳۹۷ / ۱۰:۳۱
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: qazvin-38726
  • خبرنگار : 50059

حرکت لاک‌پشتی مسئولان استاندار را وارد میدان کرد؛

نمره «نیاز به تلاش بیشتر» مسئولان در ماجرای نیمروز محمدیه

محمدیه 4
بحران فرونشست منطقه محمدیه در قزوین موجب سرگردانی تعدادی از خانوارهای این محله شده و مسئولان نیز با پاس‌کاری مسئولیت این اتفاق به دیگری گاه خسارت دیدگان را بی‌انصاف می‌خوانند و گاه با تعویق حضور کارشناسان بیمه در انتظار ادامه سریال تخریب ساختمان‌ها هستند.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، طی چند روز گذشته خبری در رسانه‌ها مبنی بر فرونشست زمین در کوچه محمدیه، نزدیک حمام میرزا کریم و ایجاد گودالی بزرگ در این منطقه زبان به زبان در شهر پیچید؛ این اتفاق خسارت مالی زیادی را بر شهروندان متحمل کرد، اتفاقی که هر از چند گاهی در رسانه‌ها صدای آن بلند می‌شود و بعد از مدتی با رسیدگی و یا عدم توجه برخی از مسئولان صدایش می‌خوابد؛ سریال تکراری از ترکیدگی لوله آب و فرونشست ساختمان‌ها در قزوین.

تعدادی از مسئولان این روزها که پاییز و سرمای آن در حال خودنمایی است با پاس‌کاری به دنبال فرار از مسئولیت‌های خود هستند و در این میان اهالی خانه‌های آسیب‌دیده محل سرگردان کوچه و خیابان‌ها شده‌اند و با نپذیرفتن محل اسکان اضطراری دولتی جلوی ساختمان‌های خود چادر زده‌اند.

سریال فرونشست به قسمت محمدیه رسید!

ماجرا از شکستگی لوله آب در ساعت 13 و 30 دقیقه سوم مهرماه آغاز شد که از مدت‌ها قبل اخطار آن به مسئولان داده شده بود. شکستگی لوله گسترش یافته و به فرونشست خیابان و از بین رفتن پی ساختمان‌ها منجر شد به گونه‌ای که ساکنین حتی اجازه رفتن و برداشتن وسایل خود را به دلیل خطرات موجود نداشتند.

این ماجرا به شکستگی لوله محدود نشد بلکه با فرونشست زمین و خیابان، آب به درون منازل راه یافته و با خسارت به 12 ساختمان مسکونی ادامه یافت، ماجرا وقتی وخیم‌تر می‌شود که ساختمان‌های اطراف نیز به دلیل نداشتن ایمنی لازم برای ساکنان به تخریب تهدید می‌شوند.

ساکنین خانه‌ها هم با اقرار خود مسئولان ذی‌ربط به دلیل قابل سکونت نبودن و با توجه به خطر ریزش ساختمان‌ها تخلیه و در کنار خیابان چادر زده‌اند و برخی دیگر از اهالی نیز در ورزشگاه حضرت رقیه (س) که از سوی ستاد مدیریت بحران قزوین اسکان داده شدند با این وجود بلاتکلیفی در چگونگی حل موضوع، این معضل موجب ایجاد مشکلات عدیده بر‌ای مردم شده است.

در اظهارنظرهای اولیه مسئولان و کارشناسان عدم نظارت درست از یک‌سو و ساخته‌شدن ساختمان‌ها بر روی طاقی، عدم اجازه انشعاب لوله‌های جدید آب به دلیل بافت فرسوده‌ای که در این منطقه و استفاده از همان لوله‌های قدیمی و رفت‌وآمد وسایل نقلیه سنگین از علل وقوع این حادثه عنوان شده است.

|
و حال تعدادی از مسئولان امر در مقابل بحران به وجود آمده با پاس‌کاری مسئولیت به دیگر مسئولان سعی در شانه خالی کردن و فرار از زیر بار مسئولیت به بهانه‌های واهی دارند. گاه مسئولیت را بر عهده شهرداری می‌دانند، گاه اداره آب و فاضلاب، گاهی نظام‌مهندسی، گاه هلال‌احمر گاهی نیز اداره کل بحران استان. یکی می‌گوید ما تنها در محدوده حوادث غیرمترقبه وارد می‌شویم و دیگری وظیفه خود را تنها در محدوده دادن پتو و موکت می‌داند، عده‌ای دیگر نیز درگیر سازوکار اداری موضوع شده‌اند و حتی برخی از مسئولان محترم نیز نصب بنر توسط شهروندان خسارت‌دیده مبنی بر رسیدگی مجدّانه و سریع مشکل را بی‌انصافی تلقی کرده‌اند و در گامی بلندتر اعلام کرده‌اند چون احتمال دارد بازهم ساختمانی دیگر در این محدوده فرونشست کند، حضور کارشناس بیمه برای معرفی شهروندان خسارت‌دیده را برای دریافت خسارت به شرکت بیمه به تعویق انداختیم!(1)

|
بحرانی به نام اسکان اضطراری!

یکی از نکات قابل‌توجه در این میان وضعیت اسکان خسارت دیدگان است. شاید بتوان این حادثه را آزمونی برای بررسی میزان آمادگی مدیریت بحران در اسکان جامعه هدف تلقی کرد، آزمونی که بنا به گفته اهالی محل مدیریت بحران سربلند از آن بیرون نیامده است. در گزارش‌هایی که رسانه‌های متعدد در گفت‌وگو با شهروندان داشتند بر نکاتی اشاره شد که در ذیل بیان می‌شود.

- ستاد بحران قسمتی از یک ورزشگاه را در اختیار افراد گذاشته‌ است که از کمترین امکانات لازم چون سرویس‌های بهداشتی مناسب برخوردار است. (2)

-فاصله زیاد محل اسکان با محل زندگی افراد باعث مشکلات بسیاری چون مشکلات رفت‌وآمد محصلان و سرگردانی در این میان بار مالی و روحی بسیاری را برای اهالی ایجاد کرده است.

-سروصدای بالای ورزشگاه به دلیل نیمه فعال بودن آن نشان می‌دهد این مکان جایی برای اسکان نیست.

-آیا ورزشگاه محل مناسبی برای اسکان است؟ جای دیگر نیست؟

-برنامه مدیریت بحران در هنگام وقوع حادثه‌ای بالاتر چیست؟

مصوبه کمیسیون ماده پنج عاملی برای تکرار این وقایع است

محمدعلی حضرتی با بیان اینکه این اتفاق برای نخستین بار نیست که روی می‌دهد، گفت: از زمانی که خواستند برخلاف تمام ضوابط شهرسازی و اصول حاکم بر بافت تاریخی، گذر محمدیه را تعریض کردند تا براساس مصوبه‌ای که در کمیسیون ماده پنج گذرانده بودند بتوانند تراکم چهار و پنج طبقه بفروشند، این ماجرا پیوسته تکرار می‌شود و این موضوع به‌ویژه تردد کامیون‌ها و ماشین‌آلات سنگین را در شب‌ها مجاز می‌کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین ادامه داد: در سه سال اخیر بناهای تاریخی دیگر چون مسجد تاریخی محمدیه، گرمابه میرزا کریم و آرامگاه حمدالله مستوفی از این آسیب در امان نمانده‌اند لذا به نظر می‌رسد باید اصل مشکل را حل کرد و اجازه نداد مردم بیشتر از این متضرر بشوند.

در برخورد با شکستگی لوله‌ها با شماره 122 تماس بگیرند

داراب بیرنوندی نیز در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه با بیان اینکه در خصوص فرونشست زمین در کوچه محمدیه چند دستگاه به‌صورت هم‌زمان درگیر هستند و نمی‌توان گفت تنها یک دستگاه مقصر است، گفت: از آنجایی که عمق خیابان محمدیه خالی است بنابراین تردد خودروهای سنگین موجب شکستگی لوله‌ها و فرونشست شده است.

وی با اشاره به اینکه هر روز 32 تا 33 مورد شکستگی لوله در استان گزارش می‌شود اما همه شکستگی‌ها سبب فرونشست نمی‌شود افزود: در خصوص صدور مجوزهای ساخت‌وساز باید دقت بیشتری شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب اعلام کرد: مردم در برخورد با شکستگی لوله‌ها می‌توانند با شماره 122 تماس بگیرند و گزارش خود را اعلام کنند.

|
طرح مقاوم‌سازی در حال آماده شدن است

تصمیم شورای فنی در خصوص جلوگیری از تکرار این‌گونه حوادث در این شورا مقرر شد نظام‌مهندسی ساختمان تمهیدات لازم را برای احداث ساختمان‌های جدید در این نقاط از طریق طراحی 2 چاهک در هر محل پیش‌بینی کند تا اگر خاک‌های دستی و سست وجود داشت به چاه هدایت‌شده و تخلیه شود و همچنین عملیات تثبیت خاک و استحکام فوندانسیون نیز به‌طور جدی انجام شود.

علی فرخزاد با حضور در خبر ساعت 20 سیمای مرکز قزوین اعلام کرد: تعداد 12 خانوار در محل ستاد چندمنظوره بحران اسکان داده شده و به آن‌ها پتو، جیره خشک و موکت و اقلام دیگر داده شده است.

وی اضافه کرد: در سال‌های گذشته مواردی از نشت و شکستگی لوله چاه فاضلاب منازل مسکونی را داشتیم که به علت بازرسی نکردن به‌موقع و تشدید آن، باعث شکستگی لوله‌های بزرگ‌تر و ایجاد فرونشست زمین و خسارت به منازل هم‌جوار، کوچه و خیابان نیز شده بود.

معاون عمرانی استانداری قزوین با بیان اینکه در انتظار آن هستیم که نظریه کارشناس رسمی برای بررسی علل اعلام شود، ادامه داد: طرح مقاوم‌سازی در حال آماده شدن است.

آش شور محمدیه استاندار را وارد میدان کرد

به گزارش ایسنا، آش فرونشست خانه‌های کوچه محمدیه و سرگردانی اهالی آن و حرکت لاک‌پشتی مسئولان برای بررسی موضوع آن‌قدر شور شد که این بار استاندار قزوین خود وارد عمل شده و دستور پیگیری موضوع را از سوی مسئولان ذی‌ربط داد. حرکتی که بی‌شک موجی از امید و اعتماد را در میان مردم و در فضای جامعه ایجاد خواهد کرد.

امید است حال که استاندار قزوین به‌شخصه در این مقوله ورود پیدا کرده هر چه سریع‌تر شاهد بررسی و رفع این دغدغه بزرگ شهروندان و اهالی محله محمدیه باشیم و از خانه‌به‌دوشی به خانه‌های خود بازگردند.

(1) خبر منتشرشده از صبح قزوین در گفت‌وگو با سرپرست اداره کل بحران استان قزوین. وی عنوان کرده سازمان جمعیت هلال‌احمر قزوین در اختیار این افراد پتو، موکت و لوازم ضروری قرار داده است، اما این افراد بی‌توجه به امکاناتی که در اختیارشان قرار داده شده جلوی ساختمان‌های خود چادر زدند و بنر نصب کردند که به کار ما رسیدگی نمی‌شود و باید گفت نصب بنر با چنین مضمونی بی‌انصافی است!
(2) گزارش کار شده در خبرگزاری ایرنا، در مصاحبه با اهالی محله محمدیه: شعبان اسدی که خود بازنشسته است، یادآور شد: بنده با پنج فرزندم طی روزهای گذشته از کوچکترین امکانات بهداشتی برخوردار نبوده و در اسکان موقتی هم که در اختیارمان قرار داده شده از کمترین امکانات نظیر سرویس های بهداشتی هم تا حدودی محروم هستیم.

گزارش از رقیه ملاحسنی خبرنگار ایسنا منطقه قزوین
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.